icon_cart

0

koszyk
rasy kotów

Kot Snowshoe – co powinieneś o nim wiedzieć? Czy to kot dla ciebie?

Przemyślana hodowla czy błąd genetyczny? – historia kota snowshoe

Kot snowshoe nazywany inaczej Silver Laces Cat (kot z białymi sznurówkami) to stosunkowo młoda rasa wyhodowana w Stanach Zjednoczonych. Jak bywało również w przypadku innych ras kotów, tak i ta powstała na skutek przypadku. Początki rasy datuje się na lata sześćdziesiąte XX wieku, kiedy to w hodowli kotów syjamskich starego typu  prowadzonej przez hodowczynię Dorothy Hinds-Daugherty pojawił się kotów o białych łapkach, co było uważane za błąd hodowlany. Jedne ze źródeł podają, że koty te tak bardzo spodobały się pani Hinds-Daugherty iż ta postanowiła podjąć działania mające na celu utrwalenie tego genu. Obecne koty Snowshoe to krzyżówka kota amerykańskiego krótkowłosego i kota syjamskiego. Skojarzenie to nie tylko utrwaliło białe łapki, ale także dodało białą maskę w kształcie odwróconej litery „V”. Już w latach 60-tych XX udało się zaprezentować nową tą niecodzienną rasę na kilku wystawach pod nazwą. Wtedy koty prezentowane były jeszcze pod nazwą Silver Laces. Kilkanaście lat później, w 1974 roku rasę oficjalnie określono mianem eksperymentalnej. Wkrótce, w wyniku różnych zawirowań nastał trudny czas dla tych niezwykłych kotów. Był moment, że groziło im nawet wymarcie – żyło wówczas jedynie czterech przedstawicieli tej rasy. W wyniku intensywnych działań udało się zainteresować hodowców, którzy podjęli zadanie kontynuacji rasy. W 1982 roku opracowano nowy, dokładniejszy wzorzec rasy i w ciągu kilku lat (do 1989 roku) kot Snowshoe został oficjalnie uznany za osobną rasę przez największe międzynarodowe organizacje felinologiczne jak TICA i ACFA. Nie są to zbyt popularne czworonogi – do dzisiaj kot Silver Laces jest zaliczany do jednej z najrzadszych ras kotów żyjących obecnie na świecie. Do Europy koty Snowshoe trafiły dość późno, bo dopiero w 1998 roku. Największą europejska organizacja felinologiczna jaką jest FIFe uznała rasę w 2004 roku. W Polsce działa tylko jedna hodowla tych kotów, przez co kocięta są bardzo trudno dostępne i osoby chcące je posiadać zdane są praktycznie tylko na sprowadzenie kociąt z zagranicy.

Kot snowshoe należy do III kategorii według podziału FIFe – koty krótkowłose i somalijskie.

Kot z białymi skarpetkami – jak wygląda snowshoe?

Niewątpliwie są to urocze koty, które urzekają swoim wyglądem. Silver Laces według wzorca jest średniej wielkości kotem o szczupłej, lecz muskularnej budowie ciała. Osiąga wagę od 3 do 6 kilogramów, przy czym kotki są nieznacznie mniejsze od kocurów. Snowshoe łączy w sobie cechy zarówno kota syjamskiego, jak i kota amerykańskiego krótkowłosego. Jego ciało jest zwarte i muskularne co odziedziczył po amerykańskim przodku i wydłużone jak u syjamów. Głowa zaokrąglona z uszami średniej wielkości. Niewątpliwie uwagę przyciągają duże oczy w kształcie orzecha włoskiego i występujące w każdym odcieniu niebieskiego. To wspólna cecha z kotami syjamskimi, jednak oczy snowshoe są bardziej okrągłe. Nos jest średniej długości w kolorze różowym. Proporcjonalny tułów nie powinien przypominać typu orientalnego. Ogon jest szerszy u nasady i zwęża się ku końcowi. Kończyny zakończone są białymi „skarpetkami”, którym snowshoe zawdzięcza swoja nazwę. Szata jest krótka, miękka w dotyku i przylegająca do ciała. Jest jednowarstwowa co oznacza, że nie ma podszerstka. Snowshoe występuje w kilku różnych umaszczeniach, charakterystycznych również dla jego syjamskich przodków:

– seal point (ciemnobrązowy)

– chocolate (czekoladowy)

– blue (niebieski)

– lilie (liliowy)

a także w paru mniej popularnych jak red, creme i cynamone. Barwienia i charakterystyczne znaczenia pojawiają się wraz z wiekiem. Snowshoe ma również charakterystyczne znaczenie na pyszczku, które przypomina odwróconą literę „V”.



Jaki charakter ma kot snowshoe

Snowshoe posiada wszystkie cechy doskonałego kota rodzinnego. Jest przyjacielski, czuły, mocno przywiązujący się do właścicieli. To rasa bardzo ekstrawertyczna, która potrzebuje dużo uwagi ze strony swojego opiekuna.  Na co dzień nie bywają nachalne, jednak jeśli właściciel poświęca im za mało uwagi to snowshoe może się jej domagać. Źle znosi samotność, dlatego nie powinien spędzać wielu godzin w samotności. To bardzo aktywna rasa, która w ciągu dnia potrzebuje sporej dawki ruchu ale zaspokojona potrafi w spokoju odpoczywać. Snowshoe cechuje wrodzona ciekawość do otaczającego go świata. Są to również koty z zasady bardzo ufne. Nawet nowo poznane osoby powita niemal z merdającym ogonkiem, jeśli tylko nie spotkała go, zwłaszcza w dzieciństwie żadna przykrość. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel będzie miał złe wspomnienia to może zachowywać rezerwę a nawet wykazać niechęć do nowych osób. Większość snowshoe to gadatliwe mruczki, które chętnie porozmawiają ze swoim właścicielem opowiadając mu o wszystkim co porabiały w ciągu dnia. Przyjacielska natura sprawia, że bez problemu rasa ta odnajdzie się w domu z innymi zwierzętami – psów czy kotów. Oczywiście dobrze będzie jeśli zwierzęta będą miały podobne charaktery, aby nie dochodziło między nimi do niepotrzebnych spięć. Ważna jest również dobra socjalizacja – nie należy się spieszyć z poznawaniem ze sobą czworonogów – zwierzaki muszą się zaakceptować we własnym tempie. Każdemu z czworonogów należy też zagwarantować własny kąt, który będzie bezpiecznym azylem do którego może się pupil udać, kiedy chwilowo nie będzie miał ochoty na kontakty z innymi współmieszkańcami. Energiczne podejście do życia, ciekawość i przyjacielskie nastawienie sprawia, że snowshoe doskonale odnajdzie się wśród dzieci, pod warunkiem, że te będą nauczone w jaki sposób traktować mruczka i będą potrafiły czytać sygnały wysyłane przez kota. Podstawą budowania silnej więzi między bliskimi a pupilem jest wzajemne zaufanie i  szacunek.

kot snowshoe

Jaki sport jest idealny dla snowshoe?

Koty rasy Snowshoe są uznawane za bardzo inteligentne. Łatwo uczą się nawet trudnych i nieoczywistych sztuczek. Co więcej, snowshoe robi to z wielką przyjemnością co sprawia, że nie jest to jedynie dodatkową aktywnością, ale także formą zabawy jak i bodźcem wzmacniającym więź między mruczkiem a właścicielem. Wielu opiekunów decyduje się nawet na udział swojego podopiecznego w pokonywaniu toru przeszkód. To aktywna rasa, która do zaspokojenia fizycznego, ale i psychicznego potrzebuje różnych form aktywności. Snowshoe rzadko się nudzi i zawsze znajdzie sobie zajęcie a biorąc pod uwagę jego ciekawość i inteligencję zabawy przez niego wymyślone nie zawsze mogą przypaść do gustu właścicielowi. Ważne więc, aby opiekun był kreatywny wymyślając różne zabawy. Z punktu widzenia budowania więzi bardzo istotne jest też wspólne spędzanie czasu. Wrodzoną inteligencję Snowshoe można wspierać za pomocą zabawek interaktywnych, które wymagają od czworonoga skupienia się i reagowania na bodźce, co korzystnie wpływa na zmysły pupila. Nie można też zapomnieć, że pomimo tylu tysięcy lat udomowienia do dzisiaj w kotach drzemie naturalny instynkt łowiecki, dlatego zabawy, które pozwolą im oddać się łowom na pewno przypadną im do gustu. Zabawki typu myszki lub wędki będą więc dobrym wyborem. Nie najlepszym wyborem jest laser, ponieważ niemożność fizycznego złapania wskaźnika laserowego buduje w nich frustrację.

Odporna i rzadka rasa – zdrowie snowshoe

Snowshoe to młoda i bardzo rzadko występująca rasa, dlatego trudno określić czy posiada jakieś charakterystyczne dla niej choroby. Na razie Snowshoe nie przejawia skłonności do żadnej z chorób, dzięki czemu uznana jest za zdrową i wytrzymałą rasę. Brak podszerstka sprawia, że koty tej rasy ta nie są zbyt odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Pomimo tego, że to raczej zdrowe mruczki właściciel nie powinien zapominać o regularnych szczepieniach, odrobaczeniach czy systematycznych kontrolnych wizytach u weterynarza. Niekiedy zdarzają się kosmetyczne wady jak zez czy załamania ogona. Są to schorzenia odziedziczone po kotach syjamskich od których Snowshoe przecież się wywodzi. Oprócz tego mogą ich trapić schorzenia typowe dla pozostałych mruczków jak choroby jamy ustnej i przyzębia. Średnio kot rasy Snowshoe żyje około 14 lat.



 

Jak pielęgnować  kota bez podszerstka?

Brak podszerstka sprawia, że rasa ta gubi niewielkie ilości sierści. Samo futerko jest łatwe do utrzymania w czystości i jego pielęgnacja nie jest czasochłonna. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście systematyczne czesanie sierści, które pomaga pozbyć się martwego włosa co pobudza wzrost nowego i wspomaga krążenie. Do tego celu najlepiej sprawdzi się miękka włosiana szczotka lub gumowa (silikonowa) rękawica pielęgnacyjna. Od czasu do czasu można przetrzeć sierść specjalnymi nawilżającymi chusteczkami, aby włos snowshoe był błyszczący.

Koty domowe w przeciwieństwie do swoich dzikich przodków nie muszą zdobywać pożywienia polując i przegryzając się przez skórę, twarde ścięgna czy obgryzając kości. Dostają miękką mokrą karmę lub karmę suchą, która najczęściej ma postać pół wilgotnych krokietów. Taki sposób żywienia powoduje, że koty domowe o wiele rzadziej niż dzicy przodkowie ścierają osadzający się na zębach osad. To z kolei sprawia, że pojawia się problem z kamieniem nazębnym. Przypadłość ta często bagatelizowana jest bardzo groźna – poza dyskomfortem u pupila może przyczyniać się do wielu poważniejszych chorób całego organizmu. Najskuteczniejszą formą dbania jest szczotkowanie zębów. Do tego zadania przyda się szczoteczka do zębów i pasta dla zwierząt – nie wolno używać pasty przeznaczonej dla ludzi, ponieważ posiada w swoim składzie substancje szkodliwe dla naszych czworonożnych przyjaciół. Zamiast regularnego szczotkowania można zdecydować się również na dodatki dodawane do jedzenia i picia, czy. W pielęgnacji nie można również zapomnieć o higienie okolic oczu i uszach które w razie konieczności należy przemyć za pomocą specjalnych preparatów. Snowshoe podobnie jak inne mruczki wymagać też będzie regularnego skracania pazurów, do czego przydatne będą specjalne obcinaczki. Należy robić to jednak bardzo ostrożnie, ponieważ łatwo zranić pupila, który z reguły nie przepada za tą czynnością. Warto od małego przyzwyczajać czworonoga do zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu jest duża szansa, że będzie traktować je jako dodatkową formę rozrywki i poświęcenie mu uwagi ze strony właściciela.

snowshoe kot z białymi skarpetkami

 

Składniki potrzebne w diecie snowshoe

Snowshoe jako kot aktywny potrzebuje porządnej karmy o dużej zawartości mięsa, która dostarczałaby mu niezbędnego białka zwierzęcego. Dieta dla tej rasy powinna być pozbawiona możliwie węglowodanów, ponieważ miewają problemy z odpowiednim ich trawieniem co może prowadzić do nadwagi. Pożywienie powinno uwzględniać potrzeby konkretnego czworonoga i brać pod uwagę jego wiek, wagę, aktywność czy ogólne samopoczucie. Snowshoe zadowoli się gotowymi karmami lub samodzielnie przyrządzanymi posiłkami czyli dietą BARF. Najlepszym wyjściem jest pełnowartościowa karma mokra, która poza wszelkimi niezbędnymi składnikami dostarcza także do organizmu kota wodę. Z tego też względu sucha karma nie powinna stanowić podstawy żywienia – można ją podawać jako karmę uzupełniającą. Przed zakupem każdej karmy dobrze jest sprawdzić jej skład, a głównie zawartość mięsa i to czy pozbawiona jest zbędnych zapychaczy. Swój wybór warto także skonsultować z zwierzęcym dietetykiem, który pomoże nam wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila. Ekspert pomoże również ustalić indywidualny jadłospis jeśli zdecydujemy się na dietę BARF. Samemu można niechcący doprowadzić do powstania niedoborów i nadwyżek składników, co może być szkodliwe dla organizmu.

Poza dobrej jakości karmą konieczne jest zapewnienie pupilowi dostępu do wody. Niestety koty miewają problem z odpowiednim nawadnianiem się a zbyt mała ilość wody powoduje problemy związane z nerkami. Poza podawaniem mokrej karmy warto rozstawić w mieszkaniu kilka misek z wodą.



 

Pierwsza odpowiedzialność nowego właściciela

Posiadanie czworonoga wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Na naszych barkach spocznie obowiązek zadbania o niego i zapewnienia mu wszelkich niezbędnych rzeczy.

Pierwszym i jednym z najważniejszych wyborów jest wybór odpowiedniej hodowli. To w dużej mierze od tego zależy jakim zdrowiem będzie cieszył się Snowshoe. Dobry hodowca posiada dużą wiedzę na temat hodowanych przez siebie kotów i dokłada wszelkich starań aby były zdrowe i pozbawione jakichkolwiek obciążeń genetycznych. Przed zakupem upewnij się, że jesteś w stanie sprostać wszystkim wymaganiom tej rasy. To koty, które potrzebują uwagi i obecności właściciela. Pomyśl o sytuacjach losowych – jak nagły wyjazd, choroba (Twoja bądź czworonoga) czy wakacje.

W Polsce aktualnie działa tylko jedna hodowla oferująca kociaki tej wyjątkowej rasy, dlatego niekiedy trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wymarzonego Snowshoe. Jeśli nie chcesz tak długo czekać to możesz zdecydować się na sprowadzenie kota z zagranicy. Nie będzie z tym problemu, ponieważ rasa ta jest uznana przez wszystkie większe międzynarodowe organizacje felinologiczne. Pamiętaj jednak, aby dobrze sprawdzić wybraną przez siebie hodowle. Poczytaj w Internecie opinie na jej temat. Mała popularność Snowshoe powoduje, że bez problemu odnajdziesz również wcześniejszych posiadaczy kociąt z danej hodowli i będziesz mógł ich zapytać o kwestie dotyczące hodowli. Jeśli jest to możliwe to najlepiej udać się osobiście do hodowcy i sprawdzić panujące w niej warunki, dzięki czemu będziesz miał okazję zapoznać się z hodowcą, przekonać się o warunkach panujących w hodowli, jak i zobaczyć stan pupili. Raczej unikaj hodowli, gdzie hodowca unika pokazania Ci warunków w jakich żyją jego koty. Profesjonalny hodowca udzieli Ci również wszystkich niezbędnych informacji i odpowiedzi na zadawane pytania. Kocięta mogą opuścić hodowlę dopiero, gdy skończą 12 tygodni. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kotów sprowadzonych z zagranicy. W dniu odbioru kociak powinien być dwa razy zaszczepiony,, dwa razy odrobaczony, posiadać chip, metrykę rodowodową i książeczkę zdrowia.

Cena – ile kosztuje snowshoe?

Kocięta z polskiej hodowli Snowshoe kosztują około 2000 złotych. Nie jest to duża kwota jak na tak rzadką rasę. Jeśli zdecydujemy się na zakup kota z zagranicy koszty będą oczywiście wyższe. Poza koniecznością zapłaty w walucie obcej musimy się z liczyć z kosztami transportu oraz uzyskania i tłumaczenia niezbędnych dokumentów. Mając to na uwadze jeżli trafimy na ofertę z wyjątkowo atrakcyjną ceną to powinna nam zapalić się czerwona lampka. Najczęściej ogłoszenia takie pochodzą od pseudohodowców, którzy często nie posiadają wystarczającej wiedzy i hodują swoje zwierzęta wyłącznie dla zysku. Dodatkowo koty takie nie posiadają legalnego rodowodu, co czyni je zwierzakami bezrasowymi.

Akcesoria – co znajduje się w wyprawce kota snowshoe

Decydując się na czworonoga należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Podobnie jak ludzie, także i one potrzebują akcesoriów ułatwiających codziennie takich jak miski na karmę i wodę, toalety czy komfortowego legowiska.

Miski mogą być zrobione z różnych materiałów jak plastik, metal, ceramika czy szkło. Wielu hodowców zaleca wybierać miski ceramiczne, metalowe czy szklane, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości a ponadto nie zmieniają smaku potraw co niestety czasem ma miejsce w przypadku misek z tworzywa. O ile miska na karmę powinna być dopasowana do wielkości czworonoga to miska na wodę powinna być szersza. Jeśli mruczek nie ma problemu z nawadnianiem się to wystarczy zwykła miska. W przypadku kotów, które zapominają o przyjmowaniu płynów dobrze sprawdzi się poidełko-fontanna.

Każdy kot potrzebuje swojej toalety. Kocia kuweta może być otwarta bądź zamknięta. Okrągła, prostokątna lub narożna – można wybierać spośród wielu modeli w różnych kolorach. Do kuwety nieodłącznym elementem jest żwirek, który musi jednak zostać zaakceptowany przez kota – w innym przypadku będzie się on załatwiał poza kuwetą. Żwirek może być bentonitowy, silikonowy, drewniany czy roślinny. Każdy z nich posiada inną strukturę i inne właściwości zbrylajace. Przez pewien czas należy używać żwirku, który używany był w hodowli. Zapobiegnie to niechcianym reakcjom pupila. Do żwirku przyda się łopatka, która ułatwi sprzątanie zanieczyszczeń. Żwirki same w sobie mają właściwości pochłaniające nieprzyjemne zapachy ale można dodatkowo używać specjalnych pochłaniaczy.

Każdy kot powinien posiadać swoje legowisko, które będzie jego bezpieczną oazą. Chociaż koty z reguły same wybierają swoje miejsce do spania, jednak z pewnością docenią własną przestrzeń. Może to być legowisko w formie budki, nakładki na kaloryfer czy w formie poduszki.

Kolejną pozycją na liście jest drapak, który ochroni meble, odzież czy skórę właścicieli przed ostrymi kocimi pazurami. Drapak powinien być przede wszystkim solidny a więc bezpieczny. Można wybierać spośród wielu mniej lub bardziej rozbudowanych modeli. Tak naprawdę ograniczeniem jest jedynie metraż pomieszczenia i zasobność portfela.

Zabawki umilą kociakowi wolny czas i zapewnią mu formę rozrywki. Powinny być dopasowane do wielkości czworonoga i nie posiadać łatwych do odgryzienia elementów, które stanowiłyby dla niego niebezpieczeństwo. Poza standardowymi piłeczkami czy myszkami warto zakupić wędki z piórkami bądź mechaniczne zabawki interaktywne.

Do zadbania o nienaganny wygląd Snowshoe konieczne będą akcesoria groomerskie takie jak jak szczotka, obcinaczki do pazurków, preparaty do higieny oczu, uszu i zębów.

Snowshoe to kot żywiołowy i do tego bardzo ciekawski. Jeśli tylko będzie miał ku temu okazję to z chęcią pozwiedza otaczający go świat. Niestety może to okazać się tragiczne w skutkach. Ruch uliczny, dzikie zwierzęta, biegające luzem psy czy nawet okrutni ludzie stanowią dla tego niezwykłego czworonoga śmiertelne zagrożenie. Podobnie jak wypadnięcie z okna lub balkonu mieszkania mieszczącego się na wysokim piętrze. Aby temu zapobiec konieczne będzie zabezpieczenie mieszkania. Okna zabezpiecza się specjalną siatką, natomiast na balkon i taras montuje się wolierę. Pozwolą one kotu podziwiać świat zewnętrzny w bezpieczny dla niego sposób.

 

W jakim domu Snowshoe będzie szczęśliwy?

Snowshoe z pewnością nie jest rasą odpowiednią dla zapracowanych ludzi, spędzających codziennie wiele godzin poza domem. Koty tej rasy potrzebują obecności i uwagi od strony właściciela, są szczęśliwe wtedy kiedy ich bliscy znajdują się obok nich. Snowshoe bez problemu odnajdzie się w domu z innymi zwierzętami – zarówno kotami, jak i psami jeśli tylko zadbamy o odpowiednią socjalizację. Ten przyjacielski kot będzie doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi, tylko trzeba je nauczyć obchodzenia się z tym pięknym futrzakiem.