icon_cart

0

koszyk

Ubranka dla psów – jakie psy powinny je nosić i które wybierać

Postrzeganie zwierząt i świadomość odpowiedzialności związana z ich posiadaniem ulega ciągłym zmianom. Dzisiaj znacznie więcej osób traktuje swoje domowe czworonogi nie tylko jako zwierzaka, ale jako pełnoprawnego członka rodziny, który ma swoje prawa i o którego trzeba zadbać. Obecnie duża część psów i kotów żyje ze swoimi właścicielami w domu, śpi z nimi w łóżku czy jeździ na wakacje. Aby takie życie było komfortowe konieczne są przeróżne produktu, od misek na karmę i wodę, poprzez samą karmę, akcesoria spacerowe, klatki kennelowe i transportowe czy różnego rodzaju odzież i galanteria dla zwierzaków. Dynamicznie rozwijający się przemysł zoologiczny stara się sprostać tym wymaganiom i obecnie nie ma większego problemu z zakupem wszystkiego co niezbędne abyśmy zarówno my jak i nasz zwierzak mogli komfortowo funkcjonować. Jedną z kategorii akcesoriów dla psów są ubranka, które stają się coraz popularniejsze, zarówno ze względów praktycznych jak i modowych. Sklepy zoologiczne oferują olbrzymi wybór odzieży dla psów. Sweterki, kurtki, polary, narzutki czy płaszczyki przeciwdeszczowe nie są już niczym niezwykłym. Można zadać sobie pytanie – czy ubrania dla psów to konieczność, czy fanaberia? Jakie psy powinny nosić ubrania? Zanim wpadniemy w szał zakupów zastanówmy się czy nasz pies potrzebuje ubranka a jeśli tak, to jakiego. Zakupy powinny być przemyślane, aby zaopatrzyć pupila dokładnie w to, czego potrzebuje. Ubranek (poza wyjątkowymi sytuacjami) nie stosuje się podczas upałów, stanowią one dodatkową ochronę podczas chłodnych, mroźnych czy deszczowych dni.

Czy psom jest zimno?

Jeszcze nie tak dawno niewiele osób twierdziło, że psy mogą potrzebować ubrań. Psy wykorzystywane były dawniej głównie do pilnowania terenu i dobytku, do polowań czy do obrony przed złoczyńcami. Przodkowie dzisiejszych psów bardzo rzadko mieszkali wraz z właścicielami w domach. Trzymani byli w kojcach, psiarniach lub na zewnątrz domostw i musieli dostosowywać się do trudnych warunków atmosferycznych. Ich futro miało ich chronić przed niekorzystną pogodą. Dzisiaj jest inaczej – znaczna część psów żyje wraz z człowiekiem w domu i traktowana jest jako członkowie rodziny. Są kochane i zadbane. Dodatkowo na przestrzeni lat wiele ras psów została przez człowieka w mniejszym lub większym stopniu zmodyfikowana. Powstało wiele krzyżówek, które miały na celu poprawić usposobienie, wygląd czy ogólną odporność psów. W wyniku niektórych krzyżówek część psów straciła całość podszerstka lub jego część. Pamiętajmy też, że psy żyją na całym świecie a klimat ciągle się zmienia. Klimat panujący w Afryce znacznie różni się od tego, jaki jest na Grenlandii. Psom, które od wieków były hodowane w ciepłym i suchym klimacie afrykańskim ciężko będzie znieść wilgoć czy mróz, ponieważ ich futro dostosowane jest do wysokich temperatur.




Jakie psy będą potrzebować ubranek?

Oczywiście nie każdy pies będzie potrzebować ubranka, choć może zdarzyć się sytuacja, że nawet pies o obfitej sierści i grubym podszerstku będzie potrzebować dodatkowej ochrony. Podszerstek pełni funkcję termoizolacyjną, czyli ma chronić organizm psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najczęściej ubranka wskazane są dla ras małych i miniaturowych. To właśnie one najszybciej marzną. Do ras takich zaliczają się chihuahua, ratlerki, yorki czy mopsy. Psy o małych ciałach szybciej tracą zgromadzone ciepło i nie są w stanie wystarczająco się ogrzać. Przeciwieństwem są na przykład husky czy malamuty, które genetycznie dostosowane są do niskich temperatur i ciężkich warunków pogodowych. Nie tylko małe psy wymagają ubranek, dodatkowej ochrony potrzebują również psy z gładką sierścią, pozbawione podszycia (podszerstka). Do takich psów zaliczają się amstaffy, buldogi, charty czy boksery. Ubranka mogą przydać się również psom starszym, które ze względu na swój podeszły wiek gorzej radzą sobie z ogrzaniem się. Ich ciało szybciej marznie a niska aktywność ruchowa oraz spowolniony metabolizm nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ilości energii do ogrzania ciała. Podobnie sytuacja wygląda z psami chorymi lub w trakcie rekonwalescencji. Podobnie jak u starszych psów także i tutaj osłabiony organizm nie jest w stanie wystarczająco się ogrzać.

Jak sprawdzić czy psu jest zimno?

Aby sprawdzić, czy naszemu czworonogowi jest zimno wystarczy uważnie go obserwować. Psiak drży a jego mięśnie są napięte, kuli pod siebie ogon? Stawia opór przy wyjściu na spacer, a jeśli już wyjdzie to prędko załatwia swoje potrzeby i jak najszybciej wraca do domu? Są to sygnały, które z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa oznaczają, że pupilowi jest zimno i potrzebuje on dodatkowej ochrony w postaci ubranka. Oczywiście powyższe należy też rozpatrywać w kontekście warunków atmosferycznych oraz sytuacji, które mogą wpłynąć na komfort termiczny podopiecznego. Jeśli pies drży i zwija się w kłębek podczas zimy lub w miejscu, w którym panuje silny przeciąg to na 99% jest mu zimno. Jeśli sytuacja ma miejsce w upalne, letnie dni to być może przyczyna jest inna – może nawet behawioralna.


Rodzaje ubrań dla psa

  • Bluzy i swetry. Bluzy i sweterki mają za zadanie zapewnić dodatkową warstwę, która będzie ogrzewać ciało psa. Stanowią dodatkową ochronę podczas chłodniejszych dni. Dopasowywują się do kształtu ciała zwierzęcia co zapewni mu wygodę i swobodę ruchów. Idealnie sprawdzają się u czworonogów, które marzną podczas chłodniejszych wiosennych czy jesiennych dni. Raczej nie nadają się na mróz, ponieważ są zbyt cienkie. Nie sprawdza się podczas deszczowych dni bo zwyczajnie namokną i w efekcie pies może się przeziębić. Można używać ich podczas opadów ale w takim wypadku należy na wierzch założyć pelerynkę przeciwdeszczową.
  • Kombinezony. Kombinezony dobrze chronią psa przed wiatrem i deszczem. Wykonane są z wodoorpornej tkaniny a rozciągliwy, elastyczny materiał pozwala psu swobodnie się poruszać. Co ważne kombinezon okrywa nie tylko grzbiet, ale i łapy pupila. Wodoodporny materiał podszyty jest miękka podszewką, która stanowi dodatkową warstwę ochronną. Większość modeli posiada ściągacze lub rzepy przy łapkach i talii, co pozwala dopasować kombinezon pod konkretnego czworonoga. Warto wybierać kombinezony wyposażone w elementy odblaskowe, dzięki czemu pupil będzie widoczny po zmroku.
  • Kurtka przeciwdeszczowa. Kurtki przeciwdeszczowe sprawdzą się podczas chłodniejszych i deszczowych dni. Są zrobione z nieprzemakalnego materiału (ortalionu, nylonu), który chroni pupila przed zamoknięciem i podszyte miękką podszewką, która zapewni pupilowi dodatkowy komfort. Wiele psów wręcz nienawidzi deszczu, dlatego w ich przypadku będzie to dobre rozwiązanie. Dobrej jakości kurteczki przeciwdeszczowe posiadają regulację przy kołnierzu i na klatce piersiowej, co pozwala dopasować kurtkę pod rozmiar czworonoga i jego sylwetki.
  • Kurtka zimowa. Kurtki zimowe zrobione są z grubego materiału, wypełnionego w środku watoliną, która stanowi bardzo dobrą ochronę przed zimnem. Są wodoodporne, a dzięki swojej konstrukcji dobrze chronią ciało pupila i zapobiegają wychładzaniu się organizmu.
  • Szalik dla psa. Szaliki zostały stworzone z myślą o wygodnie psa. Wykonane są z miękkiego materiału, który chroni kark psa przed jesienną pogodą.
  • Szlafrok. Szlafrok wykonany jest z bawełny typu frotte. Jest miły i puszysty w dotyku. Działa na podobnej zasadzie jak szlafroki dla ludzi. Po kąpieli w chłodniejsze dni można psa ubrać w szlafrok do czasu aż wyschnie, co uchroni go przed przewianiem.  

Buty dla psa

Buty dla psa mają za zadnie chronić wrażliwe psie łapy przed oparzeniami czy skaleczeniami, jak i szkodliwym działaniem soli w okresie zimowym. Dostępne są modele o różnym przeznaczeniu, dzięki czemu każdy pupil znajdzie coś dla siebie.

Jak wybrać ubranie dla psa?

Wybierając ubranie dla psa należy kierować się taką samą zasadą jak podczas zakupu odzieży dla nas. Kiedy wybieramy ubranie dla siebie nie łapiemy przecież pierwszego lepszego z wieszaka i nie idziemy natychmiast do kasy. Sprawdzamy materiał i skład z jakiego odzież jest szyta, zwracamy uwagę na jakość wykonania i przede wszystkim przymierzamy sprawdzając, czy dobrze leży. Przy wyborze ubranka dla pupila warto postępować według tych samych reguł.

  • Właściwy rozmiar. Jednym z najważniejszych aspektów podczas wyboru ubranka dla pupila jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. York jest znacznie mniejszy od amstaffa czy owczarka niemieckiego a to od dopasowania ubranka zależy, czy pupilowi będzie w nim wygodnie. Ważne aby dobrze zmierzyć swojego pupila. Bardzo istotny jest obwód szyi oraz klatki piersiowej. Jeśli jest taka możliwość to najlepiej przymierzyć ubranko na psie – większość stacjonarnych sklepów zoologicznych to umożliwia. Ubranko nie może być zbyt ciasne bo wówczas będzie krępować ruchy psa, przez co nie będzie czuł się w nim komfortowo. Nie może także zasłaniać ogona i okolic genitaliów aby psiak mógł swobodnie załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Rozmiarówka ubranek dla psów jest podobna do odzieży dla ludzi i zaczyna się od XS a kończy na XXL.
  • Materiał. Materiał, z którego zrobione jest ubranko ma duże znaczenie. Warto wybrać modele wykonane z materiału wysokiej jakości, który będzie trwały i komfortowy dla psa, nie będzie go drażnił i obcierał. Dobrym wyborem jest bawełna, polar oraz ubrania wykonane z mieszanek tych materiałów. Wszelkie metalowe dodatki – jeśli są konieczne – powinny być odizolowane od bezpośredniego kontaktu ze skórą czworonoga. Metal w chłodne czy mroźne dni jest bardzo nieprzyjemny w dotyku.
  • Warunki pogodowe. Aby ubranko spełniało swoją funkcję istotną kwestią jest jego dobór pod konkretne. Ubranko dla psa ma stanowić dla niego dodatkową ochronę lecz nie sprawiać, że będzie się w nim przegrzewał. Nie jest wskazane zakładanie pupilowi ubrania, kiedy nie jest to koniecznie.

Psia komunikacja

Ubranie powinno być dla psa dodatkową ochroną podczas codziennych spacerów w chłodne, mroźne czy deszczowe dni. Trzeba jednak pamiętać, że psy komunikują się ze sobą za pomocą mowy ciała. Najistotniejsze podczas takiej komunikacji są głowa, uszy i ogon. Jeśli zakryjemy pupilowi te części ciała ubrankiem, to może on mieć problem z okazaniem innemu psu swoich odczuć. Inny psiak z kolei może niewłaściwie odebrać sygnał wysyłany przez naszego pupila, co może doprowadzić do nieporozumień lub spięć pomiedzy zwierzakami.

Jak zakładać psu ubranie?

Przede wszystkim nie można robić nic na siłę. Na początku należy pupilowi obwąchać ubranie. Następnie możemy próbować delikatnie założyć ubranko, bez szarpania czy krzyczenia. Zwróćmy też uwagę aby nie przyszczypnąć skóry czworonoga zamkiem błyskawicznym, jeśli ubranko go posiada.



 

Jak przyzwyczaić czworonoga do noszenia ubranek?

Ubranko nie jest dla psa czymś naturalnym, dlatego trzeba poświęcić trochę czasu na przyzwyczajanie go do jego noszenia. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może to być długa droga. Pamiętajmy, aby nie zmuszać czworonoga – ważne jest budowanie pozytywnych skojarzeń, dzięki czemu psiak nie będzie widział w ubranku niczego złego i bez problemu będzie z niego korzystał. Na początku pozwólmy pupilowi dokładnie obwąchać ubranko i następnie dajemy mu smakołyk jako nagrodę. Nagradzamy czworonoga za każde zbliżenie się do ubranka. Nic na siłę – musi to być decyzja czworonoga. Za pomocą smaczka skierujmy głowę psa na otwór w ubranku i dopiero kiedy będziemy mieli pewność, że psiak się nie boi możemy ubrać czworonoga. Na początku dobrze jest ubierać pupilowi ubranko jedynie na chwilę i najlepiej w miejscu, gdzie psiak czuje się bezpiecznie. Kiedy pupil będzie oswojony z dotykiem ubranka to za pomocą smaczków rozłożonych po mieszkaniu możemy zachęcić go do poruszania się w ciuszku. Dopiero jeśli psiak swobodnie porusza się w ubranku i czuje się w nim komfortowo, to możemy pomyśleć o spacerze.

Jak czyścić ubranie dla psa?

Zimowe spacery mogą mocno zabrudzić ubranko pupila. Zanim wrzucisz je do pralki upewnijmy się w jaki sposób daną rzecz należy prać. Pomocne będą w tym metki od producentów. Do prania używamy delikatnych, nie drażniących środków piorących. Mocne detergenty mogą podrażnić skórę czworonoga i doprowadzić do wielu poważnych problemów skórnych.

Kup psu ubranie a nie przebranie

Przy wyborze ubranka dla psa kierujmy się przede wszystkim jego wygodą. Wielu właścicieli daje się ponieść modzie przebierania czy strojenia psów i zakłada im różnego rodzaju stroje bez uzasadnionej przyczyny. Pomyślmy jednak – czy my w takim przebraniu czulibyśmy się dobrze i komfortowo? Ubranko nie powinno krępować ruchów pupila a ubrany w fantazyjny, często szeleszczący strój może zostać źle odebrane przez inne psy, co może doprowadzić do starć między nimi.

Czy kolor ubrania dla psa ma znaczenie?

Psy widzą odcienie niebieskiego i żółtego, dlatego lepiej unikać tych kolorów. Mogą one powodować, że pies na spacerze będzie powodować nadmierną ciekawość innych psów i będzie dla nich widoczny z daleka.

Wybierając ubrania dla czworonoga należy wziąć pod uwagę szereg ważnych aspektów. Ubranie powinno być komfortowe dla psa i spełniać podstawowe potrzeby psa. Ubranko nie powinno zasłaniać miejsc, które mogą utrudniać swobodne poruszanie się czy załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Nie zakładaj psiakowi ubrania, jeśli faktycznie tego nie potrzebuje. Niektóre czworonogi w ogóle nie potrzebują dodatkowej ochrony. Jeśli zauważysz, że Twój psiak się trzęsie, nie chce chętnie wychodzić na zewnątrz a po załatwieniu się natychmiast wraca do domu to możliwe, że marznie. Dobierz odpowiednio rozmiar pod swojego pupila. Dokładnie go mierząc. Pamiętaj, że również kolory mają znaczenie, ponieważ psy widzą kolory inaczej niż my – ludzie. Wybierając ubranie możesz wybierać idealnego spośród kurtek, płaszczy, bluz, kombinezonów czy swetrów.