icon_cart

0

koszyk
kastracja i sterylizacja psów

Sterylizacja i kastracja psów

Sterylizacja i kastracja psów to temat rzeka, ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Pokrótce przedstawimy zalety oraz wady tych zabiegów i opowiemy z czym się one wiążą.

Co to jest sterylizacja psa?

Sterylizacja jest to podwiązanie jajowodów u samic i nasieniowodów u samców. Wielu właścicieli czworonogów używa jej błędnie, myśląc że sterylizacja dotyczy samic, a kastracja samców.

Co to jest kastracja psa?

Kastracja polega na wycięciu jąder u samców i jajników u samic. Różnica pomiędzy sterylizacją i kastracją jest zatem znacząca. Ta pierwsza metoda niesie za sobą niekiedy ryzyko sporych powikłań i może powodować, że suka będzie miała ciążę urojoną nawet po wykonanym zabiegu kastracji. Dlatego właśnie większość właścicieli psów decyduje się na kastrację, która – jeśli została wykonana prawidłowo – może przedłużyć naszemu pupilowi życie o kilka lat.

Co powinieneś wiedzieć o kastracji i sterylizacji psów

Jeśli już zdecydujemy się na operację musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Wiek psa – u psów (samców) przyjęło się, że można kastrację przeprowadzić po ukończenia przez psa 7 miesiąca życia, jednak należy pamiętać o tym, że zbyt wczesna kastracja może powodować problemy z psychiką psa w przyszłości oraz z jego ogólnym rozwojem. U suk natomiast z reguły zabieg kastracji można wykonać po pierwszej cieczce, która oznacza, że samica weszła w okres dorosłości.
  2. Zdrowie – zdarza się, że występują przeciwwskazania do kastracji, dlatego tak ważne jest, by skonsultować to z lekarzem weterynarii! Przed jakąkolwiek operacją, lekarz ma obowiązek zbadać psa i zlecić niezbędne badania labolatoryjne. Niektóre rasy (przykładem może być chihuahua) mają bowiem tendencję do wrodzonych wad serca i w takich wypadkach narkoza wziewna będzie zdecydowanie mniej inwazyjna i bezpieczniejsza. Jako właściciele mamy pełne prawo domagać się od weterynarza badań, przed podjęciem decyzji.
  3. Opieka pooperacyjna – jest równie ważna jak i sam zabieg. Kołnierz zapobiegnie sięganiu do miejsca szycia oraz rozdrapywaniu i wylizywaniu ran. Ubranko pooperacyjne z reguły dostaje się w klinice, ale warto zaopatrzyć się w dodatkowe na zmianę

Jak zachowuje się pies po kastracji?

Często mówi się o tym, że pies po zabiegu kastracji się wycisza i w dużej mierze uspokaja. Bardzo często jest to prawda. Hormony już nie buzują, dzięki czemu nasz pies potrafi się lepiej wyciszyć, staje się spokojniejszy nie tylko na spacerach i w kontaktach z innymi psami, ale również w domu. Musimy jednak pamiętać, że psy po kastracji mają tendencję do tycia, choć nie jest to regułą. Ruch i odpowiednia karma powinny załatwić sprawę, więc nie musimy się obawiać, że nasz futrzasty przyjaciel będzie miał nadwagę. Wielu behawiorystów zaleca kastrację psów agresywnych, gdyż istnieje spora szansa, że bez rozszalałych hormonów pies zmieni się o 180 stopni. Jednak najnowsze badania pokazują, że często zbyt wczesna kastracja może wręcz zwiększyć problem agresji, zwłaszcza w stosunku do innych psów. Często jest to również zależnie od rasy. To jednak my jesteśmy jego właścicielami i musimy pamiętać, że często agresja to nie hormony, a problem może leżeć gdzie indziej. Najważniejsze jest to, że zwłaszcza w przypadku suk nie grozi im już ropomacicze, jedna z najczęstszych przyczyn zgonów psa. Choroba często nie daje objawów od razu. Bywa, że jest mylona z innymi, a w rezultacie gdy zostaje postawiona diagnoza, jest już za późno. Kastracja u psów likwiduje ryzyko nowotworu jąder.

Kastracja bezdomnych psów

Kastracja psów, to jedno z głównych narzędzi walki z bezdomnością. Biorąc pod uwagę jej bardzo wysoki wskaźnik oraz ilość zwierząt w schroniskach, powinna ona być obowiązkowa, by zapobiec dalszemu rozmnażaniu się zwierząt bez jakiejkolwiek kontroli.

W jakich przypadkach nie kastrować psów?

Z reguły nie wykastrowane psy są bardziej żywiołowe. Nie zaleca się kastrowania psów, które są bardzo lękliwe, znajdują się nisko w pozycji czy są niepewne siebie. W takim wypadku kastracja może tylko zaszkodzić. Żeby nie było tak kolorowo są również zdrowotne minusy, poddania psa kastracji:

  • Większe ryzyko nietrzymania moczu zarówno u samców jak i u suk (w dużej mierze dotyczy to dużych ras)
  • Zwiększone ryzyko zakażeń dróg moczowych
  • Problem z otyłością (przez wolniejszy metabolizm)
  • Ryzyko niedoczynności tarczycy

Tak jak wspominaliśmy kastracja i sterylizacja to temat bardzo rozległy. Zawsze należy wziąć wszystkie za i przeciw jeszcze przed podjęciem decyzji. Najważniejsze to pamiętać, że zbyt wczesna kastracja może znacząco wpłynąć na zdrowie naszego przyjaciela.