icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Maltańczyk – wszystko co musisz wiedzieć o psach tej rasy

Pochodzenie Maltańczyka

Pochodzenie maltańczyka sięga czasów starożytności. Ustalenie dokładnego miejsca pochodzenia jest trudne, ponieważ najprawdopodobniej rasa ta została wyhodowana ok. 6000 r. p.n.e. Najwcześniej cenili go rzymianie, Grecy i Egipcjanie, czego dowodem mogą być liczne malunki ścienne, rzeźby czy statuetki. W IV w p.n.e. Arystoteles wspomina Maltańczyka w swoim spisie psów. Ówcześni pisarze zachwycali się jego zaletami i usposobieniem zaś dla malarzy był inspiracją – tego słodkiego malca możemy zauważyć między innymi na obrazie Tycjana „Wenus”. Pierwotnie uważano, iż nazwa tych psów pochodzi od wyspy Malta.  Jednak bardziej wiarygodną wersją jest założenie, że nazwa rasy to odmiana słowa „màlat” oznaczającego zatokę czy port. Wiele wysp i miast śródziemnomorskich ma rdzeń tego słowa w swojej nazwie.  Znaczyłoby to wtedy, że nazwa „maltańczyk” pochodzi od  wyrażenia „portowy pies”.  W Polsce pierwsi przedstawiciele tej rasy pojawili się w XIV wieku – tą wdzięczną rasę posiadał między innymi sam Wielki Mistrz Krzyżacki.

Charakter Maltańczyka

Maltańczyk jako niewielki pies od zawsze przyzwyczajony był do kontaktu z człowiekiem. Jest bardzo towarzyski i potrzebuje bliskiego kontaktu ze swoim właścicielem. Jego niewielkie ciało mieści ogromne serce, pełne miłości i oddania przez co ciężko znosi rozłąkę i samotność. Są to psy bardzo wrażliwe. Pomimo swoich niedużych rozmiarów są energiczne, lubią zabawę i ruch. Dzięki swojemu usposobieniu maltańczyk chętnie się uczy, ale trzeba pamiętać, że potrafi sprytnie wykorzystać słabość właściciela. Nie ma w zwyczaju szczekać, jednak  pozostawiony w mieszkaniu może żałośnie i głośno okazywać swoje niezadowolenie. Oprócz tego maltańczyki to świetne domowe psy stróżujące. Są przyjazne nie tylko w stosunku do członków rodziny, ale też obcych ludzi. Na ogół lubią dzieci i nie mają z nimi problemu. Maltańczyki bardzo dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Uwielbiają pieszczoty, dzięki czemu zyskały sobie opinię pieszczochów i piesków „nakolankowych”. 

Maltańczyk nadaje się dla osób zaczynających przygodę ze zwierzętami. Maluch ten doskonale odnajdzie się zarówno w niedużym mieszkaniu jak i domu. Jak każda żywa istota wymaga jedynie poświęcania mu czasu i uwagi. Doskonale odnajdzie się przy seniorach, spędzających czas na świeżym powietrzu jak i przy aktywnych osobach, które będą chciały zabierać go ze sobą do pracy.

Jak wygląda maltańczyk

Maltańczyki są niewielkich rozmiarów. Ich wysokość sięga około 25 cm, a masa ciała to zaledwie 3-5 kg. Postawę ma raczej długą, o krótkich nóżkach. Spory czarny nos i czarne oczy dodają charakteru odcinając się pośród białych włosów. Włosy maltańczyków wymagają szczególnej pielęgnacji. Szybko się plącze przez co mogą powstawać trudne do rozczesania kołtuny dlatego należy pamiętać o codziennym szczotkowaniu. Oprócz czesania nie należy zapominać o regularnej kąpieli psów tej rasy. Dzięki specjalnym kosmetykom taka rutyna może być zarówno przyjemnością dla psa, jak i właściciela. W przypadku ras białych zaleca się używanie szamponów podkreślających biały kolor dzięki czemu szata maltańczyka będzie miała śnieżnobiałą barwę.  Należy również pamiętać, że jest to piesek mały przez co łatwo się może przeziębić, dlatego po kąpieli trzeba go szybko wysuszyć. U maltańczyków często pojawiają się rude zacieki łzowe powodowanych przez szybko zatykające się kanaliki łzowe. Pielęgnacja oczu polega na przemywaniu ich specjalnymi preparatami dostępnymi w dobrych sklepach zoologicznych.

maltańczyk

Problemy zdrowotne u maltańczyków

Z uwagi na swoją delikatną budowę oraz niewielkie rozmiary maltańczyki są (bardziej niż duże psy) narażone na choroby zębów i dziąseł. Właściciel psa tej rasy powinien od małego przyzwyczajać swojego podopiecznego do czyszczenia zębów. Dobrym rozwiązaniem jest także podawanie mu specjalnych gryzaków dentystycznych. Masują one dziąsła, usuwają kamień nazębny i wspomagają utrzymanie prawidłowej higieny pyska. Maltańczykom powinniśmy unikać zakładania obroży, ponieważ mają one bardzo delikatną tchawicę. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybieranie szelek dla psa. Rasa ta – podobnie jak inne – może być narażona na cukrzycę, wrodzone patologie wątroby czy zwichnięcia rzepki. Kluczem podczas dbania o swojego pupila jest odpowiednia profilaktyka. Pozwoli ona na długie i radosne życie psa – zdrowy pies żyje nawet od 12 do 15 lat.

Wyprawka dla maltańczyka – co kupić dla psa?

Zanim wprowadzi się nowy współlokator, musimy zadbać o podstawową wyprawkę dla nowego członka rodziny. Oprócz własnego miejsca do spania, misek wody i karmy, warto zaopatrzyć się w schodki ułatwiające wchodzenie i schodzenie. Pieski te nie powinny zeskakiwać z kanapy ponieważ grozi to uszkodzenie kręgosłupa. Kolejnym aspektem jest transport psa – tutaj pole do popisu jest ogromne. Jednym z rozwiązań na bezpieczną podróż będzie odpowiedni transporter dla psa. Dodatkowo musimy zaopatrzyć się w przedmioty, które ułatwią nam codzienną pielęgnację. Szczotka i grzebień do regularnego szczotkowania. Preparaty do czyszczenia oczu i uszu a także obcinaczki do pazurków.

Maltańczyki mają niespożytą energię i są bardzo skore do zabawy. Dlatego warto także kupić dla niego odpowiednią zabawkę, która będzie także świetnym sposobem na nudę. Oferta zabawek dla psów jest niezwykle szeroka – piłki, gryzaki czy zabawki interaktywne będą stanowiły znakomitą podstawę ruchu jak i ciągłego rozwoju umysłu i ciała. \



Żywienie maltańczyka – jaką karmę podawać?

Niezmiernie ważnym aspektem jest prawidłowe i zdrowe odżywianie psa. U psów z nadwagą wzrasta ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób takich jak cukrzyca czy choroby serca. Przy dobieraniu odpowiedniej karmy najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego pracownika dobrego sklepu zoologicznego, psiego dietetyka czy weterynarza. Karma dla psa powinna cechować się wysoką zawartością mięsa i witamin, dzięki czemu zapewnimy naszemu czworonogowi najlepsze żywienie. Możemy też zdecydować się na przyrządzanie posiłków samemu w domu – jest to jednak metoda czasochłonna. I jeden z ważniejszych aspektów – dostęp do wody. Pies obowiązkowo musi mieć stały dostęp do świeżej wody.

I na koniec bardzo ważna kwestia – by ograniczyć ryzyko powstawania chorób musimy pamiętać że pies musi pochodzić z legalnej, podlegającej kontroli hodowli, zarejestrowanej w ZKWP (Związek Kynologiczny w Polsce). Wybierając taką hodowlę, spytajmy o badania i pochodzenie szczenięcia oraz jego rodziców. Należy unikać pseudohodowli, gdzie zarówno małe jak i ich rodzice przetrzymywane są w złych warunkach oraz gdzie nie mamy absolutnie żadnej pewności co do linii genetycznej psa.