icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Przydatne informacje na temat wychowania i charakteru psów rasy flat coated retriever

Historia i pochodzenie rasy flat coated retriever – pies do zadań specjalnych

Flat coated retriever jest jedną z ras wyhodowanych w Wielkiej Brytanii. Rasa ta powstała w wyniku dużego zapotrzebowania na wyłącznie aportującego psa myśliwskiego. Jego zadaniem było zlokalizowanie strzelonej zwierzyny i przyniesienie jej prosto w ręce myśliwego, nie uszkadzając przy tym ofiary. Do stworzenia flat coated retrievera przyczynił się przywieziony z Kanady przez marynarzy retriever nowofundlandzki. Skrzyżowano go z seterem irlandzkim, water spanielem, owczarkiem szkockim, labradorem oraz pudlem i tym samym doprowadzono do powstania nowej rasy. Początek tej rasy przypada na XIX wiek. Po raz pierwszy flat coated retriever został pokazany na wystawie w Birmingham w 1859 roku. Po tej wystawie popularność tej rasy wciąż rosła. Wielbicielami tej rasy stali się już nie tylko myśliwi, ale i wyższe sfery. W XIX i XX wieku psy te były najpopularniejszymi retrieverami na terenach Wielkiej Brytanii. Z pojawieniem się labradorów, które okazały się bardziej chętne do pracy w zimnej wodzie ich sława powoli zaczęła maleć. W 1923 roku pojawił się oficjalny wzorzec rasy w Stanach Zjednoczonych, gdzie psy te trafiły 8 lat wcześniej. W Polsce pierwsze psy tej rasy pojawiły się dopiero w latach 90-tych XX wieku. W naszym kraju flat coated retrievery cieszą się umiarkowaną popularnością, istnieje kilka hodowli, które oferują szczeniaki tych wdzięcznych psów. Największym uznaniem cieszą się wciąż w swojej ojczyźnie – Wielkiej Brytanii.
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) przypisała flat coated retrievera do grupy VIII – aportery, płochacze i psy dowodne, sekcja 1 – aportery. Rasa ta podlega próbom pracy. Próby pracy mają na celu sprawdzić wrodzone zdolności psów myśliwskich, jak i te nabyte podczas szkolenia. Do uzyskania Międzynarodowego Championa Piękności – C.I.B konieczny jest udział w konkursie.

Wygląd flat coated retriever – smukły i inteligenty

Flat coated retriever jest psem średnim o niezwykle proporcjonalnej budowie ciała. Psy w kłębie osiągają od 59 do 61.5 centymetra wysokości, natomiast suki od 56.5 do 59 cm. Ich waga waha się w granicach od 25 do 36 kilogramów, przy czym suki ważą maksymalnie 32 kilogramy. Flat coated retriever sprawia wrażenie bystrego i silnego psa. Pomimo swojej mocnej sylwetki nie jest ociężały. Głowa jest długa, dobrze rzeźbiona z nieznacznie zaznaczonym stopem. Oczy są średniej wielkości, ciemnobrązowe lub orzechowe o inteligentnym wyrazie. Uszy są małe, luźno opadające i płasko przylegające do głowy. Trufla nosowa dobrej wielkości. Szyja długa, bez podgardla łagodnie przechodzi w linię grzbietu. Lędźwie są krótkie i mocne. Klatka piersiowa dość szeroka i głęboka. Ogon jest krótki, prosty, noszony wesoło, przy czym nie powinien przekraczać linii grzbietu. Kończyny przednie są proste o mocnym kośćcu, zaś tylne muskularne. Charakterystycznym elementem dla flat coated retrieverów jest ich szata. Jest ona gęsta, miękka i błyszcząca, o strukturze od delikatnej do średniej, która przylega tak płasko jak tylko to możliwe. Ogon i łapy bogato owłosione co dodaje psu dodatkowego uroku. Sierść jest średniej długości, może może być delikatnie pofalowana. Wzorzec FCI dopuszcza jedynie wątrobiane lub jednolicie czarne umaszczenie. Zdarzają się przypadki, gdzie w hodowli rodzą się żółte flat coated retrievery, jednak nie mogą one zostać dopuszczone do dalszej hodowli. Fakt ten wzbudza wiele kontrowersji, a niektórzy wielbiciele tej rasy dążą do tego, aby kolor żółty również został oficjalnie uznany we wzorcu.

Charakter flat coated retriever – żywiołowy, uczuciowy i wrażliwy pies

Psy tej rasy słyną ze swojego wesołego nastawienia do życia. Zawsze zadowolone, podchodzące z optymizmem do otaczającego je świata. Uwielbiają zabawę i ciągły ruch. To wszystko sprawia, że flat coated retriever nie lubi izolacji i osamotnienia. Nie nadaje się do spędzania długich godzin w samotności – zdecydowanie najlepiej czuje się w towarzystwie. Bardzo mocno przywiązuje się do swojego właściciela z którym chętnie spędza każdą chwilę. Pozbawiony ruchu i bliskości swojego ukochanego opiekuna czuje się nieszczęśliwy, co może doprowadzić do niekorzystnych zmian w jego zachowaniu i psychice. Pozostawiony sam sobie na długie godziny może pokusić się o zniszczenia w otoczeniu. Będzie to jego manifest, jak bardzo źle sobie radzi z nieobecnością właściciela, samotnością i bezczynnością. Flat coated retriever do wszystkich domowników przywiązuje się równie mocno a jego łagodne usposobienie sprawia, że doskonale sprawdza się w rol psa rodzinnego. W stosunku do dzieci jest cierpliwy i opiekuńczy i chętnie spędza z nimi swój czas. Najlepiej dogada się z nieco starszymi pociechami, które nauczone są prawidłowego obchodzenia się z psem. Warto mieć również na uwadze jego zabawy z najmłodszymi, ponieważ żywiołowe nastawienie do życia sprawia, że do wszystkiego podchodzi bardzo entuzjastycznie i niechcący może wyrządzić krzywdę przewracając malucha. Chętnie będzie aportować rzucane mu patyczki czy piłki, tym samym dając upust drzemiącej w nim energii. Flat coated retriever całkowicie pozbawiony jest agresji. Nawet do nieznanych mu osób podchodzi przyjacielsko. W stosunku do innych zwierząt jest równie serdeczny i chętnie spędza z nimi czas. Sam nigdy nie zaczepia napotkanych na spacerze innych psów, jednak sprowokowany nie będzie stał bezczynnie i stanie w swojej obronie. Pomimo tego, że flat coated retriever jest psem myśliwskim to jego zadanie ograniczało się do przynoszenia martwej już zwierzyny, dlatego rasa ta nie ma tendencji do samotnych wędrówek za zwęszonym tropem czy gonienia mniejszych od siebie czworonogów. Rzadko też oddala się od swojego opiekuna. Stara się cały czas utrzymywać kontakt ze swoim właścicielem i po chwili do niego wraca.

flat coated retriever
Wychowanie i szkolenie – jak budować więź z flat coated retreiverem

Flat coated retriever słynie ze swojej inteligencji. Jest to pies bardzo bystry i pojętny, a przy tym nastawiony na pracę z człowiekiem. Jego żywiołowość i energia sprawiają, że jest to pies chętny do aktywności i pełny zapału. Flat coated retriever lubi jak się wokół niego dużo dzieje. Jego chęć do zabawy sprawia, że dawane mu polecenia próbuje czasem wypełnić zrobić po swojemu. Potrafi się też zdekoncentrować, dlatego szkolenie powinno być dopasowane do jego preferencji. Jest to rasa wrażliwa, która nie akceptuje krzyku i żadnej formy przymusu. Nie wolno wobec żadnego psa stosować agresji zarówno fizycznej, jak i słownej. Najlepiej sprawdza się metoda szkoleniowa oparta na budowaniu pozytywnych wspomnień z daną komendą. Presja i przymus mogą spowodować zamknięcie się psa w sobie i niechęć do współpracy. Przez swoją żywiołowość psy te nie lubią zbyt długiej monotonii i dość szybko się nudzą, dlatego ich szkolenie powinno odbywać się w krótkich, ale intensywnych i ciekawych dla pupila sesjach. Warto mieć na uwadze również to, że flat coated retriever dojrzewa dość późno – dojrzałość osiąga w wieku około 3 lat, więc naprawdę długo pozostaje szczeniakiem. Ma to swoje zalety i wady, jednak największą zaletą jest to, że są przez to łatwiejsze do ułożenia i łatwiej przyswajają nowe rzeczy. Wychowanie powinno zacząć się od pierwszych dni w nowym domu a wszyscy domownicy powinni przestrzegać ustalonych zasad. Dzięki temu pies będzie wiedział co mu wolno, a czego nie. Właściciel musi wykazać się cierpliwością i konsekwencją, ale być przy tym łagodny i przyjacielsko nastawiony. Wychowanie powinno opierać się na wzajemnym szacunku i zaufaniu – to podstawa sukcesu. Kolejnym kluczowym elementem jest odpowiednia motywacja. Mogą nią być zarówno przekąski – smaczki, zabawa z pupilem, czy ulubiona piłka. Ważne, aby zrozumieć co najbardziej motywuje czworonożnego przyjaciela, za co najchętniej będzie pracować. Nie jest to pies, który zawsze chętnie będzie wykonywał dane polecenia, dlatego jeśli się opiera to w takim momencie zdecydowanie lepiej odpuścić i zrobić przerwę, niż na siłę zmuszać czworonoga a tym samym zniechęcać go do dalszej nauki.

Umiejętności flat coated retriever – pies wykorzystywany do wielu zadań

W wielu krajach rasa ta używana jest do dogoterapii czy przy asystowaniu osobom niepełnosprawnych. Sprawdza się w tych dziedzinach za sprawą swojej łagodności, delikatności i cierpliwości. Wiele z flat coated retrieverów wykorzystywanych jest również jako psy ratownicze, gdzie szukają ludzi ukrytych pod gruzem czy lawiną. Cenione są także w służbach mundurowych gdzie pracują przy wykrywaniu narkotyków. Niegdyś używane jedynie do aportowania strzelonej zwierzyny, dzisiaj wykorzystywane są również jako tropiciele i wypłaszacze.

Zabawa i ruch – wcielenie flat coated retriever

W tym psie płyną niespożyte pokłady energii, które właściciel musi odpowiednio spożytkować. Flat coated retriever potrzebuje codziennej dawki ruchu, aby zaspokoić swoje potrzeby fizyczne i umysłowe, a pozbawiony aktywności fizycznej może stać się sfrustrowany. Z pewnością zadowoli się wycieczką w okolice rzeki lub innego zbiornika wodnego, gdzie będzie będzie mógł popływać. Ba, nawet najmniejsza kałuża będzie bardzo interesująca. Długie spacery w ciągu dnia to konieczność, dlatego warto spojrzeć na psie sporty jak agility, tropienie czy taniec z psem. Flat coated retriever chętnie będzie towarzyszyć swojemu właścicielowi w porannym joggingu czy jeździe na rowerze. Będzie szczęśliwy mogąc towarzyszyć swojemu właścicielowi w różnych dziedzinach sportu. Jednak należy pamiętać, że szczeniąt nie wolno zbytnio forsować, a ilość aktywności powoli zwiększać z upływem czasu. Oprócz aktywności fizycznych nie obędzie się bez stymulacji umysłowej, która dodatkowo zmęczy i zaspokoi czworonożnego przyjaciela. Na spacerze flat coated retriever to prawdziwy wulkan energii, ale jeśli jego zapotrzebowanie zostanie zaspokojone, to w domu będzie spokojnym i wyciszonym psem.



Socjalizacja flat coated retriever – wstęp do dorosłego życia

Wczesna socjalizacja zapewnia szczeniakowi obycie się z otaczającym go i nieznanym mu dotychczas światem. Flat coated retriever późno dojrzewa, dlatego bardzo istotne jest, aby poznał dużą ilość nowych bodźców. Właściciel powinien zabierać swojego czworonożnego przyjaciela w nowe miejsca, zapoznawać go z odgłosami suszarki czy odkurzacza, pozwalać na kontakty z nowo poznanymi osobami i innymi zwierzętami. Dobrym do tego miejscem jest psie przedszkole, gdzie prawidłowa socjalizacja idzie w parze z nauką podstawowych komend i zabawą.

Zdrowie – skrupulatna obserwacja flat coated retrievera

Flat coated retrievery na ogół są psami zdrowymi i wytrzymałymi. Niestety rasa ta ma predyspozycje do nowotworów, co spowodowane jest osłabieniem układu immunologicznego, czyli ogólnej odporności. Warto jednak mieć na uwadze to, że wiele zależy tu od tego, z jakiej hodowli pochodzi pies. Dlatego kluczowe jest dokładnie sprawdzenie wybranej przez siebie hodowli, a także dopytanie hodowcy i sprawdzenie wyników badań malucha. Podobnie jak u ras średnich i dużych u flat coated retrievera zdarza się dysplazja stawów biodrowych i rzadziej łokciowych. Wielu hodowców decyduje się na przeprowadzenie testów genetycznych, które potwierdzają lub wykluczają nosicielstwo i dziedziczność tej choroby. Rzadziej zdarzają się zwichnięcia rzepki. Flat coated retriever mają wysoki próg bólu, dlatego często początkowo nie pokażą, że im coś dolega. Właściciel powinien mieć to na uwadze i szczególną uwagę zwracać na nietypowe zachowania czworonoga, które mogą świadczyć o potencjalnej chorobie. Ze względu na zamiłowanie do wody zdarzają się zapalenia spojówek i infekcje uszu o różnym podłożu. Zimą i podczas chłodniejszych dni lepiej odpuścić sobie wodę i zaproponować psu inną formę zabawy. U flat coated retrievera mogą zdarzyć się również dziedziczne choroby oczu jak postępujący zanik siatkówki (PRA) czy jaskra. Psy tej rasy lepiej radzą sobie podczas niższych temperatur – na wysokie temperatury są zdecydowanie bardziej wrażliwe. Dobrze jest wybierać się na spacery o porach, gdzie temperatura nie jest uciążliwa – wczesnym rankiem lub wieczorem, a w ciągu dnia ograniczyć ilość aktywności fizycznej. Konieczne jest także zapewnienie psu stałego dostępu do świeżej wody, oraz zacienionego miejsca do odpoczynku. Tryb życia flat coated retrieverów sprawia, że narażone są na liczne kontuzje i skaleczenia, dlatego po każdym spacerze należy dokładnie psa oglądnąć, ponieważ on sam często nic po sobie nie da poznać. Średnia długość życia tych psów to około 10 lat. Są jednak przypadki osobników, które dożywają nawet kilkunastu lat wciąż ciesząc się swoją kondycją i żywiołowością.

Żywienie – źródło energii dla flat coated retrievera

Flat coated retriever nie ma specjalnych wymagań żywieniowych. Psy te są prawdziwymi łakomczuchami, które nie odpuszczą sobie dodatkowych przekąsek, przez co miewają skłonności do tycia. Nadwaga niekorzystnie może odbić się nie tylko na zdrowiu psychicznym czworonoga, ale ogólnym samopoczuciu zdrowotnym. Przez ogólnie obniżoną odporność układu immunologicznego dieta powinna być wysokiej jakości i bogata w witaminy i składniki, które zabezpieczą organizm czworonoga. Dodatkowo warto podawać suplementy, jednak dobrze jest skonsultować to z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Dieta może składać się z gotowych karm zarówno suchych, jak i mokrych czy samodzielnie przygotowywanych posiłków w domu. Pożywienie powinno być jak najlepszej jakości.



Są to duże psy, dlatego można podawać im karmę przeznaczoną dla ras dużych. Najlepiej aby w karmie znajdowały się tylko naturalne składniki, z mięsem na pierwszym miejscu. Lepiej unikać karm z dużą ilością konserwantów, sztucznych barwników i dodatkowych zapychaczy. Zmieniając karmę na inną należy to robić stopniowo mieszając starą karmę z nową.Dzięki temu uniknie się lub zminimalizuje ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych. Samodzielne przygotowanie posiłku w domu, czy dieta BARF zajmuje zdecydowanie więcej czasu, jednak nie jest powiedziane, że właściciel nie może się na to zdecydować, jeśli tylko mu odpowiada taka forma. Ważne, aby znaleźć dietę, która odpowiada zarówno właścicielowi i przypadła do gustu jego czworonożnemu przyjacielowi. Dzienną porcję warto podzielić na dwie mniejsze i zapewnić psu minimum godzinę odpoczynku po jedzeniu, aby nie doprowadzić do skrętu żołądka, który jest niebezpieczny dla jego zdrowia, a nawet życia. Szczeniaki powinny dostawać mniejsze porcje, a częściej. Oprócz jedzenia właściciel powinien zagwarantować pupilowi stały dostęp do świeżej wody pitnej.


pies rasy flat coated retriever

Pielęgnacja – jakich zabiegów wymaga szata flat coated retrievera

Pomimo swojego szlachetnego i dostojnego wyglądu pielęgnacja flat coated retrievera nie jest skomplikowana. Rasa ta linieje dwa razy do roku, ale ich linienie jest dość intensywne. Włos nie jest twardy, dlatego nie jest dość trudny w usunięciu z dywanów i tapicerek mebli. Warto mieć na uwadze to, że psy te nie należą do prawdziwych czyściochów. Ich zamiłowanie do wody powoduje, że chętnie będą się taplać w każdej kałuży i rzece. Zabiegi pielęgnacyjne sprowadzają się głównie do szczotkowania dwa razy w tygodniu za pomocą drucianej szczotki, tzw. pudlówki. Za jej pomocą usuniemy nadmiar podszerstka i rozczeszemy włos. Podczas linienia czynność tę należy wykonywać częściej, nawet codziennie. Do rozczesywania frędzli i usuwania zanieczyszczeń, które mogą przyczepić się do włosa podczas spacerów przyda się metalowy, dość gęsty grzebień. Podczas czesania należy szczególną uwagę zwrócić na miejsca przy pachach, pachwinach i w okolicach uszu, gdzie szczególnie lubią powstawać kołtuny. Przed szczotkowaniem wszystkie kołtuny należy delikatnie rozczesać przy pomocy dłoni, żeby podczas czesania nie wyrządzić pupilowi niechcianego bólu. Co ważne, nie szczotkujemy psa na sucho – należy używać odżywek ułatwiających czesanie. Oprócz szczotkowania flat coated retrievera trzeba regularnie kąpać. Psy te kąpie się przeważnie raz w miesiącu. Do kąpieli używamy szamponów przeznaczonych dla psów o średnim i długim włosie. Po szamponie warto nałożyć odżywkę, która dodatkowo wzmocni efekt jego działania. Przed kąpielą koniecznie należy dokładnie psa wyczesać i pozbyć się ewentualnych kołtunów. Oczywiście może się zdarzyć, że czasem pies będzie wymagał kąpieli częściej, kiedy na przykład wytarza się w jakiejś brudnej kałuży. Ze względu na tryb życia w przypadku tej rasy bardzo istotną kwestią jest dbanie o higienę uszu i oczu. W uszach lubią powstawać infekcje zarówno o podłożu grzybiczym, jak i wirusowym. Uszy należy sprawdzać regularnie, a w razie konieczności przemywać je za pomocą specjalnych preparatów lub zwilżonym wacikiem. Pazury należy kontrolować i w razie konieczności skracać je za pomocą obcinaczek, uważając żeby nie uszkodzić przy tym rdzenia. Zęby należy sprawdzać pod kątem wystąpienia kamienia nazębnego. Nieleczony kamień nazębny może spowodować złe samopoczucie czworonoga, a nawet problemy zdrowotne. Warto przyzwyczajać pupila do zabiegów pielęgnacyjnych od małego, dzięki czemu flat coated retriever nie będzie odczuwać niepotrzebnego dyskomfortu. Flat coated retriever jest dużym psem, dlatego jego pielęgnacja w domowych warunkach może okazać się kłopotliwa zwłaszcza, jeśli mowa o kąpieli. W takim wypadku przychodzą nam z pomocą salony pielęgnacji zwierząt, w których nasz pies otrzyma wszelkie niezbędne zabiegi.

Akcesoria czyli przydatne rzeczy przy flat coat retrieverze

Każdy z nas potrzebuje akcesoriów, które ułatwiają codzienne czynności. Tak jest i w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół. Przed pojawieniem się flat coated retrievera warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, dzięki którym właściciel będzie przygotowany na pierwsze dni pupila w nowym domu. Rasa ta nie ma skłonności do samodzielnych wędrówek, jednak aby zapewnić mu bezpieczeństwo niezbędne będą porządne akcesoria spacerowe. Flat coated retrievera wyprowadzamy w obroży lub dobrze dobranych szelkach i na smyczy. Poza miastem, dopóki nie wypracujemy z psem komendy wracania na zawołanie warto zaopatrzyć się w długą linkę, która zapewni mu swobodę. W domu flat coated retriever jest spokojny, o ile właściciel zapewni mu odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. Do odpoczynku sprawdzi się legowisko z pokrowcem z nieprzemakalnej kodury, dzięki czemu, jeśli pies wróci brudny ze spaceru łatwo będzie go wyprać. Legowisko powinno być dobrane indywidualnie pod wielkość psa. Na pokarm i wodę warto wybrać miski dobrej jakości, mogą być ceramiczne. Można zaopatrzyć się w miski na stojaku z regulowaną wysokością, który “rośnie” wraz ze wzrostem psa. W tej rasie płyną ogromne pokłady energii, dlatego ważne jest zapewnienie psu dodatkowego zajęcia w domu. Dobrym rozwiązaniem na urozmaicenie dnia będą pluszaki, piłki, czy sznury. Warto także zapewnić psu naturalne gryzaki, które nie umilą mu czas ale pomogą pozbyć się kamienia nazębnego. Do zachowania nienagannego wyglądu tych psów nie obędzie się bez preparatów, kosmetyków i podstawowych akcesoriów groomerskich. Jeśli planujemy podróżować z psem to warto zaopatrzyć się w specjalną klatkę transportową lub klatkę kennelową. Obie zapewnią psu bezpieczeństwo w podróży. Klatka transportowa różni się od kennelowej kształtem – jest dopasowana do kształtu bagażników popularnych na rynku samochodów. Klatka kennelowa jest zazwyczaj prostokątna co sprawia, że może być problem ze wsadzeniem jej do samochodu posiadającego pochyłą klapę bagażnika. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby posiadać dwie klatki. Kluczem do bezstresowego korzystania z klatek jest systematyczne przyzwyczajanie psa do przebywania w nich.

Hodowla i zakup – gdzie szukać godnej zaufania hodowli flatów?

Wybór odpowiedniej hodowli flat coated retrievera odgrywa kluczową rolę w jego zdrowiu i samopoczuciu. To podstawowa i bardzo ważna decyzja. W Polsce działa kilka hodowli flat coated retrieverów. Niestety pomimo tego, że rasa ta nie znajduje się w czołówce najbardziej popularnych, nie brakuje pseudohodowli oferujących psy na sprzedaż. Dlatego wybierając hodowlę musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej przynależność do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). To jedyna organizacja działająca na terenie naszego kraju, która działa pod agendą FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej). Takie hodowle mają określone zasady działania i przechodzą liczne kontrole. Ponadto tylko hodowla zrzeszona w ZKwP ma prawo wystawić respektowany na całym świecie rodowód, który jest potwierdzeniem posiadania psa rasowego. Każdy inny rodowód czy certyfikat wystawiony przez mnożące się jak grzyby po deszczu stowarzyszenia psów rasowych nie ma żadnej mocy prawnej, a zakupiony z takiego miejsca pies jest zwykłym kundlem. Szukając szczeniaka nie wolno podejmować decyzji pod wpływem chwili. Posiadanie czworonoga to duża odpowiedzialność, która powoduje wiele konsekwencji i wyrzeczeń. Przede wszystkim należy zastanowić się czy flat coated retriever jest odpowiednią dla nas rasą. Jak każda inna rasa tak i te psy posiadają swoje specyficzne i charakterystyczne wymagania, którym trzeba będzie sprostać. Szukając hodowli warto poprosić hodowcę o przedstawienie wyników badań rodziców – wiele hodowli decyduje się na wykonywanie testów genetycznych, które mogą określić dziedziczenie choroby lub jej brak. Dobrze jest zapoznać się z zamieszczonymi w internecie opiniami o hodowli, jak i o samym hodowcy. Postarajmy się znaleźć opinie właścicieli szczeniąt z wcześniejszych miotów. Spotkajmy się z hodowcą osobiście, co pozwoli nam na zapoznanie się z warunkami panującymi w hodowli.
Pamiętajmy, że szczeniak odbierany z hodowli powinien posiadać książeczkę zdrowia, z wpisanymi informacjami o szczepieniach i odrobaczeniu. Maluch powinien również być zaczipowany. Wymogiem jest również metryczka potwierdzająca przynależność do danej rasy na podstawie której można później wyrobić rodowód – tylko metryka ze znakiem FCI i ZKwP potwierdza przynależność pupila do danej rasy. Co ważne, szczeniak może opuścić hodowlę dopiero po ukończeniu ósmego tygodnia życia.
Ile będziemy musieli zapłacić za szczeniaka? Szczeniaki flat coated retrievera kosztują zazwyczaj od 3000 do 3500 złotych. Na cenę składa się wiele czynników takich jak wiek psa, jego umaszczenie, płeć, popularność danej rasy w danym okresie i oczywiście renoma samej hodowli. Dlatego też może się okazać, że maluch z najbardziej prestiżowej hodowli, po najbardziej utytułowanych rodzicach będzie znacznie droższy. Niezależnie od ceny nigdy nie kupujmy psa z pseudohodowli. Dzięki temu nie będziemy wspierać takich miejsc i być może po pewnym czasie same upadną.

Czy flat coated retriever jest psem dla mnie?

Rasa ta nie ma szczególnych wymagań mieszkaniowych. Odnajdzie się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i domu z ogrodem pod warunkiem, że właściciel zapewni mu odpowiednią dawkę ruchu. Nie jest to rasa dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia, a także tych, które spędzają wiele godzin poza domem. Flat coated retriever potrzebuje bliskości człowieka. Najlepszym właścicielem dla tej rasy będzie osoba aktywna, ceniąca sobie bliskość pupila, konsekwentna, cierpliwa i łagodna. Jeśli tylko nowy właściciel poświęci swój czas na wychowanie dużego szczeniaka, jak i zapewni mu odpowiednią dawkę ruchu to zyska lojalnego i zapatrzonego w siebie przyjaciela na kilka lat.