icon_cart

0

koszyk
rasy kotów

Kot egzotyczny krótkowłosy – co powinieneś wiedzieć na temat tej rasy?

Mniejsza wersja kota perskiego, czyli jak powstał kot egzotyczny krótkowłosy

Kot egzotyczny krótkowłosy to rasa powstała w latach-tych 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsi hodowcy pragnęli uzyskać mruczka o umaszczeniu srebrnym jak u narodowej amerykańskie rasy, czyli u kota amerykańskiego krótkowłosego, którego skrzyżowali z kotem perskim. Powstały w wyniku działań hodowlanych kot egzotyczny krótkowłosy okazał się wyjątkowo udanym zwierzęciem. Początkowo hodowcy nie mieli zamiaru tworzyć nowej rasy, jednak ta krzyżówka sprawiła, że powstał kot o gęstym i, krótkim futerku, zachowując przy tym cechy persa. Z czasem jednak mieszanka genów doprowadziła do coraz większej tendencji spłaszczenia pyszczka. Niektórym hodowcom to odpowiadało, jednak znaleźli się również tacy, którzy chcieli uchronić kota amerykańskiego krótkowłosego przez takimi zmianami. W 1967 roku oficjalnie wyodrębniono dwie rasy – kot amerykański krótkowłosy i kot egzotyczny.

Do Polski rasa ta trafiła w latach 90-tych XX wieku. Wzorzec kota egzotycznego krótkowłosego został sporządzony na podstawie wzorca persa. Różnią się praktycznie długością włosa. Według klasyfikacji FIFe rasa ta należy do kategorii I – koty egzotyczne i perskie. FIFe uznało oficjalnie rasę w 1983 roku, natomiast TICA nie uznaje do dzisiaj kota egzotycznego krótkowłosego jako oddzielnej rasy a jedynie jako odmianę persa. Kot egzotyczny nazywany jest prześmiewczo “the lazy man’s Persian, co w tłumaczeniu oznacza pers leniwego człowieka.



 Co odróżnia kota egzotycznego krótkowłosego od persa?

Exotic to kot średniej wielkości, który osiąga od 3.5 do 7 kilogramów wagi. Jest dobrze zbudowany, o mocnej budowie i z wyglądu przypomina persa. Sprawia wrażenie dość przysadzistego. Głowa jest bardzo charakterystyczna – okrągła, masywna i szeroka o wypukłym czole. Uszy są małe, nisko osadzone i zaokrąglone na końcach. Oczy duże, szeroko rozstawione i okrągłe, w kolorze dopasowanym do umaszczenia. Nos kota egzotycznego jest krótki. Tułów krępy z masywnym o dobrze umięśnionym grzbietem. Ogon krótki i zaokrąglony na końcach jest proporcjonalny do całego ciała i mocno owłosiony. Kończyny są mocne o grubym kośćcu. Łapki małe i owalne. Kot egzotyczny może występować w kilku odmianach typowych dla persa. Umaszczenie może być jednobarwne (czarne, białe, niebieskie, kremowe, rude, liliowe, czekoladowe), pręgowane, łaciate, szynszylowe, szylkretowe, cieniowane (srebrzyste i złociste) i colorpoint. Szata jest krótka, gęsta i miękka w dotyku. Sierść jest nieco dłuższa niż u pozostałych mruczków. Podszyta jest gęstym podszerstkiem, lekko odstającym od całego ciała.

kot egzotyczny krótkowłosy

Charakter kota egzotycznego krótkowłosego – pers dla leniwych

Temperament kotów egzotycznych krótkowłosych jest bardzo zbliżony do osobowości kota perskiego. Są to koty zrównoważone, ciche i spokojne. W stosunku do swoich właścicieli są bardzo czułe, jednak nie będą natarczywie domagać się pieszczot. Uwielbiają spokojne życie pośród swoich domowników. Kot egzotyczny jest nieco mniej skory do zabaw od swoich bliskich kuzynów. Rasa ta jest bardzo ciekawa i chętnie towarzyszy swoim właścicielem we wszystkich domowych obowiązkach, niezależnie od tego czy jest to gotowanie, czytanie książki czy wieczorna toaleta. W stosunku do obcych jest nieco nieufny, chociaż zdarzają się zarówno osobniki bardzo śmiałe. Kot egzotyczny krótkowłosy jest całkowicie pozbawiony agresji, dzięki czemu doskonale nadaje się na przyjaciela dzieci.

Exotic jest rasą cichą i w ograniczonym zakresie używa głosu do komunikacji ze swoimi właścicielami, jednak zdarzają się również wyjątki, które chętnie będą pomrukiwać do swojego opiekuna. Optymistyczne nastawienie sprawia, że kot egzotyczny krótkowłosy dobrze porozumie się również z innymi zwierzętami. Sekret tkwi w prawidłowym zapoznaniu się ze sobą czworonogów i zapewnienia im własnych przestrzeni do odpoczynku. Kot ten ma raczej spokojny temperament, dlatego właściciel powinien zadbać o to, aby inne mruczki lub psy posiadały podobne usposobienie. W innym wypadku może dochodzić do spięć między nimi. Od szalonych gonitw po mieszkaniu kot egzotyczny krótkowłosy raczej wybierze mniej aktywne zajęcia jak oglądanie ptaków z okna czy zabawki interaktywne.

Jakich aktywności potrzebuje leniwy kot egzotyczny krótkowłosy?

Kot egzotyczny krótkowłosy nie należy do mruczków bardzo aktywnych. Od szaleństw i wspinaczki raczej wybiorą przyziemne, nieco spokojniejsze zabawy, jednak i je czasem może ponieść fantazja. Właściciel powinien zapewnić pupilowi wystarczającą dawkę codziennych aktywności, które nie tylko wpłyną pozytywnie na kondycję pupila ale również zaspokoją go psychicznie. Rasa ta potrzebuje dużej uwagi ze strony właściciela, dlatego pieszczoty i zabawy muszą obowiązkowo znaleźć się w codziennym planie dnia.



Dobrze sprawdzą się zabawki interaktywne, które oprócz aktywności pobudzą również zmysły czworonoga a także Rasa ta chętnie pobawi się wędki, piłeczki czy myszki. Jak każdy mruczek kot egzotyczny krótkowłosy nie pogardzi nawet kulką zrobioną z papieru. Wspólne zabawy są bardzo ważne, ponieważ zbliżają czworonoga z opiekunem i wzmacniają łączącą ich więź.

Bezpieczeństwo kota w domu – o czym należy pamiętać

Przed pojawieniem się czworonoga w domu należy przestrzeń odpowiednio przygotować, aby była dla niego bezpieczna i komfortowa. Kot egzotyczny krótkowłosy nie ma skłonności do destrukcji, jednak bez drapaka może pokusić się o ostrzenie pazurów na meblach, tapicerce czy odzieży. Trzeba też pamiętać, aby zinwentaryzować dom pod kątem wszystkich szkodliwych i niebezpiecznych dla kota przedmiotów substancji. Wiele popularnych ziół i warzyw używanych w kuchni jak również kwiatów ozdobnych jest szkodliwa, a nawet trująca dla kota. Środkami niebezpiecznymi są również chemikalia, do których ciekawskie mruczki mogą się dostać. Gorące naczynia, rozgrzana płyta indukcyjna także stanowią realne zagrożenie. Trzeba przyjąć, że przy zwierzętach trzeba uważać jak przy małych dzieciach.

Kot egzotyczny krótkowłosy nie posiada specjalnie mocno rozwiniętego instynktu łowieckiego, ale pamiętajmy, że każdy mruczek go posiada. Balkony, tarasy czy okna powinny być odpowiednio zabezpieczone aby zapobiec wydostaniu się pupila na zewnątrz. Stosuje się do tego celu specjalną siatkę zabezpieczającą okna i balkony lub wolierę. Pozwolą one zapewnić kotu bezpieczny dostęp do świeżego powietrza i także rozrywkę. Gęsty podszerstek sprawia, że rasa ta może wychodzić na spacery, dlatego można nauczyć kota egzotycznego chodzenia w szelkach. Ważne jednak, aby pupila stopniowo go do nich przyzwyczajać, ponieważ przez pewien czas mogą one powodować dyskomfort. Można również wypuszczać czworonoga do ogrodu koło domu, pod warunkiem, że posiada on ogrodzenie uniemożliwiające kotu przedostanie się na drugą stronę. Niestety koty wychodzące narażone są na wiele niebezpieczeństw jak ruch uliczny, dziko żyjące zwierzęta, biegające luzem psy, a nawet ludzie..

Zdrowie kota egzotycznego krótkowłosego – z czym borykają się rasy brachycefaliczne?

To rasa bardzo spokrewniona z persami, dlatego często zmaga się z podobnymi co one dolegliwościami. Kot egzotyczny krótkowłosy jest rasą brachycefaliczną, co oznacza, że posiada skróconą kufą przez co mogą trapić go problemy zdrowotnymi związane z taką budową pyska. Upały, suche powietrze czy wyższe temperatury mogą sprawić, że koty te będą mieć problem z oddychaniem. Ze względu na spłaszczony nosek kot egzotyczny może mieć problemy z nadmiernym łzawieniem oczu. Im bardziej spłaszczony pyszczek tym więcej problemów i częstsze wizyty u weterynarza. Może pojawić się także postępujący zanik siatkówki (PRA) czy kardiomiopatia przerostowa (HCM). Jest to choroba serca, która polega na przeroście mięśnia sercowego. Inną dolegliwością, która może spotkać kota egzotycznego krótkowłosego jest wielotorbielowatość nerek (PKD), jednak wielu hodowców przeprowadza pod tym kątem badania genetyczne, które pozwalają wykluczyć z dalszej hodowli osobniki obciążone tą chorobą lub jej nosicieli. Ze względu na brachycefaliczną budowę rasa ta narażona jest na wady zgryzu i budowy czaszki. Nie jest jednak powiedziane, że wszystkie te problemy muszą dotknąć naszego czworonoga. Dużą rolę w zdrowiu kota egzotycznego krótkowłosego odgrywa wybór odpowiedniej hodowli. Kluczem są hodowcy znający się na rasie i stawiający zdrowie swoich czworonogów na pierwszym miejscu. Ważne są również okresowe badania krwi monitorujące stan zdrowia kota egzotycznego krótkowłosego. Warto robić pełne badania krwi przynajmniej raz do roku.

Dla zdrowia i urody, czyli żywienie kota egzotycznego krótkowłosego

Niestety kot egzotyczny krótkowłosy ma tendencję do nadwagi, dlatego dużym wyzwaniem jest utrzymanie jego prawidłowej wagi. Umiarkowana aktywność sprawia, że jest to spore wyzwanie. Na szczęście nadwagi da się uniknąć, dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w niezbędne składniki dopasowane do potrzeb tego czworonoga. Przede wszystkim komponując jadłospis ważne jest uwzględnienie wieku, wagi, aktywności naszego pupila jak i ewentualnych schorzeń, które w danym momencie mogą trapić mruczka. Najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie gotowych karm mokrych lub samodzielnie skomponowanych posiłków (dieta BARF). Wybierając gotową karmę trzeba zwrócić uwagę aby nie zawierała zbędnych zapychaczy.  Generalnie koty mają problem z wystarczającym nawadnianiem swojego organizmu, dlatego sucha karma nie jest polecana (oczywiście zdarzają się mruczki pijące wystarczająco dużo wody w ciągu doby). Rasy ze skróconym pyszczkiem mogą mieć także również problem z gryzieniem chrupek. Poza tymi aspektami żywienie kota egzotycznego krótkowłosego nie różni się od żywienia pozostałych mruczków. Białko zwierzęce powinno stanowić podstawę jego pożywienia, powinno być też bogate w witaminy. Ważnym składnikiem w diecie kota jest tauryna odpowiadająca za prawidłową pracę serca i wzrok pupila. Dieta BARF powinna być uzgodniona z zwierzęcym dietetykiem, co pomoże dostarczyć czworonogowi wszystkich niezbędnych dla niego składników. Oprócz dobrze skomponowanej diety w przypadku ras brachycefalicznych liczy się również miska z której to pożywienie jest podawane. Krótka kufa i płaski pyszczek powodują, że miska powinna być szeroka a jednocześnie płytka.

koty egzotyczne krótkowłose

Pielęgnacja kota egzotycznego krótkowłosego

Kot egzotyczny krótkowłosy nie bez powodu nazywany jest persem dla leniwych. Ich pielęgnacja jest znacznie szybsza i mniej skomplikowana niż w przypadku kota perskiego.

Raz w tygodniu należy bardzo dokładnie rozczesać ich futerko w celu pozbycia się martwego włosa. Do tego celu najlepiej sprawdzą się dwie szczotki – jedna z naturalnego włosia i druga typu pudlówka. Ze względu na grube futerko i podszerstek dokładne czesanie jest bardzo ważne, ponieważ kot egzotyczny krótkowłosy dość obficie linieje. Można zaopatrzyć się także w gumowe (silikonowe) zgrzebło oraz furminator. Ważnym zabiegiem o którym nie można zapomnieć w przypadku tej rasy jest dokładna pielęgnacja okolic oczu. Ze względu na skróconą kufę i nosek a co za tym idzie krótkie kanaliki łzowe rasa ta ma tendencję do nadmiernego łzawienia. Do higieny okolic oczu najlepiej użyć gazika lub waciku nasączonego specjalnym preparatem (lub wodą). Bagatelizowanie tej czynności może doprowadzić do stanu zapalnego spojówek, które wymaga leczenia weterynaryjnego. Każde oko należy przemywać oddzielnym wacikiem. Oprócz tego należy kontrolować stan uszu i w razie konieczności je dokładnie przemyć. Konieczne będzie również systematyczne przycinanie pazurków. Kotów, zwłaszcza krótkowłosych nie ma potrzeby kąpać. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pupil ubrudzi się czymś, czego sam nie będzie w stanie usunąć albo zanieczyści swoje futerko substancją szkodliwą. Wówczas należy go wykąpać w szamponie przeznaczonym do pielęgnacji kotów, a po kąpieli dokładnie wysuszyć.

Niezbędne akcesoria czyli czego potrzebuje kot egzotyczny krótkowłosy

W ciągu dnia potrzebujemy kilku niezbędnych akcesoriów, które ułatwiają codzienne życie. Nie inaczej jest również w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół. Kot egzotyczny krótkowłosy jest rasą brachycefaliczną co oznacza, że miewa on problemy z gryzieniem, jak i pobieraniem pokarmu. W ich przypadku miska powinna być płaska – najlepiej w formie talerzy. Ułatwi to pobieranie pokarmu i nie będzie powodować dyskomfortu i frustracji czworonoga. Oprócz tego niezbędna będzie miska na wodę, która będzie przypominać kotu egzotycznemu, że powinien pić wodę. Najlepiej do tego celu wybrać poidełka, które dzięki lejącej się wodzie wydają się być bardziej atrakcyjne w oczach naszych mruczków. Kuweta pełni funkcję toalety. O ile rodzaj kuwety, jak i kolor może wybierać właściciel według własnych gustów to żwirek musi przypaść do gustu mruczkowi. Rodzaju żwirku nie powinno się zbyt często zmieniać jednak jeśli zachodzi taka potrzeba zmiana ta powinna zajść powoli. W innym wypadku kot może zacząć załatwiać się poza kuwetę i może skutkować to zmianami psychicznymi. Czyszczenie kuwety ułatwi łopatka. Warto przed kuwetą ustawić matę, która będzie zbierać żwirek z łapek czworonoga co uchroni roznoszenie go po całym mieszkaniu.. Do zniwelowania zapachów można użyć neutralizatora. Drapak zaspokoi pupilowi potrzebę drapania chroniąc przed tym znajdujące się w otoczeniu przedmioty. Drapak może pełnić funkcję jedynie słupka, może być również miejscami obserwacyjnymi, akcesoriami do zabawy, jak i posłaniami do odpoczynku. Transporter zapewnia bezpieczeństwo pupilowi podczas podróży. Transporter może być plastikowi, wiklinowy czy w formie torby. Do utrzymania wyjątkowej sierści kota egzotycznego krótkowłosego nie obędzie się bez niezbędnych akcesoriów groomerskich. Słabym punktem tej rasy są kanaliki łzowe, dlatego do regularnego ich przemywania potrzebny będzie płyn do tego przeznaczony. Zabawki jako forma rekreacji, jak i niezbędnej aktywności powinny być wielkościowo dopasowane do kota tak, aby nie stanowiły dla niego zagrożenia, ale były na tyle małe, że będą dla niego atrakcyjne. Wędki, piłeczki czy myszki pozwolą zaspokoić instynkt łowiecki, jednak można również sięgnąć po zabawki interaktywne.

Jak przygotować dom na pojawienie się czworonoga?

Koty z reguły są bardzo ciekawskimi stworzeniami, które na własnej skórze chcą się przekonać czym dana rzecz jest. Niekiedy jednak ich ciekawość jest dla nich największym zagrożeniem. Zadaniem właściciela jest więc odpowiednie zabezpieczenie domu. Największym zagrożeniem są środki czystości, kwiaty i świeże zioła. Przed zakupem kwiatków należy upewnić się, że wybrany przez nas gatunek nie jest trujący dla naszych czworonożnych przyjaciół. Świeże zioła wykorzystywane w kuchni nie tylko mogą odbić się niekorzystnie na zdrowiu i samopoczuciu kota egzotycznego krótkowłosego, ale mogą okazać się dla niego śmiertelne, dlatego zioła powinny być odpowiednio zabezpieczone. Tyczy się to również środków czystości, które powinny być zamknięte w szafce do której nasze mruczki z pewnością się nie dostaną. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze hodowli?

Decydując się na tą rasę trzeba mieć na uwadze jej indywidualne potrzeby, jak i to, że kot egzotyczny krótkowłosy może zmagać się z niektórymi specyficznymi dla niego schorzeniami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy się upewnić, że będziemy w stanie poświęcić kotu wystarczającą ilość uwagi. Czy w razie choroby jesteśmy w stanie pokryć nierzadko spore koszty leczenia? Co zrobimy z pupilem podczas naszej choroby czy wyjazdów wakacyjnych? Posiadanie czworonoga wiąże się z dużą odpowiedzialnością i niekiedy zmienieniem swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Nie podejmuj decyzji o kupnie kota pochopnie. Powinna to być starannie przemyślana decyzja, która pozostanie z Tobą przez kolejne kilkanaście lat. Upewnij się, że wszyscy domownicy zgadzają się na posiadanie czworonoga. 

Kupując rasowego kota należy wziąć go jedynie od sprawdzonych hodowców, którzy zdrowie swoim czworonogów stawiają na pierwszym miejscu. Hodowla powinna być zrzeszona w jednej z międzynarodowych organizacji felinologicznych jak FIFe, TICA, CFA czy WCF. Przed podjęciem decyzji trzeba się upewnić, że hodowca przeprowadził wymagane badania genetyczne, które wykluczają dziedziczność chorób, którymi rasa ta może być obciążona. Przed zakupem warto poszukać opinii na temat hodowli a także udać się do niej osobiście, aby sprawdzić panujące w niej warunki czy porozmawiać osobiście z hodowcą. Kot rasowy musi posiadać metryczkę rodowodową. Jest to jedyny dokument potwierdzający przynależność kota do danej rasy. Rodowód musi posiadać adnotacje dotyczące kilku pokoleń wstecz, jak i być wystawiony przez jedną z uznanych międzynarodowych organizacji felinologicznych. Dobry hodowca chętnie będzie służył swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno podczas kupna kociaka ale również i długo potem.

Ile kosztuje kot egzotyczny krótkowłosy?

Cena za kocięta uwarunkowana jest wieloma czynnikami i może różnić się od siebie w zależności od hodowli. Kot egzotyczny krótkowłosy kosztuje zazwyczaj od 2000 do nawet 5000 złotych. Na cenę składa się popyt na rasę w danym okresie, przeznaczenie kota (hodowlany, wystawowy czy na kolanka), płeć, umaszczenie ale także starania jakie hodowca musiał włożyć w zapewnienie mruczkom jak najlepszych warunków.

Jakiego właściciela potrzebuje kot egzotyczny krótkowłosy?

Ten niewielki mruczek potrzebuje właściciela, który będzie świadomy tego, że kot egzotyczny krótkowłosy może miewać problemy ze zdrowiem a leczenie weterynaryjne bywa kosztowne. Jest to spokojna rasa o łagodnym usposobieniu, który potrzebuje bliskości właściciela. Z łatwością porozumiewa się z innymi zwierzętami o ile te nie są jego kompletnym przeciwieństwem. Kot tej rasy może mieszkać zarówno przy rodzinach z dziećmi, jak i przy osobach starszymi. Z uwagi na potrzebę bliskości nie nadaje się dla zapracowanych osób, spędzających całe dnie poza domem.