icon_cart

0

koszyk
nauka czystości psa

Twój pies sika w domu? Sprawdź jak go tego oduczyć

Jedną z najbardziej frustrujących rzeczy dla właścicieli zwierząt domowych jest znajdowanie na podłodze niespodzianek – kałuży moczu. Jeśli twój pies ma z tym problem, zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który podpowie co robić i wytłumaczy jakie są przyczyny wpadek twojego psa.

Powody, dla których pies załatwia potrzeby fizjologiczne w domu

  1. Młody szczeniak – jeszcze nie przyswoił zasad czystości w domu. Podczas fazy nauki czystości, z pewnością możesz spodziewać się, że pies będzie miał wypadek lub dwa… lub trzy… lub cztery. Młode szczenięta nie mają jeszcze pełnej kontroli nad pęcherzem, nie wiedzą, jak komunikować chęć oddania moczu i nie mają pojęcia, że ​​nie wolno im „wychodzić” na zewnątrz zanim nie zostaną zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym. Tak więc to do ciebie należy szukanie znaków ostrzegawczych – takich jak wąchanie podłogi, krążenie i skomlenie – i opracowanie ścisłego harmonogramu.
  2. Ekscytacja. Często zdarza się, że szczenięta sikają, gdy bardzo się ekscytują. Zwykle dzieje się tak, gdy po raz pierwszy widzą kogoś lub podczas zabawy. Podczas gdy większość psów wyrasta z tego zachowania, gdy dojrzeje, możesz pomóc ograniczyć ekscytujące sikanie, zachowując niski poziom powitania. Oto rutyna, która zadziałała dla mnie: po wejściu do domu zignoruj ​​swojego szczeniaka. Wiem, jak to brzmi, ale zaufaj mi. Ponieważ pieszczoty i kontakt wzrokowy wystarczą, aby mały trochę popuścił, kiedy pierwszy raz przejdziesz przez drzwi, po prostu przejdź obok szczeniaka, chwyć jego smycz, spokojnie zaczep go do szelek i wyjdź na zewnątrz. Gdy szczeniak zrobi siusiu, pochwal go.
  3. Znaczenie terytorialne. Znakowanie moczu to coś innego niż wypadek w domu. Podczas znakowania pies umieszcza swój zapach na różnych przedmiotach dając tym samym znać, że to jego teren. Psy często zaznaczają nowe przedmioty – zwłaszcza jeśli pochodzą z miejsca z innymi psami. Jak powstrzymać psa przez znaczeniem terenu? Ponieważ największy odsetek markerów moczu to niekastrowane samce i samice, wielu ekspertów zaleca kastrację lub sterylizację zwierzęcia lub spryskiwanie specjalnym sprayem o zapachu zniechęcającym psy do znakowania. Oznaczony przez pupila obszar należy dokładnie wyczyść i zdezynfekować. Użyj środka czyszczącego na bazie enzymów, aby nie pozostał żaden zapach.
  4.  Kwestie medyczne. Różne stany chorobowe – takie jak infekcje dróg moczowych, kamienie pęcherza moczowego, problemy z nerkami, zaburzenia prostaty, cukrzyca itp. – mogą nasilać pilną potrzebę psa. W wielu przypadkach te stany mogą powodować nietrzymanie moczu. Jeśli zauważysz, że twój pies zostawia niewielkie krople moczu w całym domu, a nawet moczy się w łóżku, może to oznaczać, że traci kontrolę nad swoim pęcherzem. Nietrzymanie cewki moczowej jest najczęstsze u samic psów w średnim i starszym wieku, średniej i dużej rasy, chociaż może to dotyczyć każdego psa.
    Możliwe przyczyny to: uraz kręgosłupa, uszkodzenie nerwów, choroba mózgu, zaburzenia prostaty, infekcje dróg moczowych, kamienie moczowe, niektóre leki.
    Jeśli podejrzewasz, że twój szczeniak ma problem z utrzymaniem moczu, skonsultuj się z weterynarzem.
    Nie każ psa z nietrzymaniem moczu, za wypadki w domu – prawdopodobnie nawet nie wie, że robi źle. Zamiast tego współpracuj z weterynarzem i zwiększ częstotliwość spacerów. Zacznij wyprowadzać psa natychmiast po przebudzeniu, jedzeniu i piciu (to bardzo podobne do tego, jak traktujesz młodego szczeniaka).
  5. Stres. Psy mogą załatwiać się w domu, gdy czują się zestresowane. Pozostawienie psa w domu podczas załatwiania sprawunków, może wywołać u niektórych psów lęk separacyjny. Zmiany stylu życia, takie jak przeprowadzka, zdobycie nowego zwierzaka, przyniesienie do domu dziecka lub wyprowadzki członka rodziny, również mogą prowadzić do stresu i niepokoju u psów.
  6. Zmiany w harmonogramie. Tworzenie planu dnia jest kluczem do sukcesu podczas szkolenia szczeniaka. Codzienne harmonogramy działają tylko wtedy, gdy się ich trzymasz. Jeśli twój dobrze wytrenowany psiak nagle zaczął oddawać mocz w domu, może to być spowodowane tym, że jest poza stałym harmonogramem i nie może dłużej wytrzymać. Jeśli więcej pracujesz i zostawiasz psa samego dłużej niż zwykle, nie powinieneś się dziwić, jeśli w domu zastaniesz „niespodziankę”. Do zmian w harmonogramie można zaliczyć także zmiany pój karmienia lub krótzy spacer.


Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jeśli twój psiak sika w domu, poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się dlaczego to robi. Gdy to zrobisz, będziesz mógł rozpocząć pracę nad rozwiązaniem. Nie trać panowania nad sobą ani nie krzycz — to tylko pogorszy sprawę. Jeśli okaże się, że twój psiak ma problem zdrowotny, którego nie można wyleczyć ani naprawić, warto rozważyć pieluchy dla psa lub opaskę na brzuch. Są łatwo dostępne w większości sklepów zoologicznych.
Kiedy przyprowadzasz szczeniaka do domu, nieuniknione może być kilka wypadków, ale dotyczy to również starszych psów. Zaniedbanie nauki czystości, stres, problem z utrzymaniem moczu wynikający z podeszłego wieku psa czy problemy behawioralne- wszystko to może mieć wpływ na to, że twój pupil sika w domu.  Jedynie odpowiednie podejście do tego problemu, cierpliwość i czas pomoga ci nauczyć psa odpowiedniego zachowania.

Sposoby, jak powstrzymać psa przed załatwianiem się w domu

  • Klatka – psy nie lubią chodzić do toalety w swojej przestrzeni osobistej. Stworzenie im wygodnego, bezpiecznego środowiska w samotności lub w nocy może zmniejszyć liczbę wypadków.
    Upewnij się, że masz odpowiedni rozmiar klatki dla swojego psa (nie powinna być ani za duża, ani za mała).
  • Spraw, by pies nie nudził się podczas twojej nieobecności – psy pozostawione same sobie przez długi czas mogą cierpieć z powodu lęku separacyjnego, który może wpływać na pojawienie się problemów z fizjologią zwierzęcia. Szczenięta nigdy nie powinny być zostawiane same przez dłuższy czas, a jeśli masz starszego psa, postaraj się, aby czas spędzony w samotności był mniej stresujący. Odpowiednie zabawki dla psa, mata węchowa z ukrytymi smakołykami czy naturalny gryzak będzie świetnym sposobem na nudę.
  • Spraye odstraszające – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sprayów, których zapach zniechęca psy do znaczenia terenu. Można wybrać też spray o przeciwnym działaniu – zachęcającym do załatwienia potrzeb fizjologicznych w określonym miejscu (np na macie higienicznej lub poza domem). Możesz tez wykorzystać preparaty dostępne w każdym domu, jak ocet (psy nie znoszą zapachu kwasu octowego, więc będą unikać obszarów spryskanych roztworem białego octu. Należy go rozcieńczyć równymi częściami wody i spryskać dotknięte obszary. Nie tylko utrzyma psa z dala, ale także oczyści i zneutralizuje wszystkie obszary, których już używał jako toalety); alkohol (alkohol izopropylowy ma silny zapach, który jest wyjątkowo nieprzyjemny dla psów. Należy rozcieńczyć mieszaninę równą ilością wody i spryskać dywany co tydzień lub po czyszczeniu. To rozwiązanie ma również właściwości antybakteryjne i dokładnie zdezynfekuje okolicę); sok z cytryny (wymieszaj świeżo wyciśnięty sok z cytryny z wodą i spryskaj dywany. Bardziej przyjemny zapach dla ludzi, usunie wszelkie nieprzyjemne zapachy, jednocześnie trzymając psa na dystans).
  • Zorganizuj osobę do wyprowadzania psa podczas twojej nieobecności – to dobre rozwiązanie, jeśli musisz np. dłużej zostać w pracy. Twój pies będzie mógł załatwić potrzeby fizjologiczne, a dodatkowo podczas spaceru odstresuje się i nie będzie się nudził.
  • Nigdy nie karz – posiadanie psa, który sika w domu, może być frustrujące, ale nie powinno się na niego krzyczeć,  karać ani stosować jakiejkolwiek przemocy fizycznej. To tylko sprawi, że będzie bardziej przestraszony i zdenerwowany. Jeśli nie byłeś obecny przy psie w trakcie jego załatwiania potrzeby, tylko zauważyłeś wpadkę po fakcie, pies nie będzie miał pojęcia, co zrobił źle, a jeśli złapiesz go na gorącym uczynku, to tylko sprawi, że będzie się bał załatwić się przy tobie w przyszłości.
  • Opieka dzienna w hotelu dla zwierząt– jeśli musisz codziennie pracować przez cały dzień, powinieneś rozważyć zakup lub adopcję szczeniaka, ale jeśli masz starszego psa, który dobrze dogaduje się z innymi, warto rozważyć opiekę dzienną Pies będzie się dobrze bawił, gdy idziesz do pracy, spotyka się i pobawi z innymi podobnymi szczeniakami, a także będzie miał okazję na mnóstwo przerw na toaletę.
  • Czujność – niezależnie od tego, czy tresujesz szczeniaka, czy starszego psa, musisz być czujny, trzymaj go w miejscu, w którym możesz go widzieć przez cały czas i zawsze daj mu możliwość pójścia do toalety po przebudzeniu się z drzemki, po jedzeniu lub piciu. Jeśli twój czworonożny przyjaciel potrzebuje przerwy na toaletę o północy, ustaw alarm. Na początku może się to wydawać uciążliwe, ale nie powinno trwać długo i będzie warte wysiłku.
  • Nagrody – podobnie jak w przypadku wszystkich psów, najlepszym sposobem na zachęcenie ich do robienia tego, czego chcesz, jest nagradzanie ich pochwałami, dawanie im ulubionej zabawki lub zwykle tej, która działa najlepiej oraz smakołyków. Wkrótce dowiesz się, na co twój pies reaguje najlepiej, więc wykorzystaj to na swoją korzyść, gdy sika tam, gdzie chcesz.


  • Zachowanie spokoju – szczenięta nie mają kontroli mięśni jak starsze psy i wiele z nich sika z podniecenia lub zdenerwowania, chociaż tak naprawdę nie jest to problem z tresurą w domu i coś, z czego zwykle wyrastają. Można tego uniknąć, ucząc szczeniaka siadania i ignorowania go, aż stanie się spokojny i zrelaksowany, gdy wejdziesz do pokoju, i zachęcając wszystkich odwiedzających do tego samego.
  • Zrób sobie wolne – nie da się szkolić w domu żadnego psa, czy to szczeniaka, czy dorosłego, jeśli cię tam nie ma, nawet jeśli pracujesz tylko w niepełnym wymiarze godzin, musisz wziąć wolne, aby wykonywać pracę prawidłowo i konsekwentnie. Nie zajmie to dużo czasu, ale naprawdę ważne jest, aby zapobiec sikaniu zwierzaka w domu.
  • Sprawdź u weterynarza – chociaż szczenięta sikają, a czasami pies ratowniczy, który spędził czas w budach, może nie być szkolony w domu, rzadko zdarza się, że dorosły pies zaczyna załatwiać się w domu bez uzasadnionego powodu. Zwłaszcza starsze psy mogą rozwinąć wiele warunków, które mogą zwiększyć potrzebę przejścia lub utraty kontroli nad mięśniami pęcherza. Jeśli wcześniej nie miałeś żadnych problemów, a teraz twój starszy pies sika w domu, dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z weterynarzem, aby wykluczyć coś poważnego.
  • Socjalizacja – jednym z najsmutniejszych powodów sikania psa w domu jest strach. Psy, które w młodym wieku nie doświadczyły dźwięków, zapachów i widoków z całego świata, mogą rozwinąć fobie, które nie pozwalają im czuć się komfortowo, gdy wychodzą do toalety na zewnątrz. Głośny hałas, fajerwerki, grzmoty mogą przerażać psa. Ich zdenerwowanie sprawia, że ​​nieustannie się rozpraszają, zamiast zajmować się robieniem siusiu, dzięki czemu bardziej prawdopodobne jest, że będą sikać w domu. Ważne jest, aby zapoznać je z wieloma rzeczami, gdy są młode, aby zbudować pewność siebie i nauczyć psa, jak komunikować się z innymi psami.
  • Nie zakrywaj zapachu – wyeliminuj go. Ważne jest, aby nie tylko posprzątać wszelkie wypadki, które mogą wystąpić, ale także całkowicie wyeliminować nieprzyjemny zapach, aby pies nie sikał na dywan.
  • Siusianie na komendę – wielu właścicieli uważa, że ​​wprowadzenie słowa związanego z chodzeniem robieniem siku pomaga, jest jednym z najlepszych sposobów na wyszkolenie psa, aby chodził załatwiać się na zewnątrz. Nasi psi przyjaciele zwykle są chętni do współpracy, a słowo takie jak „Siusiu” może pomóc im zrozumieć, co jest wymagane, jeśli jest wzmacniane i używane przez cały czas, dopóki tego nie zrozumieją.
  • Unikaj ekscytujących zabaw z psem, dopóki twoj pupil się nie załatwi – próbując szkolić psa w domu, ważne jest, aby go nie rozpraszać. Unikaj zabawy z nim, dopóki sprawa nie zostanie załatwiona, będą o wiele bardziej zainteresowani grą w przeciąganie lub zabawą w piłkę niż pójściem do toalety. Zachowaj gry na później, kiedy nie tylko będą cieszyć się zabawą, ale także zobaczą to jako nagrodę.
  • Sterylizacja – częstym problemem dotyczącym samców, a zwłaszcza małych ras, jest oznaczanie terytorium, które może wystąpić, gdy w domu jest więcej niż jedno zwierzę, gdy przyprowadzisz do domu nowe dziecko, a nawet gdy ktoś cię odwiedzi. Nowe i dziwne zapachy zachęcą psa do zaznaczenia swojego terytorium i mogą sprawić, że będzie podnosił nogę przy każdym meblu w twoim domu. Jak więc powstrzymać samca przed znakowaniem? Możesz spróbować korygować stanowczym nie lub krótkim strumieniem wody, gdy zobaczysz, że ma zamiar podnieść nogę, lub w rzeczywistości kastracja może o
  • Leki – istnieje wiele schorzeń, które mogą przyczyniać się do sikania psów w domu. Cukrzyca jest powszechną chorobą, w której pies pije tak dużo, że nie może jej utrzymać, tak jak kiedyś. Starsze psy mogą również cierpieć na psie zaburzenia poznawcze , stan podobny do choroby Alzheimera u ludzi. To sprawia, że ​​są zdezorientowane i mogą nawet w ogóle nie pamiętać sikania. Starsze wysterylizowane suki mogą czasami popuszczać podczas snu z powodu obniżonego poziomu hormonów. Twój weterynarz zazwyczaj może pomóc w takich przypadkach, przepisując leki, które pomogą rozwiązać problem.
  • Butelka do wytrząsania lub spray do wody – sporządzanie własnej butelki z shakerem lub sprayu na wodę często może pomóc w powstrzymaniu psów przed częstym sikaniem w domu. Gdy tylko zauważysz, że twój psiak chce siusiu, który nieuchronnie wiąże się z wąchaniem, krążeniem i wreszcie kucaniem, mocno potrząśnij butelką lub spryskaj go wodą. To wystarczy, aby powstrzymać go przed sikaniem i wyprowadzić go na zewnątrz we właściwe miejsce. Kiedy się załatwia, obsyp go pochwałami. Ta metoda może przynieść szybkie efekty w powstrzymaniu szczenięcia, jeśli jest stosowana właściwie – nie strasz psa, chodzi o to, żeby go rozpraszać, a nie wystraszać.
  • Szef – zominujące psy, zarówno samce, jak i samice, mogą potwierdzić swoją władzę jako przywódca stada, sikając po domu. Jest to powszechna cecha występująca u mniejszych ras. Jak więc powstrzymać małe psy sikające w domu? Nie martw się, ten problem można łatwo rozwiązać, potwierdzając swój autorytet i pokazując im, kto jest szefem. Nie opiekuj się nimi, stosuj zdecydowane metody treningowe, każ im siedzieć i czekać na karmienie, utwierdzając w przekonaniu, że to ty jesteś liderem stada, a nie one.
  • Nasączony papier – powszechną metodą, szczególnie stosowaną w przypadku szczeniąt, które sikają w domu, jest zachęcanie ich początkowo do sikania na gazetę. Możesz użyć nasączonej moczem gazety, aby pokazać im, gdzie mają sikać na zewnątrz, ponieważ silny zapach zachęci je do pójścia w to samo miejsce. Miejmy nadzieję, że papier będzie potrzebny tylko przez krótki czas i wkrótce zrozumieją, gdzie jest toaleta.
  • Ogranicz napoje przed snem – chociaż wskazane jest, aby mieć stały dostęp do czystej świeżej wody dla psa przez cały czas, dla psów, które mają problemy z przetrwaniem nocy bez wypadku, rozsądnym rozwiązaniem może być ograniczenie jej spożycia wieczorem, powiedzmy po 20:00. Potrzebny jest tu zdrowy rozsądek, ale jeśli były na nocnym spacerze, cieszyli się forsowną grą lub jest gorąco, nie pozwól im być spragnionym.
  • Nigdy nie przykładaj nosa do moczu – kiedyś było to chwalone jako właściwy sposób na wychowywanie szczeniaka w domu, jak bardzo się myliliśmy. To okrutne i mylące. Szczeniak nie ma pojęcia, co zrobił, żeby cię nie zadowolić, żyje chwilą i w tym momencie uczy się, że ty – osoba, którą kocha najbardziej na świecie, możesz być nieprzewidywalny i jest kimś, kogo należy się bać. To tylko zachęci go do ukrywania się przed tobą, gdy w przyszłości będzie sikał, co znacznie utrudni jego szkolenie.
  • Zapytaj hodowcę – kiedy przyprowadzisz nowego szczeniaka do domu, odpowiedzialny hodowca udzieli ci wielu informacji o tym, czym karmił szczeniaka, czy otrzymało pierwsze szczepienia i jakich tylko informacje potrzebujesz. Dlatego rozsądne wydaje się pytanie, czy szczeniak rozpoczął naukę korzystania z toalety, a jeśli tak, to czy jest przyzwyczajony do podkładów dla szczeniąt lub gazet. Kontynuowanie pracy z czymś, co zna twój nowy najlepszy przyjaciel, zmniejszy prawdopodobieństwo wypadków.
  • Maty i podkłady higieniczne – wielu właścicieli psów początkowo szkoli swoje szczenięta na papierze lub podkładkach dla szczeniąt, jest to szczególnie przydatne, jeśli nie masz natychmiastowego dostępu do miejsca na zewnątrz (być może mieszkasz w mieszkaniu). Najlepszym sposobem na to jest umieszczenie papieru blisko drzwi, w ten sposób, gdy widzisz swojego szczeniaka zmierzającego w tym kierunku, wiesz, że potrzebuje toalety. Stopniowo zmniejszaj ilość papierów, aż mały pies będzie w pełni wyszkolony i nie będą już potrzebne. Ta metoda może zająć trochę więcej czasu niż wyjście na zewnątrz, ale jeśli będziesz cierpliwy, Twój szczeniak wkrótce przekona się, że sikanie w domu jest niedopuszczalne.
  • Pieluchy – w ostateczności, jeśli Twój pies ma podstawowy problem medyczny, którego nie można rozwiązać za pomocą leków lub cierpi na nietrzymanie moczu możesz kupić pieluchy dla psów. Te opaski owijają się wokół brzucha psa i zawierają chłonną podkładkę na wszelkie wycieki, pomagając utrzymać twój dom wolny od wszelkich wpadek. Nie powinny być jednak alternatywą dla leniwych ludzi dla nauki w domu. Uczenie psa, że ​​nie ma wyznaczonego miejsca do oddawania moczu, a dawanie mu carte blanche, kiedy i gdzie chcą, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego i daje tylko więcej pracy na dłuższą metę. Potrzeba cierpliwości, aby szczeniak nie sikał w domu, a tym bardziej, żeby nie robił tego starszy pies. Musimy pamiętać, że to nie ich wina, nie mają na celu irytowania nas ani utrudniania nam życia.
    Zrozumienie powodu sikania psa w domu jest kluczem do rozwiązania problemu. Wypróbuj jedną lub więcej z tych wskazówek, jak powstrzymać psa od sikania w domu, a przekonasz się, że twój czworonożny przyjaciel wkrótce będzie sikał tam, gdzie powinien – na zewnątrz!
  • Drzwiczki i klapy dla psów – w przypadku mniejszych ras elektroniczne drzwiczki dla psów są naprawdę fajne, o ile na zewnątrz masz bezpieczny ogród.

Dlaczego pies sika na łóżko / legowisko

Twoje łóżko jest pełne twojego zapachu, a gdy pies poczuje się bezbronny, spróbuje pokryć swój zapach twoim. W końcu jesteś jego obrońcą. Niektóre psy sikają na twoje łóżko po tym, jak je skarcisz lub gdy zostaną same, ich właściciele myślą, że sikają ze złości, ale tak nie jest, prawda jest taka, że ​​czują się zdenerwowani.
Najprostszym rozwiązaniem jest nie wpuszczenie psiaka na legowisko, dopóki sprawa nie zostanie rozwiązana. Zapewnij mu wygodną klatkę kennelową, aby czuł się bezpiecznie i nadal był blisko ciebie. Musisz również usunąć wszystkie zapachy poprzednich wykroczeń. Jeśli Twój szczeniak wyczuwa jego mocz, ponownie użyje tego miejsca, więc zainwestuj w specjalny środek do usuwania zapachu moczu dla psów.
Poznaj oznaki, że jest zdenerwowany lub przestraszony i uniemożliwiaj dostęp do swojej sypialni w tych momentach.

Inną przyczyną może być wiek psa – starszy pies będzie miał większe problemy z utrzymaniem moczu. Psy mogą tracić napięcie mięśniowe i nie być w stanie utrzymać moczu przez długi czas, mogą nawet popuszczać podczas snu. Jest to szczególnie powszechne u wysterylizowanych samic. Spadek poziomu hormonów może również skutkować brakiem kontroli pęcherza. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem, ponieważ może dostarczyć leki, które mogą pomóc. Jeśli problem utrzymuje się lub twój wierny przyjaciel ma nietrzymanie moczu, rozsądnym rozwiązaniem może być użycie opasek na brzuch, które są łatwo dostępne.

Pies może sikać w domu, gdy się czym ekscytuje i cieszy – np. po powrocie właściciela do domu lub przybyciu gości. Najczęściej dotyczy to sczeniąt, które zwykle z tego wyrastają,  ale próba zmniejszenia poziomu podniecenia w międzyczasie może pomóc. Zabierz szczeniaka na zewnątrz, jak tylko wejdziesz, bez zamieszania. Ignoruj ​​je, dopóki nie uspokoją się lub jeśli rozpocząłeś trening, poproś je, aby usiadły (psy nie mogą sikać na siedząco). Używaj nagród za spokojne i zrelaksowane zachowanie i upewnij się, że te techniki są używane przez wszystkich w gospodarstwie domowym. Może to być również problem medyczny – warto skonsultować to z weterynarzem.

Szczeniak sika na swoją pościel?

Psy rzadko brudzą swoje posłanie. W tym przypadku należy usunąć cały nieprzyjemny zapach z posłania, używając produktu specjalnie do tego zadania, ponieważ szczenięta będą ponownie używać tego samego miejsca, jeśli zdołają poczuć nawet najmniejszy zapach. Wróć do podstaw szkolenia w domu, wystawiając go na zewnątrz za każdym razem, gdy się obudzi, zje coś lub co godzinę.
Może to być również znakowanie terytorialne. Czy jest jedynym zwierzakiem w domu? W takim przypadku dostępne są spraye, które zniechęcają do znakowania, ale sterylizacja jest najlepszym sposobem rozwiązania problemu.

Przewodnik po nauce czystości

Nie ma co do tego wątpliwości, szczenięta są urocze, ale to także ciężka praca. Jest trening ogólny, socjalizacja, karmienie, a także trening toaletowy. Oto kilka wskazówek i porad, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli chodzi o szkolenie szczeniaka w zakresie toalety.

Nie śpiesz się. Przede wszystkim pamiętaj, że twój dom nie jest przyjaznym środowiskiem dla twojego szczeniaka, a pierwsze dni mogą być dla niego stresujące. Wszystko jest nowe, a twój szczeniak musi przyzwyczaić się do ciebie i twoich ruchów tak samo, jak musi przyzwyczaić się do nowej lokalizacji – w tym domu, podwórka i okolicy. I to nie tylko widoki są ważne dla twojego psa, ale także zapachy i dźwięki.
Chociaż powinieneś zacząć ćwiczyć korzystanie z toalety, gdy tylko wrócisz do domu, wymaga to czasu i cierpliwości, a każdy szczeniak jest inny.

Uważaj na znaki. Są znaki, które twój pies pokaże, kiedy musi iść siusiu. Należą do nich wąchanie, wiercenie się i krążenie. Pies może również wskazywać, że musi iść do toalety, a także pies, który przez jakiś czas coś żuł może nagle ruszyć się, żeby zrobić coś innego. Jeśli będziesz stale czuwać nad swoim szczeniakiem podczas treningu toaletowego, uważanie na te znaki oznacza mniej wypadków.
Wybierz miejsce, w którym chciałbyś, aby twój szczeniak siusiał – może to być podkładka do siusiania na balkonie twojego mieszkania, w łazience lub na zewnątrz. W momencie, gdy twój szczeniak zasygnalizuje, że musi iść, zabierz go w to miejsce. To uczy je, że muszą udać się do tego miejsca lub obszaru, kiedy czują potrzebę pójścia do toalety. Natychmiastowe podniesienie szczenięcia jest kluczowe; skojarzą wychodzenie na zewnątrz z uczuciem, które odczuwają podczas chęci oddania moczu.
Ważne jest również, aby stale wyprowadzać szczeniaka zgodnie z harmonogramem. Kluczowe momenty to po przebudzeniu się z drzemki, po jedzeniu lub po zabawie. Szczenięta nie są w stanie utrzymać pęcherza tak długo, więc daj im dużo okazji. To się oczywiście zmieni wraz z wiekiem.

Zrozum skojarzenia. Szczeniak uczy się skojarzeń na treningu. Jeśli chodzi o chodzenie do toalety, szczeniak kojarzy obszar z toaletą z następujących powodów:

  • zapach moczu, kału lub amoniaku
  • lokalizacja – podczas treningu staraj się za każdym razem zabierać je w to samo miejsce. W ten sposób szczeniak kojarzy to miejsce z pójściem do toalety
  • poczucie powierzchni pod łapami
  • fizjologiczne rzeczy, takie jak po jedzeniu, po przebudzeniu i po zabawie
  • komendy – psy po wyszkoleniu będą kojarzyć określone słowa, komendy lub dźwięki z pójściem do toalety

Na początku dobrym pomysłem jest częste zabieranie szczeniaka siusiu. Na przykład ustaw minutnik na każdą godzinę. Kiedy minutnik się włączy, ubierz psu smycz i zabierz go do wyznaczonego miejsca. Kiedy już tam dotrzesz, bądź cierpliwy, ponieważ szczeniak może nie odejść natychmiast. Daj mu trochę czasu, ale nie baw się podczas czekania, w przeciwnym razie szczeniak może pomylić czas na toaletę z czasem na zabawę.
Jeśli twój szczeniak nie siusia, nie przejmuj się. Po prostu weź go z powrotem do środka i spróbuj ponownie trochę później – psy tak jak ludzie nie są robotami.
Jeśli twój szczeniak załatwi swoją potrzebę, od razu go nagrodź. Używaj zachęcających słów i nagradza, że poszedł do toalety we właściwym miejscu.
Dobrym pomysłem jest również trochę zabawy na świeżym powietrzu, gdy szczeniak uda się do toalety. Dzięki temu szczeniak kojarzy bycie na zewnątrz z toaletą i miejscem, w którym może się bawić, a nie jednym lub drugim.

Dodaj wskazówkę. Byłoby idealnie, gdyby twój szczeniak nauczył się chodzić siusiu na komendę. Chociaż nie będzie to potrzebne za każdym razem, będą chwile, w których szczeniak będzie musiał pójść do toalety o określonej godzinie. Na przykład przed snem lub podczas długiej jazdy samochodem. Czy nie byłoby wspaniale, gdybyś w tych momentach po prostu wyprowadził psa na dwór i powiedział konkretne słowo, a on nagle by sobie ulżył?
Ilekroć zabierasz szczeniaka do toalety, użyj tej samej komendy. Na przykład możesz powiedzieć słowo „siusiu”. Powiedz to przed i podczas tego faktu. W ten sposób, gdy twój pies usłyszy słowo „siusiu”, będzie wiedział, że musi sobie ulżyć.

Wypadki będą się zdarzać. Jednym z najważniejszych elementów, o których musisz pamiętać, jeśli chodzi o trening toaletowy, jest to, że zdarzają się wypadki. To fakt życia. Kluczowe do tego jednak nie jest się złościć. Jest bardzo mało prawdopodobne, że twój pies zrobił to celowo, a gniew tylko pogorszy sytuację. Szczenięta nie mają pełnej kontroli nad swoim pęcherzem. Na tym polega szkolenie w zakresie korzystania z toalety – uczenie ich jak wstrzymywać mocz i gdzie siusiać. To wszystko jest częścią procesu rozwoju. Tak więc wypadki mogą się zdarzyć, a pies nie będzie w stanie im zapobiec ani ich kontrolować.
Nigdy nie krzycz, nie denerwuj się, nie mów „nie” ani nie karz psa za pójście w niewłaściwe miejsce – to nie uczy psa, gdzie iść, ale uczy go bać się pójścia przed tobą, co sprawia, że trening znacznie cięższy. Nie rób zamieszania ani problemów z tym, po prostu posprzątaj.
Ważne jest również, aby używać środka czyszczącego niezawierającego amoniaku i upewnić się, że dobrze go wyczyścisz, gdy szczeniak ma wypadek. Jeśli obszar pachnie jak toaleta dla twojego szczeniaka, będzie nadal używany.
Jeśli zauważysz, że twój pies za chwilę pójdzie w nieodpowiednie miejsce, a chcesz uniknąć wypadku, spokojnie i radośnie przerwij mu i zaprowadź go we właściwe miejsce. Pamiętaj, aby go chwalić, kiedy zrobi siusiu we właściwym.

Nagradzaj swojego szczeniaka. Pozytywne wzmocnienie to skuteczny i bardzo dobry sposób treningu toaletowego. Twój pies wkrótce skojarzy pójście do toalety we właściwym miejscu z tym, że robi coś dobrze.
Sama nagroda może mieć formę pochwały, niezależnie od tego, czy jest to rozmowa ze szczeniakiem, długie poklepywanie, pocieranie brzucha, a nawet zabawa. Dopóki mówisz i działasz w pozytywny i optymistyczny sposób, wzmacniasz dobre zachowanie. Możesz także podarować swojemu psu pyszny smakołyk lub jego ulubioną zabawkę do zabawy.

Inne problemy lub trudności. Istnieją inne elementy, które należy wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli twój pies ma trudności z nauczeniem się korzystania z toalety. Na przykład zbyt długie zamknięcie może zatrzymać proces. Czasami psy, zwłaszcza szczenięta, nie mogą wstrzymywać moczu. Jeśli masz zamiar wyjść na chwilę, dobrze jest zostawić szczeniaka w miejscu, do którego może się udać, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Pamiętaj też, że przychodząc do twojego domu szczeniak przeszedł zmianę. To zupełnie nowe środowisko z nowymi ludźmi, a to może wpłynąć na sposób, w jaki się uczy. Bądź miły dla swojego szczeniaka i daj mu czas.
Jeśli naprawdę zmagasz się z treningiem toalety swojego szczeniaka, zwróć się do lekarza weterynarii. Czasami może istnieć medyczny powód, dla którego Twój szczeniak ma problemy z treningiem toalety. Twój weterynarz jest idealnym profesjonalistą, który ci w tym pomoże i doradzi co robić.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł dostarczył ci wiedzy potrzebnej do radzenia sobie z problemami wychowawczymi twojego psa. Pamiętaj, liczy się pozytywna energia i stabilny harmonogram, jeśli chodzi o zwierzęta.