icon_cart

0

koszyk

Obcinanie pazurów – poradnik.

Jeśli Twój pies wydaje charakterystyczny stukot podczas chodzenia po podłodze to oznacza, iż nadszedł czas aby przyciąć jego pazurki (podobnie jeśli pies stoi a pazurki dotykają ziemi). Psi pedicure jest prostym zabiegiem pielęgnacyjnym, który może być przeprowadzany przez właściciela zwierzęcia. Warto tu zaznaczyć, że dobrze jest psa przyzwyczajać do tej czynności od jego młodości. Dzięki temu nie będzie to dla niego stresująca czynność a nam łatwiej będzie ja wykonać.

Częstotliwość przeprowadzania zabiegu obcinania pazurków zależy głównie od miejsca, gdzie chodzimy na spacer z pupilem oraz od jego aktywności. Każdy pies naturalnie ściera pazury podczas poruszania się po podłożu, zatem jeśli nasz podopieczny spędza dużo czasu na zewnątrz, biega i skacze po twardej nawierzchni to przycinać pazurki będziemy musieli rzadko lub wręcz wcale. Jeśli zaś pies ma mało ruchu i spaceruje po miękkim terenie to trzeba przygotować się na częstsze zabiegi. Musimy pamiętać, że nieobcinane pazury w miarę rośnięcia będą sprawiać psu dyskomfort a później wręcz ból, jeśli zaczną wrastać.

Głównym argumentem przeciw samodzielnemu obcinaniu pazurków jest obawa, że skaleczymy psa. Oczywiście, jest takie niebezpieczeństwo, jednak stosując kilka prostych zasad będziemy mogli tego uniknąć. Po pierwsze trzeba pamiętać, że w rzadko przycinanych pazurkach rdzeń wewnętrzny wydłuża się, więc trzeba ostrożnie operować obcinaczkami (przy regularnej pielęgnacji problem ten zazwyczaj nie występuje). U psów, które mają jasne pazury sprawa jest prostsza, ponieważ rdzeń jest widoczny – u psów z czarnymi pazurkami jest nieco gorzej – tu należy stosować metodę małych cięć. Jeśli już dojdzie do zacięcia rdzenia i poleje się krew – nie należy panikować. Warto mieć pod ręką specjalną zasypkę, która powstrzyma krwawienie. Pazurki obcinamy do momentu, kiedy będzie się znajdował mniej więcej na równi z opuszkiem. Pamiętać trzeba o tzw. wilczym pazurze, czyli dodatkowym pazurze znajdującym się na przednich łapach powyżej nadgarstka.

Pozycja, w której będziemy obcinać pazurki jest dowolna. Ważne, aby była komfortowa i wygodna, zarówno dla naszego podopiecznego jak i dla nas. Można wziąć psa na kolana, jeśli nie jest zbyt duży, można posadzić pupila przed sobą i wziąć jego łapę do ręki. Po prostu trzeba znaleźć złoty środek. Czym obcinać psie pazury? Używamy do tego celu obcinaczek klasycznych lub tzw. gilotynki. W ofercie naszego sklepu można znaleźć wiele tego typu przyrządów, dostosowanych wielkością do rozmiaru psa. Nie należy używać do tego celu nożyczek lub ludzkich cążek, które mają inny kształt.

Specjalista sprzętu groomerskiego i kosmetyków.
Mirosław Zawałkiewicz