icon_cart

0

koszyk
żywienie psa

Ile powinien jeść pies

Ile pies powinien jeść dziennie? Prawda jest taka, że ​​nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, ile i jak często psy powinny jeść, a każde szczenię ma swoje indywidualne potrzeby.
Odpowiedni harmonogram karmienia psa ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia. Zbyt mała ilość jedzenia każdego dnia może powodować niedobór niezbędnych składników odżywczych, które pomagają psom zachować zdrowie. Najlepszym sposobem na upewnienie się, że twój pies odżywia się prawidłowo, jest umieszczenie go w regularnym harmonogramie idealnej ilości zdrowej karmy.

Ile powinny jeść psy na podstawie wagi

Najprostszym sposobem na oszacowanie, ile twój pies powinien jeść każdego dnia, jest odmierzanie pokarmu na podstawie masy ciała. Oczywiście mniejsze psy potrzebują mniej jedzenia niż większe, ale jaka dokładnie jest idealna porcja?
Po pierwsze, ważne jest, aby dokładnie określić, ile waży twój pies i czy jego rozmiar ciała jest uważany za mały, średni czy duży. Brak kontroli wagi psa może spowodować, że łatwo przekarmisz swojego zwierzaka.
Poniżej znajduje się zalecany harmonogram karmienia określający, ile i jak często psy powinny jeść dziennie, w oparciu o ich wagę:

Psy ras miniaturowych (poniżej 5 kg)

Większość miłośników zwierząt domowych może rozróżnić psa-miniaturkę, gdy go zobaczy, ponieważ pomimo drobnej postury psy miniaturki mają interesujące charaktery, które zawsze wydają się wyróżniać z tłumu.
Kilka przykładów ras miniaturowych: ratlerki, hawańczyki i yorkshire teriery . Z reguły większość ras miniaturowych waży około 10 funtów.
Rasy miniaturowe powinny jeść:

1/3 szklanki dziennie jeśli ważą 1 kg
1/2 szklanki dziennie jeśli ważą 3 kg

Małe psy (5-10 kg)

Chociaż granica między psami ras miniaturowych a małymi rasami jest niewyraźna, ważne jest, aby znać różnicę, aby upewnić się, że zapewniasz swojemu psu odpowiednią dietę . Większość psów, które są na ogół większe niż psy ras miniaturowych, ale wciąż mają około 10 kg, uważa się za małe rasy.
Boston terriery, jamniki, shih tzu i mopsy można uznać za małe psy.
Małe rasy powinny jeść:

3/4 szklanki dziennie jeśli ważą 5 kg
1 szklanka dziennie jeśli ważą 7 kg
1 2/3 filiżanki dziennie jeśli ważą 10 kg

Średnie psy (15-25 kg)

Rasy średnie często potrzebują nieco więcej jedzenia niż ich mali przyjaciele. Chociaż termin „średni pies” wydaje się nieco niejasny, w rzeczywistości istnieje kilka popularnych ras, które potwierdzają, że to określenie.
Kilka przykładów średnich ras psów: owczarek australijski, bulterier i owczarek szkocki.
Rasy średnie powinny jeść:

1 3/4 filiżanki dziennie jeśli ważą 15 kg
2 1/4 filiżanek dziennie jeśli ważą 20 kg
2 2/3 filiżanki dziennie jeśli ważą 25 kg

 

Duże psy (30-60 i więcej kg)

Spójrzmy prawdzie w oczy: duże psy są łatwe do zauważenia. I chociaż mogą ważyć nawet dziesięć razy więcej niż rasy miniaturowe, duże szczenięta i tak lubią zachowywać się jak psy na kolanach. Nie powinno dziwić, że te łagodne olbrzymy każdego dnia odkładają mnóstwo jedzenia.
Owczarki niemieckie, golden retrievery, rottweilery i berneńskie psy pasterskie są uważane za duże rasy. Duże rasy powinny jeść:

3 filiżanki dziennie jeśli ważą 30 kg
3 1/2 filiżanki dziennie jeśli ważą 35 kg
3 3/4 filiżanki dziennie jeśli ważą 40 kg
4 1/4 filiżanek dziennie jeśli ważą 45 kg
4 1/2 filiżanki dziennie jeśli ważą 50 kg

 

Uwaga: dodaj dodatkową 1/3 szklanki na każde 5 kg, jeśli Twój pies waży ponad 50 kg.
Przekarmianie zwierzaka może powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne. Zapobiegaj otyłości zwierząt, zanim doprowadzi ona do innych szkodliwych chorób i dolegliwości.
Ile powinny jeść psy w zależności od wieku
Przy ustalaniu, ile karmić psa, ważne jest, aby wziąć pod uwagę jego wiek, a także wagę. Młode szczenięta i starsze psy mają bardzo różne potrzeby – szczenięta potrzebują pokarmu dla swojego rosnącego ciała, podczas gdy dieta dorosłych psów powinna skupiać się na utrzymaniu ich zdrowia.

 

Harmonogram karmienia szczeniąt i rosnących psów

Szczenięta będą wymagały nie tylko innego harmonogramu karmienia, ale także dużo więcej uwagi, aby upewnić się, że dobrze przystosowują się do nowych pokarmów. Pośród całego szaleństwa związanego z wychowywaniem szczeniaka, prawdopodobnie zastanawiasz się, ile karmy dla psów potrzebuje szczeniak.
Przez pierwsze osiem tygodni szczenięta powinny swobodnie pić mleko matki, kiedy tylko chcą. Po pierwszych czterech tygodniach mogą zacząć spożywać niewielkie ilości rozwodnionej suchej karmy, co pomoże im zrezygnować z mleka matki.
Po ośmiu tygodniach szczenięta powinny jeść dwa razy dziennie pokarm bogaty w składniki odżywcze.Harmonogram karmienia dorosłych psów

Gdy pies osiąga 90% swojej szacowanej wagi dorosłego psa, jest uważany za psa dorosłego pod względem karmienia. Oznacza to, że twoje szczenię może przejść na dietę dla dorosłych, co pomoże utrzymać jego wagę dzięki odżywkom dla zwierząt, które przeszły już fazę wzrostu.
Etapy wzrostu szczeniąt zwykle trwają do siedmiu miesięcy, ale większe rasy mogą czasami rosnąć do ukończenia roku.

Chociaż waga i wiek są często głównymi czynnikami decydującymi o tym, ile i jak często pies powinien jeść dziennie, nie można wykluczyć innych czynników, które wpłyną na dietę twojego psa.

Stan zdrowia. Jeśli Twój pies cierpi na jakiekolwiek schorzenia, ważne jest, aby porozmawiać z weterynarzem o najlepszym harmonogramie karmienia dla twojego psa.
Psy z określonymi schorzeniami, takimi jak kamienie moczowe, problemy z wagą lub choroby serca, wątroby i nerek, wymagają wyjątkowej diety, która pomoże im poradzić sobie z ich chorobami.

Poziom aktywności. Podobnie jak ludzie, poziom aktywności psa może wpływać na jego potrzeby żywieniowe i dietetyczne . Mniej aktywne psy potrzebują mniej tłuszczu i najprawdopodobniej nie będą musiały przekraczać zalecanych kalorii. Z drugiej strony bardzo aktywne szczenięta mogą potrzebować więcej kalorii w swojej diecie.

Harmonogram karmienia psów. Jak zawsze, zalecamy skonsultowanie się z weterynarzem przed podjęciem decyzji o karmieniu psa, harmonogramie karmienia i wielkości porcji. Jednak te sugerowane harmonogramy karmienia są ogólnie akceptowane jako bezpieczne dla twojego psa.
Dorosłe psy powinny jeść dwa razy dziennie: raz rano (około 7 rano, kiedy możesz zjeść śniadanie) i raz wieczorem (około 18:00 lub podczas kolacji).
Szczenięta zazwyczaj jedzą trzy razy dziennie (czasem cztery razy przy bardzo aktywnych szczeniętach). Szczenięta mogą jeść śniadanie i kolację zgodnie z harmonogramem dorosłych psów, ale mogą również wymagać posiłku w południe (około godziny 12:00).
Wielu właścicieli zwierząt domowych z bardziej napiętym lub ciągle zmieniającym się harmonogramem zastanawia się, czy mogą karmić psa raz lub dwa razy dziennie. Niektóre źródła twierdzą, że karmienie dorosłych psów tylko raz dziennie jest dozwolone. Jeśli nadal nie masz pewności, jak często karmić psa, zapytaj weterynarza.

Wskazówki dotyczące karmienia psów

Wielu opiekunów zwierząt domowych obawia się niedożywienia lub przekarmienia swojego psa. W końcu nie ma jednego uniwersalnego podejścia do karmienia. Wiek, rasa, płeć, poziom aktywności i rodzaj pożywienia mają wpływ na to, ile jedzenia będzie wymagał twój pies. A przy rosnących wskaźnikach otyłości zwierząt domowych, znalezienie szczęśliwego środka, aby utrzymać zdrową wagę psa bez odczuwania głodu, może być wyzwaniem. Ale to jest możliwe.
Określanie spożycia pokarmu przez psa to proces, który wymaga monitorowania wyników karmienia i dostosowywania porcji w razie potrzeby, aby zapewnić psu dobre zdrowie i optymalną wagę ciała.
Poniższe wskazówki dotyczące karmienia psa pomogą ci ustalić, ile pokarmu powinieneś podawać swojemu psu:

  • Przekonaj psa do jedzenia. Psy mogą być uparte, a jeśli zmagasz się ze szczenięciem, zalecamy dodanie do posiłku odrobiny rosołu lub małego przysmaku, aby zachęcić je do jedzenia.
  • Ogranicz czas posiłków. Pozostawienie jedzenia psa przez cały dzień może spowodować, że całkowicie je zignoruje. Aby przełamać ten nawyk, zostaw jedzenie w porze posiłku na 10 minut, a nawet jeśli go nie dotykają, zabierz miskę aż do następnego posiłku. To nauczy twoje szczenię jeść, gdy miska będzie leżała na ziemi.
  • Spowolnij jedzenie. Niektóre psy wydają się zjadać jedzenie w ciągu sekundy. Zbyt szybkie jedzenie może być niebezpieczne dla psów.

Konsekwentny harmonogram karmienia i odpowiednie dawki karmy uchronią twojego zwierzaka przed nadwagą lub niedowagą. Zdrowy harmonogram karmienia i dieta zapewnią, że twoje szczenię otrzyma wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze z pożywienia.

  • Poznaj dzienne zapotrzebowanie na kalorie swojego psa. Dzienne zapotrzebowanie na kalorie twojego psa zależy od jego idealnej masy ciała i jest punktem wyjścia do określenia, ile jedzenia potrzebuje twój pies. Zapoznaj się z tabelami żywieniowymi i pilnuj, aby twój pies nie zjadał więcej niż potrzebuje.
masa ciała psa
(kg)
zapotrzebowanie
energetyczne
(kcal/dobę)
5 374
10 630
15 584
20 1059
25 1252
30 1436
35 1612
40 1781
45 1946
50 2106
60 2415
  • Poznaj zawartość kalorii w pożywieniu swojego psa. Aby nakarmić psa odpowiednią porcją, musisz znać zawartość kalorii w pożywieniu twojego psa. Komercyjne karmy dla zwierząt domowych zawierają te informacje na opakowaniu. Jeśli gotujesz w domu dla swojego psa, musisz zbadać zawartość kalorii w składnikach przepisu.
    Znajomość dziennego zapotrzebowania na kalorie twojego psa wraz z zawartością kalorii w karmach umożliwia prawidłowe porcjowanie posiłków w celu zaspokojenia jego zapotrzebowania kalorycznego.
  • Nie zapomnij o smakołykach i dodatkach. Odłóż do 10% spożycia kalorii psa na smakołyki i dodatki. Pamiętaj, że wszystko, co je twój pies (smakołyki, dodatki, gryzaki) powinno być uwzględnione w dziennym spożyciu kalorii. Gryzaki, smakołyki i suplementy przyczyniają się do dziennego spożycia kalorii Twojego psa.
  • Regularnie monitoruj wagę swojego psa. Jeśli twój pies spadnie poniżej swojej idealnej wagi, zwiększaj spożycie karmy o 10% co miesiąc. Jeśli przybiera na wadze, zmniejsz spożycie o 10%. Regularnie waż swojego psa i śledź zmiany wagi. Psy z nadwagą powinny mieć kontrolę wagi co dwa tygodnie, aby osiągnąć docelową wagę.
  • Dokładnie odmierzaj porcje karmy dla psa. Aby zachować spójność w karmieniu, wyrób sobie nawyk ważenia porcji karmy dla psów. Unikaj szacowania lub odmierzania wzrokiem nabieranych porcji, ponieważ często prowadzi to do przekarmienia lub niedożywienia, szczególnie u psów małych ras.
  • Unikaj zmiany jedzenia. Wybierz wysokiej jakości karmę, którą lubi twój pies i trzymaj się jej. Karmy dla psów różnią się pod względem zawartości kalorii i składników odżywczych. Dlatego regularne zmienianie karmy zmieni przyjmowanie składników odżywczych przez psa i będzie wymagało ponownego obliczenia prawidłowych porcji do karmienia.
  • Zasięgnij rady u swojego weterynarza. Szczenięta, ciężarne i karmiące psy oraz psy z chorobami mają zwiększone zapotrzebowanie na energię i bardziej złożone potrzeby żywieniowe. Porozmawiaj z weterynarzem o specjalistycznych wymaganiach żywieniowych twojego psa.

 

Jak karmić starszego psa

Każdy pies, a szczególnie każdy pies senior, jest inny pod względem żywienia. Czasami długowieczność to po prostu kwestia dobrej opieki, dobrych genów i szczęścia. Ale są pewne podstawy, które jednak odnoszą się do wszystkich.

Ile kalorii powinien spożywać starszy pies?

Jednym z kilku problemów żywieniowych związanych ze starszymi psami jest to, czy potrzebują więcej czy mniej kalorii. Niekoniecznie my (i nasze psy) stajemy się leniwi z wiekiem. Zmiany tempa metabolizmu powodują spalanie mniejszej ilości kalorii i przechowywanie ich w postaci tłuszczu. Ostatnie badania wykazały, że dojrzałe psy potrzebują o 20% mniej kalorii, aby utrzymać tę samą wagę, co młodsze. Psy wchodzące w starszy wiek mogą odnieść korzyści z jedzenia pokarmu o mniejszej zawartości tłuszczu i mniejszej ilości kalorii. Badania sugerują również, że L-karnityna, witamino-podobny związek wytwarzany z aminokwasów występujących w czerwonym mięsie, rybach, kurczakach i produktach mlecznych, może pomóc organizmowi w wykorzystywaniu tłuszczu jako energii.
W miarę jak psy przechodzą ze starego do bardzo starego wieku, mają tendencję do przestania przybierania na wadze, a zamiast tego zaczynają tracić na wadze i faktycznie wymagają więcej kalorii. W takich przypadkach często mają zmniejszony apetyt, prawdopodobnie związany z osłabieniem węchu lub smaku, a nawet mogą mieć trudności z żuciem lub połykaniem. Zwiększenie zawartości tłuszczu w diecie może zwiększyć smakowitość i zawartość kalorii oraz może poprawić wydajność białka dostarczanego do organizmu.

Ile białka powinien jeść mój starszy pies?

Zwiększenie białka pomoże utrzymać mięśnie. Ale czy białko nie jest złe dla starych psów, ponieważ obciąża nerki? Nie – ten mit zaczął się od badań nad gryzoniami z lat czterdziestych. Psy wyewoluowały, aby jeść więcej mięsa i białka niż szczury, a kolejne badania obaliły pogląd, że białko jest złe dla starych psów i potwierdziły, że białko nie wpływa negatywnie na nerki. W rzeczywistości istnieją obecnie dowody sugerujące, że stare psy potrzebują więcej białka. Badanie porównujące zapotrzebowanie na białko u 2-letnich psów Beagle z 13-letnimi psami Beagle wykazało, że starsze psy potrzebowały co najmniej 50% więcej białka w diecie.
Białko jest ważne dla starszych psów. Nawet podczas ćwiczeń starsze psy mają tendencję do utraty masy mięśniowej, co oznacza utratę rezerw białka. Utrata rezerw tkanki mięśniowej i białka może osłabić układ odpornościowy i zmniejszyć zdolność organizmu do reagowania na uraz fizyczny, czynniki zakaźne lub stres. Utrata rezerw białka oznacza również, że organizm może nie mieć wystarczającej ilości aminokwasów do naprawy tkanek i metabolizmu energetycznego. Diety seniorów powinny mieć zwiększony stosunek białka do kalorii, dostarczając co najmniej 25 % kalorii z białka.

Ile błonnika potrzebuje mój starszy pies?

Niektóre diety seniorów mogą zawierać dodatkowy poziom błonnika, zwykle wraz z mniejszą ilością kalorii, jako sposób na pomoc psu w schudnięciu. Pamiętaj jednak, że bardzo stare psy prawdopodobnie nie muszą chudnąć. Ponadto błonnik może również zmniejszać spożycie niektórych niezbędnych składników odżywczych. Błonnik na bazie celulozy jest słabo fermentujący i może znacznie zmniejszyć strawność innych składników odżywczych w pożywieniu.
Włókno ma jednak swoje zastosowania. Może pomóc złagodzić zaparcia, które mogą stanowić problem u starszych psów. Może również zapewniać regulację glukozy, która może być zmieniona u starszych psów. Chociaż włókna oparte na celulozie są tradycyjnie stosowane w karmach dla psów, ostatnie odkrycia sugerują, że mieszanki włókien o umiarkowanej fermentacji mogą zapewnić lepszą regulację poziomu glukozy i trawienie składników odżywczych.

Czy mój starszy pies potrzebuje minerałów?

Z wiekiem mówi się nam, że powinniśmy pozbyć się soli z naszej diety. To tylko częściowo prawda w przypadku psów. Ludzie mają tendencję do spożywania wyższych poziomów sodu niż psy i częściej cierpią na nadciśnienie. Większość komercyjnych karm dla psów dostarcza więcej sodu niż psy potrzebują, ale psy, podobnie jak ludzie, wolą trochę sodu w diecie. Mimo to psy z nadciśnieniem, problemami z sercem i nerkami zwykle potrzebują diety niskosodowej. Ponadto warunki te mogą utrudniać psu wydalanie nadmiaru sodu podawanego w jego diecie. Zmniejszanie, a nie eliminowanie sodu jest zazwyczaj dobrym pomysłem dla każdego seniora, o ile pies nadal będzie jadł podawaną mu karmę bez soli.
W przeciwieństwie do ludzi, większość psów nie wydaje się cierpieć na osteoporozę, przynajmniej jeśli były utrzymywane na zbilansowanej diecie z odpowiednią ilością wapnia we wcześniejszych latach. Dlatego starsze psy jedzące komercyjną dietę nie potrzebują suplementacji wapniem.
Stare psy są bardziej podatne na odwodnienie, często z powodu problemów zdrowotnych, takich jak choroba nerek, która powoduje częstsze oddawanie moczu, lub dlatego, że przyjmują leki, takie jak leki moczopędne na choroby serca. Upewnienie się, że woda jest świeża, chłodna i łatwo dostępna, może zachęcić psa do picia większej ilości wody.

Karmienie suki w ciąży

Dobre odżywianie i zbilansowana dieta są niezbędnymi elementami dobrego zdrowia psa. Dotyczy to zwłaszcza ciężarnych psów. Przekarmianie lub niedostateczne karmienie w pewnych okresach ciąży psa może być szkodliwe dla jego zdrowia i zdrowia rozwijających się szczeniąt. Podczas karmienia ciężarnego psa, ludzie mają tendencję do przekarmiania we wczesnym okresie ciąży i nie karmią wystarczająco dużo, gdy pies karmi.
Twój pies potrzebuje świeżej wody dostępnej przez cały czas. Odnosi się to przez całe życie twojego psa. Psu nigdy nie należy odmawiać dostępu do wody, chyba że zostanie to wyraźnie poinstruowane przez weterynarza.
Przed rozmnażaniem twój pies powinien być karmiony wysokiej jakości karmą dla dorosłych psów. Po zajściu psa w ciążę kontynuuj karmienie jej normalną ilością wysokiej jakości karmy dla dorosłych psów. W pierwszych 4-5 tygodniach ciąży szczenięta rosną w niewielkim stopniu. (Ciąża u psów trwa około 62 dni.) Oznacza to, że twój pies nie będzie potrzebował dodatkowych składników odżywczych. Nadmierne karmienie na początku ciąży powoduje dodanie zbędnej tkanki tłuszczowej, co utrudni poród i zwiększy ryzyko powikłań. Przygotuj się na 3-10 dniowy okres braku apetytu u twojego psa około trzeciego tygodnia ciąży. Jest to częste zjawisko i nie jest zbyt wielkim problemem, jeśli pies przynajmniej trochę je. Jeśli całkowicie przestanie jeść na dłużej niż 1 do 2 dni, skonsultuj się z weterynarzem.
W ciągu ostatnich 3-4 tygodni ciąży szczenięta zaczynają szybko rosnąć. Powoduje to duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a przyszła mama będzie potrzebować więcej energii. W tej końcowej fazie ciąży waga twojego psa powinna stopniowo wzrastać o 25 do 30 procent. Z tego powodu, w ciągu ostatnich 3 do 4 tygodni ciąży, twój pies powinien być stopniowo karmiony coraz większą ilością jedzenia, dopóki nie zje około 25 do 30 procent więcej jedzenia przed zajściem w ciążę. Oznacza to, że jeśli twój pies zwykle zjada 1 szklankę jedzenia dwa razy dziennie, powinieneś powoli zwiększać jego ilość, aż zje 1 1/4 do 1 1/3 szklanki jedzenia dwa razy dziennie. Dobrym pomysłem jest również stopniowe przestawianie jej jedzenia na dietę, która zawiera więcej kalorii na kęs. Obejmuje to karmę dla szczeniąt lub karmę weterynaryjną/laktacyjną. Karmiąc swojego dorosłego psa karmą dla szczeniąt, będzie w stanie spożywać niezbędne składniki odżywcze, aby zapewnić je szybko rosnącemu potomstwu. Dobrym wyborem jest również dieta laktacyjna.

Częstotliwość karmienia psa będzie się różnić i może zależeć od wielkości miotu. Niektóre psy z dużymi miotami nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby zjeść duży posiłek dwa razy dziennie. Być może będziesz musiał zapewnić małe, częste posiłki w ciągu dnia. Niektórym ludziom udaje się pozostawienie dziennej racji żywnościowej w misce i pozwolenie psu na skubanie do woli. Jeśli zdecydujesz się pozwolić jej jeść samej, bardzo ważne jest, aby upewnić się, że twój pies je wystarczająco dużo. Zła dieta, zwłaszcza w późnej ciąży, może prowadzić do zatrucia ciążowego.
Tuż przed porodem twój pies drastycznie zmniejszy ilość spożywanego jedzenia, a niektóre nawet przestaną jeść. To jeden ze znaków, że w ciągu najbliższych 24 do 48 godzin mogą urodzić się szczenięta. Zostaw jedzenie dostępne na wypadek, gdyby chciała jeść, ale nie oczekuj, że będzie miała taki sam apetyt. O ten spadek apetytu nie ma się czym martwić, ale możesz przygotować wszystko na nowo przybyłych.

Suplementy dla psów 

Niektórzy weterynarze zalecają podawanie sukom witamin w czasie ciąży. Wielu weterynarzy uważa, że ​​odpowiednio karmiony pies otrzyma wystarczającą ilość składników odżywczych poprzez dietę. Tak czy inaczej, nie dodawaj niczego do diety swojego psa, chyba że zostanie to wyraźnie poinstruowane przez weterynarza. Nadmiar niektórych witamin lub minerałów może mieć niszczący wpływ na mamę i dzieci.
Wapń to jeden z suplementów, który zasługuje na szczególną uwagę. Suplementacja ciężarnego psa zdecydowanie nie jest zalecana. Podawanie suplementacji wapnia, szczególnie w późnej ciąży, wiąże się ze zwiększeniem ryzyka rzucawki (niski poziom wapnia we krwi) u karmiących psów. Nadmiar wapnia jest również powiązany z trudnymi porodami, złogami wapnia w tkankach miękkich u szczeniąt i pewnymi nieprawidłowościami stawów u szczeniąt. Z tego powodu nie należy podawać ciężarnemu psu wapnia, chyba że zaleci to lekarz weterynarii.Ile podawać psu gotowanego jedzenia

Jedno z pierwszych pytań, które pojawia się, gdy ktoś chce przejść na dietę domową, brzmi: ile powinienem podawac jedzenia swojemu pupilowi? Istnieją wskazówki, które mogą pomóc w ustaleniu dawki wyjściowej, ale pamiętaj, że każdy pies jest indywidualnością. Ilość pokarmu potrzebna każdemu psu będzie się znacznie różnić w zależności od poziomu aktywności i metabolizmu oraz takich czynników, jak ilość tłuszczu w diecie. Uważnie obserwuj wagę swojego psa za każdym razem, gdy zmieniasz dietę i dostosuj dawki, w razie potrzeby, zwiększając lub zmniejszając jednorazowo nie więcej niż 10 procent.
Dla psów w każdym wieku zdrowsze jest bycie szczupłym, a nie otyłym. Jeśli masz psa, który jest stosunkowo mało aktywny lub ma tendencję do łatwego przybierania na wadze, możesz zmniejszyć ilość tłuszczu w diecie, usuwając skórę i widoczny tłuszcz z drobiu oraz karmiąc go chudszym mięsem i niskotłuszczowymi produktami mlecznymi. W przypadku psów wymagających diety o bardzo niskiej zawartości tłuszczu z powodu przewlekłego zapalenia trzustki lub nietolerancji tłuszczu, gotowanie mięsa lub płukanie po ugotowaniu usunie większość tłuszczu.

Zasadniczo psy zjadają codziennie około 2 do 3 procent swojej masy ciała w świeżej żywności. Duże psy będą miały tendencję do jedzenia mniejszego procentu, a małe większego procentu ich masy ciała. Rasy miniaturowe mogą potrzebować nawet od 4 do 5 procent swojej masy ciała dziennie, podczas gdy rasy olbrzymie mogą jeść zaledwie 1½ procent, a nawet mniej.
Jeśli dajesz psu dwa posiłki dziennie, podziel łączną ilość na pół na każdy posiłek. Jeśli wiesz, że twój pies jest bardzo aktywny, ma tendencję do szczupłej budowy ciała lub je teraz więcej, niż można by się spodziewać w jego wieku i wielkości, zacznij od większych ilości i karm go bardziej tłustymi produktami. Jeśli masz psa, który ma nadwagę lub łatwo przybiera na wadze, zacznij od mniejszej ilości i dawaj mu produkty o niższej zawartości tłuszczu. Ponownie obserwuj wagę psa, jeśli to możliwe, używając wagi i dostosuj ją w razie potrzeby.

Zwróć uwagę, że zielone warzywa liściaste dostarczają niewielu kalorii, więc nie licz ich przy obliczaniu ilości pożywienia, ale dodaj je do reszty diety. Jeśli masz psa, który ma nadwagę i lubi warzywa, jest to jeden ze sposobów na zwiększenie ilości jedzenia bez powodowania przyrostu masy ciała.
Zawartość tłuszczu w diecie wpłynie na ilość, którą karmisz. Większość psów powinna mieć w swojej diecie umiarkowaną ilość tłuszczu, co oznacza ograniczenie mięs o wysokiej zawartości tłuszczu, takich jak 75 procent chudej mielonej wołowiny i niektórych produktów z mielonej jagnięciny i wieprzowiny. Podczas karmienia drobiem (np. kurczakiem, indykiem, kaczką) usuń widoczne grudki tłuszczu, a może także część skóry, szczególnie jeśli twój pies nie jest zbyt aktywny.

Jeśli okaże się, że musisz karmić psa w ilościach mniejszych niż zalecane powyżej, aby utrzymać zdrową wagę psa, spróbuj zmniejszyć ilość tłuszczu, aby mógł jeść więcej i uzyskać potrzebne mu składniki odżywcze (ale nie karm naprawdę niskotłuszczowym jedzeniem, ponieważ spowoduje to, że twój pies będzie czuł się cały czas głodny).
Z drugiej strony, jeśli okaże się, że musisz karmić więcej, niż można by oczekiwać dla wielkości twojego psa, możesz zwiększyć ilość tłuszczu. Psy pracujące i te, które są bardzo aktywne i mają problemy z utrzymaniem wagi, skorzystają na diecie o wysokiej zawartości tłuszczu. Pamiętaj, że psy zwykle nie mają problemów z wysokim poziomem cholesterolu, więc nie stanowi to problemu, jeśli musisz stosować dietę wysokotłuszczową.
Ziarna i węglowodany skrobiowe mogą również wpływać na wagę. Psy, które mają problemy z utrzymaniem wagi przy normalnej ilości jedzenia, mogą odnieść korzyści z dodania węglowodanów, a zmniejszenie ich może pomóc tym, które muszą schudnąć.

Przeczytaj również: Ranking karm dla psów 2021 – jaką karmę wybrać?