icon_cart

0

koszyk
pies podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych

Dlaczego psy patrzą nam w oczy, gdy robią kupę?

Choć pies to najbliższy przyjaciel człowieka, do dziś nie udało się jednoznacznie wyjaśnić motywacji niektórych z jego dziwacznych zachowań. Czy zastanawialiście się na przykład, dlaczego pupil tak intensywnie się nam przygląda podczas swojej toalety?
Powstało wiele teorii, stawiających sobie za cel wyjaśnienie tego fenomenu.

Czy aby na pewno dobrze wybrałem miejsce?

„Jeżeli pies patrzy na właściciela podczas załatwiania się, prawdopodobnie szuka naszej aprobaty, czyli potwierdzenia, że wybrał na to dobre miejsce” twierdzi amerykańska behawiorystka i treserka Madeline Friedman. Nick Jones, behawiorysta z Londynu, dodaje: „Właściciel, który zganił kiedyś psa za wypróżnienie się w złym miejscu, najpewniej wywołał tym niepewność pupila”. Jeśli chcemy więc uniknąć krępującego, pytającego spojrzenia naszego milusińskiego, gdy oddaje się wiadomej czynności, lepiej nigdy nie karcić go zbyt mocno za wybór nieodpowiedniej miejscówki na psią toaletę.

Co z moją nagrodą?

Może zdarzyć się, że wpatrzone w nas psy wcale nie boją się nagany, a wręcz odwrotnie. Według Madeline Friedman mogą oczekiwać nagrody za załatwianie się na dworze. „Szczeniaki często nagradza się za wychodzenie za potrzebą poza mieszkanie. Jeżeli pies jest w miarę dobrze wytresowany do życia w domu, większość właścicieli z czasem porzuca ten zwyczaj. Myślę jednak, że zwierzak nadal pamięta, za co dostawał kiedyś te smakołyki i liczy, że wypróżniając się w dobrym miejscu, ponownie je dostanie.”

Pies patrzy jak robi kupę

Przecież jesteś moją mamą

Wskutek wspomnianych we wstępie badań odkryto, że wzajemne spojrzenie pana i pupila prowokuje biologiczną reakcję podobną do tej, której doświadczają patrzące na siebie matki i ich dzieci w wieku niemowlęcym. Można więc uznać, że jeśli twojemu psiakowi zdarza się obdarować cię długim spojrzeniem, to traktuje cię jak swoją mamę. Nawet podczas toalety.

Mam to po dziadku

Istnieje również teoria traktująca uciążliwe spojrzenie towarzyszące wypróżnianiu jako atawizm przejęty po wilkach – przodkach wszystkich naszych Reksów, Burków i Kajtków.
„Pozycja, w której psy się załatwiają, wystawia je na ryzyko” mówi Friedman i dodaje: „Poczucie zagrożenia towarzyszące tej czynności to cecha odziedziczona po wilkach, które nieustannie zmagały się z niebezpieczeństwami czyhającymi w dziczy. Myślę, że psy upewniają się, czy pilnujemy ich <tyłów>, kiedy znajdują się w tej niebezpiecznej pozycji przez dłuższy czas.”

Pies robi kupę na obiedience

To ty się gapisz, człowieku

Wszystkie nadmienione wyjaśnienia wydają się wiarygodne, ale dr Sonja Olson z BluePearl Veterinary Partners twierdzi, że ciężko uznać któreś za obowiązujące: „Twój pies może równie dobrze prosić o odrobinę prywatności. Przecież jego intensywne spojrzenie da się różnie uzasadnić w różnej sytuacji. W dodatku wszystko zależy od rasy, relacji z właścicielem i wielu innych czynników. A może po prostu to ty inicjujesz i utrzymujesz kontakt wzrokowy?”

No tak, to dobre spostrzeżenie. Może to my za bardzo przyglądamy się naszym pupilom i nieelegancko zaburzamy ich prywatność. Czy w takim wypadku nagminne wchodzenie za nami do łazienki powinniśmy potraktować jako wyrachowaną psią zemstę?

Pies robi kupę na obiedience

Prezentowane teorie są oparte m.in. o badania nad znaczeniem utrzymywania kontaktu wzrokowego między ludźmi i ich psami przeprowadzone w 2009 oraz artykuł „Why Do Dogs Stare At You When They Poop?” zamieszczony w serwisie TheDodo.com