icon_cart

0

koszyk
rasy kotów

Kot europejski – czym wyróżnia się ta rasa. W jakim domu odnajdzie się kot europejski?

Pochodzenie kota europejskiego

Rasa ta uznawana jest za protoplastę kota domowego. Jest to rasa naturalna a więc taka, która powstała bez ingerencji człowieka i koty te same przystosowały się do warunków w jakich przyszło im żyć. Kot europejski zwany także celtyckim pojawił się na europejskim kontynencie już setki lat temu. Przywieziony został na tereny europejskie już za czasów Imperium Rzymskiego. Przez wiele wieków rasa ta żyła praktycznie niezauważona, krzyżując się z innymi kotami. Co ciekawe kot europejski posiada domieszkę krwi kota nubijskiego, który jest bliskim kuzynem żbika. Przez wiele lat kot europejski był nieuznany przez międzynarodowe organizacje felinologiczne, na co pewien wpływ miał zapewne fakt, że jest on bardzo do zwykłego „dachowca”, z którym zresztą bardzo często jest mylony. Niewątpliwie jednak kot europejski to jedna z najstarszych ras na świecie. Dzisiaj rasa ta jest najpopularniejsza w Skandynawii, gdzie istnieje najwięcej hodowli tych mruczków.

Przez Międzynarodową Federację Kynologiczną  (FIFe) kot europejski został uznany dopiero w 1982 roku. Według podziału dokonanego przez FIFe rasa ta zakwalifikowana jest do kategorii III – koty krótkowłose i somalijskie.




Czym różni się kot europejski od zwykłego dachowca?

Kot europejski to średniej wielkości, bądź duży kot. Osiąga wagę od 3.5 do 4 kilogramów a wysokość w kłębie wynosi od 25 do 35 centymetrów. Z reguły kocury są większe niż kotki. Sylwetka tych mruczków jest silna, proporcjonalna i muskularna a klatka piersiowa dobrze wykształcona. Głowa jest lekko wydłużona z wyraźnymi policzkami. Uszy są duże, dość blisko siebie osadzone. Oczy nieco skośne – mogą występować w różnych kolorach. Nos prosty. Nogi są proporcjonalne do tułowia, zakończone są okrągłymi łapami. Ogon zwężający się ku końcowi. Szata europejczyka jest krótka, gęsta i błyszcząca – wzorzec dopuszcza praktycznie wszystkie warianty kolorystyczne. Jednobarwne koty europejskie mogą być czarne, białe, kremowe czy rude. Mogą występować również łaciate, pręgowane (tabby) czy szare. Rasa ta nie posiada odmiany długowłosej.

Kot europejski nie różni się zasadniczo od zwykłego dachowca, jednak posiadają własny określony standard i rodowód.


kot europejski

Charakter kota europejskiego

Określenie jednego wzorca charakteru jest bardzo trudne, ponieważ do dzisiaj kot europejski jest rasą bardzo niejednolitą. Obserwując te mruczki można zauważyć zarówno osobniki bardzo spokojne, a wręcz leniwe, jak i prawdziwe wulkany energii, które uwielbiają zabawę i wszędzie ich pełno. Zazwyczaj jednak są to koty przejawiające mocny instynkt łowiecki, które mają potrzebę aktywności. Rasa ta mocno przywiązuje się do swoich właścicieli, z którymi szybko tworzy silną więź. W zależności od tego ile opiekun poświęci pupilowi uwagi mogą okazać się prawdziwymi pieszczochami lub indywidualistami. Europejczyki są z reguły przyjacielskimi zwierzętami, które odnajdą się zarówno w obecności innych kotów, jak i psów. Ważne jest jednak odpowiednie podejście właściciela do ich wzajemnej socjalizacji. Najlepszym sposobem jest izolowanie kotów, dzięki czemu zachodzi ich poznanie przez węch. Jeśli właściciel odpowiednio o to zadba to zwierzaki stworzą zgraną paczkę. Rasa ta może mieszkać również z dziećmi o ile te szanują ich prywatność i nauczone są prawidłowego obchodzenia się z czworonogiem, jak i czytania jego sygnałów. Kot europejski raczej nie przejawia strachu wobec nowo poznanych osób, jednak warto mieć na uwadze fakt, że to mruczek powinien zrobić pierwszy krok. Nie wolno na siłę zapoznawać kota z nowościami, proces musi się odbyć naturalnie. Siłowe działanie może odcisnąć piętno na psychice kota i pozostawić uraz. Kot europejski nie należy do najbardziej wokalnych czworonogów – przeważnie używa swojego głosu jedynie do zakomunikowania właścicielom swoich potrzeb.




Przez zabawę do dobrej kondycji – aktywności dla kota europejskiego

Kot europejski jest rasą bardzo inteligentną i charakteryzującą się dużą ciekawością otaczającego go świata. Z tego powodu bez problemu dostosowuje się do różnych warunków i sytuacji, choć trzeba mieć na uwadze, że mogą zdarzyć się wyjątki, które nie będą przepadać za zmianami. Ze względu na swoją niezaspokojoną ciekawość rasa ta może chcieć pozwiedzać okoliczne tereny, dlatego okna i balkony powinny być odpowiednio zabezpieczone, aby uniemożliwić pupilowi samotne wędrówki. Niestety świat zewnętrzny stanowi dla kotów domowych duże zagrożenie – ruch uliczny, puszczone luzem psy, dzikie zwierzęta czy ciasne i trudno dostępne miejsca to realne niebezpieczeństwo. Dlatego woliera jest bardzo dobrym pomysłem – pozwoli zaczerpnąć pupilowi świeżego powietrza gwarantując mu jednocześnie bezpieczeństwo. Kota europejskiego łatwo można przyzwyczaić do chodzenia na szelkach i smyczy, dzięki czemu będzie można zabierać go na spacery. Szelki powinny być odpowiednio dobrane, aby pupil nie miał możliwości wyswobodzenia się z nich, natomiast smycz na tyle długa aby można go było kontrolować. W domu dobrym rozwiązaniem jest drapak, który oprócz zaspokojenia naturalnego instynktu drapania będzie dobrym miejscem obserwacyjnym – zwłaszcza jeśli ustawi się go w pobliżu okna.

Do dzisiaj w kotach drzemie mocny instynkt łowiecki, który muszą zaspokoić, aby nie stracić równowagi psychicznej. Zabawki typu wędka, myszki czy kulki są dobrym rozwiązaniem. Laser nie jest najlepszym wyborem do zabawy, ponieważ największą rolę w instynkcie łowieckim odgrywa możliwość fizycznego upolowania ofiary a nie sama pogoń za nią. Z uwagi na inteligencję tych mruczków warto zaopatrzyć się również w różnego rodzaju zabawki interaktywne. Wspólna zabawa i spędzanie czasu to doskonały sposób na wzmacnianie więzi między czworonogiem a jego właścicielem. Warto mieć na uwadze niezależną naturę kota europejskiego, która sprawia, że nie zawsze będzie on chciał się przyporządkować określonym zasadom. W takim wypadku nie wolno odpuszczać a jedynie łagodnie i konsekwentnie trzymać się określonych reguł.

Naturalna rasa – żelazne zdrowie, czyli zdrowie kota europejskiego

Podobnie jak inne naturalne rasy kot europejski cieszy się dobrym zdrowiem. Brak ingerencji człowieka sprawił, że koty te przystosowały się do różnych warunków nabierając tym samym odporność. Mimo tego jest kilka chorób, które mogą wystąpić u europejczyków. Rasa ta może zmagać się z kardiomiopatią przerostową, czyli chorobą serca, która prowadzi do przerostu mięśnia sercowego. Innymi schorzeniami mogą być typowe choroby dla kotów jak choroby przyzębia, odkładający się kamień nazębny czy zapalenie dziąseł. Należy pamiętać również o regularnych szczepieniach, jak i rutynowych kontrolach u weterynarza monitorując stan zdrowia swojego podopiecznego. Średnia długość życia kota europejskiego szacuje się na około piętnastu lat, jednak zdarzają się osobniki, które żyją znacznie dłużej.

O czym należy pamiętać pielęgnując kota europejskiego?

Krótki włos kota europejskiego nie przysparza wielu problemów. Podczas linienia, czyli dwa razy do roku sierść wypada w większej ilości. Wówczas

powinno odbywać się częściej – nawet codziennie. Jest to o tyle istotne, że kot czyszcząc swoje futerko będzie połykał włosy w dużej ilości a to może to doprowadzić do tworzenia się kul włosowych w przewodzie pokarmowym, które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia jak i życia czworonoga. Dla jego bezpieczeństwa w okresie linienia należy podawać pasty odkłaczające w celu udrożnienia przewodu pokarmowego. Poza okresem linienia czesanie powinno odbywać się raz w tygodniu. Najlepiej do tego sprawdzi się silikonowe lub gumowe zgrzebło oraz szczotka z naturalnego włosia. Można używać także furminatora, który pomoże w usuwania martwego włosa i nadmiaru podszerstka.



Poza pielęgnacją futra ważna jest higiena uszu. Nie należy czyścić ich zbyt często, ponieważ wówczas można uszkodzić występująca w nich naturalną barierę ochronną. Jeśli zauważymy nadmiar wydzieliny wystarczy zastosować preparat, który spowoduje obeschnięcie woskowiny a kot trzepiąc głową sam ją usunie z ucha. Zadbać należy też o oczy, w okolicach których mogą pojawiać się nieestetyczne zacieki bądź grudki ropne. Okolice oczu można przemywać za pomocą specjalnych preparatów higienicznych bądź solą fizjologiczną.

Nie zapomnij o higienie jamy ustnej

Coraz częstszym problemem u kotów są schorzenia związane z przyzębiem, dlatego bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej czworonoga. Najskuteczniejszą ochroną przed odkładającym się kamieniem nazębnym jest systematyczne szczotkowanie kocich zębów za pomocą szczoteczki i pasty przeznaczonej dla zwierząt. Nie wolno stosować past przeznaczonych dla ludzi, ponieważ zawierają one w sobie szkodliwe substancje dla zwierząt (jak na przykład fluor). Kolejną częścią ciała pupila, która wymaga kontroli są pazury. Konieczne jest ich regularne przycinanie, co pozwoli zapewnić kotu komfort poruszania się oraz uchroni meble i odzież właściciela. Skracanie pazurów należy wykonywać ostrożnie i delikatnie. Koty z reguły nie przepadają za tym zabiegiem, dlatego tak istotne jest aby wykonywać go w miłej atmosferze. Warto do zabiegów pielęgnacyjnych przyzwyczajać czworonoga od małego, dzięki czemu istnieje duże prawdopodobieństwo, że je zaakceptuje lub polubi.

europejczy - kot europejski

Dieta – czy kot europejski może żywić się dietą BARF?

Kot europejski niestety ma skłonność do nadwagi. Czynniki odpowiadające za nabieranie przez pupila nadprogramowych kilogramów mogą być różne. Mogą to być czynniki środowiskowe bądź indywidualne, dlatego tak ważnym aspektem jest dobranie indywidualnej diety, która zapewni czworonogowi wszystkich niezbędnych dla niego składników, ale także będzie odpowiadać jego zapotrzebowaniu kalorycznemu. Jest to istotna kwestia, ponieważ nadwaga wpływa na ogólne samopoczucie, jak i zdrowie pupila. Dieta Europejczyka powinna być wysoko – mięsna i zawierać składniki wysokiej jakości. Dotyczy to zarówno karm gotowych jak i samodzielnie skomponowanej diety BARF. Uwzględniając zapotrzebowanie żywieniowe pupila należy wziąć pod uwagę jego wiek, stan zdrowia styl życia i aktualną wagę. Gotowe karmy powinny zawierać w sobie jak najmniejszą liczbę zbędnych dodatków w postaci ulepszaczy, sztucznych konserwantów czy aromatów. Najlepiej, aby nie zawierały także zbóż, które są jedynie zapychaczami. Spośród gotowych karm najlepiej zdecydować się na te mokre, ponieważ zawierają one w sobie wodę i zmniejszają ryzyko wystąpienia problemów z nerkami. Koty często nie piją wystarczającej ilości wody w ciągu dnia, dlatego tak ważne jest dbanie o ich nawodnienie. Jeśli podstawą żywienia pupila ma być karma sucha, to obowiązkowo należy dbać o to, aby nasz podopieczny pił wystarczająco dużo wody.



BARF to dieta najbardziej zbliżona do sposobu żywienia dzikich przodków kotów domowych i polega na podawaniu kotu surowego mięsa. Chcąc karmić kota dietą BARF trzeba zadbać o to, aby była ona odpowiednio skomponowana. Jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy na temat komponowania posiłków, uzupełniania ich o niezbędne mikro- i makroelementy to warto poprosić dietetyka zwierzęcego o pomoc ułożenie pełnowartościowej diety. W ten sposób nie narazimy mruczka na niedobory i nadwyżki, które mogą niekorzystnie odbić się na jego zdrowiu.

W każdej diecie ważna jest również woda, do której kot powinien mieć stały dostęp. Woda powinna być wymieniana minimum raz dziennie przy czym miskę też należy wówczas umyć. Aby przypominać pupilowi o konieczności picia wody można umieścić w mieszkaniu kilka misek lub zastosować poidełko-fontannę, które zazwyczaj jest dla mruczków bardziej interesujące niż nieruchoma miska.

Komponując dietę dla swojego pupila trzeba pamiętać, że podawane mu przysmaki również wliczają się w całodzienny bilans kaloryczny.

Na jakie aspekty zwracać uwagę przy wyborze hodowli?

Ze względu na duże podobieństwo kota europejskiego do klasycznego „dachowca” nie ma zbyt wielu hodowli oferujących te mruczki. Najwięcej hodowli znajduje się w Skandynawii, gdzie rasa ta cieszy się największą popularnością. Kilka hodowli jest również w Niemczech. W Polsce jak dotąd nie ma żadnej hodowli tych kotów. Jeśli zatem marzysz o kocie europejskim to pozostaje sprowadzenie go z zagranicy. Zanim jednak do tego dojdzie zastanów się czy jesteś gotowy na odpowiedzialność jaka spadnie na Ciebie wraz z pojawieniem się kociego członka rodziny. To silna i odporna rasa, która potrafi przeżyć kilkanaście lat i przez ten cały okres będziesz odpowiedzialny za swojego pupila. Musisz pamiętać, że utrzymanie kota kosztuje i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o pożywienie. Regularne wizyty u weterynarza czy ewentualne leczenie potrafią pochłonąć sporą część budżetu domowego. Co zrobisz ze swoim czworonożnym przyjacielem podczas wakacyjnego urlopu? Czy wszyscy domownicy zgadzają się na kota? To tylko kilka z kluczowych pytań, które należy wziąć pod uwagę rozważając zakup kota. Jednak jeśli jesteś zdecydowany i wiesz, że kot europejski to dobry towarzysz dla Ciebie to możesz rozpocząć poszukiwań hodowli. Przeglądając ogłoszenia zwróć uwagę do jakiej międzynarodowej organizacji felinologicznej przynależy hodowca. Nie decyduj się na ogłoszenia o wątpliwej treści, bądź bez konkretnych informacji, a także w okazyjnych cenach. Posiadanie rasowego kota zawsze wiąże się z wydatkami, jednak w zamian otrzymujesz pewność co do pochodzenia kota, jego genów, jego stanu zdrowia a także informacje o rodzicach malucha oraz warunkach w jakich hodowane były zwierzęta.

Kot europejski kosztuje przeważnie od 800 do 1300 euro. Cena uwarunkowana jest renomą hodowli, utytułowanym rodziców kociąt, wiekiem i płcią maluchów ale także staraniami jakie hodowca włożył w ten miot, jak i w zapewnienie najlepszych warunków rodzicom. Pamiętaj, że kot rasowy musi posiadać rodowód, bądź metryczkę uprawniającą do wyrobienia rodowodu, powinien być także zaczipowany. Rodowód musi być wystawiony przez jedną z uznanych międzynarodowych organizacji felinologicznych lub przez organizację w danym kraju, działającą pod jej nadzorem (przykładowo w Polsce jest to Felis Polonia, która zrzeszona jest w FIFe).

W dniu odbioru najpewniej dostaniemy również podstawową wyprawkę, która zawierać będzie najpotrzebniejsze rzeczy na kilka pierwszych dni kociaka w jego nowym domu.

Hodowla zagraniczna kota europejskiego – na co uważać?

Z hodowlami zagranicznymi występuje zasadniczy problem polegający na tym, że najczęściej nie jesteśmy w stanie osobiście wybrać się do wybranych przez przez siebie hodowli i ocenić panujące w niej warunki. Oznaczałoby to konieczność wyjazdu na kilka dni i poniesienia dużych wydatków. Najlepiej skontaktować się z hodowcą i osobiście z nim porozmawiać. Hodowcy zależy na dobru swoich zwierząt, dlatego będzie służył Ci rasą zarówno na etapie kupna, jak i po. Jeśli już uda się wybrać tą jedyną z której decydujemy się kupić kota to wtedy można planować wyjazd. Należy jednak liczyć się z tym, że sprowadzenie kota z zagranicy może wiązać się z dodatkowymi kosztami związanymi z wyrabianiem dokumentów, paszportów czy opłat na granicy.



Akcesoria dla kota europejskiego  – o czym nie można zapomnieć w podstawowej wyprawce?

Koty w ciągu dnia mają swoje rytuały i podobnie jak ludzie wykonują określone czynności – spożywanie jedzenia, toaleta, zabawa czy odpoczynek. W domu, w którym ma pojawić się kot europejski nie może zabraknąć podstawowych akcesoriów ułatwiających codzienne życie mruczkowi. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór produktów dla zwierząt domowych, dzięki czemu właściciel może wybierać zarówno pod kątem praktycznym, jak i wizualnym.

W pierwszej kolejności należy zadbać o miski na pożywienie. Powinny one być dostosowane do wielkości czworonoga. Można spotkać zarówno miski ceramiczne, metalowe, szklane, jak i plastikowe. Najlepszym wyborem będą ceramiczne lub stalowe. Te wykonane z tworzywa (zwłaszcza tego gorszej jakości) potrafią zmieniać smak pożywienia, na co koty są bardzo wyczulone. Miska na wodę powinna być nieco szersza od tej na karmę. Można zaopatrzeć się w poidełko-fontannę, którego konstrukcja sprawia, że jest bardziej interesująca dla pupila niż zwykła miska.

Kuweta jako miejsce do załatwiania się czworonoga jest bardzo ważnym miejscem w mieszkaniu a koty przykładają do niej dużą uwagę. Kuweta może być zarówno zamknięta, jak i otwarta, okrągła, bądź prostokątna. Ważne jednak, aby wysokość była dopasowana pod wielkość, jak i stanu zdrowotnego czworonoga. Do kuwety niezbędny będzie żwirek, którego jest wiele rodzajów a każdy posiada inne właściwości zbrylające oraz strukturę. Najpopularniejszymj żwirkiem jest bentonitowy chociaż coraz większa popularność zyskuje żwirek silikatowy oraz drewniany. Zaletą drewnianego jest możliwość spuszczania go w toalecie – w przeciwieństwie do bentonitowego. Są także żwirki roślinne, które powoli zyskują uznanie. Aby nasz koci przyjaciel chętnie korzystał z kuwety musi ona być regularnie czyszczona. Do tego celu przydatna będzie szufelka oraz neutralizator zapachów w proszku wsypywany do żwirku.

W wyprawce nie może zabraknąć drapaka, który musi być solidny i bezpieczny dla czworonoga. Zapewniając pupilowi możliwość drapania, która jest naturalnym kocim instynktem uchronimy meble, odzież a nawet własną skórę przed kocimi pazurami. Im bardziej rozbudowany, większy drapak wybierzemy, tym większą frajdę zapewnimy mruczkowi.

Kot europejski podobnie jak inne koty same wybierają miejsce do spania, jednak warto sprawić im ich własne miejsce do spania. Legowisko może być w formie budki, kosza wiklinowego, zwykłego posłania, nakładki na kaloryfer czy też hamaka. Zabudowane domki są dobrym rozwiązaniem, ponieważ koty lubią ciasne przestrzenie, czując się w nich bezpiecznie.

Kolejnym niezbędnym produktem w kocim domu jest transporter, który przydatny będzie podczas jazdy do weterynarza czy wakacyjnej podróży. Musi być solidnie wykonany, aby gwarantował pupilowi bezpieczeństwo. Może być plastikowy, wiklinowy lub materiałowy.

Jeśli planujemy wyprowadzać swojego europejczyka na spacery to trzeba zakupić dobrze dopasowane szelki oraz smycz.

Każdy kot uwielbia zabawę, dlatego w domu w którym mieszka mruczek nie może zabraknąć zabawek, zarówno tych interaktywnych ćwiczących umysł czworonoga jak i takich, które zaspokoją jego naturalny instynkt łowiecki. Wędki z piórkami, myszki, piłeczki doskonale się tutaj sprawdzą.


Dla kogo odpowiedni jest kot europejski?

Przyjacielski i towarzyski kot europejski odnajdzie się przy boku rodzin z dziećmi, jak i osób samotnych, jeśli tylko przyszli właściciele zrozumieją nieokiełznaną naturę tej rasy. Europejczyk bez problemu dogada się się z innymi koty i psami. Nie są to koty kłopotliwe w utrzymaniu, nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych ani skomplikowanego żywienia. Akceptując charakter tej rasy i poświęcisz jej wystarczającą ilość uwagi zyska się wiernego i oddanego przyjaciela.