icon_cart

0

koszyk
jak kot reaguje na ogórka

Dlaczego koty boją się ogórków?

Wszyscy właściciele kotów doskonale zdają sobie sprawę, że często ich małe pupile zachowują się dość irracjonalnie. Niespodziewane gonitwy i podskoki, wchodzenie do małych przestrzeni, czy zrzucanie różnych rzeczy ze stołów są na porządku dziennym. Zdarzają się oczywiście zupełnie niesamowite zachowania, jak popularny ostatnio w mediach społecznościowych strach kotów przed ogórkami.

Kot ogórek
źródło: giphy.com

Internet przeżywa właśnie kolejny bum filmików z kotami w rolach głównych. Każdy z nich odgrywa bardzo podobną scenę. Podczas gdy pupile jedzą, ich właściciele podkładają za nimi ogórki. Kiedy koty tylko je spostrzegą, to wpadają w panikę i podskakują albo uciekają. Niektóre filmiki pokazują również późniejsze reakcje swoich pupili, które czekają w napięciu na „pierwszy ruch” ogórków.

Kot ogórek
źródło: giphy.com

Te bardzo zabawne zachowania kotów rodzą podstawowe i fundamentalne pytanie, dlaczego koty tak bardzo się boją tych niewinnych i kompletnie nieruchomych warzyw?
Należy oczywiście zwrócić uwagę na brak dowodów strachu przed ogórkami, gdy te są widziane przez koty z odległości, dlatego istnieje podejrzenie, że nie boją się samych ogórków, tylko ich niespodziewanej obecności. Możliwe, że na inne warzywa będą reagowały w ten sam sposób. Znany behawiorysta zwierząt dr Roger Mugford uważa, że taka reakcja jest związana z niespodziewanym znalezieniem niezwykłego obiektu, który został potajemnie podłożony, gdy kot jadł ze swojej miski.

Wielu użytkowników Internetu w swoich komentarzach podejrzewa, że wszystkiemu winien jest kształt ogórka. Powszechnie uważa się, że może przypominać on węża, a koty, które są urodzonymi łowcami, na ich widok często reagują agresywnie.

Kot ogórek
źródło: giphy.com

Jednak według dr Rogera Mugforda, koty wystraszą się każdego ukrytego za nimi przedmiotu i to bez różnicy, czy to będzie ogórek, banan czy plastikowa ryba.

„Koty są podejrzliwe z natury. Ich wyostrzone zmysły szczególnie mocno reagują na wszystko co gwałtownie się porusza, wydaje dziwny odgłos oraz nieregularnie świeci. A jeśli trafią na przedmiot, który jest im nieznany, mogą zachować się bardzo gwałtownie”.

Kot ogórek
źródło: giphy.com