icon_cart

0

koszyk
labradory psy, które uwielbiają jeść

Dlaczego labradory po prostu muszą błagać o jedzenie?

Na pewno znacie to uczucie, kiedy pies spogląda na nas oczami jak paciorki, błagając o smakołyk. Ciężko powiedzieć wtedy „nie”, prawda? I nie ma znaczenia, jak bardzo zależy nam na jego zdrowiu czy kondycji.

Okazuje się, że niektóre rasy psów wystawiają właścicieli na tę ciężką próbę częściej niż inne. W dodatku robią to z podziwu godnym samozaparciem i długo nie dają za wygraną. Badania przeprowadzone przez Eleanor Raffn, chirurg weterynarz z brytyjskiego University of Cambridge, dowodzą, że to labradory są najbardziej skłonne wykonywać czynności prowadzące do zdobycia większej ilości jedzenia. w tym błagać swoich właścicieli o przekąski. Pani doktor przyznała w rozmowie z magazynem Live Science, że do naukowego zgłębienia przyczyn tego zachowania nakłoniła ją niepokojąco duża liczba otyłych labradorów pojawiających się w jej klinice. „Kiedy rozmawiam z ich właścicielami, każdy mówi, że jego pies ma prawdziwą obsesję na punkcie jedzenia. A kiedykolwiek widzimy, że jakieś zachowanie jest bardziej typowe dla danej rasy, możemy założyć, iż odpowiadają za to geny” – stwierdziła, po czym postanowiła przyjrzeć się dokładnie biologii labradorów, by zweryfikować swoją teorię.

szczeniak zjada karmę

Wszystkiemu winne są geny

W pierwszej kolejności Raffan przyjrzała się wraz z kolegami grupie 33 labradorów. 18 z nich było zdrowych, 15 cierpiało na otyłość. Naukowcy postanowili odnaleźć geny odpowiadające za skłonność psów do nadmiernego przybierania na wadze. Odkryli, że otyłe psy częściej posiadały wariację genu zwanego POMC, który miał tendencję do zbierania się w jednym miejscu. Powodowało to, że zawodził „wyłącznik głodu” informujący psa o tym, że już się najadł. „Gdy ten mechanizm nie działał jak należy, zwierzaki nie czują nigdy sytości i są dużo bardziej pobudzone, widząc pożywienie” – skomentowała wynik badań Raffan.

Po przyjrzeniu się kolejnym 700 labradorom naukowcy odkryli, że wspomniana wariacja genów POMC występuje aż u jednego na cztery psy. Co prawda nie wszystkie z tych labradorów były otyłe, jednak według ankiety wypełnionej przez ich właścicieli miały dużo większą skłonność do błagania o jedzenie. Zbadanie 38 innych ras psów doprowadziło Raffan i jej kolegów do wniosku, że jeszcze tylko jedna posiada wariację POMC – mowa o flat-coated retrieverach, które i tak są blisko spokrewnione z labradorami.

„POMC to częsta genetyczna wariacja u labradorów i ma znaczny wpływ na psy, które ją posiadają. Pozwala uzasadnić, dlaczego labradory w porównaniu z innymi rasami mają dużo większą skłonność do tycia.” – podsumowała pani doktor.

Psiej natury nie zmienimy

Według Raffan nie ma niestety szybkiego, „magicznego” sposobu na zwalczenie otyłości naszego labradora. Jeśli pupil cierpi na nadwagę, musimy po prostu kontrolować, co je i zachęcić go do częstego ruchu. Rasa psa nie ma w tym wypadku większego znaczenia.

Niemniej jednak, kiedy jesteśmy właścicielami labradorów, miejmy na uwadze, że nasi pupile błaganie o jedzenie mają we krwi i nic na to nie poradzimy. „To nie jest tak, że kiedy labrador jest otyły, to nie możemy w ogóle walczyć z jego apetytem – jest to po prostu dużo cięższe niż w przypadku innych psów” – podkreśla Raffan.  Tym bardziej musimy się postarać, aby nie ulegać pupilowi, gdy nęka nas smutnym, proszącym spojrzeniem. Ale dla jego zdrowia warto się postarać.

szczęśliwy labrador