icon_cart

0

koszyk
akcesoria do akwarium

Akcesoria do domowego akwarium – co warto kupić

Prawdopodobnie najważniejszym zadaniem (i często najczęściej pomijanym) jest proces planowania. Przed zakupem poświęć trochę czasu na zaplanowanie akwarium. Powinno to wyeliminować wszelkie trudności.
Kilka rzeczy, które musisz uwzględnić w swoim planie, to: rozmiar zbiornika, lokalizacja zbiornika, rodzaj środowiska zbiornika (skalisty, porośnięty roślinami), rodzaje ryb, substrat, filtracja, oświetlenie, ogrzewanie i obieg wody.
Mając to na uwadze, rozpocznij prawdziwy plan złożenia zbiornika, zapisz ten plan, a następnie oceń ryby, aby określić, jaki sprzęt będzie potrzebny, aby zapewnić im odpowiednie środowisko. Po złożeniu planu możesz kupić potrzebny sprzęt i mieć pewność, że masz odpowiednie siedlisko dla swoich ryb. Poznaj naszą listę materiałów do akwarium!

Akcesoria do akwarium

Dekoracje

Sprawianie, że akwarium staje się atrakcyjną częścią domu lub biura i będzie wygodnym miejscem do życia dla ryb jest wbrew pozorom bardzo istotne.

Dlaczego warto udekorować swoje akwarium? W rzeczywistości jest to bardzo częste pytanie nowych właścicieli akwarium. Dekoracje są bardzo ważnym aspektem twojego akwarium. Istnieją dwa ważne powody, dla których warto udekorować swoje domowe akwarium.
Po pierwsze, twoje akwarium będzie wyglądało lepiej, jeśli będzie ładnie udekorowane. Dobrze udekorowane akwarium może być bardzo miłym akcentem w prawie każdym pomieszczeniu w domu lub firmie. Dekoracje sprawiają, że zbiornik jest bardziej atrakcyjny i współpracuje z innym wystrojem w pokoju. Ładne dekoracje mogą sprawić, że zbiornik będzie o wiele bardziej atrakcyjny sam w sobie, a także może wzmocnić kojące efekty, z których znane są akwaria. Dekoracje tworzą atmosferę, w której żyją twoje ryby i na którą patrzysz.
Po drugie, co ważniejsze, udekorowanie akwarium sprawi, że ryby będą się czuły bardziej komfortowo. Większość ryb doskonale zdaje sobie sprawę, że są zwierzyną łowną i jako takie będą zestresowane i będą żyły w dyskomforcie, jeśli poczują się narażone na atak, a wobec tego bezbronne. Dobrze udekorowany zbiornik poprawi samopoczucie mieszkańców, łagodząc ten stres, poprawiając w ten sposób ich układ odpornościowy, a tym samym ich zdolność do przeciwstawiania się chorobom. Ponadto ryby w dobrze udekorowanym zbiorniku częściej wykazują naturalne zachowanie, lepsze ubarwienie, są bardziej aktywne i spędzają więcej czasu poza ukryciami. Nie oznacza to jednak, że nocne ryby wyjdą w ciągu dnia lub że ryby, które normalnie się chowają, pozostaną poza kryjówką.
Czego powinieneś użyć do dekoracji mojego akwarium? Prosta odpowiedź na to pytanie brzmi: Udekoruj swój akwarium dekoracjami, które lubisz – pod warunkiem, że nie są toksyczne dla ryb. W większości przypadków ryby nie dbają o to, czy użyjesz zamku w kolorze fluorescencyjnym lub skały z dziurami – lub żywych roślin zamiast plastikowych w kolorze perłowym.
Aby jednak dobrze odpowiedzieć na to pytanie, ważne jest, aby wiedzieć trochę o swoich rybach. Różne ryby mają różne preferencje, jaki rodzaj dekoracji lubią. Ryby, które pochodzą z płytkich stawów lub jezior lub wolno płynących rzek z bujnym wzrostem roślin, preferują „miękką dekoracje”, która składają się głównie z roślin, ale obejmują również inne delikatne lub plisowane, na ogół elastyczne rzeczy. Ryby z szybszych wód lub z głębokich, otwartych przestrzeni preferują „twarde dekoracje”, którymi są zazwyczaj skały, kłody i inne duże, stałe obiekty.



Tylko dlatego, że twoje ryby mogą preferować jedną opcje, nie wyklucza to użycia drugiej, oznacza to po prostu, że twoja ryba prawdopodobnie będzie czuła się bardziej komfortowo, jeśli większa część osłony będzie bliżej ich naturalnego środowiska; a wyższy komfort oznacza bardziej naturalne zachowanie, mniejszy stres, lepsze kolory i lepsze zdrowie.
Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z potencjalnie toksycznych dekoracji. Niektóre minerały są rozpuszczalne w wodzie i chociaż kamień może nie być toksyczny, po rozpuszczeniu w wodzie może tworzyć toksyczną substancję lub zmniejszać zdolność wody do przenoszenia tlenu, aby ryby mogły oddychać. Ponadto, jeśli kamień jest na tyle miękki, że ryby mogą go przeżuć lub zetrzeć, mogą się nim zakrztusić lub może on zablokować ich jelita.
Unikaj również wszelkich elementów ceramicznych z jasnoniebieskimi, czerwonymi lub żółtymi glazurami, które nie są przeznaczone do użytku w akwarium – mogą one zawierać rozpuszczalny ołów. Nietrwałe tusze lub barwniki mogą być potencjalnie szkodliwe, ponieważ rozpuszczają się w wodzie. Wreszcie, unikaj wszelkich plastikowych lub gumowych przedmiotów, które nie są specjalnie zaprojektowane do użytku w akwarium, ponieważ mogą one zawierać rozpuszczalniki lub konserwanty, które mogą być szkodliwe dla ryb.
Chociaż niektórzy ludzie lubią używać znalezionych przedmiotów do dekoracji swoich akwariów, zachęcam do używania tylko przedmiotów zakupionych w renomowanym sklepie zoologicznym jako dekoracji akwarium.

Jak udekorować akwarium? W przypadku większości ryb odpowiednie jest udekorowanie go w 50-75%. Oznacza to, że duża część twojego zbiornika zostanie pochłonięta materiałem dekoracyjnym. Oznacza to jednak również, że twoje ryby czują, że tak naprawdę nigdy nie opuściły swojego azylu, a jeśli dekoracje są odpowiednio ułożone, prawdopodobnie będziesz w stanie lepiej obserwować nawet najbardziej tajemnicze okazy w swoim akwarium. Pamiętaj, że tylko krawędzie przedmiotów zapewniają dobrą osłonę; włożenie dużego kamienia do zbiornika może wypełnić połowę miejsca, ale zapewnia bardzo małą ilość kryjówek.
W akwariach słodkowodnych, z wyjątkiem akwarium z pielęgnicami z jeziora szczelinowego lub akwarium dla innych ryb o szczególnie twardej wodzie lub o wysokim pH , zalecamy unikanie prawdziwych muszli i szkieletów koralowców, a także wapienia, ponieważ materiały te ulegną rozpuszczeniu w akwarium, zwiększając twardość i pH wody.

Oto kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać

  • Umieść większe rośliny i ozdoby z tyłu i po bokach, a krótsze z przodu. Może się to wydawać oczywiste, ale istnieje wiele zbiorników, w których zestawienie dekoracji sprawiło, że większość otwartych przestrzeni do pływania nie znalazła się na miejscu.
  • Użyj wyższych dekoracji lub roślin, aby zasłonić grzałki akwariowe, rury podnoszące, przewody powietrzne i inne nieatrakcyjne elementy akwarium.
  • Użyj mniejszej liczby różnych przedmiotów, aby zbiornik wyglądał bardziej naturalnie. Użyj grup tego samego rodzaju roślin i zrównoważ je grupami roślin o innym kolorze lub fakturze, aby stworzyć bardziej atrakcyjną przestrzeń.
  • Użyj mniejszych roślin lub skał, aby ukryć krawędzie zamków, wulkanów, kół wodnych lub innych dekoracji z żywicy, ceramiki lub plastiku, aby wyglądały bardziej naturalnie w zbiorniku.
  • Wybierz jedną lub dwie „ogniskowe” dekoracje lub rośliny i umieść je lekko poza środkiem zbiornika. Przedmioty wyśrodkowane często wyglądają sztucznie.
  • Nie zapomnij o tle. Tło zapewnia ciemną lub przynajmniej solidną ścianę dla ryb, co może sprawić, że będą czuły się bardziej komfortowe. Tło pomoże również ukryć przewody, rurki, rury i filtry, które w przeciwnym razie mogłyby negatywnie wpłynąć na wygląd akwarium.

Pamiętaj, że dekoracja zbiornika jest w dużej mierze dla widza i udekoruj według własnych upodobań. Żywe rośliny nie są koniecznością, za jaką kiedyś je uważano, więc jeśli nie jesteś zainteresowany opieką wymaganą dla tych dodatkowych mieszkańców twojego podwodnego środowiska, trzymaj się ich sztucznych odpowiedników. Wiele bardzo wysokiej jakości sztucznych kamieni, koralowców, szkieletów koralowców, muszli, kłód i roślin jest dostępnych w dzisiejszym przemyśle zoologicznym, więc nie myśl, że musisz używać żywych roślin, prawdziwych skał i prawdziwych kłód, aby uzyskać naturalny wygląd akwarium. Z drugiej strony dostępnych jest wiele efektownych, ale oczywiście sztucznych ozdób, jeśli te bardziej odpowiadają twoim gustom.

Filtr do akwarium

Dlaczego potrzebuję filtra? Zadaniem filtra w akwarium jest usuwanie nadmiaru pokarmu , rozkładającej się materii organicznej, unoszących się cząstek stałych, niebezpiecznych chemikaliów i produktów przemiany materii ryb z wody.
Ryby nieustannie wydalają odpady podczas pływania w wodzie. Jeśli te odpady nie zostaną usunięte, toksyny, które ryby usuwają ze swoich systemów, szybko osiągną wystarczająco wysokie stężenia, aby ​​ryby mogły same się zatruć. Wczesne etapy tego zjawiska nazywane są stresem amoniakalnym – kiedy staje się śmiertelne, jest to zatrucie amoniakiem.
Ponadto cząstki stałe unoszące się w wodzie i rozkładające się jedzenie oraz inne substancje organiczne mogą przyczyniać się do zmętnienia wody w akwarium, jeśli nie są trzymane w ryzach.



Metody filtracji. Filtry oczyszczają wodę w akwarium na jeden lub więcej z trzech sposobów: biologiczny, mechaniczny lub chemiczny.
Filtracja biologiczna jest absolutnie niezbędna w każdym akwarium, aby zmniejszyć wymaganą konserwację. Jednak zarówno filtracja mechaniczna, jak i filtracja chemiczna mają swoje miejsce. Filtracja mechaniczna pomaga utrzymać przejrzystość wody, a filtracja chemiczna może rozwiązać problemy z wodą źródłową lub może być stosowana do usuwania określonych toksyn lub wszelkich leków wprowadzonych do systemu.
Ważne jest, aby mieć świadomość, że woda w akwarium może być krystalicznie czysta i nadal być toksyczna dla ryb lub może być mętna lub brudna i być całkowicie bezpieczna!

  • Filtracja biologiczna: Filtracja biologiczna obejmuje bakterie i inne mikroorganizmy (oraz w mniejszym stopniu rośliny i niektóre grzyby) przekształcając odchody ryb w mniej toksyczne substancje. Twoje ryby stale wydalają odpady do wody w akwarium, gdy korzystają z pokarmu i jedzą. Te odpady, jeśli nie zostaną usunięte, staną się toksyczne dla ryb. Filtr biologiczny przekształci toksyczny amoniak (z odchodów ryb, nadmiaru pożywienia, gnijącej lub obumierającej materii roślinnej i martwych ryb) w azotyny, a toksyczne azotyny w azotany. Azotany są stosunkowo nieszkodliwe, jednak jeśli nie są usuwane ze zbiornika poprzez regularne podmiany wody, mogą powodować u ryb problemy z nerkami, wątrobą i oczami, a także hamować ich apetyt i uniemożliwiać skrzelom wchłanianie tlenu z wody. Azotany przyczynią się również do wzrostu glonów. Filtracja biologiczna ma miejsce, gdy woda przepływa przez dowolną powierzchnię, na której mogą rozwijać się bakterie przetwarzające odpady.
    Filtracja biologiczna powstaje podczas procesu zwanego „cyklem”. Nawet najwyższej jakości filtry biologiczne nie mogą przetwarzać odpadów rybnych, dopóki nie zostaną odpowiednio przetworzone. Rośliny mogą używać niektórych odpadów azotowych jako nawozu, chociaż będą w stanie je przetworzyć tylko podczas fotosyntezy w ciągu dnia. Stężenie odpadów azotowych wykorzystywanych przez rośliny będzie tak minimalne, że nie spowoduje znaczącej różnicy w jakości wody. Jednak w nocy rośliny oddychają tak samo jak zwierzęta i będą wytwarzać odpady azotowe.
  • Filtracja mechaniczna: Filtracja mechaniczna, znana również jako filtracja fizyczna lub filtracja cząstek, polega na przepychaniu wody przez jakąś formę materiału filtracyjnego, który działa jak sitko. To sitko wyłapuje swobodnie pływające cząstki, które nie mogą przejść przez otwory w medium. Medium może być gąbka, mulina filtracyjna, gęsta masa pęcherzyków powietrza (tylko w słonej wodzie), specjalne podkładki filtracyjne, a nawet żwir akwariowy.
    Jakość filtracji mechanicznej będzie zależeć od kilku rzeczy. Po pierwsze, jak dobre są media? Im drobniejszy środek, tym mniejsze cząsteczki mogą zostać wyłapane. Jednak drobniejsze media zatykają się znacznie szybciej i wymagają częstego płukania lub wymiany. Grubsze media przepuszczą więcej cząstek, ale ich zatkanie zajmie więcej czasu. Wiele filtrów mechanicznych wykorzystuje kilka warstw materiału, zaczynając od grubego, a kończąc na drobnym, aby zapewnić optymalne czyszczenie wody. Po drugie, jak często czyścisz filtr? Filtr mechaniczny zapewni lepszą filtrację, jeśli będzie często i odpowiednio czyszczony. Uszkodzenie mediów filtrujących może znacznie zmniejszyć wydajność filtra, a pozostawienie zatkanego brudnego wkładu filtrującego uniemożliwi wystarczający przepływ wody lub może zmusić wodę do opływania mediów, a nie przez nie, co uniemożliwi filtrowanie wody. A także, jak brudne jest twoje akwarium? Im większy jest bałagan w twoim zbiorniku, tym bardziej potrzebujesz filtracji mechanicznej, jednak im większy jest bałagan w twoim zbiorniku, tym szybciej twój filtr mechaniczny zostanie zatkany. Niektóre rodzaje ryb powodują bałagan w zbiorniku poprzez zachowanie (np. kopanie) lub nawyki żywieniowe. Ponadto brak wystarczających podmian wody, nadmierne karmienie i inne problemy związane z pielęgnacją zbiornika obniżą jakość filtracji mechanicznej. Filtracja mechaniczna może być również zapewniona w osadniku lub studzience . Osadnik to zbiornik z wolno płynącą wodą, który umożliwia osadzanie się ciężkich cząstek i gromadzenie się ich na dnie. Zanieczyszczenia te można zbierać i usuwać za pomocą syfonu lub siatki podczas czyszczenia zbiornika.
  • Filtracja chemiczna: Filtrację chemiczną zapewnia węgiel lub żywice chemiczne, które wydobywają toksyny z wody. Aktywowany węgiel filtracyjny będzie agresywnie usuwał chemikalia z wody, dopóki węgiel nie zostanie nasycony. Bardzo ważne jest, aby każdy węgiel aktywny w filtrze był często wymieniany. Aby węgiel aktywowany zadziałał, musi być spełnionych kilka warunków:
    • Przepływ wody. Powinieneś przenosić całą objętość zbiornika w wodzie przez węgiel co najmniej dwa razy na godzinę. Jeśli twoja woda nie porusza się tak szybko, nie jest wystarczająco często narażona na działanie węgla i chemikalia nie zostaną wystarczająco usunięte.
    • Obciążenie chemiczne. Woda, która jest nienormalnie twarda, bardzo miękka, chemicznie zmiękczona lub utwardzona, lub która ma wysokie stężenie minerałów lub pierwiastków śladowych, szybciej nasyci węgiel. Ponadto dodawanie do wody pokarmów roślinnych, pierwiastków śladowych lub suplementów mineralnych spowoduje szybsze nasycenie węgla, ponieważ węgiel usuwa te chemikalia z wody.
    • Podmiany wody. Niewystarczająca podmiana wody pozwoli na gromadzenie się chemikaliów w wodzie, co zwiększy obciążenie chemicznej filtracji.
    • Obciążenie zbiornika. Przepełnione zbiorniki zwiększą również obciążenie twojego filtra chemicznego, a także wszelkie inne filtry, które masz.

Ponieważ węgiel próbuje dalej wchłaniać chemikalia z wody po jej nasyceniu, może w końcu zacząć uwalniać toksyny, które nie są łatwo wiązane przez węgiel. Przybierają one dwie formy: substancji wchłoniętych wcześniej z wody lub substancji będących wynikiem reakcji chemicznych zachodzących na węglu lub z jego powodu. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby regularnie wymieniać wszelkie media zawierające węgiel. Niezależnie od czystości twojego zbiornika sugerowałbym wymianę tego nośnika przynajmniej co dwa miesiące, chociaż w zbiornikach bardziej zanieczyszczonych lub z cięższymi populacjami może być konieczne częstsze robienie tego.
Należy również pamiętać, że węgiel opracowany do użytku w akwarium nie usuwa amoniaku, azotynów, azotanów, dwutlenku węgla ani tlenu.
Obecnie na rynku dostępne są inne żywice, z których niektóre usuwają określone chemikalia lub związki chemiczne, inne działają tak samo jak węgiel. Uważnie przejrzyj opakowania tych produktów, aby upewnić się, że używasz ich właściwie i że mogą faktycznie pomóc w rozwiązaniu problemu. Wiele żywic można naładować, często przy użyciu typowych metod domowych (takich jak moczenie w kąpieli solnej). Metody ładowania żywic chemicznych będą się różnić i powinny być wymienione na opakowaniu producenta. Ponadto niektóre żywice muszą być zagruntowane lub naładowane przed użyciem. Dla zdrowia twoich ryb bardzo ważne jest, aby dokładnie przeczytać całe oznakowanie i opakowanie producenta przed próbą użycia jakichkolwiek żywic chemicznych do filtrowania wody.

Niezwykle ważne dla zdrowia twoich ryb jest zapewnienie im odpowiedniej filtracji. Filtracja może sprawić, że twój zbiornik będzie wyglądał ładniej i znacznie zmniejszy opiekę wymaganą do utrzymania zdrowych, szczęśliwych ryb ( 10-15% podmiana wody raz w tygodniu w systemie filtrowanym jest znacznie przyjemniejsza niż 80-90% dziennie, których potrzebuje system niefiltrowany aby pozostać żywotnym). Ale filtracja nie jest wymówką, by uchylać się od konserwacji zbiornika . Twoje ryby nadal będą potrzebowały odpowiedniego karmienia, czyszczenia zbiorników, podmian wody i regularnych kontroli pod kątem nadużyć, stresu, chorób lub innych problemów.
Istnieje wiele odmian filtrów, w tym modele zatapialne i niezatapialne. Powinieneś wybrać filtr, który będzie pasował do twoich potrzeb filtracyjnych i będzie odpowiedni dla rodzaju trzymanych ryb. Posiadanie wielu filtrów na zbiorniku zwykle daje najlepsze wyniki i zapewnia wsparcie w przypadku awarii sprzętu.

Ryby – powód, dla którego masz akwarium

Ryby. To one są głównym powodem, dla którego kupiłeś akwarium, prawda? Cóż, może nie cały powód. Niektórzy ludzie są zainteresowani uspokajającym działaniem domowego akwarium lub kupili akwarium, aby zapewnić swojemu domowi lub biurowi właściwe Feng Shui . Inni ludzie chcą zwierzaka, ale mogą mieć tylko ryby na podstawie umów najmu lub szukają zwierzaka, którego nie muszą wyprowadzać trzy razy dziennie. A może po prostu dostałeś akwarium, bo nagle znalazłeś się właścicielem złotej rybki wygranej na jarmarku, która jest teraz najcenniejszą własnością twojego dziecka.
Więc spójrzmy prawdzie w oczy, istnieje wiele powodów, dla których warto kupić akwarium do domu lub biura. Jeśli masz szczęście, możesz pomyśleć, dlaczego chcesz akwarium, jakie ryby chcesz zdobyć , jak zacząć , jaki sprzęt akwariowy potrzebujesz i jak dbać o swoje ryby, zanim dostaniesz zbiornik. W innych przypadkach możesz dostać rybę w prezencie lub nagle znaleźć się w posiadaniu używanego akwarium z rybami lub bez.

Wybór ryb akwariowych może być zniechęcającym zadaniem ze względu na liczbę dostępnych ryb i skąpe informacje na ich temat. Niestety, chociaż jest wiele osób, które mogą pomóc w określeniu zgodności ryb, którymi jesteś zainteresowany, nikt tak naprawdę nie może powiedzieć, jaką rybę kupić, tylko ze względu na dostępne liczby. Oczywiście, miejmy nadzieję, że zacząłeś od określenia, które ryby chcesz hodować, więc na początek możesz zdobyć odpowiedni sprzęt.
Kiedy sprowadzasz ryby do swojego akwarium, musisz odpowiednio wprowadzić je do nowego domu. Właściwa aklimatyzacja twoich ryb w ich nowym domu znacznie zwiększy twoje szanse na sukces z tymi konkretnymi rybami.

Różne ryby są dobre dla różnych zbiorników. Dla początkujących dostępny jest duży wybór ryb słodkowodnych. Ryby te występują w różnych kolorach, kształtach i wzorcach zachowań. Wybór odpowiedniej ryby dla ciebie i twojego akwarium może być dość przerażającym zadaniem. Przekonasz się jednak, że wybieranie ryb do akwarium szybko stanie się zabawne i wciągające, a także będzie czymś, w co może zaangażować się cała rodzina.
Powinieneś najpierw zdecydować, jaki rodzaj społeczności chcesz w swoim zbiorniku. Ryby w akwarium należy pogrupować według temperamentu, wielkości, warunków wodnych, wymagań temperaturowych, a czasem diety. Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, to sprawdzić w lokalnych sklepach rybnych, jaki rodzaj wody masz i jakie ryby najłatwiej trzymać w tej wodzie. Po drugie, musisz zdecydować, czy chcesz ryby agresywne, czy pasywne.

Pokarm dla ryb – czym karmić ryby akwariowe 

Ryby, jak każdy inny organizm, potrzebują kalorii do podtrzymania metabolizmu. Właściwe karmienie ryb pomaga im zachować zdrowie i jest pomocne w utrzymaniu akwarium. Ważne jest, aby wiedzieć, jakiego rodzaju pokarmu potrzebują twoje ryby i ile pokarmu potrzebują, co różni się w zależności od gatunku.
W większości przypadków ryby należy karmić tylko raz dziennie i wystarczy karmić niewielką ilością. Twoje ryby powinny być w stanie uzyskać wystarczającą ilość składników odżywczych z pokarmu, który mogą spożywać w czasie krótszym niż dwie minuty, o ile pokarm zaspokaja ich potrzeby żywieniowe. Żywność, która pozostaje w zbiorniku dłużej, może dostać się do żwiru , dekoracji lub filtra i zacznie się rozkładać, przyczyniając się do złej jakości wody. Ta słaba jakość wody zwiększy podatność na choroby i ilość przymusowej konserwacji filtrów. Może również zwiększyć potrzebę podmian wody , co z kolei obciąża system filtracji i ryby, ponownie zwiększając ich podatność na choroby. Małe, regularne karmienia dostarczają rybom potrzebnych składników odżywczych i utrzymują akwarium w czystości niż duże lub częstsze karmienie. Przekarmianie może również przyczynić się do wzrostu glonów , które mogą być nieestetyczne, usuwają niezbędny tlen z wody i zwiększają obowiązki związane z utrzymaniem akwarium .



Większość ryb, podobnie jak większość kręgowców zimnokrwistych, jest przede wszystkim mięsożerna, żywiąc się głównie owadami, larwami owadów, robakami, larwami, różnymi krewetkami i podobnymi zwierzętami, a także mniejszymi rybami, a niektóre zjadają nawet małe płazy, gady, ptaki i ssaki na wolności. Jednak prawie wszystkie ryby jedzą również żywe rośliny, a tylko nieliczne nie zjadają przynajmniej niektórych glonów. Widać więc, że większość ryb jest naprawdę wszystkożerna i potrzebuje żywności zawierającej zarówno produkty zwierzęce, jak i roślinne, aby pozostać zdrowym. Podobnie jak wiele dzieci, wiele ryb wolałoby mieć dobrą dietę bogatą w mięsne pokarmy i wpychać warzywa pod obrus, ale nie jest to dostępne w naturze i nie powinno być stosowane w akwarium. Chociaż istnieją ryby, które są bardziej roślinożerne lub mięsożerne, niewiele jest ryb ściśle roślinożernych lub mięsożernych.
Istnieją setki opcji pokarmowych dla ryb domowych, a kombinacja pokarmów z tego asortymentu jest niezbędna, aby zapewnić rybom potrzebne im składniki odżywcze. Wszystkie te pokarmy można podzielić na dwie szerokie kategorie pokarmów dla ryb: żywe i przetworzone, które można podzielić dalej, jak opisano poniżej.

Żywy pokarm dla ryb

Żywe pożywienie składa się z roślin, zwierząt i mikroorganizmów żyjących w twoim akwarium – które twoje ryby mogą jeść. Ważne jest, aby upewnić się, że żywe pokarmy, które dostarczasz swoim rybom, dostarczają wszystkich składników odżywczych potrzebnych rybom do zachowania zdrowia i prawidłowego wzrostu oraz nie stanowią zagrożenia dla ryb. Wiele żywych pokarmów, w szczególności karmniki dla złotych rybek, są bardzo powszechnymi nosicielami chorób.
Wiele ryb będzie trochę żywić się żywymi roślinami i glonami rosnącymi w twoim akwarium, ale niektórzy roślinożercy będą żarłocznie zjadać żywe rośliny, które włożysz do akwarium. Inne ryby żywią się drobnoustrojami, które swobodnie pływają w wodzie akwariowej lub rosną na powierzchni roślin i dekoracji. Jeszcze inne ryby chętnie zjadają robaki, ślimaki lub inne bezkręgowce wprowadzone do akwarium. Wiele sklepów zoologicznych oferuje również różne owady i larwy owadów, które mają wartość odżywczą dla ryb.
Najpopularniejszym żywym pokarmem używanym w akwarystyce są żywe ryby karmowe. Ryby te często nie otrzymują opieki potrzebnej do zachowania zdrowia i często przenoszą choroby lub pasożyty, które z kolei mogą zainfekować każdą rybę, która je zjada. Najlepszym sposobem na przenoszenie choroby z jednej ryby na drugą jest zjedzenie przez rybę zakażonej ryby. Ponadto na wielu obszarach dostępna jest żywa żywność, której różnorodność jest bardzo ograniczona. W diecie składającej się z jednego pokarmu żywego prawie na pewno brakuje niektórych ważnych witamin, minerałów lub innych składników odżywczych, których potrzebują twoje ryby.

Przetworzona żywność dla ryb

Istnieje wiele kategorii przetworzonej żywności, w tym świeżej, mrożonej, liofilizowanej i puszkowanej.

Świeża żywność obejmuje mięso i warzywa przy minimalnym przetworzeniu. Wiele ryb oszaleje na punkcie kawałka wołowiny, drobiu, owoców morza lub dziczyzny, ale w większości przypadków nie chcesz gotować tych potraw. Rybom spodobają się również kawałki świeżych warzyw, takich jak surowe ziemniaki, dynia, cukinia, groszek, fasola, jabłko (bez skórki i nasion) i szpinak. Podobnie jak w przypadku żywych pokarmów, musisz upewnić się, że wybrana dieta zaspokoi potrzeby żywieniowe twoich ryb.
Mrożonki są dostępne w sklepach zoologicznych w szerokiej gamie – od krewetek i kałamarnic, przez spirulinę i warzywa, po przetworzone, wzbogacone w witaminy podstawowe elementy diety i przysmaki akwariowe, takie jak larwy owadów. Wybór dostępnych mrożonych pokarmów może zapewnić zróżnicowaną i stabilną dietę dla większości ryb, a procesy, jakie przechodzi żywność podczas zamrażania, znacznie zmniejszają ryzyko przeniesienia chorób w porównaniu z żywymi pokarmami lub świeżymi owocami morza, przy zachowaniu wysokiej wartości odżywczej.

Wiele produktów spożywczych dostępnych jako mrożonki ma również odpowiednik liofilizowany. Te produkty spożywcze mają całą wilgoć odprowadzoną z nich podczas przetwarzania, dzięki czemu mają długi okres przydatności do spożycia i można je łatwo przechowywać. Wiele robaków, larw owadów, skorupiaków i mięsa jest dostępnych w postaci liofilizowanej. Wadą żywności liofilizowanej jest to, że proces liofilizacji często pozbawia żywność witamin, więc żywność liofilizowana raczej nie będzie stanowić zrównoważonej i kompletnej diety. Pamiętaj, kiedy karmisz liofilizowaną karmą, że te pokarmy mogą wchłonąć dużo wody i wypełnią twoją rybę o wiele bardziej, niż myślisz patrząc na opakowanie. Zalecamy zwilżenie liofilizowanych pokarmów przed podaniem ich rybom, aby nie przejadały się i nie chorowały.

Pokarmy w puszkach są często najlepsze jako podstawowa dieta ryb. Pokarmy zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić kompletną i zbilansowaną dietę dla twoich ryb i są dostępne w różnych postaciach: pływających listków, tonących listków, granulek, tabletek i płatków.
Płatki są najczęstszym rodzajem przetworzonej żywności i są dostępne w bardzo szerokiej gamie. Niektóre płatki są zaprojektowane tak, aby spełnić wymagania żywieniowe określonych odmian lub gatunków ryb, a inne mają na celu przeciwdziałanie nierównowadze żywieniowej, podczas gdy jeszcze inne są zbilansowane, aby poprawić kolor lub wzrost lub zachęcić do tarła.
Płatki są dostępne w formach gęstszych lub lżejszych od wody. Dzięki temu ryby żerują w bardziej naturalny sposób – pod warunkiem dostarczenia odpowiednich płatków. Niektóre ryby wolą żywić się na dnie zbiornika, podczas gdy inne wolą żywić się pod powierzchnią. Podobnie jak płatki, granulowane pokarmy są dostępne w wielu odmianach, z których każda ma określony cel.
Granulki są jak bardzo małe, twarde płatki lub drobne granulki. Obecnie dostępna jest tylko ograniczona liczba granulek pokarmu dla ryb, zwykle opracowanych z myślą o ogólnych potrzebach żywieniowych małych ryb towarzyskich.
Tabletki to tak naprawdę po prostu duże, płaskie granulki. Większość tabletek jest odmianą tonącą, ale są też takie, które zostały zaprojektowane tak, aby przylegały do ​​boku akwarium, dzięki czemu można obserwować karmienie ryb. Większość tonących tabletek została zaprojektowana tak, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe padlinożerców i tych ryb, które żerują na dnie.
Bez względu na rodzaj pokarmu, jakim zdecydujesz się karmić swoje ryby, powinieneś dostarczać im różnorodnych pokarmów. Różnorodność diety zmniejsza ryzyko, że niedobory żywieniowe jednego lub więcej wybranych pokarmów staną się problemem zdrowotnym. Dostarczanie różnorodnych pokarmów zmniejszy również ryzyko, że twoje ryby stracą zainteresowanie oferowanymi pokarmami i zaczną „strajk głodowy”.

Żwirek do akwarium

Podłoże w zbiorniku może być bardzo ważne w zależności od sposobu dekoracji . Żywe rośliny potrzebują miękkiego, rozdrobnionego podłoża. Z drugiej strony większość ryb nie dba o to, co jest na dnie. Jeśli używasz filtra pod żwirem, musisz nałożyć na płyty warstwę żwiru o grubości 1,5-2 cali. Żwir musi być wystarczająco gruby, aby nie przesiewał szczelin w płytce filtracyjnej i nie zatykał filtra. Żwir powinien być nachylony, aby wszelkie rozkładające się substancje opadały w dół w kierunku przedniej części zbiornika i były łatwo odsysane, gdy zbiornik jest czyszczony. Niektóre kopiące ryby, potrzebują bardziej miękkiego lub drobniejszego podłoża, aby nie zraniły się, próbując się zakopać.



Grzałka do akwarium

Grzałka akwariowa to element wyposażenia akwarium używany do utrzymywania ciepłej wody w akwarium – lub raczej do zapobiegania spadkowi temperatury w akwarium poniżej określonej temperatury. Grzałka będzie niezbędna do akwarium, jeśli temperatura w pomieszczeniu, w którym trzymane są ryby, jest regularnie niższa od preferowanej temperatury dla ryb lub jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej minimalnej temperatury bezpiecznej dla ryb. Ogólnie rzecz biorąc, akwarium będzie wymagało grzałki dla ryb tropikalnych, ale nie dla ryb żyjących w wodzie o temperaturze pokojowej.
Większość akwariów ma grzałki, ale często pojawiają się pytania dotyczące tych bardzo powszechnych elementów wyposażenia akwariów . Dostępnych jest kilka rodzajów grzałek akwariowych, zarówno wewnętrznych (element grzewczy znajduje się w akwarium), jak i zewnętrznych (element grzewczy nie znajduje się w akwarium). Nagrzewnice zewnętrzne występują w dwóch odmianach: grzałki liniowe i grzałki wewnątrz filtrowe, choć czasami wspomina się o grzałkach w misce olejowej (nie martw się, te też omówimy). Grzałki wewnętrzne występują w trzech odmianach: wiszącej, zatapialnej i podłogowej. Wszystkie grzałki wymagają również termostatu do włączania i wyłączania grzania w razie potrzeby, aby utrzymać żądaną temperaturę.

Wiszące grzałki akwariowe. Grzałki wiszące to najpopularniejsze i najtańsze dostępne grzałki. Prawie wszystkie zestawy akwariowe zawierają wiszącą grzałkę, która pomaga nowym akwarystom utrzymać odpowiednią temperaturę wody dla słodkowodnych ryb tropikalnych.



Te grzałki zwisają (jak sama nazwa wskazuje) na górnej krawędzi akwarium, zwykle z tyłu akwarium, ze szklaną rurką zawierającą grzałkę osadzoną w wodzie. Grzałka wisząca będzie wymagała wycięcia otworu w okapie akwarium, aby pomieścić głowicę grzałki, ale większość okapów akwariowych ma sekcję zaprojektowaną do wycięcia, aby pomieścić wiszące grzałki lub filtry.
Ważne jest również, aby upewnić się, że grzałka została prawidłowo przymocowana do tylnej części akwarium, aby nie została uderzona, ponieważ może to spowodować pęknięcie szklanej osłony grzałki, stwarzając ryzyko porażenia prądem ciebie i twoich ryb oraz ewentualnie ryzyko pożaru.
Należy pamiętać, że wiszące grzałki są nieodpowiednie – nawet niebezpieczne – w przypadku akwariów morskich lub słonawych, ponieważ sól może dostać się do rurki i spowodować korozję lub zwarcia elektryczne.

Zatapialne grzałki do akwarium. Zatapialne grzałki akwariowe mogą być całkowicie zanurzone w wodzie akwariowej. Ponieważ te grzałki są całkowicie zanurzalne, są generalnie bardziej wydajne niż wiszące grzałki akwariowe. Te grzałki mogą być umieszczone dość nisko w wodzie. Grzałki głębinowe akwariowe można ustawić pionowo, poziomo lub pod kątem, jednak działają najlepiej, gdy są ustawione pionowo lub poziomo. Jeśli Twoja grzałka zanurzeniowa ma wewnętrzny termostat, zwykle jest bardziej wydajna, jeśli umieścisz ją poziomo w zbiorniku i dość nisko w słupie wody. Pomoże to termostatowi uzyskać dokładny odczyt temperatury zbiornika oraz prawidłowo włączyć i wyłączyć grzałkę.
Grzałki zanurzeniowe są zwykle mocowane z tyłu akwarium za pomocą klipsa z przyssawkami. Ważne jest, aby trzymać grzałkę z dala od żwiru, ponieważ różnica w przewodności cieplnej między wodą a żwirem może spowodować pękanie szkła grzałki. Ważne jest również, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń między grzejnikiem a żwirem lub bokiem zbiornika, aby żadne ryby nie zaczepiły się o grzejnik i nie poparzyły.

Podgrzewacze podłoża akwariowego. Grzałki podłoża akwariowego są najrzadziej spotykane z wewnętrznych grzałek akwariowych do użytku hobbystycznego lub do trzymania zwierząt domowych. Grzejniki podłoża składają się z cewki lub siatki drutu w izolatorze, który jest zakopany w żwirze lub podłożu akwarium . Sam drut jest elementem grzałki, a gdy grzałka jest włączona, drut ten nagrzewa się i podgrzewa żwir w zbiorniku. Ciepło jest następnie wypromieniowywane ze żwiru, aby ogrzać wodę. Gdy woda nagrzeje się dostatecznie, termostat wyłączy grzałkę.
Podgrzewacze podłoża mają być szczególnie korzystne w przypadku zbiorników z roślinami, w których żwir może pełnić funkcję izolatora i utrzymywać zbyt chłodne korzenie roślin. Dzięki podgrzewaczowi podłoża ten problem jest złagodzony, ponieważ podgrzewacz utrzymuje żwir w cieple, a korzenie roślin są zabezpieczone.

Grzałki akwariowe liniowe. Liniowe grzałki akwariowe to zewnętrzne grzejniki akwariowe, które są niezależne, ale znajdują się w lub wzdłuż odcinka zewnętrznej instalacji akwariowej. Zwykle jest to instalacja wodno-kanalizacyjna jakiegoś rodzaju filtra akwariowego lub innego elementu zewnętrznego wyposażenia akwariowego. Woda jest wypompowywana ze zbiornika rurką lub rurką przez grzałkę, a podgrzana woda jest zawracana do zbiornika.

Grzałki akwariowe z filtrem. Niektóre modele filtrów akwariowych, zwykle filtry kubełkowe lub niekiedy również inne odmiany, mają wbudowaną grzałkę. Grzałki te ogrzewają wodę przechodzącą przez filtr, oddając podgrzaną i oczyszczoną wodę do akwarium. Ponieważ grzałki te znajdują się wewnątrz filtra i zwykle są z nim integralne, określa się je mianem grzałek wewnątrz filtrowych.
Ważne jest, aby upewnić się, że grzałka w akwarium jest ustawiona tak, że jest mało prawdopodobne, że ryba zostanie ściśnięta między grzałką a czymś innym, np. dekoracją, ścianą akwarium lub żwirem w akwarium. Ważne jest również, aby poprzez odpowiednią dekorację akwarium upewnić się, że w zbiorniku jest mnóstwo innych kryjówek, aby ryby nie czuły, że jedyna kryjówka znajduje się za grzałką. Ryba, która utknie między grzałką akwarium a czymś innym, jest zdecydowanie zagrożona poważnym poparzeniem.
Upewnij się, że pomiędzy grzałką akwarium a jakąkolwiek inną powierzchnią znajduje się woda, szczególnie wokół elementu wewnątrz grzałki. Jeśli szklana osłona grzałki akwarium zetknie się ze szkłem akwarium, żwirem lub dekoracją, może to spowodować gradient temperatury w szkle, który spowoduje pęknięcie szkła. Naraża to ciebie i twoje ryby na porażenie prądem i może stanowić zagrożenie pożarowe.
Kiedy po raz pierwszy konfigurujesz akwarium lub kupujesz nową grzałkę do akwarium, pamiętaj, aby zawsze pozostawić nową grzałkę akwarium w wodzie w akwarium, z prawidłowo skonfigurowaną grzałką, przez co najmniej pół godziny. Przed podłączeniem włącz grzałkę lub zacznij ustawiać termostat. To da grzałce czas na osiągnięcie równowagi temperaturowej i zapobiegnie pękaniu szkła z powodu różnic temperatur, gdy element grzejny się włącza. Podobnie ważne jest, aby upewnić się, że grzałka była odłączona na pół godziny lub dłużej przed wyjęciem jej z akwarium, aby upewnić się, że szkło jest chłodne i jest mało prawdopodobne, aby pękło w kontakcie z powietrzem (lub inną powierzchnią) lub ze względu na parowanie wody z szyby oraz aby zapobiec uszkodzeniu grzałki poprzez spalenie lub stopienie wszystkiego, na czym może być ustawiona.

Co jeśli nie chcę grzałki w moim akwarium? Grzałka akwariowa jest bardzo ważną częścią konfiguracji akwarium, jeśli zamierzasz mieć ryby tropikalne. Wielu początkujących rezygnuje z grzałki i zamiast tego wybiera ryby z klimatu umiarkowanego. Istnieje wiele złotych rybek i innych ryb o umiarkowanym klimacie, które radzą sobie całkiem dobrze w akwarium bez grzałki.

Szafka

Szafka to coś, na czym możesz postawić swój zbiornik. Prawdopodobnie będziesz potrzebować czegoś wystarczająco wysokiego, aby z wygodnej pozycji można było łatwo zobaczyć akwarium. Pamiętaj, kiedy wybierasz szafkę lub stojak musi być on wystraczająco silny, aby utrzymać zbiornik. Twój stojak powinien być solidny i stabilny, podobnie jak podłoga pod nim. Pamiętaj, że jeśli postawisz swoje akwarium na szczycie przechylanego stojaka, łatwo go przewrócić.
Stojak lub szafka musi być płaska na górze (chyba że kupiłeś zbiornik o nietypowym kształcie). Szkło może pękać pod bardzo niewielkim naciskiem, gdy jest już pod ciśnieniem, a szwy akrylowe mogą pękać, jeśli zbiornik zostanie skręcony.

Pokrywa

Głównym celem blatu, pokrywy akwarium jest powstrzymanie zwierząt przed wyskakiwaniem. Blat wspiera również oświetlenie i może pomieścić niektóre pompy powietrza lub wentylatory. Inną ważną funkcją blatu akwariowego jest ograniczenie parowania. Nadmierne parowanie może powodować wzrost poziomu niebezpiecznych chemikaliów, a także może utrudnić czyszczenie.
Dostępne są pokrywy, blaty wykonane ze szkła, plastiku, drewna, akrylu lub metalu w różnych stylach, aby pasowały do ​​różnych zbiorników lub wystroju.

System oświetlenia i timer

Ryby akwariowe potrzebują oświetlenia, aby akwarysta mógł je zobaczyć. Ryby reagują również na obecność światła lub jego brak. Kiedy słońce zachodzi i zbliża się ciemność, ryby znikają w swoich ukrytych norach, by odpocząć i czekać na nowy dzień. Kiedy nadejdzie świt i światło się wzmocni, ryby pojawią się ponownie i zaczną szukać pożywienia. Tak więc światło rządzi ich nawykami życiowymi i wynika z tego, że ten cykl świetlny powinien być rozsądnie przestrzegany w akwarium.
Rośliny potrzebują światła do przyswajania pożywienia poprzez fotosyntezę. To szczęście opiekuna akwarium, że większość roślin wodnych nie jest bezpośrednio wystawiona na działanie silnego światła słonecznego w przyrodzie. Większość roślin tropikalnych rośnie w rzekach lub jeziorach, które są całkowicie lub częściowo zacienione przez rośliny lądowe, dlatego w akwariach słodkowodnych nie jest wymagane zbyt duże natężenie światła. W akwariach morskich potrzebne są znacznie mocniejsze systemy oświetleniowe.
Różne rośliny są przystosowane do różnych intensywności światła. Na przykład rośliny takie jak gatunki Cryptocoryne, gatunki Anubias lub mech jawajski mogą nadal dobrze rosnąć przy niskim natężeniu światła, podczas gdy rośliny takie jak gatunki Cabomba lub gatunki Alternanthera wymagają silnego światła. Generalnie rośliny czerwonolistne wymagają znacznie większej intensywności światła.

W przypadku akwariów rafowych większość koralowców wymaga światła, ponieważ mają w swoim ciele zooxantelle. Zooxanthellae to maleńkie jednokomórkowe glony, których w koralowcach jest ogromna liczba. Partnerstwo alg i koralowców nazywa się symbiotycznymi. Algi pomagają w usuwaniu produktów przemiany materii i pozyskiwaniu niezbędnych pierwiastków śladowych z wody morskiej. Jeśli ta alga zawiedzie, choroba koralowców jest bardzo prawdopodobna. Podobnie jak w przypadku innych roślin, symbiotyczne glony potrzebują światła, aby prosperować. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie oświetlenie, jeśli chcesz trzymać koralowce w swoim akwarium ze słoną wodą.
Wszystkie ryby, rośliny i koralowce potrzebują normalnego cyklu świetlnego z dniem i nocą, 8-10 godzin światła jest idealne dla większości akwariów domowych. Dzięki zegarowi można łatwo realizować regularne okresy światła dziennego.

Zestawy do testów akwariowych

Bardzo ważnym elementem trzymania ryb w akwariach jest okresowe badanie wody. Istnieje wiele różnych rodzajów zestawów do testów akwariowych i trudnym wyborem może być to, które z nich kupić i co przetestować w swoim akwarium.
Jeśli masz nowo skonfigurowany zbiornik na ryby, będziesz chciał uzyskać i przetestować co najmniej następujące elementy:

Test amoniaku i azotynów: Będziesz ich potrzebować do cyklicznego akwarium. Są również niezbędne do pielęgnacji akwarium. Jeśli masz problemy ze swoimi rybami i nie możesz znaleźć przyczyny, najpierw sprawdź amoniak i azotyny. Dla zdrowego akwarium ich stężenia powinny wynosić zero.



 

Test azotanowy: amoniak jest rozkładany i przekształcany w azotyny, a następnie w azotany, jest to końcowy produkt cyklu azotowego i jest wykorzystywany jako źródło pożywienia dla roślin i glonów. Azotan jest stosunkowo nietoksyczny, ale jeśli zauważą się wysokie odczyty z wyniku testu, wskazuje to, że konieczna jest częściowa wymiana wody.

Test pH: jest potrzebny do określenia, które rodzaje ryb będą dobrze pasować do twojej wody bez użycia jakichkolwiek komercyjnych dodatków oraz do okresowego sprawdzania, czy nic nie jest poza kontrolą systemu. Będziesz także musiał regularnie przeprowadzać testy pH w trakcie hodowli ryb.

Uzdatniacze do wody

Chlor jest silnym związkiem chemicznym dodawanym do wody z kranu w celu zabicia bakterii, dzięki czemu można bezpiecznie ją pić. Aby woda w akwarium była bezpieczna dla ryb, niezbędne będzie stosowanie specjalnych uzdatniaczy. Nieuzdatniona woda może zdzierać z ryb powłokę ochronną, czyniąc je podatnymi na infekcje bakteryjne i grzybicze. Ponadto w większości źródeł wody z kranu można znaleźć metale ciężkie, takie jak miedź, ołów i cynk. Metale te są toksyczne dla wszystkich ryb tropikalnych.