icon_cart

0

koszyk
Czy warto karmić psa karmą Acana?

Karmy dla psów Acana – dlaczego warto je wybierać

Jedzenie Acana – Biologicznie odpowiednia filozofia żywienia

Misją twórców Jedzenia ACANA – Champion Petfoods – jest tworzenie Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia dla psów i kotów, ze Świeżych Regionalnych Składników, od początku do końca w ich własnych, wielokrotnie nagradzanych kuchniach: NorthStar® w Kanadzie i DogStar™ w USA (gdzie powstają liofilizowane przysmaki ACANA Singles Treats).Misja ta, zawarta jest w koncepcji BAFRINO:

BA – BIOLOGICALLY APPROPRIATE – BIOLOGICZNIE ODPOWIEDNIE
FRI – FRESH REGIONAL INGREDIENTS – ŚWIEŻE REGIONALNE SKŁADNIKI
NO – NEVER OUTSOURCED – U NAS W KUCHNI

Biologicznie Odpowiednie Jedzenie ACANA (karmy dla psów ACANA), to zatem odpowiedź na naturalne potrzeby żywieniowe psów. Pobratymcy wilka szarego – choć udomowieni – przystosowani są anatomicznie do mięsożerności. Szeroka jama ustna, długie kły, krótki przewód pokarmowy czy brak enzymów trawiennych w ślinie, to tylko niektóre z cech budowy fizjologicznej psów wskazujących, że ich mięsożerne potrzeby wytyczają właściwą ścieżkę żywienia. ACANA odzwierciedla bogactwo i różnorodność świeżych mięs, które pies spożywałby w naturze. Świeże Regionalne Składniki Jedzenia ACANA pozyskiwane są wyłącznie od zaufanych dostawców. Dotyczy to zarówno hodowców zwierząt, rybaków jak i dostawców owoców, warzyw oraz ziół. Krótki łańcuch dostaw zapewnia świeżość składników. Rozległe, żyzne tereny Kanady, gdzie ulokowana jest kuchnia NorthStar®, ustawicznie są inspiracją dla przygotowywania jedzenia w oparciu o wytyczne Matki Natury. Kuchnia jest miejscem, gdzie dostarczane codziennie świeże składniki stają się pełnowartościowym jedzeniem dla psów, przygotowywanym z pasją i wiarą, że nikt nie zrobiłby tego lepiej. Twórcy jedzenia ACANA uważają, że najlepsze jedzenie powstaje w domu. I właśnie dlatego Jedzenie ACANA od ponad ćwierć wieku przygotowują wyłącznie we własnych kuchniach. Codziennie kontrolują każdy etap tworzenia jedzenia, aby mieć pewność skąd pochodzi i jak powstaje jedzenie dla psów i kotów. Champion Petfoods w procesie przygotowywania Jedzenia ACANA wykorzystuje niską temperaturę dla utrzymania właściwej struktury białek. Unikalna technika ekstruzji bazuje na niestandardowym systemie wtrysku pary i delikatnym procesie gotowania bez dodatku wody, zachowując wartość odżywczą mięsa. To, co wyróżnia kuchnie Champion to niewątpliwie fakt, że nie zajmuje się ona tworzeniem żadnego innego jedzenia marek komercyjnych. Rzeczywiście, obecnie większość marek karm należy do firm marketingowych, które karmy jedynie sprzedają, same ich nie produkując. Gdzie zatem powstają takie karmy? Niemal zawsze produkcja zlecana jest zewnętrznym fabrykom, w których produkowanych jest wiele różnych marek karm, należących do wielu różnych firm marketingowych.
W przypadku wyboru Jedzenia ACANA (i jej siostry ORIJEN), istnieje pewność, że jedzenie dla psów zostało przygotowane tylko w tym miejscu, z tą samą troską, uwagą i przy użyciu tych samych świeżych składników, co domowe posiłki.

Mięsna matematyka w karmach ACANA

Jedzenie ACANA bazuje na mięsnej matematyce. Trzy mięsne pytania, które stawia ACANA doskonale sprawdzają się przy ocenie jakości karm dla psów i kotów:

Ile mięsa?

Ile świeżego mięsa?

Ile rodzajów świeżych mięs?

Jak odpowiada na te pytania sama ACANA?

Do 75% mięsa

Do 50% świeżego mięsa

Do 5 różnych gatunków mięs

Bogactwo mięsa w karmach ACANA

Champion Petfoods dostrzega, że psy mają specyficzne wymogi żywieniowe. Są ewolucyjnie przystosowane do diety bogatej w mięso i białko. Dlatego ACANA jest przepełniona mięsem do 3 razy więcej niż konwencjonalne, komercyjne karmy dla psów. Większość z nich zawiera wysoko przetworzone zboża, jak ryż, kukurydza czy soja. Natomiast każde Jedzenie ACANA jest wolne od glutenu, GMO i roślinnych koncentratów białkowych.

Duża zawartość świeżego mięsa w karmach ACANA

Aż do 50% mięsa w składzie Jedzenia ACANA jest świeże lub surowe. Dzięki temu niezbędne składniki odżywcze dostarczane są do psiego organizmu w najbardziej naturalnej formie. Ponadto obecność świeżego mięsa zapewnia wyjątkowy smak, którego psy – jako drapieżnicy – instynktownie poszukują. Dodatkowo Jedzenie ACANA wzbogacone jest dodatkiem liofilizowanej wątróbki. Ten smakowity i zdrowy dodatek sprawia, że ACANA przypada do gustu nawet najbardziej wybrednym psom.

Duże zróżnicowanie świeżych mięs w karmie ACANA

Jedzenie ACANA charakteryzuje się niezrównaną zawartością różnych gatunków mięs w swoich składach. Odzwierciedla to fakt, że psy w naturze również nie zadowalają się jednym rodzajem mięsa. Ustawicznie poszukują coraz to nowych smaków dla zachowania różnorodności diety. Dlatego w Jedzeniu ACANA znajduje się zarówno drób z wolnego wybiegu, jaja ściółkowe, czerwone mięsa, jak i ryby poławiane w naturalnym środowisku. W zależności od linii, różnorodność wacha się od 1 (w linii Singles dedykowanej psom wrażliwym) do aż 5 rodzajów mięs (w linii Heritage).

Proporcje WholePray™

Każde mięso, które dostarczane jest do kuchni Champion, trafia do Jedzenia ACANA w proporcjach WholePray™. To naturalny sposób na zapewnienie niezbędnych psom składników odżywczych pochodzących z ich pożywienia. Wynika to z tego, że drapieżnicy w naturze, upolowawszy swoją ofiarę, zjadają ją w całości.
Natura dobiera zbilansowane dawki składników odżywczych, a Jedzenie ACANA to odzwierciedla. Dlatego ACANA zawiera zarówno mięso mięśniowe (70-85%), jak i organy wewnętrzne (10-15%) oraz szpik kostny i chrząstki (5-10%). Mięso jest bowiem bogate w proteiny i niezbędne tłuszcze, organy dostarczają witaminy i minerały, a szpik i chrząstki – wapń i fosfor. Wszystko po to, aby Jedzenie ACANA cechowało się wysoką biodostępnością.

Ograniczona zawartość węglowodanów w karmie ACANA

Naturalna dieta psa jest uboga w węglowodany. Niewielkie ilości roślin zjadane są przez wilki i dziko żyjące psy w sposób bezpośredni („z krzaczka”) oraz w postaci wnętrzności roślinożernej ofiary. Zdecydowanie nie dominują jednak w menu drapieżników. ACANA i w tym aspekcie odzwierciedla naturę. Źródła wysokoglikemicznych węglowodanów, takie jak kukurydza, ryż, tapioka czy ziemniaki, zastąpiono owocami i warzywami o niskim indeksie glikemicznym. Świeże, całe warzywa i owoce, takie jak dynia, dynia piżmowa, jabłka red delicious czy gruszki bartlett, korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego psa. Wraz z dodatkiem dobroczynnych ziół działają tonizująco na psi organizm.
Wysoki indeks glikemiczny węglowodanów zwykle zawartych w pożywieniu dla zwierząt (najczęściej w postaci kukurydzy, ryżu i ziemniaków), w dłuższej perspektywie żywienia, skutkuje nieuchronnym pojawieniem się schorzeń dietozależnych: nadwagi, otyłości, cukrzycy. ACANA niweluje to ryzyko, opierając roślinną część wszystkich formuł o niskoglikemiczne produkty.


Komentarz experta:

Marka Acana to producent bardzo wysokiej jakości karmy dla psów, uwzgledniająca kategorię wiekową oraz dopasowaną do aktywności naszych pupili. Jasno i przejrzyście przedstawione składy poszczególnych karm są niezwykle ważne przy szukaniu produktu dla psa wykazującego alergię pokarmową na niektóre składniki. Cztery różne diety z jednym źródłem białka dają możliwość znalezienia pokarmu, który nie będzie prowokował uczuleń. Jak firma zapewnia, wszystkie składniki są najwyższej jakości i tak zbilansowane, aby pies przez całe swoje życie miał dostarczane odpowiednie składniki odżywcze, a ich jakość nie będzie źródłem kłopotów ze zdrowiem u naszego pupila.
Jedynym problemem z jakim czasem się spotykam, to kłopot z przestawieniem psa z karmy komercyjnej na Acanę. Zdarza się, że początkowo pies nie chce jej jeść. Karmy komercyjne często zawierają nadmiar węglowodanów, które mają charakter uzależniający i zaburzający naturalny instynkt wilka w naszym psie. Warto początkowo mieszać Acanę z karmą, którą do tej pory jadł piesek i w ciągu kilku tygodni powinno udać się go przestawić całkowicie. Dla tak wysokiej jakości karmy na pewno warto spróbować.

dr n. wet. Beata Lisiecka-Żuchowicz
Specjalista chorób psów i kotów

Linie biologicznie odpowiedniego jedzenia ACANA

Jedzenie ACANA dla psów to cztery unikalne linie ze zróżnicowaną liczbą formuł w ramach każdej. Stworzone zostały z myślą o tym, aby w pełni odżywiać wszystkie psy na każdym etapie ich życia.

ACANA Classics zawierają 50% składników mięsnych: drób z chowu bezklatkowego, jaja ściółkowe z farm preriowych Alberty, ryby poławiane w naturalnym środowisku w Północnym Pacyfiku oraz czerwone mięso heritage z lokalnych, kanadyjskich rancz. 1/3 składników mięsnych jest świeża lub surowa, co daje bogactwo wartości odżywczych. Pozostałe 2/3 to dehydratyzowane mięso lub oleje, które stanowią skoncentrowane źródło białka. ACANA Classics zawiera 29% białka z mięsa. Poziom węglowodanów ograniczony został do 30%, a obecny w formułach tej linii cięty owies cechuje się niskim indeksem glikemicznym. Jednocześnie zapewnia stabilny poziom cukru we krwi. Dzięki proporcjom WholePray™, składniki odżywcze dostarczane są w sposób naturalny. Jedyne dodatki stanowią witaminy A, B5, D3, E, cholina, cynk i miedź. Jedzenie ACANA Classics jest odpowiednie dla psów wszystkich ras i w każdym wieku. Szczególnie sprawdza się przy rozpoczęciu przygody z Biologicznie Odpowiednim Jedzeniem – w okresie przejściowym rezygnacji z karm komercyjnych.

W linii ACANA Classics dostępne są trzy formuły smakowe:

ACANA Classics Praire Poultry – bazująca na kurczaku i indyku z wolnego wybiegu oraz jajach ściółkowych

ACANA Classics Wild Coast – bazująca na śledziu pacyficznym, flądrze strzałozębnej i morszczuku

ACANA Classics Classic Red – bazująca na jagnięcinie, wołowinie Angus i wieprzowinie Yorkshire

ACANA Heritage stworzona z myślą o psach na każdym etapie ich rozwoju. Zawiera od 60 do 75% (w zależności od formuły) mięsa: drób z chowu bezklatkowego, jaja ściółkowe i poławianą w naturalnym środowisku stornię. Wszystkie w proporcjach WholePray™. Spośród wszystkich składników mięsnych 1/3 stanowią świeże lub surowe. Czym charakteryzują się formuły Heritage? Po pierwsze, ograniczoną zawartość węglowodanów, które stanowią jedynie 30%. W formułach ACANA Heritage nie znajdzie się zbóż, ziemniaków, skrobi czy tapioki. Zboża zastąpione zostały uprawianymi w regionie Zachodniej Kanady roślinami strączkowymi: soczewicą i grochem. Dzięki temu jedzenie posiada niski ładunek glikemiczny, a energia w organizmie psa uwalniana jest stopniowo. Jedynym dodatkiem żywieniowym jest cynk. Pozostałe niezbędne składniki odżywcze dostarczane są w naturalnej postaci dzięki zróżnicowaniu mięs i proporcjom WholePray™. W linii ACANA Heritage wyróżniamy aż 9 formuł, dedykowanych psom z uwzględnieniem ich wieku, stopnia aktywności oraz reprezentowanej rasy.

Dla szczeniąt ras osiągających w wagę do 8 kg w wieku dorosłym rekomendowana jest formuła Puppy Small Breed o granulkach niewielkich rozmiarów, dopasowanych do szczęk małych psów. W Puppy Small Breed znajduje się przede wszystkim mięso kurczaka, indyka, stornia i śledź.

Dla szczeniąt ras osiągających wagę od 9 do 25 kg w wieku dorosłym przewidziana jest formuła Puppy &Junior. Przepełniona jest świeżym mięsem kurczaka, indyka, ryb oraz jajami z lokalnych farm preriowych.

Z myślą o szczeniętach ras osiągających wagę powyżej 25 kg w wieku dorosłym, stworzono formułę Puppy Large Breed, pełną mięsa z kurczaka, indyka i ryb. Składniki odżywcze i wielkość granul odpowiednio dopasowano do wymogów szczeniąt dużych ras na etapie ich intensywnego wzrostu.

Dla dorosłych psów ras małych przeznaczona jest formuła Adult Small Breed. Jej granulki są znacznie mniejsze niż w przypadku pozostałych formuł. Dzięki temu zjedzenie jej nie sprawia trudności nawet bardzo niewielkim psom. Składa się przede wszystkim z kurczaka i indyka z chowu bezklatkowego, jaj ściółkowych oraz ryb poławianych w naturalnym środowisku (stornia, śledź).

Dla dorosłych przedstawicieli ras dużych i olbrzymich powstała formuła Adult Large Breed o większych granulach ułatwiających psu jedzenie. Jest w pełni dostosowana do potrzeb żywieniowych dużych psów. Opiera się na świeżym mięsie kurczaka oraz indyka z wolnego wybiegu, świeżych jajach i świeżych rybach.

Dla psów otyłych, z problemem nadwagi oraz niskim stopniem aktywności fizycznej dedykowana jest formuła Light & Fit. Cechuje ją niska zawartość tłuszczu, wspierająca psy w procesie zrzucania wagi. Przeznaczona dla psów dorosłych powyżej 1 roku życia.

Psy pracujące i sportowe zbilansowane składniki odżywcze dla swoich wyjątkowych potrzeb odnajdą w formule Sport & Agility. Jest to wysokoenergetyczna formuła, w której aż 33% energii pochodzi z białka, a 50% z tłuszczów. Polecana dla psów aktywnych.

Dla wszystkich psów powyżej 7 roku życia sprawdza się formuła Senior Dog. Uwzględnia specyficzne potrzeby żywieniowe psich seniorów – zawiera obniżoną zawartość tłuszczu oraz dodatek glukozaminy i chondroityny wspierając funkcjonowanie stawów.

Dla wszystkich psów, niezależnie od rasy i wieku dostępna jest formuła Adult Dog, dostosowana do potrzeb żywieniowych psów na każdym etapie życia.

ACANA Regionals to jedzenie o obniżonej zawartości węglowodanów (25%), zawierające 70% składników mięsnych: świeże mięsa heritage, drób z chowu klatkowego z urodzajnych farm oraz ryby poławiane w nieskazitelnych, kanadyjskich wód. Aż ½ wszystkich składników mięsnych stanowi świeże lub surowe mięso. Zawartość białka z mięsa wynosi 35-37%, w zależności od formuły. Poziom węglowodanów ograniczony jest do 25%, a ich źródłem jest lokalnie uprawiana soczewica i ciecierzyca o niskim indeksie glikemicznym. Świeże owoce i warzywa uprawiane w regionie Alberty działają na korzyść układu pokarmowego psów. Wartości odżywcze ACANA Regionals zapewnione są dzięki proporcjom WholePray™. Wobec tego, jedyne dodatki żywieniowe w Regionals dla psów to witamina E, cynk i miedź. Ta linia w pełni odzwierciedla naturalne bogactwo Kanady. Ogromna różnorodność mięs w formułach Regionals zapewnia psom zdrowie, siłę i witalność. Nietypowe połączenia składników mięsnych przypadają do gustu nawet największym psim niejadkom. W ramach linii ACANA Regionals dla psów, stworzono cztery Biologicznie Odpowiednie formuły:

ACANA Regionals Wild Praire – na bazie świeżego mięsa kurczaka i indyka z chowu bezklatkowego, świeżych całych jaj oraz słodkowodnych ryb poławianych w naturalnym środowisku,
ACANA Regionals Pacifica – na bazie śledzia, sardynek, flądry, morszczuka i karmazynu,
ACANA Regionals Grasslands – na bazie jagnięciny, kaczki z wolnego wybiegu oraz słodkowodnych ryb,
ACANA Regionals Ranchlands – na bazie wołowiny Angus, jagnięciny, wieprzowiny Yorkshire oraz mięsa bizona.

ACANA Singles – biologicznie Odpowiednie Jedzenie ACANA Singles zostało stworzone z myślą o psach z wrażliwym układem pokarmowym. Każda z czterech dostępnych formuł oparta jest na jednym źródle białka:

ACANA Single Grass-Fed Lamb – surowa jagnięcina z Nowej Zelandii i jabłka z Doliny Okangan,
ACANA Single Free-Run Duck – kaczka z wolnego wybiegu z Ontario i gruszki z Doliny Okangan,
ACANA Single Yorkshire Pork – świeża wieprzowina z Alberty i dynia piżmowa,
ACANA Single Pacific Pilchard – sardynki poławiane w okolicy wyspy Vancouver i warzywa z Fraser Valley.

Monobiałkowe jedzenie ACANA Singles zapewnia psom właściwy poziom cukru we krwi oraz brak problemów trawiennych. Co więcej, monoproteninowe formuły zawierają także to samo źródło tłuszczu, co białka. Dzięki temu idealnie sprawdzają przy zdiagnozowanych alergiach pokarmowych. Jeden rodzaj białka nie musi oznaczać mniej mięsa. ACANA Singles zawiera 50% składników mięsnych, z czego ½ jest świeża lub surowa. Pozostała część to mięso dehydratyzowane oraz oleje. 31% białka pochodzi z mięsa. W formułach Singles nie znajdziecie roślinnych izolatów białkowych. Węglowodany o niskim poziomie glikemicznym (soczewica i ciecierzyca) zapewniają stabilny poziom cukru we krwi, redukując tym samym potencjał gromadzenia tłuszczu. Jedyne dodatki żywieniowe w formułach z linii Singles to witamina D3 i E, a także cynk oraz miedź. Pozostałe wartości odżywcze – dostarczane naturalnie, dzięki zachowaniu proporcji WholePray™. Chociaż ACANA Singles dedykowana jest przede wszystkim psom wrażliwym, to w rzeczywistości równie świetnie sprawdza się u wszystkich psów, niezależnie od rasy i wieku. Jest odpowiednia także dla szczeniąt.

ACANA – wraz z ORIJEN – współtworzy kategorię Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia opartego na mięsie, odzwierciedlającego naturalna dietę psów ukształtowaną przez Naturę. Dzięki temu sukcesywnie zdobywa i utrzymuje zaufanie miłośników zwierząt na całym świecie.