icon_cart

0

koszyk
rasy kotów

Kot amerykański krótkowłosy – usposobienie, pielęgnacja, dieta

Historia i pochodzenie – naturalnie hodowany kot amerykański krótkowłosy

Jak sama nazwa wskazuje kot amerykański krótkowłosy wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Uważa się, że rasa ta jest potomkiem przywiezionych wraz z europejskimi kolonistami kotów europejskich i brytyjskich, które zadomowiły się na nowym kontynencie w XVII wieku. Trzeba pamiętać, że w tamtych czasach koty pełniły na statkach bardzo ważną funkcję – chroniły załogę oraz zapasy żywności przed gryzoniami. Z tego też powodu były bardzo chętnie zabierane przez marynarzy na pokład i pływały wraz z nimi po wszystkich morzach i oceanach. Zdarzało się, że koty uciekały ze statku na suchy ląd, gdzie błyskawicznie przystosowały się do życia gdzie również pełniły rolę szczurołapów. Koty te były bardzo cenione za swoje wyjątkowe umiejętności łowieckie i za przystosowanie się do panującego w Ameryce północnej klimatu, gdzie żyły swoim rytmem bez ingerencji człowieka. Dopiero w XX wieku zaczęto interesować się tymi kotami w aspekcie hodowlanym. W trakcie procesu hodowlanego postanowiono uwypuklić niektóre cechy tych kotów. Z biegiem czasu zaczęły się one charakteryzować mocniejszą i masywniejszą budową, uwydatnił się ich kolor a głowa stała się nieco większa i bardziej okrągła. Wreszcie w 1906 roku Cat Fanciers Association (CFA) czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Felinologiczne uznało kota amerykańskiego krótkowłosego za jedną z pięciu ras uznanych przez tą organizację. Początkowo rasa ta nazywała się po prostu “shorthair cat” czyli kot krótkowłosy. Z czasem jednak zmieniono jej nazwę na “domestic shorthair cat” czyli kot domowy krótkowłosy. Dopiero w 1966 roku po raz kolejny dokonano zmiany i nadano rasie do dzisiaj obowiązującą nazwę – amerykański kot krótkowłosy. Zabieg ten miał na celu rozróżnić te koty od pozostałych przedstawicieli krótkowłosych a także podkreślić ich amerykańskie pochodzenie. Dzisiaj rasa ta cieszy się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych, gdzie o miano najbardziej popularnego kota konkuruje z maine coonem. Kot amerykański krótkowłosy jest ceniony również w Japonii. W Polsce rasa ta jest praktycznie niespotykana. Mała ilość hodowli spowodowana jest na kontynencie europejskim dużą konkurencją innych kotów krótkowłosych. Między innymi z tego też powodu rasa ta do dzisiaj nie została uznana przez FIFe (Federation Internationale Feline), czyli Międzynarodową Federację Felinologiczną.

Wygląd – niepozorny, ale mocny kot amerykański krótkowłosy

Kot amerykański krótkowłosy jest muskularny, dobrze zbudowany i charakteryzuje się atletyczną budową ciała. Zalicza się go do średniej wielkości mruczków. W kłębie osiąga między 30 a 35 centymetrów. Waga kocura waha się przeważnie od 4 do 7 kilogramów, a kotki od 3 do 5 kilogramów. Rasa ta odznacza się szerokim tułowiem, który szczególnie uwydatniony jest u kocurów. Wynika to z przystosowania się ich do warunków środowiskowych oraz zadań, którym musiały sprostać przez wiele lat. Kot amerykański krótkowłosy posiada prosty grzbiet, zaś głowa jest okrągła, szeroka i osadzona na muskularnej szyi. Jest przy tym nieco dłuższa niż szersza. Żuchwa i kości policzkowe są mocne i wyraźne, przez co wydaje się być nieco kanciasta. Profil jest wyraźnie zakrzywiony. Kot ten posiada nos średniej wielkości, natomiast oczy są duże, okrągłe i rozstawione nieco ukośne do zewnętrznej strony. Kolor oczu zależny jest od umaszczenia i może przyjmować barwę niebieską, zieloną, miedzianą lub złotą. Uszy są średniej wielkości, zaokrąglone na końcach i otwarte. Ogon średniej długości, zwężający się ku końcowi. Kończyny są krótkie, ale dobrze umięśnione. Sierść kota amerykańskiego krótkowłosego jest krótka, gęsta i twarda, ale przy tym wyjątkowo lśniąca. Włos dobrze przylega do ciała czworonoga. Rasa ta występuje w około 60 różnych umaszczeniach, jednak według wzorca niedopuszczalne są umaszczenia płowe, czekoladkowe i liliowe. Zdecydowanie najbardziej pożądanym jest umaszczenie srebrzyste i srebrzyste tabby. Kot amerykański krótkowłosy może występować również w umaszczeniu szynszylowym, srebrzystym cieniowanym, a także w innych umaszczeniach jednokolorowych czy bikolorowych z wyłączeniem tych niedopuszczonych przez wzorzec.



Charakter kota amerykańskiego krótkowłosego – kot rodzinny w każdym calu

Kot amerykański krótkowłosy to przyjacielski i rodzinny kot. Do swoich najbliższych mocno się przywiązuje. Chwilową nieobecność opiekuna zniesie całkiem dobrze, jednak nie może być pozostawiony samotnie na cały dzień – do szczęścia potrzebuje bliskości i obecności swojego opiekuna choć obdarzony jest pewną dozą kociej niezależności. Jest to rasa ciekawa otaczającego ją świata. Chętnie obserwuje inne czworonogi czy ptaki. Koty tej rasy są dość ciche i cenią sobie spokój. Nie są uważane za głośne i nie domagają się natrętnie pieszczot oraz uwagi właściciela. Miauczą dość rzadko i cicho. Z uwagi na swój towarzyski charakter nie mają większych problemów z nawiązywaniem nowych kontaktów – są do wszystkich przyjacielsko nastawione. Kot amerykański krótkowłosy zbuduje silną więź zarówno z przedstawicielami swojego gatunki, jak i psami. Ważna jest jednak odpowiednio przeprowadzona socjalizacja, dzięki czemu obie strony będą mogły lepiej się poznać i zaakceptować. Nie wolno jednak zapomnieć, że przez wieki kot amerykański krótkowłosy był doskonałym łowcą, dlatego jego instynkt łowiecki do dzisiaj jest mocno rozwinięty. O ile z kotami i psami jest w stanie stworzyć nić porozumienia tak jego kontakty z mniejszymi czworonogami są obarczone pewnym ryzykiem. Nie wolno jednak zabierać mu tej przyjemności, a wręcz przeciwnie należy zagwarantować pupilowi takie formy aktywności. Pozwoli to zapewnić kotu stabilizację psychiczną i dać upust drzemiącym w nim instynktowi. Sprawdza się tutaj wszelkie zabawki mechaniczne, jeżdżące myszki czy piłeczki, na które kot będzie mógł polować.
Kot amerykański krótkowłosy to dobry towarzysz dla dzieci, przy czym ważne jest aby pociechy nauczone były właściwego obchodzenia się z kotem. Kot ten ceni sobie spokój, dlatego należy obserwować zachowanie mruczka i jeśli zacznie on okazywać, że nie ma już ochoty na figle to trzeba mu dać chwilę dla siebie.

kot amerykański krótkowłosy
Ruch i zabawa – kocia frajda

Ze względu na swój mocno rozwinięty instynkt łowiecki, który do tej pory mocno płynie w ich genach kot amerykański krótkowłosy uwielbia wszelkiego rodzaju zabawy łowieckie. Polowanie na myszki, piłeczki czy promień lasera a także muchy czy inne owady sprawia mu olbrzymią frajdę. Rasa ta potrzebuje ruchu i aktywności do zachowania dobrej kondycji. Domowe zabawy przy użyciu zabawek czy wspólne spędzanie czasu z właścicielem to dobra forma rozrywki – najlepiej bawić się z kotem kilka razy w ciągu dnia w krótkich sesjach. Warto również zadbać o gry intelektualne i edukacyjne, które pozwolą czworonogowi trenować jego węch czy słuch. Dobrym pomysłem jest zakup drapaka. Zapewni on kotu ewolucyjną potrzebę ostrzenia pazurków chroniąc tym samym ubrania i meble opiekunów. Rozbudowane modele drapaków posiadają tunele, półeczki i domki dzięki czemu stanowią nie tylko formę rozrywki ale także miejsce odpoczynku. Trzeba pamiętać, że wspólna zabawa z kotem oprócz utrzymania czworonoga w dobrej kondycji ma również drugą, bardzo ważną zaletę. Zacieśnia i wzmacnia więź między opiekunem a jego kotem.
Niektórzy opiekunowie chcąc zapewnić swojemu podopiecznemu pełne spektrum bodźców decyduje się na regularne spacery ze swoim pupilem. Chcąc zabierać swojego kota amerykańskiego krótkowłosego na spacery przede wszystkim należy zadbać o jego bezpieczeństwo – pupil musi posiadać aktualne szczepienia, ochronę przed pasożytami zewnętrznymi i być wyposażony w dobrze dopasowane szelki i smycz. Ciekawość otaczającego świata oraz silny instynkt łowiecki sprawia, że chęć rzucenia się w pogoń za potencjalną zwierzyną jest bardzo silna. Z tego powodu trzeba dobrze zabezpieczyć okna i balkony. Okna powinny być zabezpieczone siatką lub specjalnymi nakładkami, a balkony wyposażone w wolierę. Pozwoli to zapobiec ucieczce kota oraz uchronić go przed utratą zdrowia lub życia jeśli mieszkanie znajduje się na wysokim piętrze.

Zdrowie kota amerykańskiego krótkowłosego – rasa hodowana naturalnie

Rasa ta przez wieki hodowana była w sposób całkowicie naturalny, bez żadnej ingerencji człowieka. Dzięki temu jest ona dość odporna i zdrowa. Oczywiście koty te są narażone na niektóre schorzenia. U kota amerykańskiego krótkowłosego może wystąpić kardiomiopatia przerostowa. Jest to wada serca, która powoduje przerost mięśnia sercowego. Zdarzają się również choroby nerek, jak przewlekła niewydolność tego narządu. Coraz więcej kotów ma problem z zapaleniem dziąseł i chorobami przydziąśla.
Styl życia, które prowadziły od wieków przystosował te mruczki do niekorzystnych warunków atmosferycznych, dzięki czemu ich szata zapewnia im dobrą ochronę przed zimnem. Pamiętajmy, że zdrowie czworonoga w dużej mierze zależy od warunków jakie mu zagwarantujemy – odpowiednio zbilansowanej diecie i regularnej profilaktyce. Bardzo ważne jest także wzięcie kota amerykańskiego krótkowłosego z odpowiedniej hodowli, gdzie hodowca dokłada wszelkich starań, aby zagwarantować swoim kotom najlepsze możliwe warunki. Hodowca taki jest świadomy rasy i zna jej specyfikę, a także uwarunkowania genetyczne.



Żywienie – zasady prawidłowego karmienia kota amerykańskiego krótkowłosego

Odpowiednia dieta to nie tylko pełny żołądek pupila, ma również olbrzymi wpływ na ogólne samopoczucie czworonoga. Kot amerykański krótkowłosy potrzebuje indywidualnie dobranej diety a przy jej wyborze trzeba uwzględnić wiek i wagę mruczka, jego aktywność fizyczną oraz schorzenia, na które aktualnie cierpi. Spokojny tryb życia tej rasy powoduje, że ma ona predyspozycję do tycia, dlatego ważne jest, aby właściciel zwracał uwagę na ilość podawanego jedzenia. Niezależnie od sposobu żywienia na jaki zdecyduje się właściciel – gotowe karmy lub samodzielnie przygotowywane posiłki w domu dieta powinna opierać się na wysokiej jakości mięsie. Koty są mięsożercami, dlatego mięso powinno stanowić podstawę ich pożywienia. Oczywiście mięso nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników, dlatego pokarm powinien być bogaty również w źródło witamin – owoce i warzywa czy cenne oleje. Mokre karmy nie tylko są bardzo apetyczne dla kotów ale również są wilgotne, dzięki czemu dostarczają im wodę. Karmę należy także odpowiednio dostosować do wieku kota. Karma dla maluszka powinna być przeznaczona dla małych kociąt, dorosłym kotom podajemy karmę dla dojrzałych osobników, zaś starsze koty karmimy karmą dla seniorów. Decydując się na dietę BARF dobrze jest ją uzgodnić z dietetykiem zwierzęcym lub weterynarzem, ponieważ musi ona posiadać wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju kota. Ta forma diety jest bardziej czasochłonna i wymaga od właściciela pewnej wiedzy na jej temat. Domowe posiłki gotowane czy dieta BARF powinny być odpowiednio suplementowane. Suplementy powinny być uzgodnione z lekarzem weterynarii, aby nie doprowadzić do nadmiaru ani niedoborów składników. Przed przejściem na dietę BARF należy wykonać niezbędne badania, aby ocenić stan zdrowia czworonoga. Dieta kota amerykańskiego krótkowłosego, jak i innych mruczków powinna być bogata w taurynę, która odgrywa istotną rolę w diecie pupila, jak i jego zdrowiu. Oprócz zapewnienia dobrej diety ważna jest również odpowiednie nawodnienie. Koty bywają wybredne, jeśli chodzi o wodę, dlatego miska z wodą powinna być szeroka, a woda zawsze świeża. Najlepiej wymieniać wodę kilka razy dziennie lub zaopatrzyć się w miskę w formie fontanny, która wydaje się być bardziej atrakcyjna, a koty chętnie piją lejącą się wodę. Bardzo ważne, aby przy wyborze karmy dokładnie sprawdzić czy jest ona karmą uzupełniającą czy bytową. Karma uzupełniająca nie może stanowić podstawy żywieniowej bo nie zawiera w sobie wszystkich niezbędnych składników i powinna być podawana jedynie jako urozmaicenie podstawowej diety. Karma bytowa może być natomiast podawana samodzielnie, ponieważ zawiera wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Pielęgnacja – jak dbać o futerko kota amerykańskiego krótkowłosego

Krótkie i jedwabiste futro nie wymaga dużego nakładu zabiegów pielęgnacyjnych. Koty uważane są za jeden z najczystszych gatunków, które poświęcają dużą część swojego dnia na dbaniu o swoją higienę i czysty wygląd. Pomimo tego właściciel będzie musiał niektóre zabiegi wykonywać systematycznie, aby zadbać o swojego czworonoga. Kot amerykański krótkowłosy gubi niewielkie ilości sierści przez cały rok a jedynie w okresie linienia może zrzucać go więcej. Podstawowym zabiegiem jest czesanie, które pozwala pozbyć się martwego włosa, ale także poprawia krążenie u czworonoga. Najlepiej raz na tydzień wyczesać kota za pomocą szczotki z naturalnego włosia oraz silikonowego lub gumowego zgrzebła. U kota amerykańskiego krótkowłosego ważne jest regularne sprawdzanie stanu oczu, uszu i pazurków. W okolicach oczu powstają zacieki, których należy pozbyć się za pomocą zwilżonego wacika lub przy użyciu specjalnych preparatów. W uszach znajduje się naturalna wydzielina, która chroni ucho przed urazami i zanieczyszczeniami, jednak niekiedy zbiera się jej zbyt dużo i w takim wypadku należy delikatnie wyczyścić ucho mruczka. Do tego celu przydadzą się waciki lub patyczki do czyszczenia uszu czworonoga. Przy czyszczeniu ucha należy być delikatnym, aby nie uszkodzić tego narządu słuchu. Kontrola stanu oraz długość pazurków również należy do rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalne cążki do przycinania pazurków. Zabieg ten nie jest trudny do wykonania, jednak wiele kotów go nie lubi przez co obcinanie jest prawdziwym wyzwaniem. Przy obcinaniu należy zwrócić uwagę na rdzeń pazura, który jest bardzo ukrwiony i unerwiony Kotów krótkowłosych raczej się nie kąpie (chyba, że sytuacja tego wymaga) dlatego warto zaopatrzyć się w nawilżane chusteczki pielęgnacyjne, które pozwolą pozbyć się kurzu osiadłego na sierści czworonoga i przywrócić naturalny blask szaty. Oprócz dbania o sierść, oczy, uszy i pazury ważne jest odpowiednia higiena jamy ustnej, która zaniedbana może przysporzyć wielu chorób całego organizmu, a przede wszystkim niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie czworonoga. Do tego celu niezbędne będą pasty do zębów lub preparaty dodawane do jedzenia czy picia. Odkładający się i nieleczony kamień nazębny musi być usuwany pod narkozą. Lepiej zapobiegać i dbać niż narażać swojego czworonoga na nieprzyjemności.
Od małego warto przyzwyczajać kota do wykonywania zabiegów i oswajać go z akcesoriami groomerskimi, które będą używane. W innym wypadku pielęgnacja może być dla niego stresująca, a podczas jej wykonywania może odczuwać dyskomfort przez co będzie próbować uciec z niezręcznej dla niego sytuacji. Jeśli od małego właściciel przyzwyczai swojego kota amerykańskiego krótkowłosego do pielęgnacji to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to traktować jako codzienność lub formę dodatkowej rozrywki.


kot rasy amerykański krótkowłosy

Akcesoria dla kota amerykańskiego krótkowłosego – kocie ABC

Przed pojawieniem się nowego członka rodziny należy przygotować się na jego przybycie. Podstawowa wyprawka nie jest trudna do skomplementowania i zawiera w sobie wszystkie niezbędne akcesoria. Jedną z najważniejszych rzeczy, którą musi zawierać wyprawka jest kocia toaleta, czyli kuweta. Kuweta może być otwarta, zamknięta lub samoczyszcząca się. Wkład do kuwety, czyli żwirek jest również dostępny w wielu wersjach. Można wybierać spośród żwirku silikonowego, drewnianego, bentonitowy a nawet roślinnego o różnej granulacji i zapachach. Wybór żwirku zależy od indywidualnych upodobań kota, upodobania właściciela są na drugim miejscu. Koty bywają wybredne pod tym względem, dlatego znalezienie tego odpowiedniego żwirku często odbywa się metodą prób i błędów. Żwirek silikonowy nie ma właściwości zbrylających w przeciwieństwie do żwirku bentonitowego czy drewnianego ale dobrze pochłania wilgoć. Na liście wyprawkowej nie może zabraknąć misek na karmę i wodę. Powinny one być dostosowane do wielkości czworonoga, co pozwoli kotu na komfortowe korzystanie z nich. Najlepiej wybierać miski ceramiczne lub metalowe, ponieważ te wykonane z plastiku często są powodem alergii kontaktowych. Do wody może sprawdzić się specjalna fontanna na wodę, która jest dla czworonoga atrakcyjna a ponadto napowietrza wodę. Kolejnym akcesorium jest legowisko, które jest dość kontrowersyjną sprawą, a to ze względu na fakt, że koty przeważnie same wybierają sobie miejsce do spania. Mimo to warto przemyśleć zakup przytulnej budki czy domku, w którym kot będzie mógł się schronić. Legowisko nie powinno być odizolowane od serca domu, gdzie spędzają swój czas właściciele. Ważną pozycją na liście niezbędnych kocich akcesoriów jest drapak. Pozwala on zaposkoić naturalna kocią potrzebę drapania i tym samym chroni przed zniszczeniem ubranie i meble opiekunów mruczka. Bardziej rozbudowane drapaki posiadają specjalne tunele, kładki, hamaki a także zadaszone miejsca do spania, w których koty czują się bezpieczne. Warto zainwestować także w nakładkę na kaloryfer, na której mruczek będzie mógł się wygrzewać podczas sezonu grzewczego. W domu, w którym mieszka kot nie może zabraknąć zabawek. Tunele zapewniają kotu doskonałą zabawę i stanowią jednocześnie dobrą kryjówkę. Myszki, piłeczki, wędki z piórkami z pewnością przypadną mruczkowi do gustu. Dobrym pomysłem jest zakup wskaźnika laserowego, za promieniem którego kot będzie mógł biegać. Aby zapewnić kotu bezpieczeństwo podczas podróży należy zaopatrzyć się w transporter, torbę lub kosz transportowy. Mogą one być wykonane z plastiku, materiału lub wikliny. Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią wentylację. Jeśli planujemy ze swoim podopiecznym wspólne spacery to warto również zainwestować w szelki i smycz, które będą stanowić ochronę i uniemożliwią kotu ucieczkę. Niezbędne będą również akcesoria groomerskie – cążki do obcinania pazurków, szczotka, nie wiem czy coś jeszcze. To podstawowa wyprawka dla nowego członka rodziny.



Wybór hodowli – na co zwracać uwagę przy wyborze hodowcy?

Kot amerykański krótkowłosy bije rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Natomiast w Polsce nie jest to popularna rasa i na terenie naszego kraju działa obecnie tylko jedna hodowla tych wdzięcznych kotów. W Europie nie jest lepiej i znajdziemy tam jedynie kilka działa kilka hodowli. Mała dostępność tych kotów powoduje, że na wymarzonego kociaka trzeba niekiedy długo czekać. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, poczekać i zakupić kota z odpowiedzialnej hodowli. Oczywiście wcześniej – przed podjęciem decyzji o kupnie zwierzaka – należy zastanowić się czy jest to odpowiedni wybór dla Ciebie i czy to właśnie Ty będziesz odpowiednim właścicielem. Posiadanie czworonoga to duża odpowiedzialność, która spływa na nas jeszcze przed pojawieniem się pupila w domu. Trzeba poszukać hodowli, która wzbudzi Twoje zaufanie i która jest zrzeszona w międzynarodowych organizacjach felinologicznych. Ważne, abyś poszukał również opinii na temat wybranego przez siebie hodowcy w Internecie lub kontaktując się z właścicielami kotów z wcześniejszych miotów. Wielu właścicieli marzących o kocie amerykańskim krótkowłosym nie chce długo czekać i decyduje się sprowadzić go ze Stanów Zjednoczonych. Trzeba się wówczas liczyć z dużo wyższymi kosztami związanymi przede wszystkim z transportem czy niezbędnymi dokumentami.
Chcąc zakupić amerykańskiego kota krótkowłosego trzeba liczyć się z wydatkiem od 2500 do 4500 złotych. Tyle przeważnie kosztują w przeliczeniu na złotówki koty tej rasy w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście w takim przypadku to nie koniec wydatków – należy do tego należy doliczyć koszty transportu oraz skompletowania i tłumaczenia wszystkich niezbędnych dokumentów. W jedynej polskiej hodowli kota amerykańskiego krótkowłosego kocięta kosztuję od 3000 złotych. Ostateczna cena zależy od wieku, płci, umaszczenia, osiągnięć rodziców kociaka i indywidualnych predyspozycji malucha, a także od tego, czy to ma być kot domowy, wystawowy czy hodowlany. Przed zakupem warto udać się osobiście do wybranej przez siebie hodowli, aby sprawdzić panujące w niej warunki. Niskie oferty, chociaż atrakcyjne pod względem cenowym należy omijać szerokim łukiem. Pochodzą one od pseudohodowców, którzy działają niezrzeszeni w żadnym godnym zaufania związku, a to znaczy, że nie przechodzą żadnych kontroli, a hodowane tam zwierzęta nie są kotami rasowymi, a jedynie w typie rasy. Metryka rodowodowa jest jedynym dokumentem potwierdzającym przynależność danego kota do rasy. Każde rasowe zwierzę, czy to kot czy pies muszą posiadać odpowiednie dokumenty. Nie wolno wierzyć pseudohodowcom, którzy oferują swoje czworonogi bez papierów, tłumacząc to tym, że przecież zwierzak będzie kotem/psem domowym a nie wystawowym.

Dla kogo kot amerykański krótkowłosy jest idealnym towarzyszem?

Kot amerykański krótkowłosy to przyjacielski kot, który bez problemu dostosuje się do Twojego trybu życia, pod warunkiem, że nie będziesz spędzał całych dni poza nim i zapewnisz swojemu podopiecznemu wszystkiego, czego potrzebuje. Spokojne usposobienie tego kota sprawia, że jest on dobrym towarzyszem dla rodzin z dziećmi, osób samotnych jak i osób starszych. Jeśli ma mieszkać pod jednym dachem z innymi kotami czy psami to warto zadbać o prawidłową socjalizację, która zapewni bezproblemowe współżycie. Ze względu na silny instynkt łowiecki kot amerykański krótkowłosy nie powinien zamieszkać w domu, w którym żyją też ptaki czy inne małe zwierzęta, gdyż jest to obarczone dość dużym ryzykiem. Jeśli zapewnisz temu niezwykłemu mruczkowi warunki, których potrzebuje i obdarzysz go uczuciem to zyskasz kochającego i wiernego przyjaciela na długie lata!