icon_cart

0

koszyk
rasy kotów

Kot orientalny krótkowłosy- historia rasy, usposobienie, temperament

Dalekie korzenie wschodnie czy jedynie nazwa – skąd pochodzi kot orientalny krótkowłosy

Zarówno po pierwszej, jak i drugiej wojnie światowej populacje wielu ras drastycznie się skurczyły i hodowcy robili co mogli je odtworzyć. Nie inaczej było w przypadku kotów syjamskich. W hodowlach kotów syjamskich sporadycznie pojawiały się osobniki o innym umaszczeniu niż colorpoint – były to kociaki o umaszczeniu niebieskim czy czarnym. Nie były one jednak pożądane ani akceptowane. Dopiero wraz z upływem czasu inne znaczenia zostały docenione. Kot syjamski jest niezwykły także z tego względu, że przyczynił się do powstawania wielu, oddzielnych ras. Jest on także przodkiem kota orientalnego, który co ciekawe wyhodowany został w Wielkiej Brytanii a jego historia rozpoczyna się w latach pięćdziesiątych XX wieku. Hodowcy zafascynowani kotami syjamskimi postanowili stworzyć kota o podobnym wyglądzie, lecz z wielu innych odmianach kolorystycznych. Zaczęto go krzyżować z kotami brytyjskimi krótkowłosymi, rosyjskimi niebieskimi, kotem abisyńskim i innymi domowymi kotami.

Powstanie kota orientalnego pozwoliło odbudować nieco populację kotów po drugiej wojnie światowej, jak i zaspokoić chęć stworzenia kota syjamskiego o umaszczeniu innym niż colorpoint. Najpierw uzyskano osobniki o krótkim włosie nazywane kotami orientalnymi krótkowłosymi. Nieco później powstała również długowłosa odmiana kota orientalnego, która powstała na wskutek skrzyżowania syjama z kotem balijskim. Tą rasę nazwano kotem jawajskim. Amerykanie poszli jeszcze nieco dalej i zaczęli krzyżować kota syjamskiego z kotem amerykańskim krótkowłosym.



Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFe (Fédération Internationale Féline) uznała rasę w 1972 roku. W Polsce kot orientalny nie jest zbyt popularną rasą. Według podziału dokonanego przez FIFe koty te zaliczają się do kategorii IV – koty syjamskie i orientalne.

Typowo orientalny wygląd kota orientalnego krótkowłosego

Kot orientalny krótkowłosy zaliczany jest do ras kotów średniej wielkości. Ich waga waha się od 2,5 do 4,5 kilogramów, jednak wizualnie sprawiają one wrażenie większych, podobnie zresztą jak koty syjamskie do których są bardzo podobne budową. Koty orientalne krótkowłose są pełne gracji i elegancji. Głowa jest średniej wielkości, klinowata co jest charakterystyczne dla tych ras. Nos długi i prosty a uszy duże i szerokie u nasady. Oczy kota orientalnego są średniej wielkości, w kształcie migdałków – zawsze mają kolor zielony. Klinowata głowa osadzona jest na smukłej i długiej szyi. Tułów jest nieco wydłużony, smukły, ale jednoczenie muskularny. Kończyny są długie i atletyczne, przy czym tylne nogi są nieco dłuższe od przednich. Stopy są małe i owalne. Ogon cienki i długi, zwężający się ku końcowi. Sierść kota orientalnego jest krótka ale jedwabista, sprężysta. Gładko przylega do skóry i nie posiada podszerstka. To co wyróżnia kota orientalnego od kota syjamskiego to umaszczenie. Rasa ta występuje w kilkudziesięciu różnych umaszczeniach zarówno jedno, jak i wielobarwnych. W umaszczeniu jednolitym można spotkać kota orientalnego czarnego, niebieskiego, liliowego, białego, czekoladkowego, czerwonego czy kremowego. Występują również w umaszczeniach takich jak cynamonowe, fawn, czy tabby – pręgowane, tygrysie, łaciate i nakrapiane. Przy tabby zawsze występuje znaczenie na pyszczku w kształcie litery M.

 

koty orientalne krótkowłose

Charakter kota orientalnego krótkowłosego

Decydując się na czworonożnego przyjaciela trzeba wziąć pod uwagę jego charakter, który musi iść w parze z Twoim charakterem ale także stylem życia. Kot orientalny krótkowłosy jest stworzeniem bardzo przyjacielskim i towarzyskim. Rasa ta ukierunkowana jest na kontakt z człowiekiem. Wszystkich domowników obdarza mocnym uczuciem, jednak spośród nich wybiera sobie przeważnie jedną osobę, która będzie dla niego całym światem. Chętnie podąża za swoimi bliskimi krok w krok i bierze czynny udział w życiu rodzinnym. Kot orientalny krótkowłosy ma opinie dość niezależnego. Lubi pieszczoty i będzie się ich domagał wtedy, kiedy sam będzie miał na nie ochotę. Ich niezależność powoduje, że czasem może próbować ustawić sobie swoich domowników, dlatego potrzebne jest stanowcze wychowanie. Ze względu na mocne przywiązanie do człowieka kot orientalny krótkowłosy źle znosi samotność. Jeśli właściciel spędza długie godziny poza domem to niezbędne będzie zagwarantowanie pupilowi towarzystwa w postaci innego zwierzęcia. Kot tej rasy dobrze dogaduje się zarówno z kotami, psami a nawet innymi zwierzętami domowymi pod warunkiem jednak, że właściciel zadba o odpowiednią socjalizację. Ważne jednak aby zwierzaki, które mają żyć pod jednym dachem posiadały zbliżone do siebie charaktery, co zapobiegnie niepotrzebnym napięciom.

Podobnie jak inne koty w typie orientalnym, tak i potomek kota syjamskiego uważany jest za dość głośnego. Chętnie będzie uczestniczył w dyskusjach ze swoimi opiekunami. O ile nie spotkało ich nic przykrego w młodości to kot orientalny krótkowłosy bardzo przyjacielsko jest nastawiony do nowo poznanych osób.

Aktywności kota orientalnego – koci sport jako stabilizacja zdrowia psychicznego i fizycznego 

To bardzo skoczne, energiczne i ruchliwe stworzenia, które wręcz uwielbiają się bawić. Ich zamiłowanie do aktywności powoduje, że w ciągu dnia potrzebują dużej aktywności fizycznej. Oprócz ruchu dużą uwagę rasa ta przykłada również do stymulacji intelektualnej, która korzystnie wpływa na zmysły czworonoga. Bez problemu kot orientalny krótkowłosy uczy się sztuczek i chętnie rozwiązuje zagadki. Mocne ukierunkowanie tej rasy na człowieka sprawia, że lubi robić wszystko razem ze swoim właścicielem. Kot orientalny krótkowłosy jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Wrodzona ciekawość powoduje, że przed tą rasą nie ukryje się żaden zakamarek w domu. Bez problemu dostanie się wszędzie tam, gdzie tylko zapragnie. Jeśli właściciel nie zadba o urozmaicenie kociej aktywności, to znudzony kot orientalny znajdzie sobie zajęcie sam, a to może nie przypaść do gustu właścicielowi.



Pozbawiony wystarczającej dawki aktywności może stać się osowiały i zatracić swoją naturalną żywiołowość. Przy tej rasie należy uważać na odpowiednie zabezpieczenie okien, jak i domykanie drzwi za każdym razem. Ciekawość świata powoduje, że mruczek dołoży wszelkich starań aby wydostać się na zewnątrz i poznawać okolicę, co stanowi dla niego duże zagrożenie. Ruch uliczny, luzem puszczone psy, dzikie zwierzęta, a nawet obcy ludzie mogą być niebezpieczni dla pupila. Kot orientalny krótkowłosy może wychodzić na spacery pod nadzorem właściciela i na smyczy. Nie jest on jednak odporny na zimno, dlatego podczas chłodniejszych dni należy zakładać mu ubranko.

Na co może chorować kot orientalny krótkowłosy?

Rasa ta uważana jest za dość odporną. Kot orientalny krótkowłosy ze względu na brak podszerstka narażony jest na niekorzystne warunki atmosferyczne jak zimno czy wiatr. Istotne jest, że rasa nie wykazuje większych tendencji do chorób genetycznych. Może pojawić się postępujący zanik siatkówki (PRA), która prowadzi do całkowitej ślepoty, zdarza się również wielotorbielowatość nerek czy gangliozydoza. Oprócz tego koty te narażone są na przypadłości typowe dla mruczków jak choroby nerek czy przyzębia.

Doświadczeni hodowcy, którzy bardzo dobrze znają rasę starają się wykluczyć wystąpienia chorób dziedzicznych eliminując z hodowli osobniki, które są chore lub są nosicielem genu. Ważna jest również systematyczne kontrolne wizyty u weterynarza, które pozwolą monitorować stan zdrowia czworonoga. Zadbany kot orientalny krótkowłosy średnio żyje od 15 do 20 lat.

Żywienie – czego potrzebuje kot orientalny krótkowłosy?

Podobnie jak w przypadku innych aktywnych ras tak i zapotrzebowanie kota orientalnego krótkowłosego jest nieco wyższe niż w przypadku mniej ruchliwych mruczków. Rasa ta miewa tendencję do nadwagi, dlatego właściciel powinien mieć to na uwadze dobierając dietę dla swojego pupila. Jadłospis należy układać biorąc pod uwagę wiek, wagę, styl życia jak i aktualny stan zdrowia czworonoga. Podstawą diety powinno być wysokiej jakości mięso a wybierając rodzaj pożywienia najlepiej postawić na gotowe karmy mokre lub dietę przyrządzaną samodzielnie. Najlepiej aby pożywienie nie zawiera zbóż, zbędnych zapychaczy, konserwantów i ulepszaczy w postaci dodatków zapachowych czy smakowych. Przed zakupem karmy zawsze należy przeczytać jej skład, ponieważ wiele z nich nie jest tak dobra jak mogłoby się wydawać.



Samodzielnie przygotowywane posiłki w domu inaczej nazywane dietą BARF, opierają się na surowym mięsie i dodatkach. Taki rodzaj pożywienia wymaga jednak specjalistycznej wiedzy na jej temat, ponieważ łatwo w niej o niedobory, jak i nadwyżki. Bilans mikro- i makro-składników jest niezmiernie ważny, aby zachować olśniewający wygląd czy zapewnić pupilowi najlepsze samopoczucie. Sucha karma nie powinna stanowić podstawy żywienia dla kotów, ponieważ może powodować problemy z nerkami (dlatego lepszym wyborem będzie karma mokra). Koniecznie także trzeba zadbać, aby kot pił wystarczająco dużo wody, która jest przecież niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak pielęgnować krótką sierść kota orientalnego krótkowłosego?

Brak podszerstka powoduje, że pielęgnacja kota orientalnego krótkowłosego nie jest skomplikowana i głównie sprowadza się do dokładnego wyczesywania sierści. Najlepiej sprawdzi się do tego gumowe lub silikonowe zgrzebło oraz szczotka z naturalnego włosia. Poza okresem linienia rasa ta traci niewiele włosów, jednak w jego trakcie wypadanie włosów jest nieco bardziej intensywne. Futerko kota orientalnego krótkowłosego naturalnie jest lekko połyskujące, dlatego chcąc zachować jej połysk należy od czasu do czasu przecierać je miękką szmatką lub specjalnie nawilżanymi chusteczkami. Od czasu do czasu  należy również kontrolować długość pazurków, stan uszu i okolic oczu. W razie powstania zabrudzeń w uszach lub okolicy oczu to delikatnie należy je przemyć. Pazurki powinny być przycinane za pomocą specjalnych obcinaczek lub nożyczek uważając przy tym, aby nie zranić czworonoga. Jeśli nie czujemy się na siłach aby samodzielnie wykonać taki zabieg, to zadanie to może wykonać za nas pobliski weterynarz lub groomer w salonie pielęgnacji zwierząt.  Coraz częściej spotykanym problemem są choroby zębów u kotów. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć zwłaszcza, że usunięcie kamienia nazębnego odbywa się pod narkozą. Regularne dbanie o higienę jamy ustnej pozwoli zminimalizować ryzyko powstania kamienia nazębnego. Pasty do zębów przeznaczone dla zwierząt i szczoteczki, płyny dodawane do pokarmu, jak i wody pozwolą zadbać o ząbki czworonoga.

kot orientalny krótkowłosy

Hodowla – o czym należy wiedzieć wybierając dobrego hodowcę?

Chcąc zakupić wymarzonego kota orientalnego krótkowłosego należy przede wszystkim mieć na uwadze jego dobro. Wybór odpowiedniej i godnej zaufania hodowli to pierwsze ważne zadanie jakie staje przed przyszłym właścicielem. Kot orientalny krótkowłosy nie jest rasą zbyt popularną w Polsce, jednak na terenie naszego kraju działa kilka hodowli oferujących te koty. Ze względu na ograniczoną ich liczbę czas oczekiwania na kocięta może okazać się dość długi. Przed wyborem hodowli upewnij się, że jest ona zrzeszona w uznanych międzynarodowych organizacjach felinologicznych. Jest to ważne, ponieważ tacy hodoowcy są skrupulatnie sprawdzani i posiadają wiedzę na temat hodowanych przez siebie czworonogów. Poszukaj w internecie opinii na temat wybranej przez siebie hodowli, jak i samego hodowcy. Przed ostatecznym wyborem i podpisaniem umowy najlepiej udać się osobiście do wybranej przez siebie hodowli, aby sprawdzić panujące w niej warunki i stan czworonogów. Unikaj hodowców, którzy nie chcą spotkać się w domu, nie chcą pokazywać swoich kotów a na odbiór chcą umówić się gdzieś na neutralnym gruncie. Poproś hodowcę o przedstawienie Ci wykonanych badań genetycznych, które wykluczają choroby dziedziczne.

Kociak przeważnie opuszcza hodowlę dopiero po ukończeniu 15 tygodnia życia.

W dniu odbioru wymarzonego kota orientalnego krótkowłosego

W dniu odbioru hodowca powinien przekazać Ci książeczkę zdrowia kota wraz z potwierdzeniem wykonanych szczepień i odrobaczeń. Kot powinien być zaczipowany oraz posiadać metryczkę rodowodową. Hodowca powinien przekazać Ci również podstawową wyprawkę na pierwsze dni w nowym domu, która zawiera w sobie karmę jaką kociaki były karmione w hodowli, żwirek, czy kocyk bądź zabawka, która przypominać mu będzie znajomy zapach co pozwoli łatwiej zaaklimatyzować się w nieznanym dotychczas miejscu.

Ile kosztuje kot orientalny krótkowłosy?

Rasa ta nie należy do zbyt tanich. Marząc o posiadaniu kota orientalnego krótkowłosego trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej 4000 złotych. Na cenę składa się wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę – starania hodowców, przeprowadzone badania, wiek kota, płeć, umaszczenie czy popularność danej rasy, a także jego przeznaczenie, dlatego cena będzie się różnić w zależności od tego czy będzie to kot wystawowy, hodowlany czy jedynie domowy.

Kocie strefy – niezbędne akcesoria

Koty mają ustalone kocie strefy, które powinny być odpowiednio od siebie oddzielone, aby psychika naszego czworonożnego przyjaciela była  w najlepszym stanie. Strefa toalety powinna być odpowiednio wyposażona w kuwetę a do kuwety niezbędny będzie również żwirku. Kuweta powinna być dobrana wielkościowo pod naszego pupila, ponieważ koty starsze, jak i kocięta mogą mieć problem z pokonaniem wysokiego stopnia. Kuweta może być zarówno zamknięta, jak i otwarta, narożna, prostokątna lub okrągła. Do kuwety żwirek jest nieodłącznym elementem. Każdy żwirek posiada inne właściwości zbrylające. Można wybierać spośród bentonitowych, kukurydzianych, silikonowych czy drewnianych. W głównej mierze to od czworonoga będzie zależeć rodzaj żwirku, ponieważ musi mu przypaść do gustu. Strefa karmienia powinna być wyposażona w miski na jedzenie. Miska może być ceramiczna, szklana lub metalowa i to właśnie spośród nich najlepiej wybierać, ponieważ łatwo je utrzymać w czystości a nie zmieniają smaku jedzenia co często się zdarza w przypadku misek plastikowych. Strefa karmienia powinna być oddalona od strefy toalety. Najlepiej, aby miska z wodą lub poidełko fontanna znajdowało się w innym miejscu niż jedzenie. Kolejną ważną strefą jest strefa odpoczynku. Każdy z nas potrzebuje chwili dla siebie. Nie inaczej bywa również w przypadku naszych pupili. Kot orientalny krótkowłosy powinien posiadać własne miejsce do odpoczynku w formie legowiska czy budki. Ta strefa powinna być oddzielona od strefy toalety. W innym wypadku nasz kot orientalny krótkowłosy nie będzie korzystać z wyznaczonego miejsca. Miejsce relaksu powinno być ciche, przytulne, ciepłe i komfortowe. Strefa zabawy jest ważną częścią życia czworonogów. Wybawiony kot to szczęśliwy kot, dlatego zaspokojenie potrzeb aktywności jest bardzo ważne. Zabawki, które zaspokoją wrodzony instynkt kota jak wędki, piłeczki czy myszki z pewnością przypadną go gustu. Wspólna zabawa nie tylko pozwala wyładować potrzebę aktywności ale także wzmacnia więź między właścicielem a czworonogiem.  Oprócz tego niezbędne będą akcesoria do przewożenia jak bezpieczny i komfortowy transporter. Zapewni to mruczkowi bezpieczeństwo podczas wizyt u weterynarza czy wspólnych podróży. Do zachowania zdrowego i błyszczącego włosa potrzebne będą akcesoria groomerskie jak szczotka, ale także obcinaczki do pazurków, preparaty do czyszczenia okolic oczu, jak i uszu czy do zadbania o prawidłową higienę jamy ustnej.

Dla kogo kot orientalny krótkowłosy będzie dobrym wyborem?

Niektórym koty orientalne krótkowłose podbiją serce, innym nie przypadną do gustu. Rasa ta nie jest kotem dla każdego i wymaga od właściciela uwagi i bliskości. Nie są to koty, które będą dobrze czuły się w samotności wyczekując powrotu właściciela. Dobrze odnajdą się w domu, gdzie są inne zwierzęta czy starsze dzieci. Ta pełna wigoru i energiczna rasa nie nadaje się dla osób ceniących sobie ciszę i spokój. Do szczęścia potrzebują one ruchu, obecności właściciela i poczucia bycia kochanym.