icon_cart

0

koszyk
ranking karm dla kotów

Ranking karm dla kotów 2022. Jaką karmę dla kota wybrać?

Ranking kocich karm 2022

Zazwyczaj pierwszą rzeczą o jakiej myślimy biorąc nowe zwierzątko do domu jest wymyślenie jak najlepszego imienia, które dobrze odda charakter zwierzęcia. Następnie, często na myśl przychodzą nam zabawki, gdyż kto nie lubi spędzać czasu ze swoim pupilem. W końcu jednak nadchodzi ta chwila, że kot zjawia się w naszym domu. Karma, którą ewentualnie otrzymaliśmy od hodowcy się kończy i w głowie większości właścicieli powstaje pytanie, co dalej – jaką karmę dla kota wybrać? Oczywiście można kontynuować karmienie kota dotychczasową karmą. Jeśli jednak przygarnęliśmy kociaka, w końcu trzeba będzie przestawić się na karmę dla kota dorosłego. Natomiast jeśli mamy już adoptowanego kota np. ze schroniska, trzeba poważnie zastanowić się nad jakością karmy, którą od tej pory będzie jeść w naszym domu.

Jaką karmę dla kota wybrać?

Innym problemem, jaki spotyka wiele osób posiadających koty, jest kot niejadek. Dzieje się tak często z powodów przyzwyczajenia naszego kota do jedzenia określonego rodzaju karmy, która często nie jest najlepszej jakości, a w dodatku zawiera uzależniające zwierzę cukry. Duża część ludzi nie zdaje sobie również sprawy, że ich podopieczny w przeciwieństwie do psa jest bezwzględnym mięsożercą, co oznacza, że kot, który na wolności odżywiałby się głównie całymi gryzoniami lub ptakami, nie powinien w swojej codziennej diecie jeść karm, które zawierają zboża. Tak naprawdę w przypadku kota im więcej mięsa zawiera karma, tym lepiej. W dodatku, nie bez znaczenia jest również wybór jakim jest mokra lub sucha karma. Koty większość potrzebnej im wody czerpią zazwyczaj z pobieranego przez nie pokarmu. Dlatego jeśli nasz kot ma problem z pobieraniem wody lub pije jej zbyt mało, dobrym pomysłem może okazać się wybranie karmy mokrej. Jak jednak wybrać najlepszą karmę dla kota na rynku?
Właśnie z tego powodu, aby pomóc właścicielom w dokonaniu jak najlepszego wyboru, stworzyliśmy poniższy Ranking najlepszych karm dla kotów 2022:

Suche karmy dla kota

Karmy suche jak sama nazwa wskazuje, są to poddane obróbce termicznej składniki, które zostały ukształtowane w kształt krokieta i zawierają ponad 90% suchej masy. Tego typu karmy mogą zawierać większą lub mniejszą zawartość mięsa. Pozostałe składniki tego rodzaju karm, to zwykle zboża, owoce lub warzywa. Krokiety mogą być różnej wielkości, w ten sposób karma może być dostosowana zarówno do małych jak i dużych ras kotów jak np. maine coon. Dodatkowo są rodzaje suchych karm, które dzięki procesowi obróbki posiadają nieco bardziej miękkie krokiety, co jest ważne zwłaszcza w przypadku starszych kotów, które mogą mieć już problemy z gryzieniem.

1. Mięsne karmy dla kotów Acana

Na pierwszym miejscu naszego Rankingu suchych karm dla kotów 2022 znajdują się karmy z firmy kanadyjskiej Acana. Jak sama firma o osobie mówi, jej karmy stworzone są z regionalnych najwyższej jakości składników, a karmy rybne stworzone są z całych ryb. Jak się okazuje firma ma się czym pochwalić- to prawda! Na początek największą zaletą tego rodzaju karmy jest bogata w składniki pochodzenia zwierzęcego receptura, jak przykładowo kaczka, okoń, rdzawiec czy śledź, a ponadto niektóre jak np. Acana Grasslands zawierają w swym składzie całe jaja kurze. Tak skonstruowana karma zawiera dużo kwasów omega-3, dzięki czemu typowy mięsożerca jakim jest kot, zachowuje zdrowie, a jego sierść ma ładny połysk. Następnym dużym plusem, zwłaszcza w przypadku kociej diety jest fakt, że karmy firmy acana nie zawierają zbóż. Zamiast tego receptura zwiera owoce i warzywa, które wzbogacają ją w niezbędne witaminy.
Do innych plusów możemy zaliczyć, że dzięki bogatej recepturze, która zawiera różne rodzaje mięs, właścicielom łatwiej jest znaleźć odpowiednią karmę dla ich pupila. Wystarczy wypróbować kilka smaków, od jagnięciny po ryby, aby znaleźć karmę, która spełni wymagania, nawet najbardziej wybrednego kota.
Jak w przypadku większość firm, karma dostosowana jest do wszystkich ras kotów w każdym wieku.

Dowiedz się więcej na temat karm Acana Grasslands z jagnięcina i kaczką, Acana Grasslands z mięsem bizona i wołowiną oraz Acana Pacifica z rybą i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

2. Karma dla kotów – alergików Farmina

Na drugim miejscu Rankingu karm suchych dla kotów 2022 uplasowała się karma dla kotów Farmina. Farmina jest to włoska firma, która wykorzystując różne składniki komponuje karmy dla psów i kotów. Dzięki odpowiedniej recepturze nadawać się będą nie tylko dla zdrowych dorosłych kotów, ale również kotów – alergików. Przykładowy skład może zawierać przepiórkę, kokosa i kurkumę, co dobrze sprawdzi się w przypadku nietolerancji pokarmowej u niektórych kotów. Kokos jako dodatek zawiera cynk, miedź, żelazo czy też kwas laurowy co jest ważne w kociej diecie. Kurkuma natomiast wspomaga regenerację skóry i posiada naturalne antyoksydanty. Ważnym aspektem tych karm jest fakt, że nie zawierają glutenu. Jako, że firma jest włoska, składniki również pochodzą z włoskich upraw. Jednak najważniejszym aspektem tego rodzaju karmy jest wysoka zawartość produktów pochodzenia zwierzęcego, która może dojść nawet do 96%. Dużym plusem jest również wtłaczanie karmy „na zimno” dzięki czemu zachowuje ona w swoim składzie niezbędne witaminy.

Dowiedz się więcej na temat karm Farmina N&D Quinoa Urinary Duck, Farmina N&D z jagnięciną i borówką amerykańską oraz Farmina N&D Quinoa Skin&Coat i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

3. Bezzbożowe karmy dla kotów Eden

Trzecie miejsce w Rankingu najlepszych karm dla kotów 20022 przypada karmom pochodzących z firmy z Wielkiej Brytanii – firmie Eden. Jak można się spodziewać po wstępie karmy Eden produkowane są z brytyjskich składników najwyższej jakości. Dużym plusem karmy Eden jest brak zbóż w recepturze. Nie ma w niej również zastępstwa zbóż w postaci ryżu. Aby zachować walory smakowe oraz niezbędne składniki odżywcze, w trakcie przygotowywania karmy, składniki w niej zawarte gotowane są na początku na parze co wpływa na balans ostatecznego produktu. Karmy firmy Eden zawierają w swym składzie nieco mniej mięsa i jego pochodnych niż Acana lub Farmina, wciąż jednak jest to zadowalający skład, który wynosi ok 85%. Tak jak poprzednie dwie karmy również ta może pochwalić się dużym wyborem różnych rodzajów mięs z jakich jest produkowana. Głównie używane mięso do produkcji to: królik, dziczyzna czy jagnięcina. Innym plusem jest zawartość DL-metioniny, która zakwasza mocz i zapobiega tworzeniu się kamieni, dlatego jest odpowiednia również dla kotów sterylizowanych.

Dowiedz się więcej na temat karm Eden z łososiem i kurczakiem oraz Eden z kaczką, jagnięciną, królikiem i dziczyzną i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!


Komentarz experta:

W mojej codziennej praktyce spotykam się z kotami chorymi na cukrzycę, otyłość, kotami cierpiącymi z powodu problemów stomatologicznych , mającymi kłopoty z oddawaniem moczu , kotami z problemami dermatologicznymi i tymi co są nazywane alergikami choć często trudno zdefiniować na co. Większość tych problemów jest spowodowana błędami żywieniowymi . Mając tak bogatą ofertę karm na rynku jak i dostępnych pojedynczych składników trzeba znaleźć złoty środek i dopasować pokarm zaspakajający wszystkie potrzeby naszych milusińskich .
Kluczem do prawidłowego żywienia jest białko dobrej jakości i co ważne pochodzenia zwierzęcego. Białko roślinne, które często pojawia się jako składnik karmy, przyczynia się do zmiany pH moczu, co na przestrzeni czasu spowoduje pojawienie się patologicznych kryształów i całą kaskadę problemów z oddawaniem moczu. Oczywiście kwestia tauryny obowiązkowo dostarczanej z białkiem zwierzęcym jest niezaprzeczalna.
Inną ważną kwestią jest dobrze dopasowana dawka pokarmowa. W naturze koty jedzą nawet kilkanaście razy na dobę, ale w małych porcjach. Zapotrzebowanie kaloryczne kota zmienia się wraz z jego trybem życia. Kot wychodzący będzie potrzebował większej dawki pokarmowej. Kot niewychodzący i po sterylizacji zawsze będzie miał tendencje do przejadania się i tycia, nawet z nudów będzie częściej zaglądał do miski. Właściciel kota niewychodzącego musi kontrolować kaloryczność posiłku swojego kota. Warto czytać skład karmy i tabele zapotrzebowania dobowego dla danej karmy , jeżeli jest to niejasne zawsze można skonsultować się z profesjonalnie przygotowanymi pracownikami sklepu, aby pomogli w dopasowaniu karmy i dawki dziennej dla pupila.
Ciekawostką jest fakt że kot ma o wiele mniej kubków smakowych niż człowiek a głównym kryterium wyboru karmy przez kota jest jej zapach, na pewno zauważyliście że jeżeli pokarm nie pachnie odpowiednio to kot nawet go nie spróbuje.
Pamiętajcie o tym

dr n. wet. Beata Lisiecka-Żuchowicz
Specjalista chorób psów i kotów


4. Bezzbożowa karma dla kotów Carnilove

Karma którą zdecydowanie warto znać to „Carnilove”. Również te karmy nie zawierają w swym składzie zbóż, ani zastępstwa w postaci ziemniaków, co jest ich dużym plusem. Jeśli chodzi zaś o zawartość produktów pochodzenia zwierzęcego, karma wypada nieco gorzej, gdyż ogólny skład mięsa i jego pochodnych to ok 75%. Aby wzbogacić karmę o niezbędne w kociej diecie składniki oraz witaminy, karma zawiera różnego rodzaju warzywa, owoce czy zioła jak dynia, ciecierzyca, jabłko, marchew, rozmaryn, szałwia i wiele innych co zależne jest od rodzaju wybranej przez nas karmy z tej firmy. Zawsze przy wyborze karmy dla kota  trzeba się upewnić czy przeznaczona ona jest dla kotów młodych czy też kociąt, gdyż będą się one różnić np. zawartością białka czy też tłuszczu.

Dowiedz się więcej na temat karm Carnilove Lamb&Wild Boar Sterilised, Carnilove Duck&Pheasant Hairball Controll oraz Carnilove Reindeer Energy&Outdoor i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

5. Mięsna sucha karma dla kotów Fitmin

Kolejna warta uwagi karma na naszej liście. Jak mówi producent karma zawiera ok 50% świeżego mięsa, natomiast około 20% jest to mięso suszone, co wciąż daje całkiem zadowalający wynik, choć z tego powodu, karma ta plasuje się nieco niżej niż poprzednie. Plusem karmy jest zawartość włókna, które ma pozytywny wpływ na prawidłowe działanie jelit. W dodatku zawiera żelazo i witaminy z grupy B2.

Dowiedz się więcej na temat karm Fitmin Indoor, Fitmin Senior oraz Fitmin Castrate i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

6. Karma dla kotów Bozita

Karmy Bozita są to karmy, które zawierają już znacznie mniej mięsa niż wcześniejsze pozycje w rankingu karm, gdyż jest to trochę ponad 20%. Jest to również karma zawierająca zboża, a więc również gluten. W swym składzie posiada również ryż. Na plus wypada jednak cena produktu, która jest niższa, niż karm z górnej półki. Plusem są również dodatki, gdyż karma tego rodzaju oprócz podstawowego kurczaka może zawierać np. mięso łosia, co nadaje aromat i może pomóc w przypadku kotów, które są niejadkami.

Dowiedz się więcej na temat karm Bozita Feline Funktion Kitten, Bozita Funktion Sensitive Diet&Stomach oraz Bozita Feline Funktion Sensitive Hair&Skin i zamów je w naszym sklepie zooligicznym online!

7. Sucha karma dla kotów Brit Care

Część osób robiąca zakupy w sklepach zoologicznych mogła spotkać się z dwoma typami karm Brit, jak „Brit Premium” oraz „Brit Care”. Wbrew nieco mylącej nazwie, tak naprawdę lepsza jakościowo jest karma typu „Brit Care” i właśnie dlatego to ona znalazła się w rankingu karm suchych dla kotów. Karma typu Brit Care w przeciwieństwie do Premium nie zawiera w swoim składzie zbóż, które stanowią w karmie wypełniacz w postaci węglowodanów. Na minus pozostaje jednak fakt, że zamiast zbóż karma zawiera inne wypełnienie. W składzie zamiast większej zawartości mięsa posiada w swym składzie ziemniaki. Jeśli o samo mięso chodzi, to jego ilość wynosi nieco ponad 30%. Tak jak przy poprzedniej pozycji, niższa jest cena produktu, co jest zdecydowanym plusem.

Dowiedz się więcej na temat karm Brit dla kociąt hipoalergiczna, Brit dla wybrednych kotów oraz Brit dla kotów z nadwagą hipoalergiczna i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

8. Karma dla kotów Nature’s Protection

Przedostatnie miejsce na liście na liście wbrew nazwie zajmuje karma „Nature’s Potection”. Plusem karm tego typu jest dostosowanie do różnych kotów, gdyż marka oferuje nie tylko karmy dla kotów długowłosych, ale również z problemami jak wrażliwy przewód pokarmowy, czy też ze skłonnością do kamieni struwitowych. Plusem karm jest zawartość tauryny, potrzebnej do prawidłowej pracy serca oraz DL metioniny, która zakwasza mocz i dba w ten sposób o prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, a więc nadaje się również dla kotów sterylizowanych. Jeśli chodzi o zawartość mięsa, to według składu podanego na opakowaniu, karma zawiera głównie mączkę z kurczaka, która wymieniona jest na pierwszym miejscu. Karma nie jest również pozbawiona zbóż, ryżu czy też glutenu. Cena również nie zachęca, gdyż nie jest wiele niższa niż lepsze jakościowo karmy.

9. Josera – karma dla kotów bez zboża

Na ostatnim miejscu ląduje karma Josera, choć wcale nie oznacza, to, że jest to najgorsza karma, choć na pewno wypada słabiej w rankingu najlepszych karm suchych dla kotów. Zdecydowanie plusem tej karmy jest fakt, że nie zawiera w swym składzie zbóż, co jakby było wspomniane już na początku jest nie bez znaczenia dla kota. Co prawda karma zawiera zamiast tego ziemniaki, ale już bez cukru w składzie. Co do mięsa, to tak jak poprzednia pozycja na liście jest to głównie mączka z kurczaka i mączka z innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Ostatnim jednak i zdecydowanie dużym minusem jest cena produktu, która jest podobna, jak w przypadku karm wyższej jakości.

Dowiedz się więcej na temat karm Josera z kaczką i ziemniakami, Josera bezzbożowa oraz Josera dla kotów z nadwagą i po sterylizacji i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

Karmy mokre dla kota

Karmy mokre są tak naprawdę jednym z lepszych wyborów, jeśli chodzi o żywienie kota. Jak było wspomniane na początku artykułu, koty pobierają wodę głównie ze swojego pokarmu. Z tego powodu jeśli kot nie zaspokaja swojego pragnienia poprzez picie wody z miski lub pije jej zbyt mało, karmy mokre są dobrym wyborem. Oczywiście również tutaj, karma karmie nie równa i możemy napotkać bardzo dobre karmy jak i te niższej jakości.

1. Mięsna karma mokra dla kota Alpha Spirit

Na pierwszym miejscu Rankingu najlepszych karm mokrych dla kotów 2022 znajduje się karma Alpha Spirit. Plusem tego rodzaju karmy jest duża zawartość świeżego mięsa (Ok 65%) oraz potrzebnych kotu mu minerałów, dzięki czemu jest to karma pełnoporcjowa i nie wymaga uzupełniania. Ponadto karma zawiera witaminy z grupy E, B1, B6, D3. Plusem jest również fakt, że karma jest monobiałkowa, więc do jej produkcji użyto jednego rodzaju mięsa, co może okazać się pomocne np. w przypadku kota alergika. Karma nie zawiera w swym składzie również zbóż.

Dowiedz się więcej na temat karm Alpha Spirit z jagnięciną oraz Alpha Spirit z cielęciną i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

2. VetExpert Raw Paleo – bezzbożowa karma mokra z mięsem z dzika

Na drugim miejscu Rankingu karm dla kotów 2022 przedstawiamy pełnowartościową karmę Raw Paleo. Jak poprzedniczka, karma jest bezzbożowa, a więc również bezglutenowa. Plusem jest wysoka zawartość tauryny, która jest niezbędna w kociej diecie do prawidłowego funkcjonowania organizmu W przypadku karmy Raw Paleo wyprodukowanej z mięsa dzika plusem jest niska zawartość tłuszczu oraz fakt, że dziczyzna rzadko uczula.

Dowiedz się więcej na temat karm Raw Paleo z dziczyzną, Raw paleo z indykiem oraz Raw Paleo dla kotów sterylizowanych i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

3. Mokra karma dla kota Schesir

Jest to karma wyprodukowana przez włoską firmę, która zapewnia, że karma pozbawiona jest sztucznych barwników i konserwantów. Plusem tej mokrej karmy jest fakt, że nie zawiera ona zbóż, jednak w przeciwieństwie do dwóch pierwszych pozycji, w jej składzie znajduje się niewielki procent ryżu. Plusem jest zawartość mięsa która wynosi około 60%, jednak jest to zdecydowanie mniej, niż dwie poprzednie pozycje, co wpływa na niższe uplasowanie jej w Rankingu najlepszych karm dla kotów 2022.

Dowiedz się więcej na temat karm Schesir z kurczakiem i krewetkami, Schesir z kurczakiem i szynką oraz Schesir z kurczakiem i kaczką i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

4. Hipoalergiczna mokra karma dla kotów Stuzzy Monoprotein

Plusem tego rodzaju karmy jest fakt, że jest hipoalergiczna, a więc z powodzeniem sprawdzi się do karmienia kocich alergików. Na korzyść tej karmy jest brak zboża i glutenu w składzie, oraz sama zawartość mięsa, która wynosi około 70%. Produkt zawiera również taurynę, która jest niezbędna w kociej diecie, a więc nie trzeba jej uzupełniać innymi produktami.

Dowiedz się więcej na temat karm Stuzzy Monoprotein z cielęciną, Stuzzy Monoprotein z indykiem oraz Stuzzy Monoprotein z wołowiną i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

5. Dolina Noteci – mokra karma dla kota

Na piątym miejscu Rankingu mokrych karm dla kotów 2022 znajduje się pełnoporcjowa karma z Doliny Noteci. W składzie możemy znaleźć informację, że zawiera około 65% produktów pochodzenia zwierzęcego, a w skład niego wchodzą głównie podroby jak żołądki, serca, płuca czy wątróbki. Karma zawiera w sobie różne rodzaje mięsa, a więc może stanowić dobre urozmaicenie dla kota, w jego codziennej diecie. Nie jest jednak pozbawiona kurczaka, który najczęściej powoduje uczulenia, dlatego niekoniecznie sprawdzi się dla kocich alergików. Na plus jest również fakt, że nie zawiera zbóż i ryżu, a sama karma jest w przystępnej cenie.

Dowiedz się więcej na temat karm Dolina Noteci dla seniorów z dorszem, Dolina Noteci bezzbożowa z jagnięciną oraz Dolina Noteci dla kotów sterylizowanych lub kastrowanych i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

6. Morka karma dla wybrednych kotów Bozita

To karmy dla kotów pochodzące ze Szwecji. Karmy tego rodzaju zawierają w sobie mniej mięsa niż poprzedniczki, gdyż jest to ok 50%. Na plus można zaliczyć, że nie zawierają zbóż, oraz posiadają niezbędne kwasy Omega 3 oraz taurynę. Karma nie zawiera również zbyt dużo tłuszczu, gdyż jest to ok 4%, posiada witaminę z grupy E oraz D3. Na plus można podać również cenę, która jest nieco niższa niż poprzedniczek w rankingu najlepszych karm dla kotów. Oprócz saszetek, w ofercie znaleźć możemy również galaretki z kawałkami mięsa, dzięki czemu opiekun może dostosować się do wymagań kota, jeśli jest on wybredny przy wyborze jedzenia.

Dowiedz się więcej na temat karm Bozita ELK, Bozita Reindeer oraz Bozita Rabbit i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

7. Mokra karma dla kotów Oasy

należy do grupy karm które również zawierają ok. 50% mięsa. Jest to również karma bezzbożowa. Karma niestety nie nadaje się dla kocich alergików, ze względu na zawartość różnego rodzaju mięsa w swoim składzie. W dodatku karma podaje, że zawiera w sobie różnego rodzaju cukry, co nie jest konieczne w kociej diecie i może uzależniać. Na plus może zasłużyć cena, która jest niższa niż pozostałych karm.

Dowiedz się więcej na temat karm Oasy z pstrągiem, Oasy z małżami i tuńczykiem oraz Oasy z kurczakiem i serem i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

8. Bezcukrowa karma dla kotów Vitakraft Poesie

Jedno z ostatnich miejsc na liście zajmuje mokra karma Vitakraft Poesie. Plusem karmy jest brak zawartości cukru. Niestety zawartość mięsa nie jest podana. W dodatku karma zawiera różne rodzaje mięsa, więc nie nadaje się dla alergików. Oprócz tego przy produkcji zostały użyte zboża jak podana w składzie pszenica oraz produkty mleczne. Na plus można wymienić zawartość żelaza, witaminy D3 i tauryny. Również cena jest niższa niż karm z pierwszych miejsc.

Dowiedz się więcej na temat karm Vitakraft Poesie i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

9. Animonda Vom Feinsten – mokra karma dla kotów

Na dziewiątym miejscu znajduje się karma niemieckiej firmy. Tego typu karma zawiera nieco ponad 50% mięsa, jednak producent nie podaje z jakich części zwierząt została wyprodukowana karma. Zawiera witaminy z grupy E i C. Nie nadaje się dla kocich alergików ze względu na różne rodzaje mięsa zastosowane w karmie. Cena jest niższa niż karm plasowanych wyżej, jednak nie jest to duża różnica.

Dowiedz się więcej na temat karm Animonda vom Feinsten z indykiem i królikiem, Animonda vom Feinsten z jagnięciną dla małych kotów oraz Animonda vom Feinsten z kurczakiem i marchewką i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

10. Mokra karma dla kotów Animonda Carny

Na ostatnim miejscu znajduje się mokra karma dla kotów Animonda. Karma wyprodukowana jest głównie z podrobów  drobiowych np. z indyka lub kaczki. Karma zawiera ok. 60% mięsa. Ze względu na zawartość kurczaka nie nadaje się dla alergików. Na plus można podać zawartość potrzebnej kotom tauryny oraz witaminy E i C. Cena karmy jest jednak dość wysoka i podobna jak karm z wyższych miejsc w rankingu karm dla kotów.

Dowiedz się więcej na temat karm Animonda Carny z łososiem i sardynkami, Animonda Brocconis oraz Animonda Carny Kitten i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online!

Podsumowanie rankingu karm dla kotów 2022

Przedstawiony w powyższym artykule ranking najlepszych karm dla kotów 2022 ma charakter orientacyjny i zawiera tylko kilka z dostępnych na rynku karm dla kotów. Niniejsza ocena karm jest oparta na najlepszej wiedzy oraz praktyce pracowników sklepu karusek.com.pl. Przy wyborze karmy na pewno kierować się trzeba przede wszystkim zawartością mięsa, rodzajem mięsa oraz tym czy wybrana przez nas karma nie zawiera zbóż czy też cukrów. Nie bez znaczenia będzie również zawartość witamin i innych składników jak tauryna, która jest bardzo ważna w kociej diecie. Na ostatnim miejscu plasować powinna się cena, jednak patrząc realistycznie, nawet ona może mieć nawet nie małe znaczenie. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że cena nie zawsze znaczy o dobrej jakości karmy. Z tego powodu, gdy decydujemy się wybrać do sklepu, warto zawsze czytać etykiety i zwracać uwagę co wchodzi w skład karmy. Należy zwrócić uwagę na to z jakiego rodzaju mięsa oraz jakich części zwierzęcia składa się wybierana przez nas karma. W ten sposób może okazać się, że karma, którą dotychczas jadł nasz kot wcale nie zawiera zbyt wiele mięsa, a jej cena nie jest dużo niższa niż tych lepszej jakości.

Najważniejszym aspektem jednak jest, aby nie zmieniać karmy kota z dnia na dzień. W przeciwnym wypadku zamiast polepszenia życia naszego pupila możemy spodziewać się jedynie rewolucji żołądkowej. Dobrze jest więc zmieniać karmę stopniowo przechodząc na coraz lepsze jakościowo karmy, a przy samym podaniu nie dawać od razu samej nowej puszki, a początkowo mieszać, z każdym dniem zwiększając nieco udział nowej karmy. W ten sposób przyzwyczaimy stopniowo kota do nowego jedzenia i unikniemy problemów. Dobrze jest również pamiętać o różnorodności w kociej diecie i testować różne smaki puszek, czy też karm suchych tak aby wprowadzić kotu urozmaicenie. Jeśli natomiast mamy problem z kotem niejadkiem, również dobrze jest testować nie tylko nowe smaki, ale również firmy.