icon_cart

0

koszyk
zabawki interaktywne

Interaktywne i edukacyjne zabawki dla psów – dlaczego warto je wybierać

Każda zabawka sprawia wiele radości czworonożnym przyjaciołom z czego doskonale zdają sobie sprawę ich właściciele. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta przeróżnych zabawek dla psów. Można wybierać spośród szarpaków, piłek, pluszaków, piszczałek jak zabawek interaktywnych. Charakteryzują się one tym, że psiak musi się nieco wysilić swój umysł, aby zdobyć smaczka. Dobór odpowiednich zabawek nie jest jednak tak oczywisty jak mogłoby się wydawać. Zabawki to dobre rozwiązanie nie tylko na psią nudę, ale mogą być bardzo przydatne w procesie uczenia się czworonoga. Zabawki edukacyjne pomagają ćwiczyć cierpliwość i korzystnie wpływają na różne zmysły pupila. Producenci zabawek nie zasypiają gruszek w popiele i co chwilę pojawiają się nowe modele.

Rodzaje zabawek interaktywnych dla psów

W zależności od zastosowania i przeznaczenia zabawki interaktywne można podzielić na cztery główne kategorie:

  • zabawki wyciszające – są to zabawki, które powoli wyciszają emocje psa. Pozwalają uspokoić go po spacerze, bądź niwelować nadmierną ekscytację spowodowaną na przykład przyjazdem gości. Do zabawek tego typu zaliczają się głównie te wykonane z gumy, których konstrukcja umożliwia wsadzenie nich smaczków – masła orzechowego, pasztetu czy chrupki. Nasz czworonożny przyjaciel, aby wydobyć zabawkę musi się sporo natrudzić, wykręcając zabawkę w różne strony, liżąc ją czy żując. Dodatkowo takie zabawki korzystnie wpływają na utrzymanie higieny jamy ustnej psa – zębów i dziąseł.  


  • zabawki stymulujące aktywność – to zabawki skłaniające czworonoga do ruchu i pobudzające jego aktywność. Aby wydobyć czekającą wewnątrz zabawki nagrodę pupil musi się z nią obchodzić dynamicznie. Psy to mądre stworzenia, a do tego są doskonałymi obserwatorami, dlatego po pewnym czasie załapią jak obchodzić się z zabawką, aby w jak najkrótszym czasie wydobyć swoją nagrodę. Na szczęście producenci przewidzieli również taki scenariusz i opracowali zabawki charakteryzujące się różnym stopniem trudności. Zabawki pobudzające sprawdzają się doskonale w sytuacji, kiedy nie mamy wystarczająco dużo czasu dla swojego przyjaciela. Nie mogąc zaoferować mu w danym momencie długiego spaceru czy wspólnych figli można dać mu taką zabawkę, co pozwoli mu spożytkować swoją energię. Zabawki tego typu produkowane są zazwyczaj z dość wytrzymałych materiałów, dzięki czemu służą dłużej.
  • zabawki pobudzające inteligencję – zabawki tego typu są skonstruowane tak, aby pobudzić jak najwięcej zmysłów u psa. Ćwiczą logiczne myślenie, skupiają uwagę i koordynację ruchową pupila. Są to na przykład specjalne wieże, które wymagają od psa delikatnego otwierania poszczególnych szafek, aby zdobyć smaczek. Warto obserwować psa i zachęcać go do zabawy, ponieważ może się zdarzyć, że przy wielu niepowodzeniach pupil straci wiarę w sukces i nie będzie chciał wykonywać zadania, z którego nie ma żadnej nagrody.
  • zabawki do szarpania – zabawka typu szarpak zaspokaja wrodzone instynkty psów. Niektóre rasy mają mocniej zakorzenioną tą potrzebę niż inne, jednak szarpaka nie powinno zabraknąć w żadnym domu, w który mieszka pies. Zabawa szarpakiem z pupilem to także doskonały sposób na wzmocnienie wzajemnej więzi. Wspólna zabawa z ukochanym właścicielem jest niezwykle ważna dla stabilizacji psychicznej pupila.
    Możesz także samodzielnie wykonać interaktywne zabawki dla Twojego psiaka. Mata węchowa wymaga od Ciebie nieco pracy, jednak urozmaicisz codzienność Twojemu pupilowi. Zabawki interaktywne mają różne kształty, wzory i kolory, a także odpowiadają poszczególnym oczekiwaniom, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i swojego czworonożnego przyjaciela.


Zalety korzystania z zabawek interaktywnych

Zabawki interaktywne bądź edukacyjne mają wiele zalet. Korzystnie wpływają na rozwijanie zmysłów węchu czy wzroku, a także pomagają psu ćwiczyć jego cierpliwość. Pozwolą czworonogowi zabić nudę oraz wyciszą jego emocje. Zabawki tego typu świetnie sprawdzą się podczas wizyt gości, czy wtedy, kiedy pupil musi zostać sam w domu przez dłuższą chwilę. Zapewnią psu zajęcie nie pozwalając mu się nudzić i nie dając powodu do wymyślania własnych sposobów rozładowania energii i spędzania czasu, które niekoniecznie mogłyby się spodobać właścicielowi po jego powrocie do domu.
Niewątpliwą zaletą zabawek edukacyjnych jest ich uniwersalność. Są dobrym rozwiązaniem dla psiaków w różnym wieku. Można wybierać spośród zabawek charakteryzujących się różnymi poziomami trudności, dzięki czemu będą atrakcyjne nawet dla najinteligentniejszych psich specjalistów. Bardzo często zabawki tego typu wyposażone są w różne dodatkowe funkcje, które świetnie urozmaicają pupilowi czas podczas zabawy.

Zabawki interaktywne – dlaczego je wybierać?

Wbrew pozorom mruczki to aktywne zwierzęta, które w ciągu dnia potrzebują ruchu i stymulacji. Wpływa to nie tylko na ich kondycję ale również stabilizację psychiczną. Interaktywne zabawki wpływają również na zmysły czworonoga, jak i jego zdolności, dlatego polecane są dla kotów inteligentnych lub ciekawskich.