icon_cart

0

koszyk
wakacje z psem

Wakacje z psem – jak przygotować się do podróży

Weterynarze zgadzają się, że większość zwierząt woli pozostać we własnym domu, gdy ich właściciele są nieobecni. Jednak wraz z pojawieniem się możliwości podróży z psem, coraz więcej osób zastanawia się, czy nie powinni po prostu zabrać ze sobą psa.
Jeśli jesteś właścicielem, który obecnie zastanawia się nad tym psim dylematem, oto, co musisz wiedzieć.

Zanim zaplanujesz wakacje z psem

Jeśli odpowiednio zaplanujesz wakacje przyjazne zwierzętom i masz pewność, że twój psiak jest również „zadowolony z wyjazdu” – nie ma powodu, dla którego nie miałbyś wyruszyć ze swoim czworonożnym przyjacielem.
Jeśli jednak Twój pies nie nadaje się na wycieczkę, przyjazne zwierzętom wakacje mogą okazać się bardziej psią traumą niż psią ucztą. Dlatego ważne jest, aby każdy, kto rozważa zabranie ze sobą psa, zadał sobie najpierw następujące pytania:

Czy mój pies będzie zadowolony z wakacji?

Pomyśl o osobowości twojego psiaka i zastanów się, czy dobrze poradzi sobie w długiej podróży do nieznanego miejsca. Podczas gdy niektóre psy będą rozkoszować się przygodą, nowymi widokami i zapachami, dla wielu z nich podróż i zakłócenie ich codziennej rutyny będą przygnębiające.
Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę zachowanie twojego psa. Na przykład, jeśli mają skłonność do uciekania, zabranie ich w nieznane i dalekie miejsce jest ryzykowne. Nawet jeśli twój ukochany uciekinier nie zginie, twoje wakacje prawdopodobnie będą przyćmione przez niepokojącą możliwość.

Czy mój pies jest w stanie podróżować?

Podróżowanie może być niewygodne, stresujące i odbijać się na naszym zdrowiu. Nie inaczej jest w przypadku najlepszego przyjaciela człowieka. Dlatego przed zabraniem psa na wakacje warto poprosić lekarza weterynarii o sprawdzenie, czy jest on w stanie sprostać potencjalnym wyzwaniom związanym z podróżą.
W rzeczywistości, jeśli planujesz zabrać psa za granicę, prawdopodobnie będziesz musiał przedstawić dowód, że twój pies został uznany za zdolnego do podróży.

Czy mój pies jest gotowy do wyjazdu na wakacje?

Twój pies może być zdolny do podróży, ale czy jest gotowy? Przed zabraniem psa na wakacje ważne jest, aby był odpowiednio przygotowany:

 • Mikrochip:  Zapewnienie psiakowi bezbolesnego implantu elektronicznego jest nie tylko wymogiem prawnym w wielu krajach, ale może być również nieocenione w odnalezieniu psa, gdyby zgubił się podczas twojej nieobecności.
 • Ubezpieczenie podróżne dla zwierząt domowych (nie jest konieczne): obejmuje Cię, jeśli twój pies jest chory lub ranny podczas twojej nieobecności, znowu ubezpieczenie jest szczególnie ważne, jeśli podróżujesz za granicę z psem.
 • Odpowiednie szczepienia: w zależności od miejsca docelowego, twój pies może wymagać zaszczepienia w odpowiednim czasie.

Zostawianie psa po raz pierwszy na wakacjach

Ty i twój pies robicie wszystko razem — od długich spacerów w słoneczne dni i zabawy w parku po wspólne zwijanie się na kanapie, gdy pogoda nie sprzyja spacerom. Nie możesz wyobrazić sobie życia bez przyjaznego dyszenia, merdania ogonem twojego najlepszego przyjaciela, więc trudno wyobrazić sobie wakacje bez niego. Kto go nakarmi? Czy twój opiekun zapewni mu wystarczająco dużo przytuleń? Czy twojemu psu lepiej jest w domu, na podwórku, w budce lub zostawionemu z przyjacielem lub członkiem rodziny?

Jeśli po raz pierwszy zostawiasz swojego pupila w domu, gdy wyjeżdżasz na wakacje, prawdopodobnie martwisz się, jak złagodzić lęk separacyjny, utrzymać psa tak szczęśliwym, jak to możliwe i zapewnić najlepsze warunki opieki podczas nieobecności. Co gorsza, możesz nadal martwić się o swojego psa podczas wakacji, co może utrudnić Ci relaks i cieszenie się czasem spędzonym poza domem. Jeśli obwiniasz się z powodu wyjazdu bez swojego futrzaka, nie jesteś sam —74% właścicieli zwierząt domowych spędza część wakacji martwiąc się o zwierzęta, które zostawili, a 24% przyznaje się do zmartwień podczas całej podróży. Właściciele obawiają się zarówno o zdrowie psychiczne, jak i fizyczne swoich psów, gdy ich nie ma, przy czym 20 procent martwi się, że psy mogą się zranić lub nie zjedzą wystarczająco dużo, a 60 procent martwi się, czy samotność spowoduje długotrwałe problemy z lękiem.
Bez względu na to, jak bardzo kochasz swojego futrzaka, spędzanie wakacji na stresowaniu się nim tylko cię zmęczy i na pewno nie pomoże twojemu psu z daleka. Zamiast tego przygotuj wszystko z wyprzedzeniem, aby upewnić się, że czas, który spędzasz osobno, jest najlepszy dla was obojga.
Nie jesteś pewien, czy wiesz, jak po raz pierwszy zostawić psa? Nie martw się — od znalezienia odpowiedniego opiekuna po planowanie idealnych sposobów na merdanie ogonem, gdy odejdziesz, oto wskazówki jak zostawić psa w bezpiecznych rękach i cieszyć się podróżą.

Zostawianie psa samego na dwa dni lub mniej

Jeśli twoje wakacje to tylko jednodniowa wycieczka do ekscytującego miejsca lub weekendowy wypad, abyś był przy zdrowych zmysłach na tydzień pracy, pozostawienie psa w domu będzie łatwiejsze niż myślisz. Ponieważ będziesz poza domem tylko przez krótki czas, niebezpieczeństwo lęku separacyjnego jest znacznie mniej widoczne zarówno dla ciebie, jak i dla twojego futrzaka. W końcu prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony do separacji w ciągu dnia, gdy jesteś w pracy, nieobecność minie błyskawicznie. Tak krótkie wyprawy są również łatwe do przygotowania, jeśli chodzi o opiekę nad psem.
Zastanawiasz się, od czego zacząć? To proste. Ten przewodnik pomoże ci zaspokoić wszystkie psie potrzeby na czas twojej nieobecności. Oto kilka typowych problemów i sposobów ich rozwiązania.

Dom a opiekun

Ponieważ chcesz, aby ktoś opiekował się twoim psem o każdej porze dnia, kuszące jest rozważenie rekrutacji przyjaciela lub członka rodziny, aby trzymał go w domu, gdy ciebie nie ma. Możesz czuć się najbardziej swobodnie, wiedząc, że twój pies jest bezpieczny, nawet jeśli oznacza to nieznane środowisko. Ale w przypadku podróży tak krótkiej, jak dzień lub dwa, jest to zbędny krok. Nawet jeśli teoretycznie sprawia to, że czujesz się bardziej komfortowo, wyrywanie zwierząt z ich środowiska domowego może powodować u nich nadmierny stres i być dla ciebie niepotrzebnym kłopotem. Twój pies będzie spokojnie przebywał w twoim domu, gdy cię nie będzie. W zależności od tego, ile z dwóch dni spędzisz poza domem, możesz poprosić przyjaciela, sąsiada lub członka rodziny, aby wpadł raz lub dwa razy, sprawdził co u twojego psa i zapewnił mu miłe towarzystwo.

Wewnątrz i na zewnątrz

Jeśli Twoja podróż jest wyjątkowo krótka i wiesz, że pogoda będzie ładna, możesz rozważyć pozostawienie psa na zewnątrz, gdy cię nie będzie. Może to wyeliminować potrzebę, aby ktoś się zameldował dać twojemu futrzanemu przyjacielowi przestrzeń do biegania i bodźce do pozostania zajętym, a także zapewnić, że twój pies nie pozostawi żadnego bałaganu w domu, jeśli się zdenerwuje, załatwi lub zechce coś pogryźć. Twój pies będzie mógł swobodnie odkrywać i bawić się, co odwróci jego uwagę od twojej krótkiej nieobecności – plus, bez zmartwień załatwianie potrzeb fizjologicznych. Bądź jednak ostrożny — aby bezpiecznie zostawić psa na zewnątrz, musisz upewnić się, że masz odpowiednie warunki do zapewnienia psu bezpieczeństwa, cienia, schronienia przed deszczem i chłodem oraz odpowiednią ilość jedzenia i wody.
Jeśli zdecydujesz się na wnętrze, zadbaj o wygodę dla swojego psa. Nie wprowadzaj żadnych dużych zmian w wystroju wnętrza, które mogłyby zdezorientować psa lub wywołać u niego niepokój, ale upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca do poruszania się i zabawy. Możesz ustawić barierkę w domu, jeśli nie chcesz, aby twój pies wchodził do niektórych obszarów, ale po prostu upewnij się, że nie ogranicza to twojego psa do zbyt małej przestrzeni. Jeśli nie ma cię na noc, upewnij się, że poprosisz kogoś, aby przynajmniej raz zameldował się u twojego psa, wypuścił go lub poszedł z nim na spacer.

Jedzenie i komfort

Niezależnie od tego, czy zostawisz psa w domu czy na zewnątrz, zrekrutujesz przyjaciela, aby dotrzymał mu towarzystwa, czy zdecydujesz, że nic mu nie będzie samemu przez cały dzień, ważne jest, aby zapewnić psu podstawowe potrzeby. Postaw dodatkową wodę i jedzenie, aby głód nie był problemem, lub jeśli martwisz się, że stanie się to bałaganem, rozważ zainstalowanie automatycznego dozownika żywności i wody, który będzie rozdzielał odpowiednie porcje we właściwym czasie. Możesz także zostawić swojego psa ze specjalnym smakołykiem na czas twojej nieobecności — jak mięsista kość do żucia. Aby twój pies był szczęśliwy, a także zdrowy, upewnij się, że zapewniasz mu trochę komfortu. Zostaw jego legowisko w łatwo dostępnym miejscu i rozłóż mnóstwo zabawek do zabawy. Możesz nawet kupić kilka nowych zabawek, aby twój pies był podekscytowany i odwracał uwagę od wyjazdu.

Zostawianie psa samego na trzy dni

Planujesz długi weekend na wakacje lub po prostu dłuższą wycieczkę? Niezależnie od tego, czy uciekasz na najbliższą plażę, w końcu zmagasz się z atrakcją turystyczną, do której nigdy nie dotarłeś, czy przytulasz się do ogniska w górach, powinieneś cieszyć się czasem spędzonym poza domem, mając pewność, że twój pies jest bezpieczny. Przygotowanie psa do wyjazdu podczas trzydniowej wycieczki nie różni się zbytnio od wyjazdu na dzień lub dwa. Zwykle nie ma potrzeby wysyłania do psa lub kogoś, kto go zabiera – twojemu pupilowi będzie dobrze w domu.

Ponieważ tym razem są dwie noce, pozwolenie psu na pozostanie na zewnątrz nie jest opcją i na pewno będziesz musiał zrekrutować kogoś, kto zatrzyma się kilka razy dziennie, aby sprawdzić jedzenie, zaoferować trochę miłości i zapewnić przerwy na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Dom jest zawsze lepszy niż kojec, ale ponieważ twój pupil potrzebuje kilku dni jedzenia i przerw na świeżym powietrzu, nie możesz zostawić go całkowicie samego. Jeśli nie możesz znaleźć przyjaciela, który chciałby od czasu do czasu doglądać twojego psa, rozważ zatrudnienie wyszkolonego, certyfikowanego opiekuna.

Zostawianie psa samego na tydzień

Kiedy wiesz, że będziesz poza domem przez tydzień lub dłużej, opieka nad psem staje się nieco bardziej skomplikowana. Będziesz potrzebować kogoś, kto będzie opiekował się twoim psem każdego dnia, zapewniając mu niezbędne pożywienie, wodę, uwagę i czułość podczas twojej nieobecności. Tydzień to długi czas, jeśli chodzi o zaspokojenie potrzeb twojego psa, ale wciąż jest na tyle krótki, że spakowanie wszystkiego, czego potrzebuje twój pies i przeniesienie go do innego domu lub hotelu, może być niepotrzebnym kłopotem. Aby ułatwić przygotowania tobie i twojemu psu, zaplanuj, że przyjaciel, członek rodziny lub opiekun psa zaopiekuje się twoim futrzakiem w zaciszu twojego domu. Oto jak wybrać odpowiednią osobę do opieki nad psem i jak upewnić się, że wszystko jest zaplanowane na tydzień.

Wybór opiekuna do psa 

Kiedy wybierasz kogoś do opieki nad swoim psem, upewnij się, że jest to ktoś, komu ufasz. Oznacza to, że niezawodny, odpowiedzialny przyjaciel lub członek rodziny, którego znasz, może poświęcić odpowiednią ilość czasu na opiekę nad twoim psem. Jeśli masz rodziców lub rodzeństwo, które mieszkają w pobliżu, są świetnymi kandydatami na opiekunów, ponieważ znają ciebie, twojego psa i wiedzą, jak ważne jest to zadanie. Sąsiad jest również świetną opcją, ponieważ jest zawsze w pobliżu i może mieć oko na twój dom i psa przez całą dobę bez większych niedogodności.

Aby pomóc ci dokonać wyboru, rozważ osoby w twoim życiu, które najlepiej znają twojego psa — znajome twarze to najlepsza opcja na uspokojenie twojego zwierzaka, gdy nie ma cię w pobliżu. Aby ułatwić sobie sprawę, zapytaj swojego opiekuna, czy może zostać w twoim domu podczas twojej nieobecności — w ten sposób masz opiekunkę, która oprócz jedzenia zapewnia twojemu psu wygodę i spokój. Jeśli nikt, kogo znasz, nie chce doglądać psa, poszukaj certyfikowanego opiekuna zwierząt do wynajęcia. Może to kosztować więcej, ale wiesz, że twoje zwierzę jest w dobrych rękach.

Przygotowanie domu

Niezależnie od tego, czy twój przyjaciel, sąsiad, członek rodziny lub profesjonalna opiekunka do zwierząt przebywa w twoim domu, czy też wpada do domu każdego dnia, twoim zadaniem jest upewnić się, że zapewnisz wszystko, czego potrzebują, aby zaopiekować się twoim psem. Zaopatrz się w żywność, ustaw dom tak, jak chcesz – z zamkniętymi określonymi drzwiami lub wydzielonymi obszarami – i zostaw wszystko, czego potrzebuje twój opiekun, w otwartym, określonym miejscu, takim jak stół lub lada. Rozstaw smycze, kagańce, obroże, torby dla psa, smakołyki, dodatkowe jedzenie i lekarstwa, aby mieć łatwy dostęp, a także upewnij się, że masz przy sobie środki czyszczące, takie jak podkładki dla psa, dezodoranty i odplamiacze. Sprawdź dokładnie, czy nieśmiertelniki, adresówki twojego psa są aktualne, a twoja rejestracja chipa, jeśli jest wymagana, jest ważna.

Poinstruuj swojego opiekuna

Wraz ze wszystkimi niezbędnymi zapasami upewnij się, że zostawiłeś szczegółową listę instrukcji dotyczących dokładnie tego, czego potrzebuje twój pies. Powiedz opiekunowi, jak karmić psa, jak często zmieniać wodę, kiedy dawać smakołyki, kiedy i jak często zabierać go na spacer, czy pies potrzebuje smyczy lub obroży zabezpieczającej na twoim podwórku.
Jeśli twój pies bierze leki, upewnij się, że dokładnie określisz, jak i kiedy je podać, wyjaśnij zachowanie psa. Każdy pies ma inną osobowość — powiedz swojemu opiekunowi dokładnie, co twój pies lubi w jedzeniu, zabawie i przytulaniu, wyjaśnij wszelkie czynniki, które mogą go zdenerwować i zanotuj, kiedy i gdzie twój pies jest terytorialny. Możesz również podać sugestie dotyczące postępowania z psem. Zrób listę wszelkich alergii i zostaw numer kontaktowy do weterynarza wraz z własnymi danymi kontaktowymi.

Zostawianie psa na miesiąc

To mniej prawdopodobne niż wyjazd na kilka dni do tygodnia, ale czasami wyjazdy mogą się przedłużyć, a pozostawienie psa pod odpowiednią opieką w takich sytuacjach może być jeszcze bardziej stresujące. Niezależnie od tego, czy chcesz wyjechać w nagłych wypadkach rodzinnych, w podróży służbowej, czy na dłuższe wakacje, musisz upewnić się, że twój pies jest w dobrych rękach do czasu powrotu. Oto dostępne opcje, w przypadku kiedy zostawiasz psa na miesiąc.

Zostaw psa rodzinie lub przyjaciołom

Jeśli masz przyjaciół, rodzinę lub sąsiadów, którym ufasz, to najlepszy sposób na znalezienie długoterminowej opieki dla twojego psa. Tym razem bardziej sensowne jest, aby twój pies został w domu twojej opiekunki, ponieważ długo będziesz nieobecny. Zamiast wybierać kogoś, kto jest gotowy do zadania, zawęź wyszukiwanie do osób, które naprawdę znają ciebie i twojego psa. To nie jest tylko tygodniowe opiekowanie się zwierzakiem — to stanie się opiekunem zastępczym na znaczną ilość czasu, a bycie pod opieką kogoś, kogo często widujesz, pomoże twojemu psu się uspokoić. Dodatkowo możesz być pewien, że dana osoba ma na względzie twoje dobro.

Powinieneś także wziąć pod uwagę harmonogram i warunki domowe osoby, z którą będzie przebywać twoje zwierzę. Jeśli mają szaloną rutynę i nie są często w domu, mają dzieci lub inne zwierzęta, z którymi twój pies może nie czuć się komfortowo lub mieszkać w znacznie mniejszym lub mniej przyjaznym dla zwierząt otoczeniu, może to stanowić problem. Upewnij się, że twój opiekun wie, w co się pakuje i jest w pełni przygotowany do zajmowania się psem w pełnym wymiarze godzin. Jeśli musisz zostawić psa z rodziną z dziećmi lub innymi zwierzętami, przedstaw je wcześniej, aby upewnić się, że wszyscy czują się ze sobą komfortowo.

Zostaw swojego psa z profesjonalnym petsitterem

Jeśli nie ma bliskiej ci osoby, która mogłaby zaopiekować się twoim psem nawet przez miesiąc, opiekunka jest kolejną wygodną alternatywą dla kojca. Opiekunka możesz znaleźć, przeszukując profesjonalne witryny internetowe z opieką nad zwierzętami, witryny opieki domowej lub ogłoszenia – poproś weterynarza o profesjonalne rekomendacje. Upewnij się, że wybrana przez ciebie opiekunka (petsitter) jest certyfikowana i spędzisz z nią trochę czasu przed wyjazdem, aby twój pies mógł się do niej przyzwyczaić. Chociaż twoi przyjaciele i rodzina mogą opiekować się psem bez opłaty lub za niższą cenę, ta opcja będzie cię kosztować więcej, ale jest tego warta dla wysokiej jakości opieki.

Wyżywienie psa w hotelu

Jeśli nie masz innych opcji opieki, zawsze możesz wybrać hotel, aby w nim trzymać psa do twojego powrotu. Możesz być mniej zadowolony z tego rozwiązania, ale nie martw się — hotele mają doświadczenie w opiece nad zwierzętami domowymi i zapewnią, że twój pies będzie bezpieczny i zadbany. Tylko pamiętaj, aby wcześniej przeprowadzić badania, aby ustalić, który hotel jest odpowiedni dla twojego zwierzęcia. Oto, co należy wziąć pod uwagę:
Ile jest tam miejsca? Jak duże są wybiegi – lub miejsca do spania – w których będzie przebywał twój pies i ile ma miejsca na zabawę, ćwiczenia i kontakty towarzyskie? Czy twój pies będzie miał indywidualną lub wspólną przestrzeń do spania? W zależności od wielkości i charakteru twojego psa, są to ważne czynniki, które należy sprawdzić przed wyborem hotelu. Powinieneś również sprawdzić wielkość samego kojca oraz to, ile psów jest trzymanych razem.
Czy twój pies będzie miał czas na socjalizację? Niektóre hotele pozwalają psom przebywać każdego dnia we wspólnym obszarze przez określoną ilość czasu, aby ćwiczyć i spotykać się z innymi zwierzętami. Ważne jest, aby twój pies miał około trzech do pięciu godzin zabawy dziennie — w przeciwnym razie poczuje się zamknięty. Z drugiej strony, jeśli twój pies jest niespokojny lub nietowarzyski, musisz sprawdzić, czy hotel pozwoli psom ćwiczyć we własnej przestrzeni, czy zamiast tego bawić się z ludźmi. Ponadto sprawdź, czy hotel oddziela psy według wieku i poziomu agresji, aby upewnić się, że środowisko jest dla twojego zwierzęcia bezpieczne.
Ilu opiekunów będzie w pobliżu? Ważne jest, aby twój pies otrzymał odpowiednią ilość uwagi, więc sprawdź, ile osób pracuje w hotelu i kiedy będą w pobliżu, aby wchodzić w interakcje ze zwierzętami. Im większy hotel i im więcej psów jest w nim trzymanych, tym więcej powinno być opiekunów. Powinieneś również sprawdzić ich poziom doświadczenia i certyfikaty, aby upewnić się, że twój pies jest w najlepszych rękach.
Jakie zakwaterowanie ma hotel? Czy twój pupil będzie miał wygodne posłanie i zabawki do zabawy? Jak często będzie jadł? Upewnij się, że rozumiesz konkretne warunki, w których zostawiasz psa. Jeśli twój pies jest w zaawansowanym wieku lub ma specjalne potrzeby medyczne, poszukaj również warunków zakwaterowania dla tych schorzeń.

Jakie są opłaty, wymagania i dodatki? Sprawdź opłatę za noc i upewnij się, że rozumiesz, co obejmuje cena. Czy opłata obejmuje wyżywienie i usługi dodatkowe, czy też musisz zapewnić psu wyżywienie i dodatkowo zapłacić za pielęgnację? Dowiedz się również, czy hotel może odebrać i odwieźć psa, czy też musisz to zrobić sam. W zależności od hotelu może być konieczne poddanie psa badaniu zdrowia lub upewnienie się, że jest na bieżąco ze szczepieniami.
Jaka jest reputacja hotelu? Jako ostatni punkt badań, spójrz na stronę internetową hotelu i stronę w mediach społecznościowych, aby znaleźć referencje i recenzje klientów lub zapytaj znajomych, którzy wcześniej zakwaterowali tam zwierzęta. Rekomendacje mogą dać ci dobre wyobrażenie o tym, jakie środowisko i doświadczenie jest przewidziane dla twojego psa.

O czym musisz pamiętać

Bez względu na to, kto opiekuje się psem podczas twojej nieobecności i gdzie go zostawiasz, upewnij się, że przygotowałeś wszystko, czego twój pies będzie potrzebował. Oto szczegóły, które musisz zorganizować z wyprzedzeniem.

 • Kup odpowiednią ilość jedzenia i leków na cały miesiąc nieobecności
 • Opracuj rutynę karmienia ze swoim opiekunem, obejmując szczegóły, takie jak co dać swojemu psu, kiedy i ile
 • Upewnij się, że twój opiekun wie, jak często twój pies chodzi na spacer – i gdzie
 • Zostaw nagrody, takie jak psie smakołyki i zabawki, którymi na co dzień bawi się twój pies
 • Zostaw swoją opiekunkę z psim legowiskiem i zabawkami, aby twój pies czuł się jak w domu
 • Zrób listę alergii i instrukcji dotyczących leków
 • Powiadom petsittera lub psi hotel o wszelkich specjalnych potrzebach, niepokojach lub cechach jednostkowych, których może doświadczać twój pies
 • Zabezpiecz swojego psa przed pasożytami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi i zdobądź niezbędne szczepionki przed wyjazdem
 • Podaj dane kontaktowe do siebie, weterynarza lub innego kontaktu w nagłych wypadkach.

Ostatnie wskazówki, jak zostawić psa

Ciężko się rozstać, ale wkrótce znów się zobaczycie! Jeśli wszystko przygotujesz przed wyruszeniem w podróż, nie ma się czym martwić. Oto kilka dodatkowych porad, jak ułatwić sobie życie, gdy zostawiasz psa w domu.

 • Zapewnij komfort: będziesz tęsknić za swoim psem, a on też będzie tęsknił za tobą! Aby pozostać w sercu psa, zostaw małe przypomnienia w domu – włóż swój sweter do psiego łóżka lub zostaw parę butów, aby futrzak mógł pozostać blisko twojego zapachu, dopóki nie wrócisz
 • Nie przeciągaj pożegnania: twój pies jest przyzwyczajony do tego, że czasami wychodzisz z domu — tym razem nie rób dużej prezentacji swojego wyjścia, bo możesz zaryzykować niepokój swojego pupila. Zachowuj się pewnie i swobodnie przytulając psa przed wyjściem, a oboje poczujecie się bardziej zrelaksowani
 • Obserwuj: Jeśli nadal martwisz się rozstaniem z psem i chciałbyś mieć oko na niego, gdy cię nie ma, pomyśl o zainwestowaniu w interaktywną kamerę.
  Jeśli wszystko przygotowałeś starannie i należycie, możesz spokojnie wyruszać w podróż. Zapewniając psu niezbędne dla niego rzeczy podczas swojej nieobecności, gwarantujesz mu spokój i relaks.

10 wskazówek dotyczących bezpiecznej podróży samochodem

Niektóre rodziny nie wyobrażają sobie wakacji bez psów. Badanie z 2018 r. wykazało, że prawie 95 procent właścicieli zwierząt domowych planowało co najmniej jedną nocną wycieczkę ze swoim zwierzakiem. Wiele psów uwielbia podróżować, ale nieprzygotowanie może być stresujące dla ciebie i twojego zwierzaka. Planując z wyprzedzeniem, możesz upewnić się, że twoja podróż będzie bezpieczna i dla was wygodna.
Jeśli planujesz podróż ze zwierzętami, czy to dla przyjemności, czy z konieczności, będziesz musiał podjąć pewne kroki, aby po drodze przygotować się na potrzeby swojego psa. Podróżowanie samochodem z psami, zwłaszcza długie podróże, wymaga pewnego przemyślenia. Nie możesz po prostu zakładać, że będziesz w stanie zdobyć wszystko, czego potrzebujesz dla swojego zwierzaka podczas podróży.

 

 1. Trzymaj swojego zwierzaka w ryzach podczas jazdy. To nie jest bezpieczne dla ciebie lub twojego psa, jeśli skacze po samochodzie podczas jazdy. Musisz skupić się na prowadzeniu samochodu, a twój pies może cię rozpraszać, jeśli będzie podekscytowany lub przestraszony. Poduszki powietrzne są dla ciebie bezpieczne, ale mogą zabić Twojego zwierzaka, jeśli będziesz miał z nimi wypadek na przednim siedzeniu. Z tego powodu zwierzęta powinny znajdować się na tylnym siedzeniu. Najbezpieczniejszym sposobem podróżowania twojego zwierzaka jest nosidełko przypięte do siedzenia pasem bezpieczeństwa. Upewnij się, że nosidełko jest wystarczająco duże, aby pies mógł wstać, odwrócić się i położyć. Możesz również użyć pasów bezpieczeństwa dla zwierząt, ale nie udowodniono, że chronią one zwierzęta podczas wypadku samochodowego.
 2. Zrób kilka krótkich wycieczek z psem, aby przyzwyczaić go do jazdy samochodem przed wyruszeniem w długą podróż. Stopniowo zwiększaj długość tych krótszych podróży, aż do długodystansowych podróży.
 3. Karm swojego zwierzaka lekkim posiłkiem na trzy do czterech godzin przed wyjazdem. Kiedy jesteś w drodze, zawsze zatrzymuj się, aby nakarmić psa . Nie karm go w jadącym pojeździe. Może to pomóc w uniknięciu choroby lokomocyjnej u zwierząt.
 4. Nigdy nie zostawiaj psa samego w zaparkowanym samochodzie, to kwestia bezpieczeństwa i panującej w samochodzie temperatury.
 5. Zapakuj zestaw podróżny dla swojego zwierzaka. Pamiętaj, aby dołączyć dokumentację zdrowotną swojego zwierzaka, w tym dowód niedawnych szczepień. Przynoś swoim zwierzętom regularne jedzenie, wodę, leki i miski. Powinieneś również dołączyć rzeczy potrzebne do sprzątania po swoim zwierzaku, takie jak worki na śmieci i szufelka. Aby twój pupil był szczęśliwy i zajęty podczas podróży, spakuj kilka zabawek, w tym kilka nowych i kilka starych, ulubionych. Na koniec nie zapomnij o apteczce dla zwierząt
 6. Zidentyfikuj swojego zwierzaka. Chociaż Twoje zwierzę powinno mieć mikrochip , upewnij się, że ma obrożę z identyfikatorem z twoim adresem domowym i numerem telefonu komórkowego. W przypadku dłuższych podróży i wakacji zdobądź tymczasową zawieszkę z numerem telefonu miejsca docelowego, w którym będziesz przebywać na wypadek, gdyby zwierzę zgubiło się podczas podróży. Wszystkie obroże powinny być płaskie i nigdy nie używaj obroży dławiącej psa. To kwestia bezpieczeństwa podczas podróży.
 7. Nie pozwól swojemu psu jeździć z głową za oknem. Nie da się ukryć, że niektóre psy są szczęśliwe i miło to widzieć. Jednak Twoje zwierzę może zostać uderzone przez przejeżdżającą śmieciarkę lub wyrzucone przez okno w przypadku kolizji lub jeśli musisz nieoczekiwanie nacisnąć hamulce i skręcić. Jeśli postępujesz zgodnie ze wskazówką nr 1, nie będzie to problemem, ale warto to powtórzyć.
 8. Noś ze sobą ważne dokumenty swojego pupila. Jeśli podróżujesz przez granice międzynarodowe, oprócz dowodu szczepienia przeciwko wściekliźnie może być wymagane zaświadczenie o stanie zdrowia.
 9. Noś własną wodę lub podaj swojemu psu wodę butelkowaną. Picie wody z nieznanego źródła może powodować rozstrój żołądka.
 10. Przygotuj swój samochód dla swojego psa. Istnieje wiele akcesoriów zapewniających bezpieczeństwo psu w trakcie jazdy samochodem i mat, które chronią twój samochód i zwiększają komfort twojego psa. Jeśli często podróżujesz z psami, możesz zainwestować w niektóre z nich.

Inne rodzaje podróży z twoim zwierzakiem

Podróż samolotem. Podróż samolotem ze zwierzęciem może być skomplikowana. Latanie z psami stanowi zagrożenie dla zwierząt z krótkimi przewodami nosowymi, takich jak buldogi i mopsy. Są bardziej narażone na problemy z niedotlenieniem i udarem cieplnym. Jeśli musisz lecieć ze swoimi zwierzętami, sprawdź, czy mogą podróżować z tobą w kabinie. Może to być rozwiązanie dla mniejszych zwierząt, ale będzie wymagało zaawansowanego planowania. Nie czekaj do ostatniej chwili.
Będziesz także musiał odwiedzić swojego weterynarza i uzyskać zaświadczenie o stanie zdrowia, które jest datowane nie wcześniej niż 10 dni przed podróżą. Skontaktuj się z linią lotniczą, aby upewnić się, że masz odpowiedni rodzaj przewoźnika.

Podróż pociągiem. Skontaktuj się z firmą kolejową, z którą chcesz podróżować, aby upewnić się, że masz wszystkie wymagane dokumenty. Wybieraj wagony bez przedziałów, aby mieć miejsce dla swojego psa.

Podróż łodzią. Niektóre linie wycieczkowe pozwalają zwierzętom podróżować z tobą, ale zwykle tylko na przeprawach oceanicznych. Upewnij się, że twoje zwierzę będzie mogło przebywać z tobą w kabinie, ponieważ niektóre statki trzymają zwierzęta w kojcach na pokładzie.

Przeczytaj również: Transport psa – jak zadbać o bezpieczeństwo psa w podróży