icon_cart

0

koszyk
kaganiec dla psa

Kaganiec dla psa – w jakich sytuacjach zakładać psu kaganiec i jak go odpowiednio dobrać

Właściwie używany kaganiec nie służy wyłącznie jako zabezpieczenie otoczenia przed atakiem psa. To przydatne psie akcesorium powinno na stałe zagościć w waszej psiej wyprawce. Niepoprawnie używane może wyrządzić jednak wiele szkód, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Wszystkie te aspekty poruszamy w poniższym artykule.

Brak socjalizacji może doprowadzić do konieczności zakładania psu kagańca 

Pies zwykle nie bywa agresywny sam z siebie. To człowiek winny jest większości psich traum. Nie mówimy tutaj jedynie o jawnym znęcaniu się nad zwierzęciem, biciem, itp. Mówimy również o frustracjach psychicznych, które niektórzy opiekunowie przenoszą na swoje psy. Dajmy na to, opiekun Reksa nie jest zbyt towarzyską osobą, woli samotne spacery i nigdy nie rozmawia ze spotkanymi przypadkowo osobami. Reks jest młodym, dorastającym psiakiem, coś między labradorem, a owczarkiem niemieckim. Bardzo chciałby poznać kumpli i pobawić się z nimi na psim wybiegu. Jego pan nie spełnia tej potrzeby podrostka, nie poznaje psa z innymi przedstawicielami tego samego gatunku. Nie będzie wspólnych spacerów, figli, Reks nie nauczy się poprawnie komunikować z innymi. Będzie prowadzony jedynie na smyczy. Nawet jego uporczywe ciągnięcie, prośba aby jednak przywitać się z kimś napotkanym po drodze nie przyniesie efektu. Do czego to doprowadzi? Po kilkunastu tygodniach zobaczymy Reksa w kagańcu, szczekającego i reagującego zbyt emocjonalnie, wrogo nastawionego do każdego psa mijanego na spacerze. Prawdopodobnie już nigdy nie pobiega wolno, nie obwącha się z innym psem i już zawsze będzie musiał chodzić w kagańcu. Ludzie, którzy będą go obserwować, powiedzą: „Co za agresywny, niewychowany pies!”. Czy takie zachowanie będzie jego winą? Nie. Pies, który nie jest poprawnie socjalizowany, nie zna innych psów, może zacząć się ich bać. Brak bezpośredniego kontaktu doprowadzi do zachowań reaktywnych, gdzie jedyną obroną będzie atak.


To przykład sytuacji, w której pies musi nosić kaganiec. Jeśli dorosły Reks wysmyknąłby się z obroży lub jego właściciel nie utrzymałby go ujadającego na psa po drugiej stronie ulicy, skutki mogłyby być poważne. Reks mógłby rzucić się na psa i go pogryźć. Kaganiec służy tutaj jako narzędzie ograniczonego zaufania. Jeśli posiadacie psa, z którym nie wykonaliście pracy socjalizacyjnej, najbezpieczniej dla wszystkich będzie chodzić z nim tylko i wyłącznie w kagańcu. Oczywiście nie zawsze winą właściciela jest agresywne zachowanie psa. Niektórzy adoptują zwierzę, które przeszło w życiu wiele traum i trochę minie zanim zacznie poprawnie funkcjonować.

Do czego służy kaganiec?

Wielu właścicieli psów, uważa że kaganiec jest zbędny, jeśli pies jest przyjaźnie nastawiony. Nic bardziej mylnego. Każdy pies powinien być przyzwyczajony do noszenia kagańca, ponieważ nigdy się nie wie, kiedy będzie taka potrzeba założenia  go na pysk pupila. Spokojnie, jeśli adoptowaliście już dorosłego psa, możecie pozbyć się myślenia, że tylko szczeniaka można przyzwyczaić. Pies w każdym wieku, jeśli jego relacje z opiekunem są właściwe, jest w stanie zaakceptować kaganiec. O tym jak przyzwyczaić psa do kagańca dowiedzie się w dalszej części artykułu.
Do czego więc służy kaganiec? Wspomnieliśmy już o zabezpieczaniu otoczenia przed potencjalnie agresywnym psem. To bezapelacyjnie najważniejszy powód noszenia kagańca przez psa. Konsekwencje wynikające z niezakładania kagańca psu, o którym wiemy że jest agresywny, mogą skończyć się nawet jego uśpieniem. Dla psa, który niekiedy lub zawsze jest źle nastawiony dla otoczenia, najlepszy będzie kaganiec fizjologiczny lub kaganiec baskerville (np. kaganiec trixie). Pozwoli psu pić, ziewać, dyszeć – swobodnie otwierać pysk. Jest to niezwykle istotne w przypadku, w którym zwierzę będzie musiało nosić kaganiec przez większość czasu spędzanego na zewnątrz. Nie mówimy o zamkniętym ogrodzie, a raczej o przestrzeniach wspólnych, publicznych. Oczywiście możemy ryzykować i zabezpieczać psa tylko w sytuacjach, w których wiemy że będzie miał styczność z innym zwierzęciem. Dla bezpieczeństwa wszystkich, lepiej jednak zakładać go zawsze, gdy wyjdziemy z psem na spacer.
Podobne zastosowanie ma kaganiec weterynaryjny (najczęściej jest to kaganiec materiałowy, który zaciska kufę psa). Ściśle dopasowany pasek materiału zapiętego na rzepy chroni weterynarza przed ewentualnym atakiem psa. Nawet jeśli wasz pies nigdy nie przejawiał zachowań agresywnych, jeśli któryś z zabiegów (np. wyciskanie gruczołów okołoodbytniczych) będzie dla niego bolesny, w samoobronie może spróbować ugryźć lekarza weterynarii. Psy nie mają ostrych pazurów jak koty, ich jedyną bronią przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi są zęby. Kaganiec materiałowy należy używać jedynie w gabinecie weterynaryjnym. Pod żadnym pozorem nie wolno zakładać go zwierzęciu na spacerach. Pies nie będzie mógł swobodnie oddychać, ziewać, pić wody itp. W upalne dni zamknięcie psu kufy może doprowadzić do przegrzania organizmu i w najgorszym wypadku śmierci zwierzęcia.

Sytuacją, w której musimy zakładać psu kaganiec jest podróżowanie z nim autobusem, pociągiem, tramwajem (każdym publicznym środkiem lokomocji). Takie jest prawo. Nieprzestrzeganie go grozi wyproszeniem ze środka lokomocji, którym podróżujemy. Możemy również zostać ukarani mandatem. Nawet jeśli wasz pies bardzo spokojnie podróżuje u waszego boku, nie boi się głośnego tramwaju lub otwierania drzwi pociągu i jest łagodny dla ludzi, musicie ubrać mu kaganiec. Może to być kaganiec fizjologiczny, kaganiec plastikowy lub kaganiec skórzany. Najlepiej wybrać ten najwygodniejszy, ten do którego przyzwyczajony jest wasz pies. Pamiętajcie, że inny będzie kaganiec fizjologiczny dla buldoga francuskiego inny kaganiec fizjologiczny dla owczarka niemieckiego, a jeszcze inny kaganiec fizjologiczny dla yorka. O tym, jak dobrać kaganiec dla swojego psa opowiemy w dalszej części artykułu.

Ciekawym wykorzystaniem kagańca jest używanie go w terapii psów agresywnych. Zakładając takiemu psu kaganiec, trener lub behawiorysta ma szansę spróbować nauczyć psa prawidłowych kontaktów z przedstawicielami tego samego gatunku. Innym aspektem jest wpływ na emocje właściciela. Jeśli wiecie, że wasz pies nie będzie miał możliwości ugryzienia innego psa, ponieważ kaganiec mu to uniemożliwi, będziecie spokojniejsi. Pies posługuje się w świecie węchem, a spokojny opiekun zupełnie inaczej „pachnie”. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że do nieprzyjemnej sytuacji w ogóle nie dojdzie, jeśli wyłączycie negatywne emocje (strach, złość, zdenerwowanie).
Kaganiec musi być nieodłącznym elementem życia z przedstawicielem rasy psów uznawanej za agresywną. Tutaj prawo jest nieubłagane. Istnieje lista ras psów uznawanych za agresywne i wszyscy ich przedstawiciele muszą spacerować na smyczy i w kagańca. Podobnie jak w przypadku podróżowania z czworonogiem publicznymi środkami lokomocji, w tym przypadku również nie macie wyjścia.
Ostatnim zastosowaniem kagańca będzie zakładanie go na pysk zwierzęcia w parkach lub innych terenach zielonych, gdzie jest to prawnie nakazane. Niektóre regulaminy parków dla psów obligują was do puszczania psów tylko i wyłącznie w kagańcu. Nie macie wyjścia, jeśli nie chcecie dostać mandatu, musicie dostosować się do tych zasad.

Jak przyzwyczaić psa do kagańca?

Pies przyzwyczajony do kagańca da go sobie założyć w większości sytuacji. Nie będzie próbował ściągać go łapami, nie będzie ocierał się o meble, albo nasze nogi, abyśmy pomogli mu go zdjąć. Co więcej – psu przyzwyczajonemu do kagańca, nie będzie on przeszkadzał. No tak, może pomyślicie, że przecież wasz pies nie jest agresywny, macie samochód i nie będziecie musieli podróżować z psem publicznymi środkami lokomocji. A co jeśli samochód ulegnie awarii? No właśnie.
Przyzwyczajanie psa do kagańca rozpocznijcie w domu, albo w innym spokojnym i znanym psu miejscu. Dajcie mu obwąchać to, co przyjdzie mu nosić na pysku. Nie wystarczy, aby pies zobaczył kaganiec, on musi go poznać węchem.



Przygotujcie sporą ilość niewielkich smakołyków dla psów i umieśćcie smakołyk na dnie kagańca. W praktyce wygląda to tak, że po prostu trzymając kaganiec jedną ręką, drugą wkładacie na centymetr, dwa do kagańca. Pies, aby zjeść swój przysmak, będzie musiał włożyć głowę do wnętrza kagańca. Nie ruszajcie ręką, która trzyma kaganiec, ponieważ możecie psa spłoszyć. Powtórzcie czynność kilka razy. Jeśli wasz czworonóg bardzo się boi i nie chcę włożyć pyska do środka, spróbujcie innego dnia. Psy, tak jak i my, miewają lepsze i gorsze dni. Jeśli uda wam się zachować spokój u psa przez kilka powtórzeń, spróbujcie zapiąć kaganiec. Nagródźcie milusińskiego dużą ilością smakołyków i zdejmijcie kaganiec. Ważne jest to, abyście nie zostawiali kagańca na pysku zbyt długo. Oczywiste jest, że po pierwszym zapięciu kagańca, pies będzie próbował go ściągnąć. Nie dopuśćcie do tego i szybko ściągnijcie kaganiec. Możecie robić sobie przerwy. Nie spieszcie się. Jeśli wy macie gorszy dzień, również przełóżcie ćwiczenia na odpowiedniejszą dla was chwilę. Po kilku udanych zapięciach kagańca, spróbujcie go już tam zostawić. Nagródźcie psa (ważne jest również nagradzanie głosem) i spróbujcie pójść na powolny spacer. Co jakiś czas kucnijcie, pogłaszczcie zwierzę, dajcie smakołyk i idźcie dalej. Nie zniechęcajcie się, nie denerwujcie. Pamiętajcie – jeśli wy będziecie zdenerwowani, pies również.

Jak dobrać odpowiedni kaganiec dla psa – rodzaje i rozmiary kagańców

Wybierając model, rodzaj kagańca dla waszego psa powinniście kierować się przede wszystkim zastosowaniem. Każdy pies powinien mieć w domu kaganiec. Do przejazdów publicznymi środkami lokomocji i przebywania z psem w miejscach, gdzie musi nosić kaganiec, najlepiej wybrać taki, który będzie wygodny dla psa. Dla wielu psów noszenie go jest jedynie formalnością, po co więc mają się męczyć. Najlepszym wyborem będzie wygodny i lekki kaganiec fizjologiczny lub wygodny i elastyczny kaganiec baskerville. Dobrą alternatywą może być również kaganiec skórzany. Podczas stosowania kagańca metalowego, należy zachować szczególną ostrożność, w upalne dni może nieprzyjemnie się nagrzać i oparzyć kufę naszego psiaka.
Jeśli chodzi o psy agresywne, najlepszy będzie kaganiec fizjologiczny. Zwierzę będzie mogło przebywać w nim przez dłuższy czas i nie będzie czuł dyskomfortu. Oczywiście jeśli wcześniej dobrze przyzwyczaimy go do noszenia kagańca. Kaganiec skórzany nie będzie zbyt dobrym wyborem; może się zsunąć z pyska psa i doprowadzić do sytuacji niebezpiecznej. Kaganiec baskerville, choć bardzo wygodny, nie zabezpieczy psa tak dobrze, jak fizjologiczny.
Jeśli wasz pies jest typowym śmieciolubem i na spacerach zjada wszystko, co się napatoczy, wybierzcie kaganiec plastikowy z podwójnym dnem. Dodatkowa przegroda stworzy sztuczną przestrzeń między ziemią, a psim nosem, a to uniemożliwi psu wyjadanie śmieci znalezionych na spacerze. W przypadku kilkumiesięcznego psa zjadającego niepożądane rzeczy na spacerze, możecie spróbować go tego oduczyć lub rozejrzeć się za kagańcem dla szczeniaka.

Wiecie już jak wybrać rodzaj kagańca. Teraz opowiemy chwilę o tym jak wybrać odpowiedni rozmiar, jeśli nie możecie po prostu pójść do sklepu i dopasować kagańca na miejscu. Mamy nadzieję, że gdy kolejny raz wpiszecie w wyszukiwarkę hasło „kaganiec dla shih tzu” lub „kaganiec dla małego psa”, będziecie wiedzieli jak odpowiednio dopasować rozmiar. Oczywiste jest że inny będzie kaganiec dla golden retriever’a, inny będzie kaganiec dla mopsa. Budowa ich czaszki znacznie różni się od siebie.
Potrzebna będzie wam miarka krawiecka no i wasz pies. Na początek zmierzcie długość kufy – jest to odległość między czubkiem nosa psa, a punktem między oczami. Następnie zmierzcie obwód kufy psa w jej najszerszym miejscu (zwykle jest to centymetr w dół od oczu psa). Pamiętajcie, aby pysk psa był zamknięty. Kolejny wymiar to długość do punktu za guzem potylicznym. Początek miarki połóżcie u nasady kufy (punkt między oczami) i przeciągnijcie ją do końca czaszki (wyczujecie tam guzek, który jest naturalnym elementem budowy głowy psa).

 

Czy kaganiec jest dobry dla psa?

Kaganiec nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie, używany umiejętnie, zabezpiecza psa oraz jego otoczenie. Dlaczego może być czymś dobrym dla samego psa? Jeśli wasz czworonóg ma tendencje do zjadania śmieci na spacerze, plastikowy kaganiec z podwójnym dnem, skutecznie mu to uniemożliwi. Niektóre psie znaleziska nie są niebezpieczne dla zwierzęcia, który je zje. Np. ziarna dla ptaków rozsypane na skwerku, albo kawałki parówek rozrzucone dla kotów. Złe będą, jeśli wasz pies ma jakąś nietolerancję pokarmową lub bardzo wrażliwy przewód pokarmowy. Złe, a nawet zabójcze lub poważnie zagrażające zdrowiu psa będą te odpadki, które są trujące. Mogą to być rośliny spotkane na spacerze, resztka kebabu zawinięta w folię (aluminiowa folia może doprowadzić nawet do atonii jelit) lub zgubione przez kogoś, walające się po ziemi leki. Zdarzają się również trutki na szczury rozrzucone celowo przez człowieka, albo kawałki kiełbasy z wbitymi gwoździami. Tak, one z całą pewnością poważnie zaszkodzą psu.



Złe, czyli przynoszące wiele niekorzyści są używane poza gabinetem weterynaryjnym kagańce materiałowe, mocno zaciskające kufę. Jak już pisaliśmy, w ciepłe dni mogą doprowadzić do narażenia zdrowia lub życia zwierzęcia. Nie bójcie się zwracać uwagi właścicielom, którzy niepoprawnie stosują kaganiec. Możecie znacznie poprawić jakość funkcjonowania psa na co dzień, a nawet uratować mu życie. Psy chłodzą się dysząc, więc jeśli w upalny dzień właściciel zwierzęcia ściśnie mu pysk ciasnym kagańcem, może doprowadzić do przegrzania ciała psa. Jeśli opiekun czworonoga nie reaguje na wasze upomnienia, bądź jest agresywny, nie bójcie się wezwać pomocy. Pamiętajcie, liczy się dobro i życie psa. Jeśli kontakt z policją, najbliższym inspektoratem ds. ochrony zwierząt, czy strażą miejską będzie ostatecznością, wybierzcie ją. To od nas wszystkich, świadomych posiadaczy zwierząt, zależy wspólna jakość życia. Dlaczego możecie wezwać policję? Odpowiedź jest prosta, ale jak to bywa w życiu, czasami najtrudniej jest nam znaleźć najłatwiejsze wyjście. Wzywając pomoc, działacie zgodnie z prawem, zawiadamiając o zagrożeniu życia lub zdrowia zwierzęcia. Bywa również tak, że cała sytuacja kończy się w sądzie. Wówczas właściciel zwierzęcia występuje jako strona oskarżona w sprawie świadomego narażenia życia i zdrowia zwierzęcia.
Jak widzicie, możecie zastanawiać się nad tym jaki kaganiec powinien mieć wasz pies i powinniście to robić, aby dobrze go dobrać. Nad tym czy wasz pupil powinien posiadać kaganiec nie ma się co zastanawiać – jest to konieczne. Każdy z was żyje w społeczeństwie jako zwierzę stadne. Psy, czy chcą czy nie chcą, zostały udomowione przez człowieka i właśnie z nim żyją. Jeśli chcecie uniknąć wielu przykrych sytuacji, miejcie kaganiec zawsze przy sobie.