icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Chart rosyjski borzoj – co to za rasa?

Historia i pochodzenie charta rosyjskiego borzoja – ulubieniec arystokracji

Historia rasy rozpoczyna się w momencie, kiedy rosyjski szlachcic sprowadził kilka osobników charta arabskiego, które miały być pomocne podczas polowań na wilki. Szybko jednak okazało się, że te psy są zbyt delikatne i nie przetrwały trudnych i zimowych warunków rosyjskich. Postanowiono więc drogą krzyżówek wyhodować psa, który bez problemu przetrwa rosyjska srogą zimę. W tym celu skrzyżowano greyhoundy z chartami górskimi i chartami krymskimi. Prawdopodobnie dołożono również geny łajki rosyjskiej, owczarka szkockiego collie i innych psów pasterskich i myśliwskich o obfitej i mocnej sierści. Tak powstał chart rosyjski Borzoj, którego nazwa w języku rosyjskim oznacza szybki, rączy, co idealnie opisuje usposobienie tego czworonoga.
W Rosji psy te znane już są od wieków. Borzoj szybko stał się ulubieńcem rosyjskiej arystokracji i dworów cesarskich. Zaskarbił sobie serce między innymi Iwana Groźnego, Piotra Wielkiego czy Mikołaja II. Największa popularność tej rasy przypada na XVIII/XIX wiek. Myśliwi cenili sobie te psy do tego stopnia, że w majątkach ziemskich hodowano równocześnie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset psów. Niestety wraz z uwłaszczeniem chłopów w 1861 roku i innymi reformami społecznymi, które temu towarzyszyły, liczebność chartów rosyjskich drastycznie się zmniejszyła. Jedną z niewielu pozostałych ostoi hodowlanych pozostał dwór księcia Mikołaja. Stamtąd też w połowie XIX wieku chart rosyjski borzoj trafił do Europy. Na początku otrzymała go w darze królowa Wiktoria, a kolejne trzy sztuki trafiły do Wielkiej Księżnej Aleksandry. W 1891 roku psy te pokazane zostały po raz pierwszy na Wystawie Crufta. W swojej ojczyźnie Borzoj nie miał łatwego życia – rewolucja październikowa i socjalistyczna władza doprowadziły praktycznie do wymarcia rasy. Udało się ją ocalić praktycznie tylko dzięki arystokracji, która uciekając za granicę przed represjami zabierała ze sobą swoje ukochane psy. Dzięki tej emigracji oraz nielicznym, pozostałym w Rosji (później Związku Radzieckim) psom, udało się po II Wojnie Światowej odbudować populację chartów rosyjskich.
W 1956 roku chart rosyjski Borzoj został oficjalnie uznany za oddzielną rasę przez FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). W Polsce pies ten jest dość dobrze znany i cieszy się dużym uznaniem. Co ciekawe, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale do posiadania w naszym kraju charta (wszystkich jego odmian), bądź jego mieszańca potrzebne jest zezwolenie wydane przez starostę. Ma to na celu ścisłą kontrolę tych ras, aby mieć pewność, że nie są one używane w celach kłusowniczych. Charty są niezwykle szybkimi, zwinnymi i skutecznymi psami myśliwskimi, a co za tym idzie zwierzyna nie ma szans na ucieczkę. Zezwolenie na posiadania charta ma charakter terytorialny co oznacza, że zmiana miejsca zamieszkania lub hodowli wiąże się z koniecznością uzyskania kolejnego pozwolenia. Posiadanie charta bez pozwolenia jest łamaniem prawa, które może skończyć się bardzo wysokimi karami, a także odebraniem psa właścicielowi. W skrajnych przypadkach przewidziane są nawet kary ograniczenia wolności.
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) przypisała charta rosyjskiego borzoja do grupy X – Charty, sekcja 1 – charty długowłose i półdługowłose.

Wygląd – jak wygląda chart rosyjski borzoj?

To co na pierwszy rzut oka rzuca się patrząc na tą rasę to elegancka, dumna i imponująca sylwetka. Chart rosyjski borzoj jest dużym psem, który osiąga w kłębie 75-85 cm, suki są nieco mniejsze i osiągają 68-78 centymetrów wysokości. Wzorzec rasy nie określa jasno przedziału wagi, jednak waha się ona zazwyczaj między 35 a 45 kilogramów. Chart posiada charakterystyczną dla wszystkich chartów sylwetkę. Harmonijnie zbudowany tułów z wygiętym grzbietem, który tworzy łuk. Klatka piersiowa jest wąska. Charakterystyczny dla rasy brzuch, który jest mocno podkasany. Długa głowa osadzona jest na długiej i dobrze umięśnionej szyi. Silna żuchwa zwęża się ku końcowi nosa. Oczy w kształcie migdałka są ciemne (od ciemnoorzechowego po ciemnobrązowy), o łagodnym i bystrym spojrzeniu. Uszy osadzone są wysoko i daleko z tyłu głowy. Są stosunkowo małe i delikatne, na końcach ostro zakończone. Ogon długi, luźno opadający ku dołowi, obficie pokryty sierścią. Chart rosyjski borzoj przyciąga uwagę nie tylko swoją arystokratyczną posturą, ale i piękną jedwabistą szatą. Jego włos jest miękki, sprężysty i falisty. Borzoj może występować w dowolnym umaszczeniu z wyjątkiem niebieskiego i brązowego i odcieniach z nimi pokrewnych. Najczęściej występuje w umaszczeniu białym, złotym we wszystkich odcieniach, i czarnym. Sierść może być jednolita lub łaciata. Poza wyglądam bardzo charakterystyczny jest też sposób poruszania się tych psów. Chart rosyjski borzoj porusza się kłusem, wyjątkowo dostojnie, tak jakby doskonale znał swoją wartość i wyjątkowość.



Charakter charta rosyjskiego borzoja – pierwsze mylne wrażenie

Pomimo sprawiania wrażenia wyjątkowo wyniosłego i pewnego siebie psa Borzoj w rzeczywistości jest psem bardzo czułym i oddanym swoim najbliższym. Chętnie okazuje swoje uczucia, a pozbawiony zainteresowania i czułości będzie o nie zabiegał. Na co dzień jest psem zrównoważonym i spokojnym. Nie jest to rasa szczekliwa, ale jeśli je coś zaniepokoi to nie zawahają się od zaalarmować swoich opiekunów. Bez zawahania stanie w obronie właściciela, jeśli wyczuje, że grozi mu jakieś niebezpieczeństwo. A trzeba pamiętać, że Borzoj jest psem zaciętym i odważnym, dlatego nie będzie miał obaw, aby stanąć do walki broniąc swojej rodziny. W stosunku do obcych jest nieufny, dlatego nie wolno zbytnio na psa nalegać, aby przyśpieszyć jego kontakty z nowo poznanymi osobami. Nie jest przy tym bojaźliwy, ani strachliwy, ale podchodzi do wszystkich z rezerwą.
Chart rosyjski borzoj wykorzystywany był pierwotnie do polowań na wilki co przekłada się dzisiaj na płynące w nim instynkty. Cechuje go wyczulony węch, doskonały wzrok, czujność i zwinność, przez co kiedy złapie trop jest niezwykle szybki, a potencjalna ofiara nie ma z nim szans. Trzeba brać pod uwagę, że ze względu na mocno zakorzeniony w nim instynkt myśliwski, mniejsze od siebie czworonogi, w tym koty, może potraktować jako potencjalną ofiarę. Jeśli właściciel chce, aby borzoj mieszkał pod jednym dachem z mruczkiem musi zadbać o to, aby zwierzęta były do siebie od samego początku przyzwyczajane. W innym wypadku ich kontakty będą trudne a relacje mogą okazać się niebezpieczne. To samo dotyczy innych psów, zwłaszcza mniejszych od naszego charta. Dobrze zsocjalizowany borzoj napotkane na na spacerze inne czworonogi będzie traktować obojętnie, tym bardziej, że jako pierwsze nie zaczepiają z reguły innych psów, jednak sprowokowane nie pozostają dłużne.
Chart rosyjski borzoj nie jest dobrym towarzyszem dla osób z małymi dziećmi, ponieważ źle znosi hałas i niedelikatne traktowanie. Psy tej rasy mogą w stosunku do dzieci wykazywać mało cierpliwości, zwłaszcza jeśli nie są nauczone delikatnego obchodzenia się z psem. Jego kontakty z nieco starszymi dziećmi będą przebiegać w dobrych stosunkach o ile dzieci nauczone będą prawidłowego obchodzenia się z psem, a podczas zabawy z nim będą obchodzić się z nim jako z żywą istotą, a nie zabawką. Początkowo takie zabawy powinny odbywać się pod stałą kontrolą dorosłych, aby mieć na oku zarówno zachowanie psa, jak i dzieci.

chart rosyjski borzoj

Wychowanie i szkolenie charta rosyjskiego borzoja

Chart rosyjski borzoj jest psem niezwykle inteligentnym. Cechuje go niezwykła spostrzegawczość i bystrość. Szybko analizuje daną sytuację i podejmuje decyzje wręcz natychmiastowo. Jest psem dosyć niezależnym i pomimo swojego ogromnego przywiązania do najbliższych często nie będzie czekał, aż właściciel wyda mu komendę. To z kolei oznacza, że rasa ta wymaga szkolenia w zakresie posłuszeństwa. Właściciel powinien wykazywać się dużymi pokładami stanowczości i konsekwencji. Dobrze jest też mieć doświadczenie w prowadzeniu psów, ponieważ niedoświadczonemu opiekunowi trudno będzie podporządkować sobie tego czworonoga. Charta bezwzględnie trzeba uczyć komend przychodzenia na zawołanie, a dla zapewnienia bezpieczeństwa nie powinno dopuszczać, aby pies biegał na spacerze bez smyczy. Komendy – do mnie czy wracaj są podstawowym elementem wychowania charta rosyjskiego borzoja. Pozwalają one zminimalizować ryzyko potencjalnej ucieczki lub pogoni za zwęszoną zwierzyną. Trzeba pamiętać, że Borzoj jest psem wrażliwym, dlatego każde niesprawiedliwe potraktowanie będzie odreagowywać przed długi czas. Dlatego też podczas szkolenia nie wolno używać wobec psa zarówno przemocy fizycznej, jak i słownej. Taka metoda nie przybliży nas do sukcesu wychowawczego, a jedynie spowoduje utratę zaufania psa, którą czasem bardzo trudno odbudować. Złe traktowanie może spowodować uraz w psychice czworonoga, który może objawiać się lękiem, stresem, depresją, a nawet agresją. Jedyną sprawdzoną metodą jest szkolenie oparte na pozytywnych metodach. Metoda ta opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń, czyli nagradzaniu psa za dobrze wykonane zadanie smaczkami, wspólną zabawą czy daną psu zabawką. Każdy pies jest inny, dlatego trzeba odkryć co najbardziej motywuje konkretnego czworonoga. Szkolenie i wychowanie Borzoja jest żmudnym i długim procesem w którym potrzebna jest cierpliwość, konsekwencja i determinacja. Podczas szkolenia jest czas na budowanie i zacieśnianie wspólnej relacji z czworonogiem, dlatego ważne, aby odbywało się ono w miejscu i atmosferze przyjaznej dla obu stron. Chart rosyjski borzoj, podobnie zresztą jak inne rasy psów źle znosi samotność. Kluczem jest konsekwentne przyzwyczajanie psa od małego do krótkich nieobecności właściciela. Przed pozostawieniem go w domu pupil powinien mieć zapewnioną porządną dawkę ruchu, dzięki czemu podczas nieobecności nie będzie miał potrzeby rozładowania swojej energii. W domu warto pozostawić dużo zabawek, które dodatkowo zajmą mu czas. Jeśli odpowiednio się o to zadba, to nie powinniśmy zastać po powrocie do domu przykrej niespodzianki w postaci zniszczonych mebli lub tego, co akurat wpadło psu pod łapkę.
Kolejną rzeczą, do której należy psa małymi kroczkami przyzwyczajać jest podróżowania. Dzięki temu w późniejszym okresie życia psa będzie nam łatwiej zabierać go wszędzie ze sobą.

Ruch – nie tylko przyjemność, ale i konieczność

Chart rosyjski borzoj pierwotnie był psem myśliwskim, które potrzebuje dużej dawki ruchu. I do dzisiaj rasa ta jest typem sportowca, której trzeba zapewnić sporo aktywności fizycznych, aby rozładować jej energię. Ponadto pies, którego potrzeby są zaspokojone jest łatwiejszy do ułożenia. Borzoj jest psem, który kocha biegać i w tej dziedzinie sportowej jest prawdziwym mistrzem. Z pewnością sprawdzi się jako towarzysz podczas sportów biegowych czy jako pies biegnący koło roweru. Nie wolno jednak go zbytnio forsować psa, zwłaszcza w okresie wzrostu, bowiem wtedy łatwo jest uszkodzić i zaburzyć prawidłowy rozwój układu kostno – stawowego. Borzoj chętnie podejmuje się różnych aktywności i w przypadku tej rasy sprawdzą się wszelkie gry i zabawy, które będą ćwiczyć jego atuty psa myśliwskiego.

Socjalizacja – podstawa wychowania

Z uwagi na swoje myśliwskie geny chart rosyjski borzoj od małego powinien być odpowiednio socjalizowany, dzięki czemu na dalszych etapach swojego życia nie będzie stwarzał większych problemów. Szczeniak od małego musi mieć kontakt z innymi osobami, psami, a także mniejszymi od siebie zwierzętami co pozwoli zahamować i okiełznać jego silny instynkt łowiecki. Psiak powinien poznawać nowe odgłosy, a także miejsca, dzięki czemu nie powinien w przyszłości przejawiać lęku przed nieznanym. Dobrym rozwiązaniem są zajęcia w psim przedszkolu, gdzie szczeniak będzie mógł poznać inne psy, a właściciel pod okiem trenera będzie w stanie okiełznać temperament swojego czworonoga, a także budować z nim pozytywną relację podczas wspólnego szkolenia.

Zdrowie charta rosyjskiego borzoja – na co choruje?

Chart rosyjski borzoj jest psem ogólnie wytrzymałym, odpornym i ogólnie cieszącym się dobrym zdrowiem. Najczęstszą przyczyną schorzeń u tych niezwykłych psów jest ich wielkość. Ponadto podobnie jak inne duże rasy charty rosyjskie narażone są na groźny dla nich skręt żołądka. Rasa ta ma też bardzo wrażliwe łokcie, dlatego warto szczególną uwagę zwrócić na podłoże na jakim śpią psy – nie powinno być twarde, ponieważ w bardzo krótkim czasie powstaną odgniecenia na łokciach. Borzoje są psami szybko rosnącymi, dlatego mogą zdarzyć się problemy z układem kostnym. Mogą pojawić się także problemy z oczami jak zaćma czy postępujący zanik siatkówki (PRA).
Podobnie jak w przypadku innych psów aktywność fizyczną podczas upałów należy ograniczyć, aby nie narażać borzoja na udar cieplny i przegrzanie. Na spacer warto wybierać się wcześnie rano lub późnym popołudniem, a między spacerami zapewnić psu zacienione miejsce do odpoczynku i stały dostęp do świeżej wody pitnej. Rasa ta średnio znosi mrozy, dlatego nie powinna podczas mroźnych dni spędzać na zewnątrz wielu godzin.
W dużej mierze ogólne samopoczucie psa i jego zdrowie leżą w rękach właściciela. Dzięki systematycznej profilaktyce, odpowiedniej diecie i zapewnionej dawki ruchu chart rosyjski borzoj będzie cieszyć się nienagannym zdrowiem. Zadbany i zdrowy borzoj dożywa średnio około 9 lat.

Żywienie borzoja – gotowe karmy czy domowe gotowanie?

Prawidłowa dieta odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o samopoczucie czworonoga, a także ma wpływ na zdrowie psa. Chart rosyjski borzoj ma szczupłą sylwetkę i taką powinno się utrzymać. Ważnym okresem żywienia jest czas intensywnego wzrostu. Pupil wymaga odpowiednio zbilansowanej diety, dobranej do jego indywidualnych potrzeb i bogatej w niezbędne składniki. Borzoj może jeść zarówno gotowe karmy (najlepiej od sprawdzonych producentów) lub samodzielnie przygotowywane posiłki w domu. Dieta powinna uwzględniać wagę i wzrost, aktywność fizyczną i ewentualne schorzenia go trapiące. Gotowe karmy powinny być przeznaczone dla psów ras dużych i muszą cechować się dużą zawartością mięsa dobrej jakości. Nie powinny zawierać w sobie zbędnych zapychaczy – konserwantów, barwników, a także aromatów. Jeśli chcemy samodzielnie przygotowywać posiłki w domu to dobrze jest wcześniej posiąść specjalistyczną wiedzę na ten temat. W takiej diecie nie może zabraknąć żadnych mikro i makro składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju psa. Decydując się na takie rozwiązanie warto udać się do psiego dietetyka lub weterynarza, który nie tylko posłuży nam radą, ale pomoże ułożyć indywidualną dietę bogatą w niezbędne składniki, wolną od niedoborów. Ilość pożywienia powinna uwzględniać aktywność fizyczną psa, ponieważ psy o dużym zapotrzebowaniu aktywności potrzebują więcej jedzenia niż te, które prowadzą kanapowy tryb życia. Szczeniaki i młode psy w okresie wzrostu powinny dostawać mniejsze porcje, ale podawane częściej, natomiast wraz z wiekiem ilość porcji należy zmniejszać. Dorosłe psy powinny dostawać optymalnie dwa, trzy posiłki dziennie. Chart rosyjski borzoj ma tendencje do skrętu żołądka i wzdęć, dlatego przed jedzeniem, jak i po powinien mieć zapewniony odpoczynek. Oprócz miski z jedzeniem pupil powinien mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej. Powinna być ona wymieniania minimum raz dziennie, aby była zawsze świeża.



Pielęgnacja charta rosyjskiego borzoja – prosta sprawa o ile systematyczna

Cała pielęgnacja charta rosyjskiego borzoja nie jest skomplikowana, ale wymaga od właściciela przede wszystkim systematyczności, ponieważ sierść tej rasy lubi się plątać i filcować. Podstawowym zabiegiem, którego wymaga borzoj jest szczotkowanie. Przyda się do tego szczotka włosiana do całego ciała czworonoga i szczotka druciana, która posłuży do rozczesywania frędzli. Borzoj jest psem, który lubi biegać na otwartych przestrzeniach, a do jego sierści lubią przyczepiać się wszelkiego rodzaju liście czy gałązki, dlatego przed rozczesywaniem należy dokładnie sprawdzić sierść i pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń. Należy też dokładnie rozplątać palcami wszystkie kołtuny, które lubią powstawać na włosie. Szczotkowanie powinno odbywać się mniej więcej dwa razy w tygodniu, a w okresie linienia czynność tę należy powtarzać częściej. Ważne, aby sierść zawsze rozczesywać z włosem, a nie pod włos, ponieważ niszczy to strukturę włosa. U charta rosyjskiego borzoja linienie zachodzi bardzo gwałtownie i traci podczas niego bardzo dużo martwego włosa.
Psa kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy tego potrzebuje – czyli kiedy jest brudny. Nie wolno używać w tym celu kosmetyków przeznaczonych dla ludzi, ponieważ mają one zbyt wysokie dla psa pH. Przed kąpielą należy dokładnie rozczesać sierść. Do kąpieli używamy szamponów przeznaczonych dla psów ras długowłosych lub dopasowanych do aktualnych potrzeb włosa pupila. Uszy ze względu na swoją opadającą budowę narażone są na infekcje, dlatego ważna jest ich regularna kontrola i usuwanie zabrudzeń za pomocą specjalnych preparatów do pielęgnacji uszu. Oczy, podobnie jak uszy należy sprawdzać systematycznie, a do ich przemycia posłużą nam preparaty do przemywania oczu lub wilgotny wacik kosmetyczny. Na psich zębach lubi odkładać się kamień nazębny, dlatego ważne jest, aby zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Niestety czworonogi nie zadbają o to same, dlatego prawidłowa higiena jest w rękach właściciela. Zęby należy czyścić regularnie, ponieważ nieczyszczone mogą doprowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Pomogą nam w tym pasty do zębów przeznaczone dla psów, żele lub spraye. Ważnym elementem jest również dbanie o pazurki. Borzoje dużą ilość czasu spędzają na terenach leśnych przez co mogą nie ścierać sobie same pazurków. Należy ich długość kontrolować regularnie, a w razie konieczności delikatnie skrócić.

pies rasy chart rosyjski borzoj

Akcesoria – pierwsza wyprawka borzoja

Chart rosyjski borzoj podobnie jak każdy inny pies potrzebuje niezbędnych akcesoriów do codziennego użytku. Przy chartach niezbędne są porządne akcesoria spacerowe, solidnie wykonane. Borzoja wyprowadzamy w dobrze dopasowanej, szerokiej obroży i mocnej smyczy zaopatrzonej w solidne karabińczyki. W celach treningowych dobrze jest zaopatrzyć się w długą linkę treningową, która zapewni psu swobodę podczas biegu. Dobrej jakości, mocne akcesoria spacerowe pozwolą zminimalizować ryzyko ucieczki charta. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w adresówkę lub nadajnik GPS.
Kolejnym ważnym punktem na liście wyprawkowej są miski na jedzenie i picie. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w miski ceramiczne, które zrobione są z lepszego materiału, dzięki czemu ryzyko wystąpienia alergii kontaktowych jest minimalne. Chart rosyjski borzoj jest psem wysokim, dlatego można zaopatrzyć się w specjalne miski na podwyższeniu, które nie zmuszają psa do schylania się, dzięki czemu podwyższają komfort spożywania jedzenia.
Po intensywnym wysiłku jakiego ta rasa potrzebuje chart rosyjski borzoj powinien móc komfortowo wypocząć. Legowisko powinno być dopasowane do wielkości psa tak, aby bez problemu mógł na nim rozprostować swoje zmęczone łapki. Borzoj ma tendencję do odgniatania się łokci, dlatego posłanie powinno być miękkie. Ważne jest, aby legowisko znajdowało się w sercu domu, dzięki czemu nawet podczas zasłużonego odpoczynku pupil będzie blisko swoich bliskich.
Do zabawy sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawki, naturalne gryzaki, a także zabawy edukacyjne.
Listę zamykają niezbędne do codziennej pielęgnacji preparaty i akcesoria groomerskie.

Hodowla i zakup – gdzie znajdę wymarzonego charta rosyjskiego borzoja?

Przed podjęciem decyzji o zakupie psa dokładnie zapoznaj się ze specyfiką tej niezwykłej rasy. Posiadanie psa wiąże się z dużą odpowiedzialnością i taka decyzja musi być dokładnie przemyślana. Jeśli znasz wymagania Borzoja i wiesz, że sprostasz jego wymaganiom, a także zdajesz sobie z odpowiedzialności jaka spadnie na ciebie na najbliższe lata to możesz rozpocząć szukanie zaufanego hodowcy.
Hodowle charta rosyjskiego borzoja do dzisiaj prowadzone są na najwyższym poziomie, starając się uniknąć wszelkich chorób genetycznych, dlatego tak bardzo istotny jest zakup z odpowiedzialnego źródła. Podstawowym wymogiem, który powinna spełniać hodowla jest jej przynależność do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) lub podlegać pod FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Decydując się na psa z takiego miejsca masz pewność, że kupujesz psa rasowego, a nie w typie rasy, czyli kundelka. Takie miejsca przechodzą skrupulatne kontrole. Kiedy znajdziesz interesującą hodowlę poszukaj informacji w internecie na jej temat. Warto sprawdzić także opinie o niej krążące. Przed zakupem udaj się do niej osobiście. Sprawdź panujące w niej warunki, a także zapoznaj się z hodowcą, szczeniakiem i jego rodzicami.
Cena za szczeniaka charta rosyjskiego borzoja waha się przeważnie od 3500 do 4500 zł ale oczywiście może być wyższa, ponieważ jest ona zależna od wieku, płci, renomy hodowli, osiągnięć rodziców czy predyspozycji wystawowych malucha.
Pamiętaj – nie daj się skusić super atrakcyjnym ofertom, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków pochodzą one od pseudohodowców, którym nie zależy na zdrowiu czy wczesnej socjalizacji psiaków, a jedynie za zysku co nie idzie w parze z jakością. Nie wolno wspierać takich miejsc, bo to jedynie nakręca ich nielegalną działalność.

Czy chart rosyjski borzoj jest psem dla mnie?

Borzoj jest psem dla konesera. Właściciel powinien w stanie poświęcić mu dużo uwagi, a także czasu, którego rasa ta potrzebuje. Opiekun powinien wykazywać się stanowczością i konsekwencją podczas szkolenia. Ten niezwykły pies najlepiej będzie czuł się w domu z ogrodem, gdzie będzie mógł spożytkować swoją energię, przy czym należy pamiętać aby ogród był solidnie zabezpieczony. Oczywiście Borzoj może mieszkać w mieszkaniu o ile jego zapotrzebowanie na ruch zostanie zaspokojone, jednak życie w mieście obciążone jest pewnym ryzykiem z uwagi na niezależny charakter psa połączony z instynktem łowieckim. Nie jest to dobry towarzysz dla osób starszych – najlepiej sprawdzi się przy boku osoby aktywnej.