icon_cart

0

koszyk

Niezniszczalne zabawki zabawki dla psa – jakie wybrać?

Pies gryźć musi. Pomaga mu to rozładować napięcie, zabija nudę, poprawia kondycję jamy ustnej. Mówiąc o gryzieniu mówimy raczej o żuciu, jakiego potrzebuje pies. Jest to naturalna, instynktowna potrzeba. Nierealizowana, prowadzi do problemów zdrowotnych oraz behawioralnych.

Dlaczego psy gryzą?

Żucie jest dla psów całkowicie normalnym zachowaniem, ale staje się problematyczne, gdy szczeniak zaczyna niszczyć meble, swoje legowisko lub naszą ulubioną parę butów. Żucie jest normalnym, naturalnym zachowaniem u psów zarówno domowych, jak i dzikich. To czasami frustrujące zachowanie zapewnia szczenięciu stymulację psychiczną i ulgę w lęku, a także zapewnia mocne szczęki i czyste zęby. Gryzienie jest większym problemem w okresie szczenięctwa i podczas stresujących wydarzeń. Jeśli nie masz pewności, dlaczego twój szczeniak rozdziera psie legowisko (po raz trzeci) podczas twojej nieobecności, zapoznaj się z następującymi najczęstszymi powodami, dla których twój pies może przeżuwać więcej niż zwykle, więcej niż powinien.

Ząbkowanie u psów

Szczególnie szczenięta są amatorami gryzienia, ponieważ odkrywają nowe środowiska (i przedmioty) właśnie pyskiem. Nie tylko uwielbiają analizować nowe przedmioty za pomocą swoich zębów, ale – podobnie jak my, ludzie – odczuwają spory dyskomfort, gdy wychodzą im zęby stałe, więc żują, aby złagodzić ból. (Szczenięta zaczynają tracić swoje mleczne zęby w wieku około 3-4 miesięcy, aby zrobić miejsce na te 42 imponujące zęby).  Żucie pomaga złagodzić ból dziąseł, które stają się zaognione i bolesne podczas ząbkowania. Ważne jest, aby w tym okresie oferować szczeniakowi bezpieczne i trwałe zabawki do gryzienia lub gryzaki dentystyczne. Możesz dodać zimne lub zamrożone jedzenie do konga, aby jeszcze bardziej złagodzić dyskomfort dziąseł.

Zanim pojawią się zęby dorosłego psa, pies straci wszystkie zęby szczenięce. Większość psów kończy ząbkowanie w wieku około sześciu miesięcy. Możesz pomóc swojemu szczeniakowi przy wybijaniu się zębów stałych, dostarczając mu dużo gryzaków, aby złagodzić ból związany z wprowadzaniem nowych zębów.

Każdy ząb ma swój cel. Aby zrozumieć dlaczego psy tyle gryzą i w jaki sposób to robią, przedstawimy po krótce czemu jakie zęby służą i ile ich jest.

  • Siekacze: to małe zęby w szczęce twojego psa. Są używane do skrobania mięsa z kości na wolności i do zbierania przedmiotów (takich jak ich ulubione zabawki do żucia). Twój pies ma 12 siekaczy (6 na górze, 6 na dole)
  • Kły: to zęby służące do chwytania rzeczy – pies stara się trzymać zamiast jeść. Jeśli jesteś ugryziony, zwykle skórę przebijają kły. Twój pies ma cztery kły (dwa na górze, dwa na dole).
  • Przedtrzonowce: To jest to, czym twój pies żuje twardsze przedmioty lub kawałki przedmiotów. Te zęby biegną po bokach pyska twojego psa, cztery na górze, cztery na dole. Zazwyczaj pies połyka właśnie to, co żuje tymi zębami. Psy zwykle mają cztery na górze i na dole po obu stronach szczęki, tuż za kłami. Prawie wszystkie psy mają łącznie szesnaście przedtrzonowców.
  • Trzonowce: Znajdują się za przedtrzondowcami i zwykle mają po dwa po obu stronach szczęki, po trzy na każdej dolnej stronie (w sumie dziesięć). Ale będzie to zależeć od rasy psa i wielkości pyska. Trzonowce są używane do mielenia traw i innych materiałów roślinnych oraz do rozkładania źródeł białka.

Napięcie u psa

Kolejnym powodem nadmiernego gryzienia przez twojego pupila jest zbyt wysoki poziom napięcia. Psy w każdym wieku mają tendencję do częstszego żucia, gdy są sfrustrowane lub zestresowane. Zwłaszcza lęk przed separacją może zaostrzyć istniejące problemy związane z nadmiernym gryzieniem przedmiotów i może być szczególnie szkodliwy dla zdrowia twojego szczenięcia (i bezpieczeństwa twojego domu). Piszczenie, szczekanie lub chodzenie po schodach – lęk separacyjny może być winowajcą. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem lub z dobrym behawiorystą o tym, jak najlepiej radzić sobie ze stresem i niepokojem swojego szczeniaka lub adoptowanego psa.

Zachowanie kompulsywne

Jeśli zauważysz, że twój pies liże lub gryzie kompulsywnie meble lub inne przedmioty, może to być spowodowane brakiem stymulacji lub zabawy, urazem, chorobą, stresem, a nawet zbyt wczesnym oddzielenie od matki (przed 7-8 tygodniem). Zachowania kompulsywne to zachowania, które są powtarzane w kółko; niełatwo je przerwać i często zakłócają normalne funkcjonowanie zwierzęcia. Ten typ zachowania prawdopodobnie zmieni się, gdy weterynarz lub behawiorysta zwierząt określi pierwotną przyczynę, a następnie przedstawi metody przeciwdziałania lub zapobiegania takim czynnościom.

Ekscytacja

Twoje szczenię może zacząć gryźć tylko dlatego, że jest podekscytowane, gdy wrócisz do domu, gdy są w pobliżu inne psy i chcą się bawić lub gdy widzi coś, do czego nie może się dostać – jak wiewiórka za oknem. Pomożesz psu zapewniając mu dostęp do odpowiednich zabawek (np. gryzaki Petsages Deehorn lub piłki Chuckit!).

Głód

Jeśli Twój pies jest na diecie ograniczającej kalorie (lub jeśli jego apetyt jest niewspółmierny do wagi i wieku), może żuć tylko dlatego, że jest głodny. Jeśli uważasz, że tak może być, warto ponownie przeanalizować dietę twojego psa z weterynarzem. Możesz również zaoferować swojemu milusińskiemu niskokaloryczne przekąski, takie jak marchewki, aby powstrzymać napady głodu.

Siła zacisku psiej szczęki

Siła zacisku szczęki psa w dużej mierze zależy od rasy. Im większa, bardziej masywna i potężniejsza rasa, tym większa siła zacisku. Każde zwierzę może stopniować swój zacisk szczęki, więc najwyższa siła jego ugryzienia może być znacznie większa niż ta badana. Niektóre psy potrafią po zaciśnięciu szczęk rozszarpać ofiarę, gwałtownie kręcąc przy tym głową. Inne, do obezwładnienia ofiary wykorzystują swoją silną, umięśnioną posturę. Atak psa i skuteczność ataku zależne są od stanu jego psychiki w momencie walki; wszystko zależy od tego jak mocno będzie on rozdrażniony. Wiadomo, że najmocniejszy i najbardziej niebezpieczny uścisk szczęki mają psy przeznaczone do obrony, psy ras agresywnych, o dużej masie ciała i z dobrze rozwiniętą masą mieśniową. Często też zdarza się, że mały, drobny pies, który swoją posturą może uśpić czujność przeciwnika, również jest bardzo niebezpieczny. Według badań przeprowadzonych przez National Geographic, u niektórych ras psów największy uścisk szczęk ma kolejno: owczarek anatolijski, gdzie przy wadze, która waha się między 50 – 65 kg, jego siła ugryzienia wynosi 337 kg, kolejny to, Tosa Inu jego zbadana siła wynosi ponad 252 kg, siła szczęk Rottweilera wynosi 149 kg przy masie ciała około 50 kg, Buldog amerykański, którego waga ciała psa poddanego eksperymentowi wynosiła 21 kg, siła zacisku jego szczęki wyniosła 138 kg, Owczarek niemiecki – 108 kg, American Pitbull Terrier – 107 kg, Owczarek holenderski – 104 kg, ostatni na liście – Owczarek belgijski Malinois – 88 kg.Zabawki dla psów – jak wybrać najlepsze i najbezpieczniejsze

Zabawki dla psa są ważne dla jego dobrego samopoczucia. Zabawki pomagają zwalczyć nudę, gdy musisz zostawić psa w domu, i zapewniają komfort, gdy czuje się zdenerwowany. Zabawki mogą nawet pomóc w zapobieganiu rozwojowi pewnych problematycznych zachowań u twojego psa.
Na trwałość zabawki wpływa wiele czynników, a wiele z nich zależy od wielkości, poziomu aktywności i preferencji psa. Inną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest środowisko, w którym pies spędza czas. Chociaż nie możemy zagwarantować trwałości żadnej konkretnej zabawki, możemy podać kilka wskazówek, dzięki którym odpowiednio dopasujecie zabawkę. Trwałość zabawki to jedno, najważniejsze jest bezpieczeństwo twojego psa. Rzeczy, które są zwykle najbardziej atrakcyjne dla psów, są często najbardziej niebezpieczne. Zabezpiecz swój dom przed psem, usuwając sznurki, wstążki, gumki, zabawki dla dzieci, rajstopy i inne niejadalne przedmioty, które mogłyby zostać połknięte.
Pamiętaj, aby kupować zabawki odpowiedniego rozmiaru dla swojego psa. Zabawki, które są zbyt małe, pies może połknąć lub ich kawałki mogą utknąć w jego gardle.
Nadzoruj zabawę swojego psa piszczącymi zabawkami: twój pies może czuć, że musi znaleźć i zniszczyć źródło piszczenia, co oznacza, że mógłby połknąć piszczałkę, jeśli nie będziesz wystarczająco czujny. Unikaj lub zmieniaj zabawki, które nie są „odporne na psy”, usuwaj wstążki, sznurki, oczka lub inne części, które mogą zostać odgryzione i połknięte. Wyrzuć zabawki, gdy zaczną się rozpadać lub zostaną podarte. Sprawdź etykiety na pluszowych zabawkach, aby upewnić się, że są oznaczone jako bezpieczne dla dzieci poniżej trzeciego roku życia i nie zawierają żadnych niebezpiecznych wypełnień.

Jeśli myślisz o tym, aby dać swojemu psu zabawki do żucia ze skóry surowej, skonsultuj się ze swoim weterynarzem, spytaj które z nich są bezpieczne i odpowiednie dla twojego psa. Zabawki te mogą stwarzać ryzyko zadławienia, więc podawaj je swojemu psu tylko wtedy, gdy możesz go obserwować.
Wiele skór surowych to produkty uboczne okrutnego międzynarodowego handlu futrami. Jako humanitarną alternatywę możesz rozważyć zabawki wykonane z bardzo twardej gumy, które są bezpieczniejsze i trwalsze. Zabawki z twardej gumy, takie jak produkty typu Nylabone i Kong, mają wiele kształtów i rozmiarów. Dla psów, które lubią przeciąganie liny i żucie ciekawych faktur, liny i plecione zabawki są zwykle dostępne w kształcie „kości” z wiązanymi końcami. Piłki tenisowe są świetnymi zabawkami dla psów, ale nie są zbyt wytrzymałe. Wyrzuć wszystkie piłki tenisowe, które zostały przeżute, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla twojego zwierzaka. Zabawki typu Kong, zwłaszcza wypełnione smakołykami, mogą zająć szczeniaka lub psa na wiele godzin.
Miękkie pluszaki są dobre do kilku celów, ale nie są odpowiednie dla wszystkich psów.

Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniej pluszowej zabawki dla psa:
Niektóre psy lubią nosić miękkie zabawki, wybierz taką, która jest wystarczająco mała, aby ją nosić. Inne psy chcą potrząsnąć lub „zabić” swoje zabawki, więc wybierz taką, która jest wystarczająco duża, aby zapobiec przypadkowemu połknięciu i wystarczająco mocna, aby wytrzymać ataki psa. Brudne pranie, takie jak stara koszulka, poszewka na poduszkę, ręcznik lub koc, może być bardzo uspokajające dla psa, zwłaszcza jeśli przedmiot pachnie jak ty! Należy uprzedzić, że przedmiot może zostać zniszczony.

Mój pies niszczy wszystkie zabawki – dlaczego?

Przyjrzyjmy się dokładniej powodom, dla którym twój pies niszczy nawet te najtrwalsze zabawki. Czy kiedykolwiek kupiłeś swojemu psu uroczą małą zabawkę tylko po to, by znaleźć ją rozdrobnioną na całej podłodze w salonie? Niszczenie zabawek jest powszechnym zachowaniem wśród psów, a przyczyna tego może być różna, tak jak osobowość jednego psa różni się od osobowości innego. Możesz mieć własne teorie na temat skłonności psa do rozdzierania zabawek, ale czy są jakieś wspólne czynniki motywujące? Odpowiedź na to zagadkowe pytanie tkwi w psich instynktach i potrzebach. Niektóre psy są motywowane czystym instynktem do przeżuwania, podczas gdy inne żują rzeczy, aby wyrazić frustrację, niepokój lub znudzenie. Oto kilka możliwych sił napędowych, które mogą dotyczyć twojego psa.

Korzenie zachowania (gryzienia) u psa

Psy to przede wszystkim drapieżniki. Pochodzący od wilka, mają instynkt szukania zwierzyny i zabijania jej. Piszczałka osadzona w jego ulubionym pluszaku? Dla twojego psa brzmi to jak umierająca mysz lub wiewiórka. Czuje ogromną satysfakcję, wyciągając całe wypełnienie zabawki i wbijając zęby w tę piszczałkę. Psy również lubią żuć zabawkę, ponieważ jest to pozostałość po zabawie szczenięcia. Szczenięta i dorastające psy mają tendencję do niszczenia wszystkiego w zasięgu wzroku, a gdy osiągną dorosłość, nadal czują się jak maluchy. Czasami jednak pies zaczyna kompulsywnie gryźć rzeczy nie dla zabawy. Często dzieje się tak, ponieważ potrzebuje więcej stymulacji niż ma. To może być wytłumaczenie dla „przeżycia” zabawki, która spędziła sporo czasu w jednym kawałku w twoim domu, ale nadchodzi dzień w którym zabawka jest rozszarpana i porozrzucana po całym pokoju. Twój pies mógł znaleźć tę zabawkę i bawić się nią intensywniej niż zwykle, ponieważ potrzebował trochę aktywności. Możliwe jest również, że pies rozrywa swoje zabawki, ponieważ jest zestresowany, sfrustrowany lub niespokojny. Wiele psów odczuwa ulgę, gdy rozrywają rzeczy na strzępy, a ich zabawki są często najbardziej dostępnymi dla nich przedmiotami. Niestety nie możemy zapytać naszych psów, co im przeszkadza, więc pozostaje nam tylko nasza zdolność obserwacji. Jeśli twój pies rozrywa swoje zabawki częściej niż zwykle, zastanów się, czy zaszły jakieś zmiany w środowisku domowym lub wydłużył się czas, w którym jest sam.
Jeśli naprawdę uważasz, że zachowanie niszczycielskie wynika z nudy, niepokoju lub innego źródła stresu emocjonalnego, to dla dobra psa zechcesz zająć się podstawowym problemem. Twój znudzony pies może przestać żuć swoje zabawki, jeśli ma więcej długich spacerów, biegania po parku lub zabawy na podwórku. Nawet trochę poświęcenia czasu na zabawę może pomóc. Frustracja i niepokój mogą być trudne do opanowania, chyba że spróbujesz złagodzić źródło stresu. Jeśli nie, możesz po prostu dać mu kilka wytrzymałych zabawek. Jednak w większości przypadków zniszczenie zabawek przez psa jest większym problemem dla ciebie niż dla niego. Może nawet przyda mu się wypracowanie instynktu, ale możesz nie chcieć, żeby robił to kosztem twojego portfela. Jeśli przechodzi przez poszczególne zabawki szybciej, niż byś chciał, być może musisz dać mu inne zabawki. Nawet mały pies może podrzeć pluszową lub cienką lateksową zabawkę, jeśli potrzebuje silniej sobie pożuć. Twarda guma może być trwalszym wyborem, a te mogą nawet zapewnić dodatkową stymulację, jeśli ma takie, w których można ukryć smakołyk w środku. Jeśli Twój pies je zniszczone zabawki, które nie są przeznaczone do spożycia, jego niszczycielskie życie może być niebezpieczne. Oznacza to, że potrzebuje zabawek dużych i bardzo twardych. Chociaż twój pies będzie najbezpieczniejszy, jeśli będziesz go obserwować za każdym razem, gdy bawi się zabawką. Innym potencjalnym źródłem niepokoju jest pies, który wydaje się zawsze żuć i rozrywać rzeczy, bez względu na to, ile uwagi i czasu poświęcasz mu na zabawę. Może to wskazywać na rodzaj zachowania, który jest kompulsywny i wymaga profesjonalnej uwagi. Nie wahaj się zadzwonić do weterynarza i zapytaj, czy powinieneś się martwić.
Pamiętaj tylko, że twój pies nie wie, że zabawki kosztują. Chce tylko szukać, niszczyć i żuć rzeczy. Jeśli dasz mu szansę na zrobienie tego w sposób, który jest dla ciebie mniej kłopotliwy i kosztowny, może to przynieść korzyści dla obojga stron.

 

Zabawki dla największych niszczycieli

Jak już wiecie istnieją zabawki mniej lub bardziej trwałe. Petsages Bottle Bros Nosorożec różowy to przykład zabawki, która może być połączeniem gryzienia oraz zabawy. Wypełniona jest wodą, piszczy, w niektórych miejscach jest bardziej miękka – to zachęci twojego psa do zabawy nią. Jednak nie zostawiaj psa samego z nosorożcem, ponieważ na pewno szybko go zje.
Recosnack Olive B0ne to gryzak z drzewa oliwnego z oliwą z oliwek – wybór dla wytwornych smakoszy trwałych zabawek. Te najtrwalsze zabawki na największych niszczycieli wykonane będą zazwyczaj z naturalnego drzewa lub nylonu.
Najtrwalsze zabawki dla twojego psa to, np.: Planet Dog Diamond Plate Ball, Orbee bone, Storbe ball, Zee dog Cannon Ball – wybieraj te przeznaczone do długotrwałego gryzienia. Starannie dobierz rozmiar, jeśli potrzebujesz, skonsultuj się ze sprzedawcą, na pewno dobierze odpowiednią zabawkę dla twojego podopiecznego.
Miękkie, interaktywne zabawki, te szeleszczące, migoczące, pływające, niekoniecznie będą dobrym pomysłem dla psa, który dużo i mocno gryzie. Lepszym wyborem będą te zwarte w jedną bryłę, twarde i wykonane z wytrzymałego materiału, np.: Barry king bombka z kauczuku lub Barry king piłka pełna kauczukowa występująca w różnych kolorach i rozmiarach.
Prawdziwym pogromcom wśród psich amatorów żucia jest Petsages Deerhorn – zabawka dla psa z naturalnym porożem jelenia. Piłki dla psów firmy Chuckit! (Chuckit! – Max Glos erratic ball, Strato ball) to też świetny wybór. Niekiedy wybór jednego gryzaka, takiego który jest trwały, będzie lepszym wyjściem, niż kupowanie co chwilę kolejnego. Jw Pet Evertuff również was zadowoli.
Na czubek listy najtrwalszych gryzaków wspina się kolejny produkt marki Petsages – durable stick patyk do zabawy dla psa. Wystarczy na długo, dla psa który gryzie bardzo często, nawet na kilka miesięcy.
Jak widzicie, można wybrać mądrze, wedle potrzeb naszego psa. Jeśli pupil gryzie dużo, wybór odpowiedniego produktu może ułatwić ci rozmowa ze sprzedawcą.