icon_cart

0

koszyk
pokarm dla papużki

Jak dobrać odpowiedni pokarm dla papużki

Gdy przyniesiesz do domu swoją nową papużkę, będziesz musiał zapewnić jej dietę wysokiej jakości, aby była zdrowa. Twój mały ptasi przyjaciel może być wybredny – papugi często są wybredne – ale kiedy przyzwyczają się do zdrowego odżywiania, wkrótce z niecierpliwością będzie czekała na karmienie.
Papużki faliste należą do najpopularniejszych ptaków domowych na całym świecie. Są dość łatwe w utrzymaniu, ale są małe i podatne na niektóre niezdrowe rzeczy, w tym niektóre rodzaje żywności.
Nasza wiedza na temat żywienia ptaków stale się rozwija. Wynika to zarówno ze zwiększonej świadomości znaczenia żywienia, jak i intensyfikacji badań nad różnymi potrzebami ptaków. Podobnie jak wszystkie inne zwierzęta, ptaki potrzebują odpowiedniej równowagi węglowodanów, białek, tłuszczu, witamin, minerałów i wody. Różne gatunki ptaków często wymagają różnych pokarmów.

Czy powinienem się martwić tym, co je moja papużka falista?

W przypadku ptaków domowych żywienie jest powszechnie zaniedbywane. Powinieneś omówić żywienie swojego ptaka z weterynarzem. Zbyt często właściciele zakładają, że karmią swoją papużkę odpowiednią dietą, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest.
Złe odżywianie jest częstą przyczyną wielu problemów zdrowotnych u ptaków. Powinieneś stale dążyć do poprawy diety swojego ptaka, edukując się w zakresie nowych koncepcji w żywieniu ptaków, a także stosując pewien zdrowy rozsądek. Aby zachować zdrowie, ptaki potrzebują czegoś więcej niż nasion i wody. Zdrowie twojego ptaka zależy od tego, jak dobrze jest karmiony.

Co jedzą papugi?

Papugi jedzą mieszankę nasion, granulek, owoców, warzyw, roślin strączkowych i orzechów. Wszystko to w jakiś sposób odgrywa ważną rolę, czy to poprzez dostarczanie papużkom energii, której potrzebują przez cały dzień, czy dodawanie niezbędnych witamin i minerałów do ich codziennej diety.
Istnieje kilka niebezpiecznych pokarmów, których nigdy nie należy karmić papużką, ale zajmiemy się nimi w dalszej części tego artykułu. Ogólnym pomysłem jest unikanie karmienia swoich ptaków pokarmem ludzkim, bez względu na to, jak bardzo mogą być zainteresowane jego skubaniem.
Ile nasion dziennie zjada papużka falista? W większości przypadków papużka falista nie zje więcej niż 1,5 do 2 łyżeczek nasion.
Nasiona nie są kompletne pod względem odżywczym, więc nie mogą zastąpić witamin, minerałów, ale także białka, które twoje papużki muszą uzyskać z różnych źródeł, od warzyw po rośliny strączkowe.Oto lista nasion bezpiecznych dla papug (pamiętając, że dieta składająca się ze wszystkich nasion jest niedopuszczalna).

 • Nasiona prosa
 • Nasiona słonecznika (papużki powinny być nimi rzadko karmione, ponieważ są bogate w tłuszcz)
 • Nasiona krokosza
 • Nasiona kanaryjskie

Dieta składająca się wyłącznie z nasion nie jest idealna dla żadnych papug. Mogą zacząć cierpieć na niedobory witamin i minerałów i rozwinąć szereg problemów zdrowotnych, od zapalenia skóry po problemy z kośćmi.

Granulat. Granulat może być dobrym sposobem na wydostanie się z trudnej sytuacji, jeśli zastanawiasz się, czym karmić papugi, gdy jesteś poza domem. Możesz umieścić granulat w karmniku dla papużek i nie martwić się, że twoje ptaki będą głodne, gdy jesteś w pracy.
Chociaż ma swoje zalety, pomagając papużkom pozostać nasyconym przy niewielkim lub zerowym wysiłku opiekuna, ma też wady.
Większość granulatów jest zrobiona z ziaren, więc musisz mieć świadomość, że nie rekompensują one innych rzeczy, którymi musisz karmić swoje papugi. Potrzebują one codziennie świeżych owoców, nasion, orzechów i warzyw, nawet w niewielkich ilościach.
Tak więc, chociaż granulaty są dobrą opcją, gdy jesteś poza domem, nie są tak pożywne, więc nie powinieneś polegać jedynie na nich.

Orzechy. Czym powinienem karmić papużkę, jeśli skończyły mi się granulki i nasiona? Możesz dać im orzechy. Orzechy zawierają zdrowe przeciwutleniacze i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, ale podobnie jak inne grupy żywności, mają też swoje wady. Bezpieczne orzechy, które możesz dać swoim papużkom: orzechy włoskie, migdały, orzechy pekan, pistacje
Orzeszki ziemne mają największe prawdopodobieństwo zanieczyszczenia pleśnią. Sama pleśń nie byłaby tak niebezpieczna, gdyby nie produkowała toksyn.
Powodem, dla którego nie chorujemy podczas jedzenia spleśniałego orzeszka, jest to, że nasze ciała są tak duże, że mogą przetwarzać toksynę i uwalniać ją bez powodowania potencjalnie śmiertelnych konsekwencji.
Nie można porównywać ciała papugi do ciała człowieka. Papużki są znacznie mniejsze i bardziej kruche, więc wszystko, co lekko trujące, może je zabić. Tak więc, chociaż orzechy są świetnym dodatkiem do diety twojej papużki, staraj się za wszelką cenę unikać orzeszków ziemnych. Dowiedz się również, jak rozróżniać oznaki pleśni na orzechach, aby karmić swoje papugi tylko tymi najbezpieczniejszymi. Inną opcją jest skorzystanie z gotowej mieszanki orzechów dla ptaków , którą można wykorzystać jako przysmak dla nich.

Owoce. Jakie owoce mogą jeść papużki faliste? Jest ich wiele, ale tak jak w przypadku warzyw, trzeba zadbać o to, aby były całkowicie bezpieczne. Oznacza to, że trzeba unikać tych, które mogą powodować zaburzenia równowagi trawiennej lub są niebezpieczne ze względu na zawartość cukru, ale także tych, które zawierają pestycydy.
Kup organiczne owoce ze sklepu lub na targu, jeśli to w ogóle możliwe. Nie podawaj papużkom zbyt wielu owoców, ponieważ powinny one stanowić około 5-10% ich dziennej diety.
Oto tylko kilka przykładów bezpiecznych owoców, które możesz dać swoim papużkom falistym:

 • Mandarynki
 • Jabłka
 • Banany
 • Mango
 • Orzech kokosowy
 • Melony
 • Ananas
 • Arbuz
 • Jeżyny
 • Brzoskwinie

Możesz również oferować swoim papużkom wiśnie, morele i różne owoce bez pestek. Pestki mogą stanowić ryzyko zadławienia, którego chcesz uniknąć za wszelką cenę.
Jeśli szukasz szybkiego rozwiązania lub po prostu nie interesuje cię krojenie owoców, zawsze możesz zajrzeć do suszonych owoców dla papużek.

Warzywa. Jeśli chodzi o warzywa, są one jednymi z najbezpieczniejszych rodzajów pożywienia dla papużek falistych, jakie możesz wybrać. Nie zawierają zbyt dużo cukru, tak jak owoce, ale trzeba być ostrożnym.
Dla papug zaleca się warzywa liściaste, ale niektóre z nich mogą zawierać duże ilości pestycydów (np. szpinak).
Pamiętaj, aby zawsze przeprowadzić badania przed dodaniem nowego rodzaju warzyw do diety ptaków. Istnieje wiele forów internetowych, na których możesz skontaktować się z innymi opiekunami papug, takimi jak ty lub zapytać weterynarza, jeśli czujesz się zaniepokojony.
Oto kilka bezpiecznych warzyw, którymi możesz karmić swoje papużki faliste:

 • Szparagi
 • Marchew
 • Cukinia
 • Dynia
 • Brokuły
 • Buraki
 • Małe ilości kapusty

Wszystkie te warzywa są doskonałe dla papug, ale należy je podawać tylko z umiarem. Ze względu na dużą zawartość wody, niektóre warzywa mogą powodować zaburzenia trawienne, gdy są podawane w zbyt dużych ilościach.

Ziarna. Istnieje wiele mieszanych opinii, jeśli chodzi o dokarmianie papużek zbożem. Z żywieniowego punktu widzenia zboża nie są tak bogate w witaminy i minerały, jak niektóre inne pokarmy, które możesz podawać papużkom falistym, a także nie zawierają tak dużo białka jak rośliny strączkowe.
Ale jeśli Twoje ptaki wydają się kochać zboża, możesz zaoferować je jako smakołyki. Są ludzie, którzy karmią chlebem swojej papużki falistej, myśląc że robią dobrze. Jednak nie wszystkie rodzaje chleba są zdrowe dla papużek.Jeśli musisz ulec skłonnościom do chleba swojej pary papug, radzimy wybrać zdrową, pełnoziarnistą odmianę pieczywa zamiast tego napakowanego cukrem i konserwantami. Najgorszy jest chleb kanapkowy, który zawiera szeroką gamę dodatków, dzięki którym dłużej zachowuje świeżość.
Gotowany owies może być lepszą i zdrowszą opcją, jeśli zdecydowałeś się dodać zboża do diety swoich papug.
Oto lista ziaren przyjaznych papużkom:

 • Amarantus
 • Gryka
 • Jęczmień
 • Owies
 • Żyto
 • Komosa ryżowa

Przysmaki. Co mogą jeść papużki faliste, jeśli chodzi o smakołyki? Prawie wszystkie potrawy mogą stać się smakołykami, jeśli tylko twoje papugi je uwielbiają. Na przykład niektóre papużki faliste oszaleją na punkcie owoców, a ponieważ owoce nigdy nie powinny stanowić więcej niż 5-10% ich codziennej diety, możesz używać ich jako smakołyków.
Inne rodzaje, takie jak komercyjne smakołyki, które są łatwo dostępne – to kwestią trafień i chybień. Niektóre papugi je lubią, ale są inne, które mogą je odrzucić tylko dlatego, że nie były odpowiednio przechowywane.
Co gorsza, np. większość paluszków miodowych jest zbyt bogata w cukier i zawiera zbyt wiele sklejonych ze sobą nasion. Dlatego można je oferować tylko raz na jakiś czas.
Krótko mówiąc, owoce to najlepszy rodzaj przysmaku, jaki możesz dać papużkom i możesz ich użyć, aby nauczyć ptaki mówienia.

Witaminy i minerały. Witaminy i minerały są niezbędne przy omawianiu diety papug. Można je znaleźć w świeżych owocach i warzywach, dlatego nie wystarczy karmić papużek falistych tylko granulkami lub samymi nasionami.
W zależności od wieku ptaka lub specyficznych wymagań zdrowotnych, będziesz musiał dodawać witaminy i minerały poprzez suplementację. Na przykład młode papugi mają większe zapotrzebowanie na wapń, podobnie jak samice składające jaja.
Papugi, które nie otrzymują wystarczającej ilości witamin i minerałów w swojej diecie, mogą mieć różne niedobory. W większości przypadków zaczynają mieć matowe upierzenie i stają się apatyczne.
Niektóre papugi mogą mieć tak poważne niedobory witamin i minerałów, że mogą rozwinąć objawy nerwowe. Kompleks witaminy B zazwyczaj rozwiązuje ten problem. Brak witaminy A może prowadzić do zaburzeń widzenia. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o tym, jakie suplementy powinieneś podać swojej papużce.

Co piją papugi

Liczą się nie tylko nawyki żywieniowe i dieta twoich papug, ale także to, co piją. Papużki powinny pić tylko wodę i nie należy podawać im napojów gazowanych, piwa ani innych napojów alkoholowych. Wszystko to może być dla nich niebezpieczne.
Aby mieć pewność, że twoja papużka otrzymuje wystarczającą ilość czystej wody przez cały dzień, powinieneś upewnić się, że poidło działa prawidłowo. Raz na jakiś czas możesz spróbować specjalistycznej herbaty dla papug.
Jeśli wiesz, że twoja woda z kranu zawiera dużo chloru lub nie pochodzi z czystego i niezawodnego źródła, zamiast tego powinieneś podawać swoim papużkom wodę butelkowaną. Czyść wodę mydłem i wodą codziennie lub raz na dwa dni.

Zbilansowana dieta papug – jak powinna wyglądać

Chociaż papużki faliste są raczej przystosowane do nowej żywności, nie mogą mieć diety zbyt bogatej w coś i całkowicie pozbawionej czegoś innego.
Oznacza to, że nigdy nie należy karmić ich wyłącznie nasionami lub granulkami dla papużek falistych. Na wolności papugi jedzą wszystko, od owadów po nasiona traw, więc najlepiej sprawdza się zróżnicowana dieta.
Jak już mówiliśmy, nasiona zawierają zbyt dużo tłuszczu, co oznacza, że ​​twoje ptaki będą narażone na otyłość. Z drugiej strony granulki nie stymulują wystarczająco trawienia papugi, co oznacza, że ​​mogą ogólnie powodować problemy zdrowotne wątroby lub nerek, gazy lub zaburzenia równowagi trawiennej.
Jak procentowo powinna rozkładać się dieta twoich papug?
Warzywa – 20% diety
Owoce – 5% diety
Granulat lub mieszanka granulatu i nasion – do 75% diety
Woda – zmieniana codziennie
Rośliny strączkowe – do 10% diety
Rośliny strączkowe są ważne, ponieważ zawierają białko i można je dodać w postaci gotowanej soczewicy, ciecierzycy, fasoli lub groszku. Papużki faliste mogą również pozyskiwać niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z orzechów.

Co jedzą papugi na wolności?

Co papużki faliste jedzą na świeżym powietrzu? Dzikie papużki faliste są wszystkożerne, więc zjadają różnorodne owoce i warzywa, ale także będą skubać nasiona, jeśli mają okazję, a także zjadają owady. W swoim naturalnym środowisku (czyli w Australii) muszą zadowolić się tym, co jest dostępne.
Co jedzą papugi na wolności, kiedy nic nie jest pod ręką? Nawet w tym przypadku wymyślają kreatywne rozwiązania. Większość papug to koczownicy, co oznacza, że ​​będą migrować w poszukiwaniu pożywienia.
Jeśli nie jest to możliwe, zjedzą wszystko, od nasion trawy, które ludzie rzucają na trawnik, po owoce lub warzywa sezonowe.
Co jedzą młode papugi na wolności? W domu musiałabyś podawać matce lub ojcu papużki miękkie pokarmy, takie jak gotowany ryż lub gotowana soczewica, aby mogli nakarmić nią swoje dziecko. Na wolności będą karmione przez rodziców głównie owocami, ale także owadami.

Jak karmić papugę?

Teraz, gdy już wiesz, co mają jeść papugi, możesz prawidłowo karmić swoje papużki faliste. Wszystkie pokarmy, bez względu na to, czy są to nasiona, czy świeże owoce i warzywa, powinny być dostosowane do wielkości twojego ptaka. Papugi są małe, więc pokrojenie wszystkiego na małe kawałki ułatwi im jedzenie.
Jeśli chcesz dodać nowy pokarm do diety swoich papug, powinieneś najpierw przeprowadzić badania i dowiedzieć się, czy jest on całkowicie bezpieczny. Zapytaj swojego weterynarza, jeśli nie możesz znaleźć tych informacji w Internecie. Granulat powinien być stosowany jako główny rodzaj pożywienia, ale możesz od czasu do czasu oferować swoim ptaszkom nasiona w niewielkich ilościach.Jak zmusić moją papużkę do jedzenia owoców i warzyw? Owoce i warzywa są ważne, ponieważ zawierają dużo witamin i minerałów, musisz zrobić wszystko, aby przekonać swoją parę papug, że warto spróbować. Przetestuj jak najwięcej bezpiecznych owoców i warzyw i naucz się unikać przyjmowania „nie” jako odpowiedzi.
Karmnik i poidła dla papużek powinny być utrzymywane w jak największej czystości, więc poświęć trochę czasu na ich codzienne odkażanie. Dodaj do klatki kość mątwy lub blok minerałów, aby twoje ptaki otrzymywały ważne minerały, dziobiąc je.

Czy mój ptak potrzebuje żwiru lub żwiru?

Gołębie potrzebują piasku lub żwiru, aby móc prawidłowo trawić pokarm. Dzieje się tak jednak tylko dlatego, że jedzą nasiona bez usuwania łuski.
Od dawna wierzono, że do diety papużek należy dodać żwir lub żwirek, aby wspomóc proces trawienia.
To kompletny mit i jeśli masz papużki przez jakiś czas, z pewnością zauważyłeś, że tworzą one trochę bałaganu podczas jedzenia — szczególnie dlatego, że usuwają łuskę nasion przed połknięciem jądra.
Podawanie zwierzętom żwiru lub żwiru może nawet powodować problemy zdrowotne, od nerek po problemy neurologiczne, a nawet biegunkę.
Istnieją papużki faliste, które mogą cierpieć na niedrożność przewodu pokarmowego, jeśli zjedzą zbyt dużo piasku. Jest to scenariusz potencjalnie zagrażający życiu, więc unikaj dawania swoim papużkom piasku.

Jakie pożywienie dla ludzi mogą jeść papugi?

Czym powinienem karmić papużkę, jeśli zabraknie mi karmy dla ptaków? Zawsze bądź ostrożny, kiedy podajesz swojemu ptaszkowi ludzki pokarm, ponieważ niektóre rzeczy, takie jak chipsy lub precle, mogą być bardzo bogate w sól i mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia twojej papużki.
Możesz również podać jajko na twardo. Produkty mleczne są w tym przypadku niedopuszczalne, ponieważ wiele ptaków domowych nie toleruje laktozy. Małe ilości zieleniny i warzyw są zwykle bezpieczne.
W końcu tylko dlatego, że twoja para papug jest zainteresowana tym, co regularnie jesz, nie oznacza , że twoje jedzenie jest zdrową opcją dla ptaków domowych. Kupowanie mieszanki nasion i granulatów może zapobiec temu problemowi w przyszłości.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, co możesz dać swojej papużce, zawsze skontaktuj się wcześniej ze swoim weterynarzem.

Czego nie mogą jeść papużki

Papugi lubią jeść wiele takich samych pokarmów co ludzie. Problem polega na tym, że nie wszystkie pokarmy dla ludzi są bezpieczne dla papug. W rzeczywistości istnieją pokarmy, które jemy, które są całkowicie toksyczne dla papug, co może prowadzić do przedwczesnej śmierci. Inne pokarmy nie są śmiertelne, ale mogą powodować długotrwałe problemy zdrowotne, problemy z trawieniem, rozstrój żołądka i przyrost masy ciała.
Papugi nigdy nie powinny być karmione pestkami awokado, bakłażana, czekolady lub wiśni, moreli. Inne produkty, których należy unikać, to surowy rabarbar, grzyby, cebula, czosnek, żywność bez cukru i nabiał.
Te pokarmy lub składniki mogą na różne sposoby zaszkodzić twojej papudze. Niektóre z nich staną się bezpieczne po ugotowaniu lub uduszeniu. Inne nie wyrządzą żadnych szkód, o ile są podawane z umiarem.

Jakie pokarmy mogą zabić papugę?

Spożycie poniższych pokarmów może być dla ptaka zabójcze natychmiast po zjedzeniu lub w większym odstępie czasu:

 • Awokado. Awokado naturalnie wytwarzają pochodną kwasu tłuszczowego zwaną persin. Połknięcie jej przez papugi może prowadzić do problemów z oddychaniem i niezdolności do prawidłowego siadania. Połknięcie wystarczającej ilości może powodować gromadzenie się płynów wokół ważnych narządów. Jednak gdy zaczynają się problemy z oddychaniem, często następuje śmierć zwierzęcia. Trzymaj awokado z dala od papug. Persin można również znaleźć we wszystkich częściach drzewa awokado, nie tylko w owocach.
 • Bakłażan. Bakłażany należą do rodziny psiankowatych, dlatego zawierają solaninę, która jest rodzajem trucizny. U papug solanina może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe i neurologiczne. Objawy obejmują biegunkę, wymioty, mdłości, skurcze żołądka
 • CzekoladaCzekolada zawiera związek zwany teobrominą. Teobromina, podobnie jak kofeina, należy do klasy alkaloidów zwanych metylowaną ksantyną. Oznacza to, że czekolada może zaszkodzić papużce i wywołać następujące objawy: stymulacja centralnego układu nerwowego, stymulacja serca, zwiększenie przepływu płynów w organizmie. Teobromina sprawia, że ​​czekolada jest toksyczna dla ptaków, nawet w niewielkich ilościach. Nawet bez teobrominy czekolada jest wyjątkowo niezdrowa dla papug. Dzieje się tak, ponieważ zawiera:
  • Masło, które dodaje tłuszcz do diety papugi
  • Mleko, które jest szkodliwe, ponieważ ptaki nie trawią laktozy
  • Cukier, który może prowadzić do przybierania na wadze, letargu i rozstroju żołądka
  • Pestki. Wiele pestek owoców zawiera cyjanek, który jest toksyczny dla papug. Jest to najbardziej powszechne w pestkach moreli i wiśni, ale może zawierać inne. To może prowadzić do:
   napadów padaczkowych, uszkodzenia mózgu, problemów trawiennych i uszkodzenia, spadającego ciśnienie krwi, bólu czy przedwczesnej śmierci. Im większe ziarno lub pestka, tym więcej zawiera cyjanku. Niestety, papugi często uważają pestki z owoców za smaczne i zabawne w otwieraniu. Przed karmieniem papugi owocami z pestkami sprawdź, czy zawierają cyjanek.

Pokarmy, które są toksyczne dla papug

Te pokarmy nie są tak bardzo niebezpieczne dla papug. Jednak nadal są toksyczne w sensie technicznym. Mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, jeśli ptaki są nimi często karmione, źle przygotowywane lub podawane w dużych ilościach.

Surowy rabarbar. Rabarbar zawiera kwas szczawiowy, związek naturalnie występujący w wielu roślinach. Kiedy kwas szczawiowy jest związany z minerałami, tworzy związek zwany szczawianami. Szczawiany to rodzaj związku, który naukowcy nazywają „anty-odżywką”. Jak wskazuje termin, szczawiany zmniejszają zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych, w szczególności minerałów. Wiele liściastych warzyw lub nasion zawiera ten związek i nadal jest bezpieczny dla papug. Jednak rabarbar zawiera większą ilość, co czyni go niebezpiecznym dla papugi karmionej nim na surowo. Gotowanie rabarbaru zmniejszy ilość tych substancji. Oprócz niezdolności do skutecznego wchłaniania składników odżywczych kwas szczawiowy ma inne negatywne skutki dla organizmu. Na przykład kwas szczawiowy został powiązany z tworzeniem kamieni nerkowych.

Grzyby. Grzyby mogą wchłaniać toksyny ze środowiska, w którym rosną. Ponadto grzyby zawierają amatoksynę, która może powodować rozstrojenie żołądka u niektórych ptaków.
Surowe grzyby są bardziej niebezpieczne dla papug niż gotowane. Niektóre rodzaje zawierają większe ilości amatoksyny, co czyni je toksycznymi. Może to spowodować problemy trawienne , uszkodzenia neurologiczne i bóle mięśni.

Pokarmy, które są złe dla papug

Te pokarmy mogą zaszkodzić twojej papudze, ale nie są toksyczne. Twoja papuga nie umrze od ich zjedzenia, ale później mogą nastąpić problemy zdrowotne. Jeśli ptak zjadł je w dużych ilościach, nadal możesz potrzebować zabrać papugę do weterynarza.

Cebula. Cebula zawiera substancję zwaną sulfotlenkami. Sulfotlenki nie znikają, nawet po ugotowaniu. Nie ma badań, które wykazałyby, że cebula jest toksyczna dla papug.
Pomimo braku badań naukowych istnieją powody, by sądzić, że sulfotlenki są toksyczne dla papug. Wiele zwierząt nie reaguje dobrze na te związki, a mianowicie: psy, koty, świnki morskie, małpy. Zwierzęta te nie są w stanie spożywać cebuli w żadnej formie. Należą do nich cebula surowa, gotowana, suszona lub sproszkowana. Wszystkie inne rośliny należące do rodziny Allium również są dla nich niedostępne. Ptasi eksperci nie zalecają podawania cebuli papugom. Ustalono, że zielona cebula, którą karmiono ptaki, była związana z ich śmiercią. Naukowcy ustalili również, że cebula może powodować anemię i problemy z wątrobą.

Czosnek. Czosnek to kolejny składnik, którego nie można podawać papugom, ponieważ zawiera dwa związki: alliin i alliinaza. Te związki są odseparowane w czosnku przez ścianę komórkową. Jednak po pokrojeniu ściany komórkowe pękają i oba związki są mieszane. Po połączeniu tworzą allicynę. Allicin nadaje czosnkowi ostry zapach. Allicyna nie jest od razu toksyczna dla papug, ale z czasem jest szkodliwa. Często zbyt dużo allicyny powoduje rozstrój żołądka. W skrajnych przypadkach allicyna może powodować pękanie czerwonych krwinek, co prowadzi do anemii hemolitycznej. Nawet w małych, nietoksycznych dawkach czosnek może podrażniać żołądek twojej papugi i wpływać na jej nastrój.

Żywność „bez cukru”. Papugi nigdy nie powinny otrzymywać żywności oznaczonej jako „bez cukru”, nawet w niewielkich ilościach. Dzieje się tak, ponieważ żywność bez cukru często zawiera alternatywy dla cukru, które są szkodliwe dla papug. Typowym przykładem jest ksylitol. Być może wiesz, w jaki sposób ksylitol jest śmiertelny dla psów. Dla papug może nie być od razu zabójczy. Wiadomo, że ksylitol powoduje hipoglikemię lub niski poziom cukru we krwi. W skrajnych przypadkach stwierdzono, że powoduje niewydolność wątroby.

Nabiał. Chociaż nie jest toksyczny, należy unikać nabiału w jakiejkolwiek formie, nawet jeśli twoja papuga lubi lody lub ser. Należy unikać nawet mniejszych ilości znajdujących się w wypiekach lub zupach. Papugi nie tolerują laktozy. W końcu papugi na wolności nie muszą trawić laktozy. Jeśli zjedzą trochę nabiału, spowoduje to rozstrój żołądka. Niestrawiona laktoza może prowadzić do biegunki u ptaków. Produkty mleczne nie dostarczają papugom wartości odżywczych. Ponieważ papugi nie mogą przetwarzać nabiału, to puste kalorie mogą zaburzać ich przewód pokarmowy.

Pokarmy, których nie można podawać papudze

Te produkty nie są toksyczne ani szkodliwe. Mogą jednak prowadzić do rozstroju żołądka i braku równowagi w diecie. W zależności od tego, jak są przygotowane, mogą również powodować poważniejsze problemy zdrowotne.

Surowe mięso. Papugi mogą jeść mięso, ale to jedzenie powinno być zawsze ugotowane. W rzeczywistości białka zwierzęce są ważną częścią diety papug, ponieważ ptaki te są wszystkożerne.
Dzikie papugi zjadają małe robaki lub żerują na resztkach tuszy. Papugi domowe mogą również dobrze radzić sobie ze zwykłym mięsem, takim jak kurczak i ryba. Jednak surowe mięso może zawierać niebezpieczne bakterie, takie jak: salmonella, listeria, e coli. Może to spowodować zatrucie pokarmowe. Twoja papuga potrzebuje tylko niewielkiej ilości złego mięsa, zanim będziesz musiał wezwać weterynarza. Może mieć poważne skutki, takie jak: wymioty, mdłości, biegunka, skurcze żołądka, odwodnienie.
Te rodzaje bakterii są zabijane podczas gotowania mięsa. Bakterie pozostawione na surowo mogą żyć na powierzchni mięsa. Oprócz surowego mięsa, powinieneś unikać podawania papudze odgrzewanego jedzenia. Każda żywność, która nie jest świeża, może potencjalnie zawierać te same bakterie, co surowe mięso.

Słone krakersy. Słone krakersy są przekąską, której należy unikać lub podawać je z umiarem. Nie zawierają żadnych toksycznych ani szkodliwych substancji, ale mają niezdrową ilość soli. Słone krakersy nie mają żadnych wartości odżywczych dla papug.

Frytki i chipsy ziemniaczane niekoniecznie są toksyczne dla papug, ale zawierają dużo sodu i dodatków, które czynią je niezdrowymi. Podobnie często są smażone na głębokim oleju, z którym papugi będą miały problem. Jeśli chcesz dać papudze chipsy, zrób je sam. Ziemniaki pokrój w cienkie plasterki i upiecz w piekarniku. Unikaj dodawania dodatkowej soli.

Duża surowa fasola. Ugotowana fasola, zwłaszcza ta duża, może powodować problemy z trawieniem twojej papugi. Niektóre ziarna, gdy są niegotowane, powodują: niestrawność, dnę moczanową. Nie wszystkie ziarna zawierają szkodliwe substancje. Jednak na wszelki wypadek dobrze jest gotować wszystkie ziarna. Moczenie fasoli również usunie te substancje, rozpoczynając proces kiełkowania.

Surowe orzechy. Ponieważ znajdują się w ziemi, orzeszki ziemne mogą wchodzić w interakcje z toksyną zwaną aflatoksyną. Jest to spowodowane przez grzyb Aspergillus, o którym wiadomo, że uszkadza wątrobę i jest również powiązany z niektórymi nowotworami. Inne orzechy również mogą zawierać tę toksynę. Jednak ze względu na sposób uprawy, orzeszki ziemne są bardziej podatne. Możesz zredukować aflatoksyny, gotując orzeszki ziemne i odpowiednio je przechowując. Sprawdź również, czy nie ma na nich śladów pleśni .

Łodygi i liście. Nawet jeśli warzywo jest bezpieczne do spożycia, nie zawsze dotyczy to jego łodyg i liści. Na przykład każda roślina należąca do rodziny psiankowatych, jak: róża chińska czy jagody goji. Dzieje się tak, ponieważ zawierają alkaloidy tropanowe, które mogą powodować halucynacje i majaczenie. Jeśli chcesz karmić swoją papugę łodygami lub liśćmi, sprawdź jej związki bazowe. Jeśli zawiera alkaloidy tropanowe, nawet w niewielkich ilościach, unikaj podawania ich.Pomidory Pomidory niekoniecznie są trujące, ale są kwaśne. Za dużo może powodować wrzody, więc powinny być podawane z umiarem. Łodygi i liście również należą do rodziny psiankowatych i mogą być toksyczne, jeśli zostaną zjedzone bezpośrednio.

Całe łodygi selera. Łodygi selera mogą prowadzić do uszkodzenia żołądka lub wola twojej papugi. Uszkodzenie woli jest bardziej powszechne i ma miejsce, gdy żywność nie może przemieścić się z woli do żołądka. Powikłania związane z uszkodzeniem woli obejmują infekcje, niezależnie od tego, czy pochodzą one od bakterii, drożdży czy grzybów. Z powodu blokady u papug może wystąpić odwodnienie i hipoglikemia. Nieleczone, uszkodzenie woli może prowadzić do śmierci. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie możesz karmić papugi selerem. Łodygi mogą powodować wgniecenia, ale ogólnie seler jest zdrowy dla papug. Aby uniknąć problemów, możesz drobno posiekać łodygi, aby ograniczyć ryzyko zatrzymania się ich w przewodzie pokarmowym papugi. Możesz również wycisnąć sok z selera, wkładając go do blendera z odrobiną wody.

Tapioka. Tapioka nie jest toksyczna dla papug, ale nadal może być szkodliwa dla zdrowia papugi. Tapioka jest wytwarzana ze skrobi z manioku, rodzaju mąki. Oznacza to, że tapioka to nic innego jak czysty węglowodan. Karmienie więcej niż kilkoma kawałkami tygodniowo może prowadzić do przybierania na wadze. Węglowodany mogą zająć miejsce bardziej pożywnego jedzenia.

Przyprawy. Należy unikać przypraw, takich jak gałka muszkatołowa. Wiadomo, że przyprawy mają negatywny wpływ na ludzi, od podrażnienia skóry po niewydolność wątroby. Brakuje jednak również badań w tym obszarze.

Oprócz tradycyjnych potraw istnieją inne składniki kuchenne, których twoja papuga nigdy nie powinna jeść. Niektóre z tych napojów lub składników są toksyczne. Inne zaburzają metabolizm twojej papugi lub z czasem prowadzą do przeróżnych chorób.

Alkohol. Picie napojów alkoholowych, nawet w niewielkich ilościach, może powodować negatywne skutki, takie jak dezorientacja, nudności i przyspieszenie akcji serca. Ludzkie ciała mogą wypłukać toksyny z alkoholu, podczas gdy ptaki nie. Ponieważ papugi mają mniejsze ciała, są bardziej podatne na toksyny. Spożycie przez papużkę alkoholu może prowadzić do:

 • Uszkodzenie serca
 • Uszkodzenie wątroby
 • Infekcji dróg oddechowych
 • Nowotworu

Sól. Ilość soli, którą papuga spożywa, powinna być ograniczona do minimum. Oznacza to, że papugi nigdy nie mogą jeść czystej soli ani posolonego pokarmu. Jeśli tak się stanie, twoja papuga może doświadczyć hipernatremii lub nadmiaru sodu. Istnieje wiele skutków hipernatremii, w tym:

 • Nadmierne pragnienie
 • Nadmierne oddawanie moczu
 • Wstrząsy
 • Napady padaczkowe
 • Śmierć

Kawa. Chociaż może to być niezbędna część twojego dnia, twoja papuga nie może wypić filiżanki kawy. Kawa jest nie tylko niezdrowa dla ptaków, ale wręcz toksyczna. Dzieje się tak ze względu na obecną kofeinę, niezależnie od jej ilości. Kofeina należy do klasy alkaloidów zwanych metylowaną ksantyną. Związek ten stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, co z kolei stymuluje serce i mięśnie. Metylowana ksantyna jest szkodliwa dla papug jej spożycie może prowadzić do tachykardii lub zbyt szybkiego bicia serca. Wzrost aktywności ruchowej może prowadzić do:

 • Napady padaczkowe
 • Odwodnienie
 • Wysoka temperatura ciała
 • Śmierć

Pamiętaj, że kofeina nie występuje tylko w kawie. Dotyczy to również innych napojów zawierających kofeinę, takich jak czarna herbata i napoje energetyzujące. Podając papudze napoje, sprawdź, czy w składnikach nie ma kofeiny.

Napoje gazowane. Cukier to składnik, który powinien być moderowany. Dotyczy to zwłaszcza cukrów rafinowanych lub syropu kukurydzianego, których należy całkowicie unikać. Ze względu na sposób ich przetwarzania mogą prowadzić do tego, że twoja papuga nie będzie w stanie ich metabolizować.
Oprócz cukru niektóre napoje gazowane zawierają również kofeinę, której papugi nie mogą spożywać. Napoje gazowane mogą zawierać sztuczne barwniki i konserwanty.

Niektóre nasiona owoców. Nasiona są ważną częścią diety twojej papugi, ale nie wszystkie z nich są bezpieczne. Oprócz pestek owoców inne rodzaje nasion mogą zawierać cyjanek. Typowe przykłady to: brzoskwinie, gruszki, nektarynki, śliwki. Podczas gdy same owoce są zdrowe dla papug, ich nasiona już nie. Papugi mają niską masę ciała i czasami zjadają tylko nasiona z owoców, co zwiększa ryzyko zatrucia cyjankiem.

Smażone jedzenie. Nigdy nie należy karmić papugi, jedzeniem, które zostało usmażone. Chociaż smażenie jedzenia często poprawia jego smak, jest niebezpieczne dla metabolizmu i przewodu pokarmowego papugi. Do smażonych potraw sprzedawanych na rynku często dodaje się konserwanty, aby uzyskać świeżość i chrupkość. Może to prowadzić do problemów trawiennych, przyrostu masy ciała lub zatrucia. Unikaj karmienia papugi smażonym jedzeniem, w tym: smażony ryż, smażone warzywa, smażone mięsa, desery smażone w głębokim tłuszczu.
Powyższe pokarmy dla ludzi są szkodliwe dla papug, a niektóre nawet śmiertelne.

Jak przestawić mojego ptaka na dietę granulowaną?

Niektóre ptaki trudniej niż innym przychodzi przejścia na granulki. Zasięgnij porady weterynarza zaznajomionego z ptakami, aby uzyskać wskazówki, jak ułatwić to przejście. Początkowo ptaki mogą nawet nie rozpoznawać granulek jako pokarmu. Granulki należy podawać prosto, nie zmieszane z nasionami, w przeciwnym razie ptak będzie po prostu dziobał wokół granulek, aby uzyskać nasiona. Granulat należy podawać z samego rana, przed innymi pokarmami, gdy ptak jest najbardziej głodny. Ponieważ papużki faliste na wolności jedzą z ziemi, możesz naśladować to zachowanie, rozkładając granulki na płaskiej powierzchni i zachęcając ptaka do przejścia przez nie. Możesz także przerzucić każdą kulkę między kciukiem a palcem wskazującym i stuknąć w blat stołu, tak jakby twoje palce były dziobem badającym kulki. Możesz również zmielić granulki na drobny proszek, którym możesz posypać niewielką ilość wilgotnego jedzenia (warzywa, owoce, gotowane jajko, makaron), które lubi jeść twój ptak. Jeśli ptak zjada karmę w granulkach, możesz stopniowo zmielić granulki na większe kawałki i z czasem mieszać je z mniejszymi ilościami wilgotnego pokarmu, tak aby ostatecznie oferować prawie wszystkie granulki z minimalną ilością zmieszanego, wilgotnego pokarmu. Poświęć dni, tygodnie lub miesiące, aby zmodyfikować dietę ptaka. Jeśli ptak powoli przyjmuje granulki, możesz później w ciągu dnia podać niewielką ilość nasion lub owoców i warzyw. Nasiona można całkowicie wycofać tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że papużka falista zjada granulki plus trochę owoców i warzyw. To może być stresujący czas dla ciebie i twojej papużki, ale na pewno dacie sobie radę.FAQ – często zadawane pytania

Co jedzą papużki faliste i jak często?
Ponieważ nasiona stanowią około 90% ich diety, papugi zawsze powinny mieć je w karmniku, więc uzupełniaj je każdego ranka.

Jak długo papuga może wytrzymać bez jedzenia?
Teraz, gdy zajęliśmy się idealną listą karmy dla papug, możesz się zastanawiać, co by się stało z twoim ptaszkiem, gdyby nie miał dostępu do jedzenia. Niestety w tym przypadku papużka falista może przetrwać nie dłużej niż 24 godziny.

Ile nasion lub granulek należy dawać papużce?
Małe, dorosłe osobniki potrzebują około 0,5 do 1 łyżeczki, a większe ptaki potrzebują od 1 do 1,5 łyżeczki nasion i granulek. Mieszanki nasion mogą stanowić nawet 70-80% dziennej diety.
Czy papugi mogą jeść nasiona i granulki odpowiednie dla innych ptaków?
Pokarmy dla papużek falistych wcale nie są tak specyficzne. W rzeczywistości wiele pokarmów dla papużek dzieli niektóre składniki z tymi, którymi karmisz kanarka, ziębę, a nawet nimfę.

Czy papugi mogą jeść winogrona?
Winogrona są dobrym źródłem miedzi i witaminy K. Wiele papug je uwielbia, ale na wszelki wypadek należy karmić swoje ptaki wyłącznie winogronami bez pestek.

Czy papugi mogą jeść banany?
Podawane z umiarem banany mogą stanowić niesamowity dodatek do diety papużki. Są pyszne, zawierają dużo witamin i są bez pestek, więc są bezpieczne.

Czy papugi mogą jeść chleb?
Czego ptaki nie mogą jeść z pokarmów dla ludzi? Odpowiedzią jest chleb, ponieważ nie dostarcza papużkom prawie żadnych wartości odżywczych, a niekiedy zawiera cukier.

Czy papugi mogą jeść truskawki?
Tak, ale tylko w niewielkich ilościach. Truskawki mogą zawierać kwas salicylowy i fruktozę, które mogą być szkodliwe dla zdrowia papugi, gdy mają ich za dużo.

Czy papugi mogą jeść jagody?
Biorąc pod uwagę, że jagody nie powodują problemów trawiennych u papug, a także zawierają wysoki poziom przeciwutleniaczy i witaminy C, mogą być wspaniałym przysmakiem od czasu do czasu.

Czy papugi mogą jeść masło orzechowe?
Masło orzechowe może być zdrowym źródłem białka i jest również bardzo smaczne dla papug. Ale może być niebezpieczne, jeśli użyte w nim orzeszki ziemne były spleśniałe, więc najlepiej tego unikać.

Czy papugi mogą jeść pomarańcze?
Mimo że pomarańczami można bezpiecznie karmić papużki, wymagają one tyle czasu i wysiłku z twojej strony, że może nie być tego warte. Musisz dokładnie obrać owoce i usunąć wszystkie możliwe nasiona z każdego plasterka.

Czy papugi mogą jeść arbuza?
Tak długo, jak usuniesz nasiona i skórkę, możesz karmić papużki faliste arbuzami. Upewnij się jednak, że nie przesadzasz, ponieważ zawierają dużo wody.

Czy papugi mogą jeść pomidory?
Pomidory nie są najlepszym pokarmem dla papużek falistych, a to dlatego, że są bardzo kwaśne. Pomidory prawie zawsze powodują zaburzenia równowagi trawiennej u ptaków domowych.

Czy papugi mogą jeść jabłka?
Tak, ale musisz wyjąć nasiona, aby nie stwarzały zagrożenia dla twoich papużek falistych. Muszą być również obrane i pokrojone w plastry.

Czy papugi mogą jeść kapustę?
Możesz karmić kapustą swoją parę papug, ale zawsze musisz uważać na jej ilość, ponieważ może to spowodować problemy z ich trawieniem.

Czy papugi mogą jeść owoce?
Owoce mogą być używane jako doskonały przysmak dla papużek falistych, a ponieważ zawierają zbyt dużo cukru, należy je podawać tylko w niewielkich ilościach.

Czy papugi mogą jeść wiśnie?
Wiśnie zawierają potas, witaminę A, miedź i różne przeciwutleniacze. Jeśli upewnisz się, że usuniesz pestki, możesz nakarmić nimi swoje papużki faliste.

Czy papugi mogą jeść marchewki?
Marchew może stanowić miły dodatek do diety twoich papużek, ponieważ jest bogata w witaminy i nie ma żadnych nasion, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia twoich ptaków domowych.

Czy papugi mogą jeść pistacje?
Pistacjami można karmić papużki, jeśli orzechy te nie są solone. Tylko upewnij się, że wyglądają idealnie i są na poziomie ludzkiej żywności. Karm nimi tylko na surowo.

Czy papugi mogą jeść sałatę?
Papużki faliste mogą jeść sałatę, ale należy ograniczyć jej ilość, ponieważ zawiera dużo wody i powoduje, że ptaki mają gazy.

Czy papugi mogą jeść seler?
O ile nie karmi się liśćmi, tylko łodygami, papużkom można podawać seler. Może urozmaicić to ich dietę.

Czy papugi mogą jeść jajko?
Tak, mogą. Właściwie zaleca się karmienie ich jajkiem ugotowanym na twardo raz lub dwa razy w tygodniu, ponieważ zawierają one zdrową dawkę białka.

Czy papugi mogą jeść ananasa?
Świeży ananas może być świetną ucztą dla papużki od czasu do czasu, ale podobnie jak w przypadku innych owoców, nie podawaj im zbyt dużo, ponieważ może to spowodować zaburzenia trawienia.

Czy papugi mogą jeść mango?
Tak, możesz karmić mango swoją papużkę falistą. Ponieważ jest to słodki owoc, zalecamy ograniczenie ilości podawanych ptakowi.

Czy papugi mogą jeść brokuły?
Na pewno mogą. Brokuły są zdrowe, ponieważ zawierają witaminę C, ale ponieważ mogą czasami powodować zaburzenia równowagi trawiennej, należy ograniczyć ilość, którą podaje się papużce falistej.

Czy papugi mogą jeść krakersy?
Jeśli są całkowicie naturalne, nie zawierają cukru, soli, konserwantów ani niczego w tym rodzaju, możesz karmić swoją papużką krakersami. Jednak większość komercyjnych krakersów jest niedobrym pomysłem.

Czy papugi mogą jeść miód?
Chociaż papugi są zdolne do jedzenia miodu, nigdy nie powinny jeść go za dużo. Tylko jedna kropla może być rzadkim przysmakiem, ale papużki faliste nie powinny mieć w swojej diecie zbyt dużo cukru.

Czy papugi mogą jeść płatki owsiane?
O ile płatki owsiane nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników ani substancji słodzących (naturalnych lub nie), możesz podawać je swojej papużce falistej (gotowane lub niegotowane).