icon_cart

0

koszyk
czego nie może jeść królik

Dieta królika – czego nie powinien jeść

Króliki mają wyspecjalizowany układ trawienny. Ich charakterystyczna zdolność do przetwarzania błonnika i składników odżywczych sprawia, że ​​przystosowują się do wielu różnych środowisk, ale ich unikalny układ trawienny oznacza, że ​​ich opiekunowie muszą zachować szczególną ostrożność podczas karmienia.

Układ pokarmowy królika

Utrzymywanie zdrowego układu pokarmowego królika. Króliki są roślinożercami, co oznacza, że ​​jedzą tylko rośliny. Mają wyspecjalizowany przewód pokarmowy, aby dostosować się do tej diety. Czy wiesz, że króliki mogą jeść do 30 razy dziennie i spożywać 2-8 gramów jedzenia na posiłek? nie potrafią one również zwymiotować i produkują 2 rodzaje kału, z czego jeden spożywają.  przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przewodzie pokarmowym królika, o tym, jak utrzymać go w zdrowiu.

Anatomia przewodu pokarmowego królika

  • Króliki mają jeden żołądek, jelita cienkie składające się z 2 części zwanych jelitem czczym i jelitem krętym oraz jelito grube składające się z kątnicy i wyspecjalizowanej okrężnicy, która może oddzielać cząstki pokarmu, pozwalając królikowi zachować dobre włókna.
  • Króliki mają dość szybki czas przejścia przez przewód pokarmowy, co oznacza, że ​​od momentu spożycia pokarmu można go przetworzyć przez cały przewód pokarmowy w około 19 godzin.
  • Króliki zjadają materiał roślinny, przeżuwając pokarm do 120 razy na minutę, a następnie połykają pokarm, który przechodzi przez przełyk do żołądka.

Żołądek królika. Żołądek ma 2 zwieracze, jeden na wejściu, a drugi na wyjściu do jelita cienkiego. Zwieracz wejściowy, zwany zwieraczem serca, jest bardzo silny i zapobiega wymiotom królików. Żołądek wydala kwas i pepsynę, aby zacząć rozkładać pokarm. pH żołądka jest bardzo kwaśne w porównaniu z ludzkim. Pokarm powinien opuścić żołądek w ciągu 3 do 6 godzin i przejść do jelita cienkiego.

Jelito cienkie. Gdy materiał spożywczy znajdzie się w jelicie cienkim, organizm może zacząć wchłaniać składniki odżywcze, takie jak lipidy, elektrolity i aminokwasy. Pokarm szybko przechodzi przez jelito cienkie i do kątnicy, zajmuje to tylko około 30 do 60 minut. Jelito cienkie wydziela również substancję zwaną wodorowęglanem, która neutralizuje wysoki poziom kwasu, który został wprowadzony z żołądka.
Koniec jelita cienkiego powiększa się do obszaru zwanego sacculus rotundus i składa się głównie z tkanki limfatycznej. W jelicie cienkim znajdują się mniejsze plamy tkanki limfatycznej zwane łatami Peyera. Te obszary tkanki limfatycznej są ważne dla ogólnego zdrowia immunologicznego, więc utrzymanie zdrowego przewodu pokarmowego ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowego układu odpornościowego u królika.

Jelito grube i kątnica. Następnie pokarm dostaje się do jelita grubego i trafia do kątnicy. W jelicie ślepym rozkłada się strawne włókna i skrobie poprzez fermentację i zawiera dobre mikroorganizmy. Jeśli dobre bakterie ulegną zmianie, może to prowadzić do przerostu patogenów zwanego dysbiozą, co może być śmiertelne. W jelicie ślepym mieści się 10 razy więcej materiału niż w żołądku, a przeciętnie 40% pożywienia znajduje się w jelicie ślepym w danym momencie. Niektóre składniki odżywcze są następnie wchłaniane przez ścianę jelita ślepego, a inne przekształcają się w cekotrofy i są eliminowane doodbytniczo, aby króliki mogły je spożywać.
Początek okrężnicy, zwany proksymalną okrężnicą, rozdziela materiał pokarmowy na materiał strawny i niestrawny. Materiał strawny jest następnie przenoszony z powrotem do jelita ślepego, a materiał niestrawny jest formowany w kulki kałowe i usuwany z przewodu pokarmowego. Jelita grube są również bardzo istotne w procesie resorpcji wody.

Odchody królika. Królik będzie produkował 2 rodzaje kału, kał twardy i cekotrof miękki. Twardy kał jest wydalany w trakcie lub wkrótce po jedzeniu. Mniejsze i bardziej miękkie cekotrofy są często wydalane w nocy lub co najmniej 4 godziny po jedzeniu. Króliki połykają je bezpośrednio z odbytu. Cekotrofy zawierają dobre bakterie i składniki odżywcze i mają kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Dodatkowe informacje i potencjalne problemy z układem pokarmowym królików

Jak widać, króliki mają złożony system układu pokarmowego i wszystkie części muszą współpracować ze sobą, aby funkcjonować i utrzymywać królika w zdrowiu i szczęściu. Niewłaściwa dieta, brak ruchu, stres i niektóre antybiotyki mogą powodować zmiany w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, motoryce i florze, prowadzące do ciężkiej choroby i potencjalnie śmierci.
Króliki mogą tworzyć kule włosowe i w przeciwieństwie do kotów nie mogą ich zwymiotować. Oznacza to, że dużo włosów w przewodzie pokarmowym może prowadzić do niedrożności żołądka lub jelita cienkiego. Pamiętaj, aby regularnie szczotkować królika, aby usunąć jak najwięcej luźnych włosów, aby ograniczyć ich spożycie.
Króliki mogą również rozwinąć niedrożność jelita grubego przez celolit. Są to skupiska twardego i dużego materiału jelitowego. Przyczyna nie jest w pełni znana, ale możliwe przyczyny to odwodnienie i zaburzenia nerwowe, które prowadzą do opóźnienia ruchu przewodu pokarmowego.
Stres może prowadzić do braku równowagi w kolonii bakterii przewodu pokarmowego. Rodzaj bakterii o nazwie Clostridium może powodować wodnistą biegunkę i śmierć młodych królików. U niektórych dorosłych rozwinie się przewlekła postać choroby Tyzzera, prowadząca do przewlekłej utraty wagi, a nawet uszkodzenia serca, wątroby i ściany jelit. Leczenie, jeśli zostanie podjęte wcześnie, może uratować życie.
Wreszcie króliki mogą również zarazić się pasożytami jelitowymi, chorobami wirusowymi wpływającymi na przewód pokarmowy i innymi infekcjami bakteryjnymi, które mogą powodować ciężką chorobę.
Pamiętaj, aby natychmiast zabrać królika do weterynarza, jeśli zauważysz zmniejszenie apetytu, spożycia wody, biegunkę lub letarg. Króliki są gatunkiem drapieżnym i ukrywają chorobę, dopóki nie zachorują poważnie, więc nie ma czasu do stracenia.



Czego nie może jeść królik

Przyniesienie królika do domu to poważna decyzja, która przychodzi z dużą odpowiedzialnością. Poza zapewnieniem twojemu królikowi miłości, uwagi i schronienia, wybór odpowiedniego pokarmu dla niego jest najpewniejszą drogą do jego zdrowia i szczęścia.
Nawet jeśli jesteś nowym właścicielem królika, być może zauważyłeś, że króliki mają zupełnie inne wymagania żywieniowe niż ludzie. Będąc roślinożercami, wszystkie króliki mają układ trawienny, który jest zaprojektowany specjalnie do żywienia się surowymi roślinami.
Ale czy wiesz, jak króliki realizują tę całkowicie surową dietę? Wynika to głównie ze złożonego systemu flory jelitowej. Bakterie pomagają naszym przyjaciołom trawić twardą i odporną materię roślinną.

Chociaż układ trawienny królika jest naprawdę złożony i niezwykły, jest on również niezwykle wrażliwy na rzeczy, z którymi ludzie nie mają problemu. Co więcej, konsekwencje niestrawności dla królika mogą być bardzo poważne, a zastój żołądkowo-jelitowy jest częstą przyczyną wizyt u weterynarza.
Z tego powodu ważne jest, aby zastanowić się, w jaki sposób wszystko, co karmisz królika, może wpłynąć na cały jego układ trawienny. Obejmuje to wartość odżywczą i wpływ na bakterie jelitowe oraz prawdopodobieństwo wytwarzania gazu. Najlepsze pokarmy dla królików to te, które są lekkostrawne, bogate w korzystne składniki odżywcze i pozbawione znaczących właściwości gazotwórczych.

Co zwykle jedzą króliki

Zwykła dieta królika powinna składać się z następujących pokarmów:

  • wysokiej jakości siano z trawy (tymotka to łatwo dostępny standard)
  • zielone warzywa liściaste
  • czysta, słodka woda

Utrzymanie królika w zdrowiu może być tak proste, jak podążanie za tą listą. Świeże siano powinno stanowić większość diety królika i zawsze powinno być dostępne pod dostatkiem. To samo dotyczy wody: króliki będą pić tylko tyle, ile potrzebują, dlatego wskazane jest posiadanie stałego źródła.
Granulki z siana tymotka i zielone warzywa liściaste pomagają uzupełnić spożycie witamin i minerałów, ale stanowią jedynie 10% całkowitej diety królika. Czasami małe porcje świeżych owoców mogą być również podawane jako słodki przysmak – chociaż nie mają one szczególnej wartości dla żywienia i zdrowia królika.

13 pokarmów, którymi NIGDY nie powinieneś karmić królika

Spójrzmy na listę najpopularniejszych pokarmów, których absolutnie NIE powinien jeść twój królik.

  1. Ziarna i produkty zbożowe. Obejmuje to każde pieczywo, krakersy i ciasteczka. Ryż, pszenica, owies i inne produkty są nie tylko zbyt pełne węglowodanów dla twojego królika, ale mogą również powodować niebezpieczne blokady trawienne. Twój królik prawdopodobnie spróbuje skubać wszystkie słodycze – nie pozwól mu.
  2. Fasola. Surowe lub ugotowane, każdy, kto jadł fasolę, wie, że może powodować niestrawność i gazy. Chociaż jest to w dopuszalne u ludzi, może to być śmiertelne dla królików. Groch też jest w tym zawarty – ponieważ należy do tej samej rodziny co wiele fasoli, może również powodować gazy lub blokady, które są szkodliwe lub śmiertelne dla królika.
  3. Ziemniaki. Ludzie nie są w stanie jeść surowych ziemniaków. I chociaż króliki mogą być w stanie strawić te bulwy w stanie surowym, nie oznacza to, że powinny je jeść. W rzeczywistości toksyczny związek zwany solaniną sprawia, że ​​zielone ziemniaki są potencjalnie śmiertelne. Nawet jeśli ziemniak jest całkowicie dojrzały i pozbawiony zieleni, która wskazuje na toksyczną solaninę, jego wartość odżywcza sprawia, że ​​nie nadaje się dla królików. Składające się prawie wyłącznie z węglowodanów w postaci złożonej skrobi, ziemniaki mogą również prowadzić do zastoju przewodu pokarmowego poprzez negatywny wpływ na bakterie jelitowe królika.
  4. Żywność o wysokiej zawartości cukru. Każdy pokarm, który ma wysoką zawartość cukru rafinowanego, w tym wszystkich przetworzonych produktów spożywczych, należy całkowicie unikać w diecie królika. Podczas gdy króliczki mają naturalny słodycz, nie potrafią odróżnić cukrów, które są dla nich w porządku (takie jak owoce) od cukrów, które mogą zrujnować ich zdrowie jelit. Trzymaj się z dala od wszystkich ciasteczek i cukierków w diecie swojego królika, bez względu na to, jak bardzo cię o nie błagają.
  5. Gotowane potrawy. Jako zwierzęta roślinożerne, króliki wyewoluowały, aby móc trawić duże ilości surowych roślin. Jednak ta adaptacja zmusiła ich również do poświęcenia enzymów trawiennych niezbędnych do jedzenia gotowanej żywności. Dlatego też, jeśli królik je gotowane jedzenie, może to prowadzić do poważnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych poprzez zakłócenie delikatnych bakterii jelitowych.
  6. Czekolada. Teobromina jest jednym ze składników czekolady, który sprawia, że ​​jest ona tak satysfakcjonująca i kształtująca nawyki u ludzi. Jednak króliki nie mają enzymów trawiennych niezbędnych do rozkładania teobrominy – co czyni je dla nich niebezpiecznie silnym stymulantem. Jeśli twój królik zjadł czekoladę, gdy nie patrzyłeś, natychmiast zadzwoń do weterynarza.
  7. Orzechy. Króliki najlepiej czują się na diecie bogatej w błonnik i węglowodany, z niewielką ilością białka i bardzo małą ilością tłuszczu. Ponieważ orzechy są tak tłuste, mogą łatwo zakłócić pracę układu pokarmowego królika. Jeśli z tego powodu nastąpi zablokowanie jelit, może to być szkodliwe lub śmiertelne dla zdrowia królika.
  8. Cebula i czosnek. Króliki nie mają enzymów trawiennych niezbędnych do ich przetworzenia. Generalnie nie musisz się tym martwić – króliki nie znoszą zapachu czosnku i cebuli i chętnie ich unikają.
  9. Rabarbar. Każda część tego pospolitego warzywa może być trująca lub szkodliwa dla królika, od liściastych warzyw po cierpkie łodygi i korzenie. Jest naładowany skomplikowanymi minerałami i cząsteczkami, które mogą mieć działanie przeczyszczające u ludzi i jest prawie całkowicie niezdolny do strawienia przez króliki.
  10. Produkty zawierające kofeinę (kawa, herbata itp.). Jeśli kiedykolwiek wypiłeś za dużo kawy, wiesz, że nadmierna ilość kofeiny może być nieprzyjemnym doświadczeniem: niepokój i przyspieszone tętno to częste problemy u osób uzależnionych od kawy. Podczas gdy ludzie do pewnego stopnia sobie z tym poradzą, króliki są znacznie bardziej wrażliwe. Spożycie kawy lub herbaty może zwiększyć tętno do szkodliwych (a nawet śmiertelnych) poziomów, co oznacza, że ​​nigdy nie należy karmić królika produktami z kofeiną.
  11. Awokado. Ze względu na dużą zawartość tłuszczu, awokado całkowicie nie nadaje się do diety królika. Tłuszcz powinien stanowić najmniejszą część diety każdego królika, więc unikaj karmienia go awokado, olejami i orzechami.
  12. Niezidentyfikowane dzikie rośliny. Istnieje wiele różnych roślin i ziół, które mogą być szkodliwe lub śmiertelne, jeśli zostaną zjedzone przez króliki. Chociaż nie znajdziesz ich wielu na półkach w sklepach spożywczych, ważne jest, aby być ich świadomym na wypadek, gdybyś zabrał królika na zewnątrz i gdyby zjadał dzikie rośliny. Jeśli uważasz, że twój królik mógł zjeść jedną z tych roślin na zewnątrz, nie wahaj się natychmiast zadzwonić do weterynarza.
  13. Nasiona Owoców. Jabłka i arbuzy są najczęstszymi winowajcami zatruć jako popularny przysmak dla królików. Zawierają toksyczne nasiona. Kiedy dajesz królikowi owoc jako przysmak, pamiętaj, aby go posiekać i dokładnie obejrzeć, ostrożnie usuwając wszystkie nasiona.

Uczynienie domu bezpiecznym i wygodnym dla królika może być trudnym zadaniem, ale jego dieta nie musi taka być. Po prostu postępuj zgodnie z pomocnymi wskazówkami wymienionymi powyżej i unikaj tych 13 typowych pokarmów, które mogą być szkodliwe lub śmiertelne dla twojego królika. Jeśli z jakiegoś powodu królik zjadł jeden z tych niebezpiecznych środków spożywczych, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii – twój królik może potrzebować pomocy, aby pozostać zdrowym.

Zatrucie u królika – co jest trujące dla królików?

Niektóre artykuły gospodarstwa domowego są trujące dla królików i należy je zawsze trzymać poza zasięgiem. Trucizny na gryzonie są trujące dla królików i mogą powodować zagrażające życiu krwawienie. Wiele roślin domowych i ogrodowych może być również śmiertelnych dla królików: takie jak bluszcz, rabarbar i naparstnica. Zawsze upewnij się, że środowisko twoich królików jest przez cały czas wolne od tych roślin. Dodatkowo glifosat, substancja występująca w wielu herbicydach (stosowana do zwalczania chwastów i roślin) jest trująca dla królików i powinna być trzymana z dala. Jeśli podejrzewasz, że twój królik się zatruł lub został otruty, zawsze natychmiast kontaktuj się z weterynarzem.

  • trucizny na gryzonie – dotyczy to rodentycydów antykoagulacyjnych, np. warfaryny, które zapobiegają krzepnięciu krwi. Nie wszystkie rodentycydy są antykoagulantami. Ważne jest, aby sprawdzić, który został spożyty. Rodentycydy stosuje się w pomieszczeniach i na zewnątrz w celu zwalczania inwazji gryzoni. Króliki trzymane w domu i na zewnątrz są zagrożone, ponieważ uważają przynętę za atrakcyjną.
    Zatrucie może powodować krwawienie zagrażające życiu; skutki mogą nie pojawić się przez kilka dni. Krwawienie może być wewnętrzne, więc nie zawsze jest widoczne. Ciężko zatrute króliki są zwykle ospałe, zanim pojawią się poważne objawy.
  • bluszcz (hedera helisa) – bluszcz rośnie w lasach i ogrodach i jest popularną rośliną domową lub oranżeryjną. Wszystkie części mogą być drażniące po zjedzeniu i potencjalnie trujące. Liście i jagody są szczególnie toksyczne. Typowe objawy zatrucia bluszczem to letarg, biegunka, utrata apetytu. Poważne zatrucie może skutkować drżeniem lub śmiertelnym paraliżem. Silnie zatrute króliki rzadko przeżywają.
  • rabarbar (rheum) – jest to powszechna roślina ogrodowa; łodygi są używane do gotowania. Wszystkie części rośliny mogą być drażniące i potencjalnie trujące, gdy są spożywane na surowo przez zwierzęta.
    Typowe objawy zatrucia rabarbarem to podrażnienie pyszczka, utrata apetytu, ospałość, biegunka, tkliwość brzucha, silne odwodnienie. Śmierć może nastąpić, ale jest rzadka.
  • naparstnica (digitalis) – rosnie dziko w lasach, ale są uprawiane w ogrodach, ponieważ mają atrakcyjne kwiaty. Wszystkie części zawierają toksyczne substancje zwane glikozydami nasercowymi, a każda ich ilość jest potencjalnie bardzo trująca. Typowe objawy zatrucia naparstnicą u królików to biegunka, odwodnienie, ból brzucha, osłabienie, nieregularny rytm serca. W ciężkich zatruciach można się spodziewać drgawek, napadów, ale takie przypadki są rzadkie.
  • produkty herbicydowe glifosatu – glifosat znajduje się w wielu herbicydach. Króliki mogą być narażone na herbicydy, jeśli dostaną się do chwastów, roślin, które zostały niedawno spryskane. Inne składniki tych produktów również mogą być trujące. Zatrute króliki często stają się ospałe, słabe i mogą tracić apetyt. U niektórych pojawiają się oczywiste bóle brzucha i problemy z oddychaniem. Króliki z tymi objawami mogą umrzeć, nawet po leczeniu.

Co to jest zatrucie?

W przeciwieństwie do większości innych zwierząt, króliki nie są w stanie wymiotować. Dlatego króliki nie są w stanie pozbyć się trucizny ze swoich ciał. Ponadto króliki mogą również przetwarzać trucizny i toksyczne związki przez swój układ pokarmowy, ponieważ są one cekotroficzne.
Kontakt z nieodpowiednią żywnością (taką jak czosnek, cebula, czekolada i winogrona), niebezpiecznymi produktami gospodarstwa domowego (środki czyszczące, płyny przeciw zamarzaniu, detergenty), roślinami i lekami może narazić twojego zwierzaka na przypadkowe połknięcie, wdychanie lub kontakt ze szkodliwą substancją. W wyniku zatrucia mogą wystąpić łagodne do ciężkich objawy; oznaki toksyczności mogą nie być widoczne od razu. Jeśli podejrzewasz, że twój zwierzak był narażony na toksyny, wizyta u weterynarza jest niezbędna.
Zatrucie królików może wystąpić, gdy zwierzę jest narażone na toksyczne związki, takie jak te znajdujące się w środkach owadobójczych, obrożach przeciw pchłom, domowych środkach czyszczących i lekach.

Objawy zatrucia u królików

W zależności od tego, jak długo trujący związek był obecny w organizmie królika, nasilenia objawów oraz obecnego wieku i stanu zdrowia królika, uzyskana toksyczność będzie wahać się od łagodnej do ciężkiej.
Objawy: tkliwość brzucha, krwawienie zewnętrzne lub wewnętrzne, apatia, biegunka, wymioty, utrudnione oddychanie, podwyższona lub niska temperatura ciała, zgarbiona postawa, zapalenie jelit, nieregularne tętno, brak apetytu na jedzenie lub wodę, letarg, ból, napady padaczkowe, słabość, śmierć.

Przyczyny zatrucia u królików

Przyczyną zatrucia u królików mogą byc: produkty do zwalczania pcheł, silnie skoncentrowane maści i spraye, insektycydy i pestycydy do wnętrz i na zewnątrz, przyjmowany pokarm, antykoagulanty myszy i trucizny na szczury, produkty motoryzacyjne, produkty gospodarstwa domowego, herbicydy, żywność dla ludzi, medycyna ludzka, metal, rośliny, medycyna weterynaryjna. Wdychanie niektórych produktów może być również przyczyną toksyczności.

Diagnoza zatrucia u królików

W klinice weterynaryjnej poinformuj zespół weterynaryjny, jakie objawy występują, a także czy masz wiedzę na temat narażenia na potencjalną truciznę lub substancję drażniącą. Jeśli jesteś świadomy produktu, rośliny lub leku, na który mógł być narażony twój królik, pamiętaj, aby przynieść do kliniki opakowanie, butelkę z lekiem lub próbkę rośliny, aby pomóc zespołowi weterynaryjnemu w diagnozie .
Badanie fizykalne, które pozwoli lekarzowi weterynarii wykluczyć inne stany, które mogą wyglądać podobnie do zatrucia. Ponadto pewne objawy kliniczne mogą wskazywać na zatrucie (resztki roślin w pysku lub pozostałości środków czystości na futrze). Weterynarz przeprowadzi również badania krwi, aby sprawdzić, czy występują jakiekolwiek nieprawidłowości lub podstawowe schorzenia, i może wykonać prześwietlenie, aby zlokalizować jakiekolwiek substancje lub masy w przewodzie pokarmowym królika.

Leczenie zatruć u królików

Wiele przypadków zatrucia jest odwracalnych, jeśli są leczone natychmiast. Leczenie będzie oparte na rodzaju trucizny wpływającej na królika. Rokowanie i powrót do zdrowia ostatecznie zależą od przyczyny, nasilenia stanu królika i tego, jak tego jak szybko zareagowałeś na objawy królika. Twój lekarz weterynarii wybierze leczenie królika; jedną lub więcej z następujących opcji leczenia: węgiel aktywowany – wiąże trucizny w żołądku, sztuczne oddychanie będzie stosowane, jeśli oddech twojego zwierzaka będzie utrudniony. Transfuzja krwi może być wymagana w przypadku narażenia na truciznę na gryzonie, regulacja temperatury ciała, terapia nawadniająca, jeśli królik jest odwodniony z powodu biegunki. Może być konieczne również leczenie bólu w owrzodzeniu żołądka, płukanie żołądka w celu wyeliminowania trucizny, witamina K w przypadku niektórych toksyczności.

Powrót do zdrowia. Gdy twój królik zostanie zwolniony do domu z kliniki, będzie wymagał monitorowania w domu. Spokojne miejsce do regeneracji i dostęp do dużej ilości wody. Lekarz weterynarii doradzi zalecaną dietę na najbliższe dni. Niektóre króliki będą potrzebować leków, jeśli utrzymują się problemy żołądkowo-jelitowe.



Apteczka pierwszej pomocy dla królika

Wszyscy chcemy być przygotowani na sytuacje awaryjne, w tym na sytuacje awaryjne zwierząt domowych. Ale dla właścicieli królików przygotowanie jest szczególnie ważne, ponieważ często trudno jest im znaleźć lokalnych weterynarzy przeszkolonych w zakresie opieki nad królikami. Dlatego bardzo ważne jest, aby właściciele królików byli jak najlepiej przygotowani na nagły wypadek, jeśli ich królik zachoruje lub zostanie ranny. Jakie artykuły do ​​​​opieki nad królikami w nagłych wypadkach należy mieć pod ręką?
Oczywiście, jeśli twój królik jest chory lub ranny, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest natychmiastowe powiadomienie weterynarza. Jednakże, jeśli lokalny szpital dla zwierząt jest daleko lub jeśli jest poza godzinami pracy, powinieneś mieć przygotowaną apteczkę, aby zapewnić opiekę nad królikami w nagłych wypadkach. Oto, co powinieneś mieć w swoim zestawie.

  • mały transporter dla zwierząt – być może najważniejszym elementem w twoim zestawie jest bezpieczny transporter na małe zwierzęta domowe. Na rynku dostępnych jest wiele nosideł dla króliczków, których konstrukcja umożliwia bezpieczne przenoszenie królika z miejsca na miejsce.  Transporter powinien mieć mocne, wentylowane, trudne do gryzienia plastikowe boki, łatwą do czyszczenia podłogę i zamykane drzwi. Powinien być również wystarczająco duży, aby pomieścić królika bez odczuwania ciasnoty lub dyskomfortu.
  • ręcznik – miękki ręcznik może zostać użyty np. do wyłożenia podłogi transportera. Ręcznik należy złożyć i umieścić na spodzie nosidełka, tak aby króliczek nie ślizgał się w nosidełku i nie doznał obrażeń. Ręcznik pomoże również utrzymać królika w cieple, jeśli musisz go przetransportować w chłodne dni. Powinieneś również mieć większy ręcznik lub koc, aby owinąć go wokół wentylowanego wózka podczas niepogody, aby zapobiec przedostawaniu się wiatru, deszczu lub śniegu do transportera.
  • strzykawka do karmienia – króliki są znane z tego, że nie jedzą z różnych powodów, w tym problemów z zębami, stresu w ich otoczeniu, gazów żołądkowo-jelitowych i wielu innych problemów. Kiedy nie jedzą, króliki mają skłonność do rozwoju potencjalnie zagrażającej życiu choroby zwanej zastojem przewodu pokarmowego, w którym przepływ pokarmu przez przewód pokarmowy spowalnia. Gdy to nastąpi, normalne bakterie przewodu pokarmowego, które fermentują i trawią żywność, zostają zastąpione przez bakterie wytwarzające gaz i toksyny, które wytwarzają nadmiar gazu. Ten nadmiar gazu powoduje u królików ból i sprawia, że ​​nie chcą jeść. Bez względu na główny powód, dla którego nie chcą jeść, bardzo ważne jest przywrócenie normalnego przepływu pokarmu przez przewód pokarmowy, aby króliki nie wchłaniały toksyn bakteryjnych i nie odwadniały się. Aby otrzymać awaryjny zestaw do pielęgnacji królików, powinieneś poprosić lekarza weterynarii o dużą strzykawkę do karmienia. To przygotuje cię, jeśli twój zwierzak przestanie jeść i będziesz musiał nakarmić go strzykawką, zanim rozwinie się zastój przewodu pokarmowego.
  • roztwór antyseptyczny – oprócz strzykawki żywieniowej należy poprosić lekarza weterynarii o roztwór antyseptyczny, taki jak rozcieńczona chlorheksydyna. Ten antyseptyczny roztwór może być używany do czyszczenia drobnych ran na skórze królika. Skóra królika jest szczególnie cienka i łatwo się rozdziera podczas szorowania, więc nie należy zbyt agresywnie czyścić małych ran. Powinieneś również powiadomić lekarza weterynarii o wszystkich ranach, które zauważysz u swojego zwierzaka, aby mieć pewność, że dalsze leczenie nie jest konieczne. Powinieneś próbować oczyścić tylko najdrobniejsze rany i tylko wtedy, gdy nie możesz szybko zanieść królika do weterynarza w celu oceny jego stanu. Nigdy nie próbuj leczyć dużej rany na swoim zwierzęciu, ale zamiast tego zanieś go do lekarza.
  • puder ściągający – jest on przydatny w przypadkach, gdy królik złamie paznokieć i zacznie krwawić.
    Puder ściągający zazwyczaj występuje w postaci proszku lub sztyftu. Forma proszku może być posypana na krwawiącą końcówkę pazura po usunięciu nadmiaru krwi z pazura. Na zaatakowany obszar można delikatnie użyć sztyftu. Puder ściągający nigdy nie powinien być nakładany na otwarte rany skóry, ponieważ jest żrący, a króliki nie powinny go lizać, ponieważ może być toksyczny w przypadku spożycia. Kilka minut po zakrzepnięciu krwawiącego pazura można go delikatnie spłukać wodą, aby królik go nie wylizał. Jeśli nie możesz powstrzymać krwawienia złamanego pazura królika, nawet po zastosowaniu ściągającego i stałego nacisku na przecięty pazur papierowym ręcznikiem, gazą lub wacikiem, powinieneś natychmiast zanieść królika do weterynarza.
  • płyn do płukania oczu z solą fizjologiczną – można go użyć, jeśli królikowi coś (np. kawałek siana) utkwiło w oczach. Może być również stosowany, jeśli króliczek ma nagromadzoną wydzielinę w oku lub wokół niego. Właściciele królików, którzy zauważą wydzielinę z oczu królika lub nadmierne zaczerwienienie powiek, powinni jak najszybciej poddać zwierzę badaniu weterynarza.
  • przenośny wentylator na baterie – króliki są bardzo podatne na przegrzanie. Dlatego dobrze jest mieć wentylator, który wydmuchuje chłodne powietrze na królika, gdy na zewnątrz jest gorąco.
    Jeśli królik jest słaby, dyszy lub przewraca się w obliczu wysokiej temperatury – wszystkie objawy sugerują przegrzanie – powinieneś skontaktować się z weterynarzem i natychmiast zabrać zwierzę do kliniki.
  • karta z danymi kontaktowymi – pod ręką powinieneś mieć zawsze imię i nazwisko, adres i numer telefonu twojego stałego lekarza weterynarii oraz lokalnej przychodni ratunkowej, która specjalizuje się w opiece nad królikami.

 

Przeczytaj również: Najlepsze zabawki dla gryzoni. Na które warto zwrócić uwagę?