icon_cart

0

koszyk
przysmaki dla psa

Naturalne smakołyki dla psa – czym są naturalne przysmaki i dlaczego warto je dawać psu

Codzienna dieta czworonoga opiera się na karmie suchej bądź mokrej, bądź samodzielnie przygotowanych w domu posiłkach. Podczas treningu lub jako nagroda niezbędne będą smaczki. Do tego celu najlepiej nadają się naturalne przysmaki, które są lubiane przez czworonogów. Mogą to być mięsne lub owocowe przekąski, ale również gryzaki, które będą interesujące dla Twojego pupila.

Czym są naturalne przysmaki dla psa

Przysmaki wykonane z naturalnych składników bez wątpienia są najzdrowsze z tych dostępnych na rynku. Są to zazwyczaj produkty poddawane najmniejszej obróbce termicznej, dzięki czemu nie tracą smaku i aromatu, który jest tak apetyczny jest dla naszych czworonogów. Czasem takie psie smakołyki potrafią całkiem intensywnie pachnieć i niekoniecznie jest to najpiękniejszy dla nas zapach. Pamiętajmy jednak, że pupile mają odmienne od nas gusta i to co nam wydaje się być odrzucające dla nich jest bardzo apetyczne. Najczęściej psie przysmaki to suszone kawałki mięsa różnego rodzaju i z różnych części ciała zwierząt hodowlanych. Podawane raz na czas w celu urozmaicenia codziennej diety stanowią ucztę kulinarną dla naszych psiaków. Pamiętajmy jednak aby uwzględniać smakołyki w ogólnym zapotrzebowaniu energetycznym pupila – w przeciwnym wypadku narażamy go na nadwagę. Naturalne smakołyki mają też tą przewagę, że w znikomym stopniu mogą powodować alergie, a niestety coraz częściej spotykaną przypadłością psów są alergie pokarmowe. Alergie mogą być powodowane nie tylko na konkretny rodzaj mięsa ale i dodatkowe składniki dodawane do karm czy właśnie smaczków. W naturalnych przekąskach nie powinno być sztucznych dodatków, barwników czy aromatów co minimalizuje prawdopodobieństwo alergii. Jednak zawsze przed zakupem należy sprawdzić skład smaczków. Warto wybierać te, które mają najwyższą zawartość mięsa ale nie zawierają cukru bądź zbóż.




Dlaczego warto podawać psu smakołyki

Smakołyki można podawać psu jako nagrodę za wykonane polecenie. Oczywiście każdy pupil jest inny i różny sposób może reagować na smaczki. Zdecydowanie jednak znaczna większość psów chętnie pracuje za jedzenie co oznacza, że jest to dla nich odpowiednia motywacja. Przekąski dobrze sprawdzają się podczas budowania pozytywnego wzmacniania, dzięki czemu pupilowi dobrze będzie kojarzyć się dana komenda, a co za tym idzie chętniej będzie ją wykonywał. Ważne jednak, aby nagradzać jedynie pożądane przez nas zachowania, pozwoli to zrozumieć psu za co dostaje nagrodę i będzie to powtarzał częściej. Istotne też jest aby używać przysmaków rozsądnie. Najlepiej nie stosować ich w domu – chyba, że właśnie podczas nauki. Warto używać je podczas treningów, np podczas zajęć w psim przedszkolu. Smakołyk musi być dla pupila czymś, co go mocno motywuje. Jeśli będziemy je podawać bez żadnych ćwiczeń to przestaną one być dla czworonoga pożądane. Smaczków z powodzeniem można także używać podczas przeprowadzania zabaw, na przykład z matą węchową, która nie tylko wycisza psa, ale także korzystnie wpływa na jego zmysły i skupienie. Smakołyki są doskonałym sposobem na wzmocnienie więzi pomiędzy pupilem a właścicielem. Wreszcie przysmaki mogą stanowić urozmaicenie diety, dzięki czemu pupil nigdy nie znudzi się jedzeniem. Jeśli wybierzemy smakołyki dopasowane do potrzeb naszego czworonoga to korzystnie wpłyną one na jego zdrowie jako cenne źródło witamin i minerałów.

Zalety psich smakołyków

  • nagroda za dobrze wykonane zadanie
  • budują i wzmacniają pozytywne skojarzenia
  • wzmacnianie więzi z opiekunem
  • rarytas dla kubków smakowych
  • źródło energii
  • źródło cennych witamin

Co dają smaczki podczas treningu

Przede wszystkim przysmaki są doskonałą nagrodą. Każdy z nas lubi wykonać dobrze zlecone mu zadania i otrzymać za to nagrodę. W przypadku psów jest dokładnie tak samo. Smakołyki to dobra zachęta zwłaszcza dla psów młodych, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkoleniem. Wiedząc, że mamy smaczki pies mocniej będzie koncentrował na nas swoją uwagę.

Jakie przysmaki wybrać?

Znalezienie tego odpowiedniego przysmaku może zająć nieco czasu. Konieczne będzie przetestowanie wielu produktów, zanim pupil wybierze dla siebie ten, który najlepiej trafi w jego kubki smakowe. Warto wykazać się cierpliwością, ponieważ to właśnie za takie smaczki czworonóg najchętniej będzie pracować. Oczywiście należy brać pod uwagę ewentualne alergie pokarmowe z którymi zmaga się psiak. Dla alergika najlepszym rozwiązaniem będą przysmaki mono białkowę, z jak najprostszym składem. Takie przysmaki zawierają tylko jeden rodzaj mięsa, dzięki czemu w razie niestrawności łatwo rozpoznać winowajcę. Szczeniaki wbrew pozorom nie powinny dostawać najbardziej miękkich przysmaków. Maluchy szybko się rozwijają i w trakcie swojego wzrostu wymieniają zęby z mleczaków na stałe. Nieco twardsze gryzaki zredukują ból, który towarzyszy wymianie zębów. Pozwoli to uchronić również nasze meble, które w tym okresie są szczególnie narażone. Przy wyborze przysmaków trzeba pamiętać, aby dopasować je do wieku czworonoga. Smaczki różnią się od siebie twardością i zbyt twarde przysmaki mogą stanowić duży kłopot dla seniora, który ma słabe zęby.

Rodzaje przysmaków dla psów

Na rynku dostępne jest mnóstwo różnych rodzajów smakołyków i co chwilę pojawiają się nowe. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom właścicieli oferując nowe rodzaje przekąsek uwzględniających bieżące potrzeby czworonogów. Zanim zakupimy smakołyki upewnijmy się, że są odpowiednie dla naszego pupila. Smaczki mają różne rozmiary, składy czy wersje. Zastanówmy się co nasz psiak lubi, co może jeść a co mu nie służy.

  • przysmaki liofilizowane – najczęściej suszone kawałki mięsa. Zazwyczaj jest to czyste mięso, które jest cennym źródłem białka niezbędnego w diecie psa. Dzięki różnym rodzajom łatwo dopasujemy je do wielkości, jak i wagi naszego pupila. Przekąski liofilizowane są dobrym wyborem dla osób posiadających psa alergika.
  • gryzaki – twardsze, naturalne przysmaki. Przydatne dla osób posiadających szczeniaki. Ich swędzące zęby są prawdziwym utrapieniem, a psiaki żeby sobie ulżyć będą chętnie gryźć wszystko co będa miały pod łapą.
  • żwacze wołowe – suszone przedżołądki przeżuwaczy. Poddaje się je obróbce suszenia podczas której zachowują odżywcze właściwości. Korzystnie wpływają na układ trawienny. Są miękkie, dlatego też psy dość szybko sobie z nimi poradzą – duży pies pochłonie żwacza w kilkanaście sekund.
  • poroża danieli lub jeleni – zwierzęta te regularnie zrzucają swoje poroża, które są zbierane, cięte i wykorzystywane jako naturalne gryzaki dla psów. Są one bardzo twarde i nawet duże psy zajmą na nieco dłużej.
  • korzenie drzew – nieco mniej twarde niż poroża gryzaki wykonane z drzew oliwnych lub kawowych. Bezpieczne nawet w przypadku połknięcia włókien i podobnie jak poroże pozwalają zająć psa na dłużej.
  • podroby i inne części ciała zwierząt hodowlanych – wśród naturalnych przysmaków można znaleźć również nóżki, serca, płuca, wątroby, krtani, uszy czy penisy.
  • żywność dla ludzi – z reguły psy nie powinny dostawać ludzkiego jedzenia, ponieważ zazwyczaj jest ono mocno przetworzone i bogate w przyprawy. Wyjątkiem są owoce i warzywa, które mogą stanowić naturalne przysmaki stanowiące cenne źródło witamin i minerałów. Przed ich podaniem warto się jednak upewnić, czy wybrany owoc lub warzywo jest w pełni bezpieczny dla zwierząt. W upalne dni dobrą przekąską będzie arbuz, ale koniecznie trzeba usunąć z niego wszystkie pestki. Wiele psów uwielbia ser żółty, który można stosować jako smakołyk, jednakże niezbyt często a to z uwagi na jego kaloryczność. Podobnie jak ser żołty dużo czworonogów przepada za masłem orzechowym – w tym przypadku wybierzmy formę nie soloną i niesłodzoną.



Ile przysmaków może jeść pies?

Przede wszystkim przysmaki są dodatkową formą pożywienia, o czym należy pamiętać. Czworonogi doskonale znają metody pozwalające dostać od właścicieli to, czego oczekują. A opiekunowie widząc proszące oczy pupila ulegają Podając pupilowi przysmaki należy mieć na uwadze jego wagę. Jeśli psiak zmaga się z nadwagą to duża ilość dodatkowego pokarmu nie jest dla niego wskazana. Upewnijmy się też, że dane smaczki są odpowiednie dla naszego psa. Wszystkie podawane pupilowi przekąski należy uwzględnić w dobowym zapotrzebowaniu żywieniowym czworonoga. Nie powinno się podawać smakołyków bezpośrednio przez pełnowartościowym posiłkiem. Obowiązuje tu identyczna zasada jak w przypadku dzieci – „nie jedz słodyczy, ponieważ zaraz będzie obiad”. Jeśli pupil zje zbyt dużo naturalnych przysmaków przed właściwym posiłkiem to z dużym prawdopodobieństwem nie zje go lub jedynie skubnie, ponieważ będzie najedzony.

Jakich przysmaków dla psów unikać?

Przed zakupem upewnijmy się, że wybrane przez nas smakołyki są odpowiednie. Unikajmy smaczków, które w swoim składzie mają sztuczne słodziki a zamiast nich wybierzmy takie z naturalnym źródłem cukru. Naturalne przysmaki nie powinny zawierać dodatków chemicznych i sztucznych barwników a także sztucznych konserwantów takich jak BHA (butylowany hydroksyanizol) czy BTH (butylowany hydroksytoluen). Mogą one mieć szkodliwy wpływ na zdrowie pupila. Jeśli lista składników jest długa i pełna składników dziwnego pochodzenia o jeszcze dziwniejszych nazwach to najprawdopodobniej są to sztuczne dodatki. Zwróćmy też baczną uwagę rodzaj mięsa i jego ilość, naturalne składniki – witaminy, konserwanty czy humektanty, które zwiększają wilgotność przysmaków (gliceryna roślinna).

Wpływ smakołyków dla psa na jego zdrowie

Przysmaki skomponowane z wysokiej jakości mięsa, warzyw i owoców bez dodatku chemii, sztucznych konserwantów czy barwników mają zdecydowanie korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie naszego pupila. Oczywiście kluczowe jest również zdroworozsądkowe podawanie ich czworonogowi – nawet najzdrowsze smaczki w nadmiarze mogą zaszkodzić i doprowadzić na przykład do nadwagi. Pamiętajmy aby podawane przekąski uwzględniać w dobowym zapotrzebowaniu energetycznym pupila – wówczas nie będzie problemu z nadmiarowymi kilogramami.

Naturalne przysmaki dla szczeniąt

Takie smaczki powinny być lekkostrawne i jak najmniej przetworzone. Powinny być pozbawione zbóż, sztucznych konserwantów, ulepszaczy, barwników czy aromatów. Warto wybrać takie nieco twardsze, które przyniosą maluchowi ulgę w okresie wymiany zębów.

Naturalne przysmaki dla psów dorosłych

Zdecydowanie najszersza oferta naturalnych przysmaków przeznaczona jest dla psów dorosłych wszystkich ras. Jest ich tak wiele, że bez problemu znajdziemy smakołyk, który przypadnie do gustu naszemu pupilowi. Poza standardowymi przysmakami można spotkać również takie o większym ładunku energetycznym dla aktywnych psiaków jak i te o obniżonej kaloryczności, idealne dla leniuszków czy czworonogów z nadmiarowymi kilogramami. Wystarczy dobrać przysmak odpowiedni do stylu życia naszego podopiecznego i sprawdzić, czy będzie mu smakował.

Naturalne przysmaki dla psich seniorów

Wybierając naturalne przysmaki dla psich seniorów należy wziąć pod uwagę, że ich szczęki nie są tak mocne jak kiedyś. Warto wybrać smaczki miękkie, które nie będą powodować problemów z gryzieniem. Powinny one być też niskotłuszczowe, ponieważ psi seniorzy mają tendencję do przybierania na wadze.




Przysmaki dla psów ze specjalnymi potrzebami

  • dla psów z alergiami – psie alergie są tak samo uciążliwe jak ludzkie. Utrudniają życie i powodują dyskomfort. Uczulone psy nie mogą jeść niektórych składników jak na przykład kurczak, ale i różnych mikro czy makro składników. Dieta alergika musi być odpowiednio skomponowana, aby korzystnie wpływała na zdrowie pupila i nie powodowała problemów. Przy zakupie przysmaków należy kierować się tymi samymi wytycznymi co przy zakupie karmy. Unikać składników, które niekorzystnie wpływają na samopoczucie naszego czworonoga – eliminować potencjalne alergeny. Najlepiej wybierać przysmaki o jak najprostszym składzie i pozbawione zbóż. Dla alergików dobrym rozwiązaniem będa smaczki monobiałkowe – gdzie występuje tylko jedno źródło białka zwierzęcego. Smaczki sztucznie aromatyzowane i chemicznie konserwowane to również zły wybór.
  • dla psów z nadwagą – psy zmagające się z nadwagą muszą pilnować swojej diety, aby nie nabrać dodatkowych kilogramów. Pomimo tego każdy psiak zasługuje na nagrodę podczas ćwiczeń czy za dobrze wykonane zadanie. Jeśli pupil zmaga się z nadwagą to należy wybrać naturalne przysmaki typu „light”, które są mniej kaloryczne i nie dostarczają organizmowi zbyt dużej dawki energii, ale spełniają również swoje zadanie.
  • dla psów z problemami skórnymi – psy trapione schorzeniami skórnymi powinny dostawać przekąski bogate w witaminy z grupy B.
  • dla psów z problemami kostno-stawowymi – psy zmagające się ze schorzeniami stawów i kości powinny otrzymywać smakołyki wzbogacone o składniki korzystnie wpływające na układ kostno-stawowy jak kryl, czarci pazur, glukozaminę, kolagen czy wapno.
  • dla psów o osłabionej odporności – dla osłabionych psów dobrym rozwiązaniem będą przysmaki wzbogacone o witaminę C czy magnez.
  • dla psów zmagających się z cukrzycą – cukrzyca u psów wymaga specjalistycznego podejścia. Pożywienie powinno być odpowiednio zbilansowane i musi zawierać wysokiej jakości białko oraz odpowiednią ilość węglowodanów. Konieczna jest też stała pora posiłków.

Przysmaki dla psa a trening i szkolenie

Naturalne smaczki służą jako doskonała motywacja podczas treningu – pamiętajmy, że większość psów motywuje właśnie jedzenie. Należy jednak pamiętać, że każdy psiak jest inny i dla jednych najbardziej motywującym czynnikiem może być wspólna zabawa z właścicielem czy jego ukochana zabawka a niekoniecznie naturalny smaczek. Gdy dopiero rozpoczynamy pracę z psem i jesteśmy na początku drogi szkoleniowej to smaczki mogą okazać się bardzo pomocne i dobrze aby zawsze znajdowały się pod ręką. Nie powinny jednak być zbyt duże, aby nie zapchały szybko naszego czworonoga i dalej były dla niego atrakcyjne. Naturalne smaczki mogą być nagrodą za dobrze wykonane zadanie ale mogą też służyć do odwrócenia uwagi pupila po nieprzyjemnych sytuacjach. Jeśli Twój psiak nie lubi kąpieli to można go do niej zachęcić właśnie poprzez dawanie smaczków. Czworonogi lepiej znoszą nieprzyjemne czynności, jeśli zostaną za swoją cierpliwość wynagrodzone. Tresura za pomocą smakołyków doskonale sprawdza się również podczas nauki różnych sztuczek.


Jak podawać smakołyki?

Naturalne smakołyki najlepiej sprawdzają się w roli nagrody. Istotne jest aby nie były podawane za często. Podobnie jak w przypadku ludzi – jeśli mamy do czegoś stały dostęp lub otrzymujemy to bardzo często, to taka rzecz powszednieje i traci na swojej atrakcyjności. Inaczej jest w sytuacji jeśli dostajemy coś od tylko od czasu do czasu. Wówczas wzrasta pożądanie i radość po otrzymaniu takiej rzeczy. Identycznie jest w relacjach z psem. Najlepiej więc naturalne smaczki stosować jako nagroda, aby nagrodzić pupila za dobre sprawozdanie – to doskonała okazja do budowania pozytywnych skojarzeń. Smaczki to także dobre rozwiązanie do nauki i zabawy w zabawkach edukacyjnych. Zabawki takie często mają specjalne otwory do których wkłada się smaczki a pupil próbując je wydostać musi się nagłowić. Smaczki schowane w macie węchowej będą dla psiaka świetną zabawą.

Domowe przysmaki dla psów

Naturalne smakołyki można także samodzielnie przygotować w domu. Wystarczy do tego suszarka (często wykorzystywana do grzybów, owoców i warzyw) lub piekarnik.

Zdrowe chipsy

Suszone marchewki bądź jabłka świetnie sprawdzają się jako smaczki. Bardzo ważne jest aby nie dodawać do nich żadnych przypraw. Bezpieczne dla psów owoce bądź warzywa kroimy na cienkie plasterki i umieszczamy w piekarniku z termoobiegiem. Pieczemy przez około pół godziny w temperaturze 100 stopni Celsjusza.

Suszone mięso

Jeśli Twój pupil nie przepada za owocami i warzywami możesz przygotować mu suszone mięso. Kupujemy mięso wysokiej jakości, kroimy w cienkie plastry i suszymy w suszarce lub piekarniku. Nie używamy żadnych przypraw. Piekarnik ustawiamy na 70 stopni celsjusza (z termoobiegiem). Suszymy przez około 4 do 5 godzin. Następnie przysmaki umieszczamy w szczelnie zamkniętym pojemniku i przechowujemy w suchym miejscu. 

Klopsiki z marchewką

To proste w wykonaniu klopsiki, które dodatkowo dostarczą pupilowi niezbędnych dla niego składników odżywczych – marchewka to doskonałe źródło beta-karotenu, który korzystnie wpływa na sierść, zęby i wzrok. Bierzemy 120 gram chudego mięsa (na przykład indyczego), 100 gram marchewki, 200 gram rozgotowanego ryżu i 2 jajka. Wszystkie składniki umieszczamy w misce blendera i miksujemy. Następnie lepimy niewielkie kulki i wkładamy do piekarnika nastawionego na 180 stopni Celsjusza. Pieczemy około 30 minut aż do zarumienienia.

Rybne ciasteczka

Jak podstawowy składnik rybnych ciasteczek najlepszy będzie tuńczyk, który jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 i protein. Potrzebna będzie jedna puszkę tuńczyka w wodzie bez soli, jedna łyżka oleju rzepakowego i jedna szklanka mąki owsianej a także jedna łyżka posiekanej natki pietruszki. Tuńczyka należy odcedzić od wody i wymieszać z natką pietruszki. Rybę umieszczamy w blenderze i miksujemy na gładką pastę. Dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy. Wykładamy na blachę z papierem do pieczenia i pieczemy przez 15 minut. 

Najlepsze przysmaki naturalne dla psów

Trudno jednoznacznie wskazać, która firma produkuje najlepsze naturalne smakołyki dla psów. Na rynku co chwilę pojawiają się nowe marki smaczków a inne z niego znikają. Najsensowniejszym będzie stwierdzenie, że najlepszy przysmak dla psa to ten skomponowany w 100% z wysokiej jakości mięsa lub, owoców i warzyw z upraw ekologicznych, nie modyfikowanych genetycznie. Mięso powinno pochodzić z hodowli nie stosującej antybiotyków i korzystającej z naturalnych pasz. Najlepiej jeśli smakołyki będą jakości “Human grade” co oznacza wyprodukowane ze składników przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Smaczki nie powinny zawierać zbóż, sztucznych konserwantów, aromatów czy barwników. Im krótszy, bardziej przejrzysty skład tym lepiej. 


Bez wątpienia naturalne przysmaki to dobre rozwiązanie dla każdego psa – także dla alergików, seniorów czy szczeniaków, które mają nieco inne wymagania. Naturalne przysmaki bogate są w wiele cennych składników odżywczych a także korzystnie wpływają na zęby, dziąsła czy układ trawienny.


Zapoznaj się z naszą ofertą naturalnych składników i znajdź coś dla swojego czworonoga!