icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Co powinieneś wiedzieć na temat psów rasy shar pei

Historia i pochodzenie shar pei – na skraju wyginięcia

Dokładna historia tej rasy nie jest do końca poznana, chociaż wielu kynologów jest zgodnych co do tego, że jest to rasa bardzo stara. Przypuszcza się, że psy te pochodzą z czasów panowania chińskiej dynastii Han (od 206 roku p.n.e do 220 roku n.e). Potwierdzeniem tego mają być liczne znaleziska archeologiczne – malunki i gliniane posągi, które wyglądem przypominają dzisiejsze Shar pei. Wizerunki przypominające psy tej rasy znajdowały się również w grobowcach zmarłych. Za miejsce pochodzenia uważa się miasto Dialak, mieszczące się w leżącej nad Morzem Chińskim prowincji Kwangtung. Nazwa Shar pei w języku chińskim oznacza psa o szorstkiej sierści. Pierwotnie zadania tych psów były bardzo zróżnicowane. Jako doskonały stróż i obrońca pilnowały świątyń, domów i gospodarstw. Z powodzeniem wykorzystywano je także jako psy myśliwskie do polowań na dziką zwierzynę. Co ciekawe, rasa ta nie była używana do celów kulinarnych, jak wiele innych chińskich ras psów. Stało się tak za sprawą niesmacznego mięsa, które nie przypadło do gustu lokalnym kucharzom.
W krwi shar pei płynie krew mastifów tybetańskich, a także wschodnich szpiców. Niestety nie są znane wszystkie rasy, które przyczyniły się do powstania Shar pei, ale przypuszcza się, że swój udział miał także Chow chow i górski pies z Pirenejów. Zarówno chow chow, jak i shar pei posiadają niebieski język, o którym sądzono, że posiada zdolność odstraszania nieczystych duchów i złych mocy. Shar pei oprócz wcześniej wymienionych ról pełnił też funkcję psa do walk. W przeszłości zarówno w Chinach, jak i na całym świecie popularne były walki psów. Shar pei szybko zyskał uznanie w tej krwawej rozrywce za sprawą swojego niecodziennego wyglądu. Dzięki luźnej i pomarszczonej skórze trudno było przeciwnikowi dostać się do jego mięśni i powalić go na ziemię. A ponieważ shar pei nie jest psem agresywnym i nie jest specjalnie skłonny do jej przejawiania to przed wejściem na ring podawano tym psom środki odurzające, które miały ją wywołać.  Los tej rasy stanął pod znakiem zapytania za czasów panowania komunistów w Chinach. Pies – jako oznaka majątku nie był przychylnie widziany w tym kraju. Na właścicieli nałożono bardzo wysokie podatki, co przyczyniło się do zmniejszenia ich populacji, a w końcu zakazano ich posiadania. W wyniku tych działań Shar pei groziło wyginięcie. Na szczęście znalazł się prawdziwy miłośnik tej rasy, który postawił sobie za cel uratowanie jej przed wymarciem. Matgo Law opracował wzorzec rasy i założył klub, który miał za zadanie utrzymać tę rasę przy życiu. Trudno było jednak odbudować populację psów w kraju, którym ich posiadanie było ściśle zakazane. Miłośnicy shar pei zamieścili wtedy w amerykańskim czasopiśmie kynologicznym apel o pomoc w uratowaniu tej rasy. Apel nie przeszedł bez echa, do pomocy zgłosiło się wielu hodowców, którzy postanowili pomóc odbudować populację wymierającej rasy. W krótkim czasie hodowle Shar pei powstały w całych Stanach Zjednoczonych i to właśnie dzięki nim udało się uratować rasę.  W latach 70.XX wieku rasa Shar pei trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako najrzadsza rasa żyjąca na świecie. Wówczas na całym globie było jedynie 45 osobników. W 1981 roku opublikowano wzorzec rasy, a przy tym FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) uznała shar pei za oddzielną rasę. W Polsce pierwsze Shar pei pojawiły się dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych.  Według podziału psów jakiego dokonała Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) shar pei należy do grupy II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy górskie i do bydła, sekcja 2.1 – molosy typu mastifa.

Wygląd shar pei – pomarszczony pies z fioletowym językiem

Niewątpliwe wygląd Shar pei jest niecodzienny i wyjątkowy. Jest to średni pies o mocnej i zwartej budowie ciała. W kłębie pies, jak i suka osiągają zazwyczaj od 46 do 51 centymetrów wysokości. Masa ciała zazwyczaj wynosi od 18 do 25 kilogramów. Jednym z najczęściej padających określeń na tę rasę jest pomarszczony pies lub pies ze zmarszczkami co w istocie określa ich specyficzny wygląd, a przy tym jest najbardziej charakterystyczną cechą. Zmarszczki na czole i policzkach stopniowo przechodzą w podgardle. Oczy są ciemne o migdałowatym kształcie. Trójkątne uszy są bardzo małe, zaokrąglone na końcach i przylegające co pyska. Głowa osadzona jest na mocnej i średniej długości szyi. Shar pei posiada mocną i charakterystyczna kufę. Rasa ta posiada ciemno niebieski, wpadający w fiolet język. Sylwetka wpisuje się w kwadrat co oznacza, że długość i wysokość psa są niemal identyczne. Grzbiet mocny z szeroką i głęboką klatka piersiową. Ogon gruby i okrągły, noszony wysoko i zakręcony lub zawinięty nad linią grzbietu. Kończyny o mocnym kośćcu. Włos jest krótki i szorstki, mocno nastroszony, osiąga długość do 2,5 centymetra. Psy tej rasy nie posiadają podszerstka. Shar pei występuje w umaszczeniu wyłącznie jednolitym. Dopuszczone są Wszystkie kolory z wyłączeniem białego. Najczęściej spotyka się osobniki beżowe, kremowe, brązowe i piaskowe, chociaż występują także czarne. Według wzorca dopuszczalne jest ciemniejsze umaszczenie na grzbiecie i uszach, oraz jaśniejsze na udach i ogonie. Shar pei porusza się w sposób dynamiczny ale swobodny. Ilość fałd maleje wraz z wiekiem – w wieku szczenięcym fałdy są na całym ciele, ale wraz z dorastaniem  psa pozostają jedynie na głowie i okolicach karku i bark.

Charakter – różne twarze shar pei

Shar pei jest psem spokojnym i opanowanym. Podobnie jak jego wschodni kuzyni są to psi indywidualiści, którzy łączą w sobie upartość i oddanie. Jest to zdecydowanie pies jednego pana, któremu okaże całe swoje oddanie, chociaż oczywiście do pozostałych domowników również się przywiązuje. Shar pei jest psem pełnym sprzeczności. Z jednej strony wylewny i oddany swojej rodzinie, domagający się pieszczot i bycia kochanym, a z drugiej strony pełen rezerwy i dumy. Przeszłość tej rasy sprawia, że są to psy zawsze czujne i odważne. Te cechy w połączeniu z nieufnością do obcych i rezerwą sprawiają, że doskonale nadają się jako psy stróżujące i obrończe. Dzisiaj rasa ta nie jest wykorzystywana do polowań, jednak pierwotnie i to było ich zadaniem, dlatego nie można oczekiwać od nich całkowitego braku instynktu myśliwskiego. Ponadto psy te posiadają mocno rozwinięty instynkt terytorialny.  Shar pei potrafi być pełen luzu i chęci do zabawy, jednak pod warunkiem, że sam ma na to ochotę. To doskonały towarzysz rodzin, także tych z dziećmi. Stoicki sposób bycia Shar pei sprawia, że odnajdzie się przy boku tych nieco starszych dzieci, które doskonale rozumieją jak powinno się traktować psa. Młodsze pociechy należy nauczyć, że pies to nie zabawka, ponieważ rasa ta nie lubi niedelikatnego zachowania, a przy tym bywa bardzo pamiętliwa. Shar pei najlepiej czuje się przy boku swojej rodziny, dlatego pozostawiony sam w domu może być nieszczęśliwy. Oczywiście na krótkie nieobecności właściciela może zostać sam bez wyrządzania w otoczeniu, jednak musi być do tego konsekwentnie przygotowywany od samego początku. Shar pei może też tolerować mieszkające z nim koty pod warunkiem, że razem się wychowywali. W innym wypadku jego relacje z mruczkami obciążone są pewnym ryzykiem. Jeśli jednak odpowiednio wcześnie zostanie wprowadzona socjalizacja, a zwierzaki będą przyzwyczajane do siebie to nie stoi nic na przeszkodzie żeby w zgodzie mieszkały pod jednym dachem. W przypadku innych psów niestety jest trudniej – takie relacje są skomplikowane. Shar pei bowiem niechętnie toleruje inne psy. Współżycie z innymi osobnikami jest możliwe, ale kluczowa jest wczesna socjalizacja i dbałość o to żeby kontakty z innymi psami kojarzyły mu się dobrze.

shar pei szczeniak

Wychowanie i szkolenie shar pei – zrozumienie niecodziennej natury

Shar pei to pies niezwykle inteligentny, który rozumie otaczający go świat. Połączenie wschodniej niezależności i upartości z wysoką inteligencją sprawia, że nie jest łatwy w ułożeniu, a właściciel musi uzbroić się w cierpliwość. Shar pei potrzebuje dużo uwagi i zainteresowania ze strony wszystkich domowników, zwłaszcza swojego ukochanego pana. Pozbawiony tego będzie czuł się odtrącony i zaniedbany, co może niekorzystnie wpłynąć na jego psychikę i odbić się na jego późniejszych zachowaniach. Do odniesienia sukcesu wychowawczego przede wszystkim potrzebna jest konsekwencja i stanowczość. Rasa ta nie znosi niedelikatnego zachowania. Zbyt ostre traktowanie skrzywdzi wrażliwą psychikę pupila. Najlepiej wychowanie zacząć już z wieku szczenięcym, kiedy szczeniak jest najbardziej podatny na szkolenie. Jedyną metodą, która przyniesie sukces jest metoda oparta na pozytywnych skojarzeniach i właściwej motywacji. Motywacją dla naszego czworonożnego przyjaciela może być zabawa ze swoim ukochanym panem, ulubiona zabawka czy pyszne smaczki. Podstawą każdego wychowania jest zrozumienie swojego pupila, jak i jego potrzeb. Najprawdopodobniej Shar pei najchętniej będzie pracować ze swoim ulubionym właścicielem, ale jeśli pozostali domownicy wypracują sobie szacunek pupila to nie będzie z tym większego problemu. Szkolenie powinno zacząć się jak najwcześniej, najlepiej przy pomocy doświadczonych trenerów z psiego przedszkola. Pod ich okiem pies, jak i właściciel będą uczyć się podstawowych komend – zwłaszcza tej wracania na zawołanie. Szkolenie jest także doskonałym momentem na budowanie relacji z czworonogiem opartej na zaufaniu. Shar pei szybko się nudzi, dlatego ćwiczenia powinny odbywać się w krótkich sesjach. Tym bardziej, że cechą psów pochodzących z Azji i wschodu jest to, że wykonują one ćwiczenia jedynie jeśli widzą w nich głębszy sens. Dlatego właściciel często musi wykazać się niemałą kreatywnością, aby odnieść sukces wychowawczy. Warto za każde, nawet najprostsze dobrze wykonane polecenie psa solidnie nagradzać i chwalić, dzięki czemu poczuje się doceniony i chętniej będzie je wykonywał. Kolejną istotną sprawą jest aby wszyscy domownicy konsekwentnie przestrzegali ustalonych zasad panujących w domu. Nie wolno pozwalać psu na wszystko tylko dlatego, że jest słodkim szczeniaczkiem, ponieważ szybko zrozumie co mu wolno. A kiedy podrośnie i jakieś zachowanie stanie się niepożądane to oduczenie go tego, na co wcześniej mu pozwoliliśmy będzie graniczyć z cudem. Dodatkowo nasz czworonożny przyjaciel może wówczas czuć się niesprawiedliwie potraktowany.  Z uwagi na swój instynkt łowiecki Shar pei nie powinien biegać bez smyczy, zwłaszcza w mieście. Może bowiem rzucić się w pogoń za jakimś zwierzakiem i wpaść pod samochód. W wychowaniu ważna jest wczesna socjalizacja. To właśnie ona w dużej mierze rzutuje później na zachowanie pupila jak dorośnie. Shar pei powinien mieć możliwość poznawania nowych ludzi i zwierząt, miejsc, a także nowych nieznanych mu dotychczas bodźców, które mogłyby okazać się problematyczne dla dużego psa. Dzięki odpowiednio prowadzonej wczesnej socjalizacji unikniemy nieprzyjemnych i niekomfortowych sytuacji dla naszego psiego przyjaciela. Trzeba zrozumieć niecodzienną naturę Shar pei i pod żadnym pozorem nie próbować jej zmieniać.

Potrzeba ruchu u shar pei’a

Ruch przede wszystkim powinien być dawkowany stopniowo, aby zbytnio nie forsować psa,  co może doprowadzić do wielu niepożądanych skutków, w tym nawet do deformacji stawów. Shar pei lubi długie spacery, nie jest to jednak typ sportowca, który będzie domagać się biegów czy intensywnego wysiłku. Psy tej rasy szczególnie nie lubią zimna i wilgoci, dlatego krótkie spacery w ciągu takich dni z pewnością im wystarczą. Oprócz codziennej dawki aktywności fizycznej dobrze jest zapewnić psu aktywność umysłową, dzięki której będzie mógł ćwiczyć swoje zmysły. Mata czy kula węchowa, a także inne edukacyjne zabawki są bardzo dobrym rozwiązaniem – nie tylko zadbają o zmysły naszego czworonoga, ale przy okazji porządnie go zmęczą.

Zdrowie – na co może chorować shar pei

Jak już wcześniej wspomniano, Shar pei nazywany jest pomarszczonym psem. Charakterystyczne fałdki skórne wymagają troskliwości. Brak dbałości może prowadzić do poważnych problemów skórnych. Między fałdkami tworzy się wilgotne środowisko, które jest doskonałym miejscem do życia dla różnego rodzaju bakterii. Do zachowania czystości i zminimalizowania ryzyka należy skórę pomiędzy fałdkami dokładnie przemywać wilgotną chusteczką. Schorzeniami skórnymi, które mogą dotknąć tę rasę jest nużyca, atopowe zapalenie skóry czy mucynoza. Shar pei ma predyspozycje do różnego typu alergii. Często występują one na podłożu pokarmowym. Dla psów tej rasy wskazana jest karma niskobiałkowa. Rasa ta dość często narażona jest na wrodzone wady powiek jak entropium i ektropium. Chorobą typową dla tej rasy jest Familial Shar Pei Fever – FSF. Jest to choroba o podłożu immunologicznym. Objawia się to wysoką temperatura, spuchniętymi i obolałymi stawami i bolesnością kufy. Przeważnie mija ona do 36 godzin. Niekiedy może prowadzić za sobą powikłania jakimi jest pojawienie się amyloidozy, która z kolei może prowadzić do niewydolności nerek. Może wystąpić również dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Rasa ta nie jest fanem wysokich temperatur, które znosi bardzo źle. W ciepłe dni należy ograniczyć ruch do minimum i zapewnić psu zacienione miejsce do odpoczynku. Bardzo ważny jest stały dostęp do świeżej wody pitnej. Psy te pozbawione są podszerstka, który zapewniałby im ochronę przed zimnem, dlatego nie powinny one przebywać zbyt długo na zewnątrz podczas mroźniejszych dni. Zdrowy i zadbany Shar pei żyje około 12 lat – kluczem do tego jest odpowiednia dieta i systematyczna profilaktyka, dzięki której wielu z chorób uda się uniknąć.



Żywienie shar pei’a – dieta BARF czy gotowe karmy

Żywienie jest fundamentalnym filarem, który odpowiada za zdrowie i samopoczucie każdego czworonoga. Nie ma jedynej słusznej metody żywieniowej dla rasy shar pei. Pies powinien dostawać zrównoważone posiłki, dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wiek, wagę, aktywność fizyczną i schorzenia, które mogą trapić psiego przyjaciela. Ważne jest, aby posiłki posiadały optymalną ilość białka, ponieważ jego nadmiar nie jest dobrze przyswajalny przez shar pei może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Najlepsza ilość białka to około 20%.  Rasa ta bywa dość wybredna, dlatego warto wybrać karmę jak najlepszej jakości, pochodzącą od sprawdzonych producentów. Gotowa karma powinna być wolna od polepszaczy smaku, barwników i konserwantów, ponieważ są to jedynie zbędne zapychacze. Dobrym wyborem są lekkostrawne karmy, bogate w mięso ryb. Ryby posiadają w swoim składzie dużą zawartość nienasyconych kwasów omega -3 i -6, które korzystnie wpływają na wygląd i stan sierści. Ważne jest aby na pierwszym miejscu w składzie karmy znajdowało się dobrej jakości mięso. Jeśli zdecydujemy się na gotową karmę suchą, to dobrze jest wybrać tą przeznaczoną dla ras średnich lub dużych, dzięki czemu wielkość chrupek nie będzie utrudniała pupilowi jedzenia. Można również zdecydować się na samodzielnie przygotowywane posiłki w domu. Taką dietę dobrze jest wzbogacać warzywami i owocami oraz preparatami wapniowo-witaminowymi. Najlepiej skonsultować ją z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, co pozwoli zadbać o to, aby w jadłospisie znajdowały się wszelkie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pupila składniki. W okresie szczenięcym shar pei powinien dostawać karmę przeznaczoną dla szczeniaków, ponieważ zawiera wszystko co potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju psa. Trzeba pamiętać, że maluchy powinny dostawać karmę częściej, ale w mniejszej ilości. Dorosłym psom przeważnie wystarczą dwa posiłki dziennie. Obok miski z jedzeniem powinna zawsze stać woda ze świeżą wodą, wymienianą regularnie.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje Shar pei

Pielęgnacja krótkiej sierści shar pei nie jest skomplikowana, ale wymaga od właściciela cierpliwości i systematyczności. Pofałdowana skóra jest bardzo delikatna i wymaga regularnego czyszczenia. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do licznych odparzeń, a także skutkować powstawaniem stanów zapalnych spowodowanych bakteriami czy grzybami. Do pozbycia się martwego włosa niezbędne jest regularne czesanie mniej więcej dwa razy w tygodniu. W okresie intensywnego linienia czynność tę należy powtarzać codziennie. Najlepiej sprawdzi się do tego szczotka z naturalnego, twardego włosia. Do przemywania fałd skórnych najlepiej sprawdzą się specjalne wilgotne chusteczki pielęgnacyjne lub mokra, bawełniana szmatka. Shar pei kąpie się mniej więcej raz na miesiąc. Pozwala to pozbyć się kurzu i zanieczyszczeń, które osiadają na sierści psa. Zwłaszcza w dużym mieście zanieczyszczenia atmosferyczne są uciążliwe. Do kąpieli używamy szamponów przeznaczonych dla ras krótkowłosych lub dostosowanych do aktualnych potrzeb czworonoga. Pomiędzy kąpielami można stosować chusteczki nawilżane lub szampony do mycia “na sucho”. Oprócz dbania o sierść na uwagę zasługują również oczy i uszy czworonoga. W razie powstania jakiś zabrudzeń należy je umyć. Uszu nie powinno się myć jednak zbyt często, ponieważ niszczy to ich naturalną ochronę. Oczy shar pei mają skłonności do łzawienia, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Pazurki, jeśli nie ścierają się w sposób naturalny należy delikatnie przycinać za pomocą specjalnych cążek. Ważne jest również dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej psa. Zaniedbanie tego może doprowadzić do powstania niebezpiecznego dla zdrowia pupila kamienia nazębnego. Przydatne będą szczoteczka i pasta do zębów dla psów, gryzaki dentystyczne, płyny czy proszki dodawane do jedzenia. Do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych powinno przyzwyczajać psa od małego, dzięki czemu nie będzie on czuł dyskomfortu podczas ich wykonywania. Warto budować z nim pozytywne wspomnienia jak nagrody i smaczki. Najlepszą porą na wykonywanie zabiegów jest pora po zabawie lib spacerze, kiedy nasz psi przyjaciel jest zmęczony. Oczywiście jeśli właściciel nie czuje się na siłach aby sam wykąpać swojego pupila to może skorzystać z usług salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie pies zostanie właściwie zaopiekowany.

shar pei dorosły pies



Akcesoria – niezbędna wyprawka dla psa rasy shar pei

Stając się nowym członkiem rodziny shar pei potrzebuje wyprawki, która ułatwi mu codzienne funkcjonowanie. Psy tej rasy mają dość dobrze rozwinięty instynkt myśliwski, dlatego potrzebują porządnych akcesoriów spacerowych. Shar pei na spacer powinien być wyprowadzamy w dobrze dopasowanych szelkach typu guard lub solidnej obroży i smyczy. Dobrze zaopatrzyć się w długą linkę, która zapewni pupilowi komfort podczas swobodnego biegania. Pamiętać należy, że szelki można stosować dopiero po okresie rozwoju układu kostno – stawowego, ponieważ używane zbyt może spowodować deformację kości.  Miski na wodę i jedzenie to kolejny ważny element wyprawki. Warto wybrać te zrobione z ceramiki, która minimalizuje ryzyko powstania alergii kontaktowych. Wartymi uwagi są miski na regulowanych stojakach, które niejako rosną wraz z psem i pozwalają dostosować wysokość na której się znajdują do wielkości pupila. Dzięki temu pies nie będzie musiał się zbytnio pochylać. Shar pei jest psem rodzinnym, uwielbiającym towarzystwo swoich najbliższych, dlatego legowisko powinno znajdować się w centrum domu, aby pies nie czuł się odrzucony i odizolowany. Posłanie powinno być dopasowane wielkościowo indywidualnie tak, aby podczas leżenia pies mógł spokojnie rozprostować swoje zmęczone łapki. Jednym z elementów wyprawki są też niezbędne preparaty i narzędzia do pielęgnacji skóry i sierści. Warto wybrać produkty dobrej jakości. Każdy pies lubi zabawę. Podobnie shar pei. Naturalne gryzaki, sznurki i gumowe piłki umilą czas pupilowi podczas pobytu w domu czy zabaw podczas spaceru. Zabawki powinny być zrobione z porządnych materiałów i nie mogą posiadać łatwych do odgryzienia części, ponieważ grozi to nawet uduszeniem się pupila.  Jeśli planujemy wspólne podróże to koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią klatkę transportową lub kennel, który zapewni mu bezpieczeństwo podczas podróżowania.

Hodowla i zakup – gdzie szukać psa rasy shar pei?

Rasa ta jest dość znana i popularna, a co za tym idzie nie ma większego problemu ze znalezieniem hodowli, jednak na szczeniaki niekiedy trzeba długo czekać. Popularność rasy powoduje też niestety to, że pseudohodowle rosną jak grzyby po deszczu. Absolutnie nie wolno korzystać z ich usług, nawet jeśli oferują szczeniaki w super atrakcyjnych cenach. Posiadanie czworonoga wiąże się z dużą odpowiedzialnością, dlatego z decyzją o jego kupnie nie należy się spieszyć. Nie może to być decyzja podjęta w emocjach lub pod przypływem chwili. Ważne jest, aby przemyśleć wszystkie związane aspekty z posiadaniem psa tej konkretnej rasy.  Przed wyborem hodowli poszukaj o niej informacji w Internecie. Zapoznaj się z ogłoszeniami zwracając uwagę na wszystkie, nawet najmniejsze szczegóły. Hodowla powinna należeć do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) lub FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Przed ostatecznym wyborem przeczytaj opinie lub zgłoś się bezpośrednio do osób posiadających szczeniaki ze wcześniejszych miotów. Podpisanie umowy przedwstępnej to dobry moment na zapoznanie się osobiście z hodowcą, a także warunkami panującymi w hodowli. Niektórzy hodowcy pokażą Ci szczeniaki. Będziesz mieć możliwość również zapoznać się z rodzicami maluchów. Poproś o pokazanie wykonanych badań, a także książeczki zdrowia, w której powinny znajdować się potwierdzenia szczepień i odrobaczeń. Dobry hodowca wykona wszelkie badania, które mogą wykluczyć obecność wrodzonych chorób lub predyspozycji do dziedziczenia schorzeń. Będzie z Tobą szczery co do charakteru rodziców czy szczeniaków. Pamiętaj, że szczeniak może opuścić hodowlę dopiero po ukończeniu 8 tygodnia życia. Musi posiadać rodowód i być zaczipowany. Rodowód ZKwP jest dokumentem, który potwierdza przynależność do danej rasy. Pies bez rodowodu ZKwP lub z “rodowodem” wystawionym przez stowarzyszenia psów rasowych nie jest psem rasowym, a jedynie psem w typie rasy. Innymi słowy mówiąc jest kundlem, nawet jeśli wygląda jak Shar pei. Decydując się na psa z hodowli zrzeszonej w ZKwP lub FCI dostajemy pewność co do jego zdrowia i odpowiednich warunków, a także socjalizacji, która prowadzona jest od pierwszych chwil w domu. Na zakup szczeniaka z legalnej hodowli musimy mieć przygotowane od 3000 do 6000 złotych. Na cenę składa się wiele czynników, które muszą ponieść hodowcy przed, jak i po narodzinach szczeniąt, a także takie aspekty jak renoma hodowli, utytułowanie rodziców, czy predyspozycje wystawowe.

Dla kogo shar pei jest psem idealnym?

Shar pei jest psem dla osób, które posiadają już doświadczenie w wychowaniu psa. Jest to rasa o niezależnym i dość mocnym charakterze przez co jego wychowanie może okazać się kłopotliwe. Samice są nieco łagodniejsze i łatwiejsze w ułożeniu. Pomimo łagodnego usposobienia nie jest to rasa polecana dla osób starszych. Shar pei jest doskonałym psem rodzinnym, który odnajdzie się przy boku rodzin z dziećmi, jak i osób samotnych. Rasa ta jest niezwykle elastyczna i dostosowuje się niemal do wszystkich warunków wokół niej panujących. Może mieszkać zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i domu z ogrodem. Dostosuje się również do trybu życia właściciela. Umie być prawdziwym domatorem, któremu wystarczą spacery w ciągu dnia, jak i prawdziwym towarzyszem podczas uprawianych przez właściciela sportów, jednak należy mieć na uwadze, że nie wszystkie aktywności wpiszą się w gust czworonoga. Najważniejsze jest znalezienie zajęcia, które będzie zadowalać zarówno właściciela, jak i pupila. Jeśli tylko zrozumie się niecodzienną naturę tej rasy, a także w pełni ją zaakceptuje to Shar pei będzie wiernym przyjacielem przez wiele lat.