icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Airedale terrier – charakter, pielęgnacja i dieta. Dowiedz się więcej na temat psów tej rasy

Skąd pochodzi airedale terrier – historia i pochodzenie

Airedale terrier to jedna z najstarszych ras psów użytkowych na świecie. Wywodzi się ona z doliny rzeki Aire znajdującej się w hrabstwie Yorkshire, w Wielkiej Brytanii. Tereny te znane były z obfitości ryb, dlatego ich mieszkańcy byli zapalonymi rybakami i wędkarzami. Mieli oni jednak konkurentów, którzy także polowali na ryby – były to waleczne i żarłoczne wydry. Do walki z nimi używano wtedy miejscowych psów nazywanych Otterhounds. Dobrze radziły sobie w wodzie, jednak nie miały wystarczająco silnego charakteru, żeby rozprawić się z wydrami. Wędkowanie nie było jedyną rozrywką mieszkających na tych terenach ludzi. Mieli jeszcze jedną, dość okrutną, do której używano innej rasy psów. Rozrywką tą było polowanie na szczury – na arenę wpuszczano szczury, a następnie psa. Chodziło o to, aby pies jak najszybciej rozprawił się z gryzoniami. Przyjmowano zakłady, który z psów w najkrótszym czasie pokona najwięcej szczurów. Po pewnym czasie pojawił się pomysł, aby skrzyżować szczurołapy (bo tak właśnie nazywano te psy) z otterhoundami. W wyniku tej krzyżówki chciano uzyskać psa, który nie tylko będzie łapać wydry, jak robił to otterhound, ale będzie przy tym nieustępliwy i krwiożerczy jak Szczurołap. Powstałe psy nazwano Waterside terierami. Do uzyskania jeszcze lepszych wyników hodowlanych zaczęto kojarzyć je z bulterierami – dla większej zaciętości i z border collie, po których miały odziedziczyć instynkt pilnowania stada. Na tym jednak nie poprzestano. Zajęto się jeszcze wyglądem zewnętrznym rasy. By poprawić urodę dodano krew teriera walijskiego i irlandzkiego, a także foksteriera szorstkowłosego. Trzeba przyznać, że hodowcy mieli dużo szczęścia, ponieważ udało im się wyhodować czworonoga o najbardziej pożądanych ich zdaniem cechach, a przy tym wszechstronnego, łączącego w sobie najlepsze cechy z krzyżowanych ras. Powstałej w wyniku tych wszystkich krzyżówek rasie nadano w 1878 roku obowiązującą do dzisiaj nazwę –  airedale terrier. Rasa ta szybko stała się popularna w całej Anglii i oficjalnie została uznana przez Brytyjski Kennel Club już w 1886 roku. Psy tej rasy są znane znane i cenione na całym świecie. Wykorzystywane były przez policję brytyjską, służyły jako psy wojskowe w armii brytyjskiej, amerykańskiej, niemieckiej, hinduskiej a nawet chińskiej. Przenosiły meldunki o zbliżających się wojskach wroga i odnajdywały rannych. Najczęściej na starych fotografiach można zobaczyć airedale terriera w kamizelce ze znakiem czerwonego krzyża. W Polsce rasa ta cieszyła się dużym uznaniem już w okresie międzywojennym, chociaż nie była tak wszechstronnie wykorzystywane jak w innych krajach. Pomimo upływu lat airedale terriery w dalszym ciągu są cenione i dość popularne na całym świecie.  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) przypisała Airedale terrier do grupy III – teriery, sekcji 1 – teriery duże i średnie.

Wygląd airedale terriera – król wszystkich terierów

Airedale terrier to jeden z największych przedstawicieli terierów. Według wzorca rasy pies osiąga w kłębie od 58 do 61 centymetrów, a suka od 56 do 59 cm wysokości. Masa ciała wynosi zazwyczaj około 20 kilogramów. Pomimo swojej wielkości jest bardzo proporcjonalny. Airedale terrier posiada szlachetną, długą i suchą głowę, którą zdobią pełne wyrazu, ciemne, niewielkie oczy. Trufla nosowa jest czarna. Uszy w kształcie litery V, noszone są z boku głowy i złamane. Sylwetka wpisuje się w kwadrat. Airedale terrier ma głęboką i dobrze zbudowaną klatkę piersiową oraz mocny i prosty grzbietem. Gruby i wysoko osadzony ogon noszony jest w górze, odzwierciedlając radosne usposobienie tego psa. Kończyny są mocne i muskularne ale o małych, często porównywanych do kocich łapach. Dobrze zbudowaną, muskularną i krępą sylwetkę podkreśla niezwykła szata airedale terriera. Rasa ta posiada prostą, twardą i drucianą sierść z krótkim i miękkim podszerstkiem. Włos może być lekko falowany lub podkręcony. Włos na głowie tworzy charakterystyczną dla tej rasy brodę i brwi. Na nogach jest nieco dłuższy niż na reszcie ciała. Niestrzyżony włos może osiągnąć długość około 10 centymetrów. Airedale terrier występuje w umaszczeniu czaprakowym. Górne partie grzbietu, szyi i wierzch ogona powinny być czarne lub szaro-czarne. Reszta ciała podpalana – ruda. Pies ten porusza się w sposób żwawy, posuwistym krokiem. W biegu kończyny wyrzuca daleko w przód przez co jego ruch wydaje się bardzo dynamiczny.


Charakter airedale terrier – łączy w sobie to, co najlepsze

Airedale terrier posiada w sobie cechy typowego teriera. Jak każdy terier tak i ten pies posiada w sobie szczyptę niezależności i upartości. Jest bardzo żywiołowy i ciekawy nowych przygód. Podobnie jak i inni przedstawiciele tej grupy nie jest zbyt wylewny w okazywaniu swoich uczuć. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje czuć się kochany i sam też potrafi okazywać to uczucie. Mocno przywiązuje się do swoich właścicieli, nawet jeśli tego nie pokazuje. Jest to pies posiadający zrównoważony charakter. Na co dzień dynamiczny i chętny do wszelkich zabaw będzie wspaniałym psem rodzinnym jeśli tylko dostarczymy mu wystarczająca ilość ruchu. Nie jest to rasa, która dobrze znosi długie nieobecności właściciela. Oczywiście jest w stanie grzecznie oczekiwać powrotu właściciela o ile od małego będzie się go to takich nieobecności przyzwyczajać. Niezależnie od tego, czy pies był uczony pozostawania samemu warto przed okresem naszej nieobecności zagwarantować pupilowi porządną dawkę ruchu, co pozwoli spożytkować drzemiące w nim pokłady energii. Jeśli tego nie zrobimy to musimy liczyć się z tym, że airedale terrier znajdzie inny sposób na zagospodarowanie swojego żywiołowego charakteru. Ze względu na swoją przeszłość i przynależność do rodziny terierów airedale terrier posiada mocno rozwinięty instynkt łowiecki. Oprócz genów psa myśliwskiego, pies ten posiada również cechy doskonałego stróża. Nie jest przy tym hałaśliwy – właściwie rasa ta uznawana jest za najmniej szczekliwą spośród terierów. Psy tej rasy są na ogół przyjaźnie nastawione do innych ludzi i zwierząt. W stosunku do obcych nie wykazują agresji. Bacznie obserwują rozwój sytuacji i jeśli uznają, że bliskim grozi niebezpieczeństwo nie zawahają się ruszyć i bronić swoich najbliższych. Co prawda mocny instynkt łowiecki każe im gonić za nowo poznanym kotem, jednak jeśli od małego wychowują się razem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyły z mruczkami zgrany duet. W stosunku do innych psów airedale terrier nie prowokuje bójek, jednak zaatakowany nie zawaha się bronić swojego dobrego imienia. Problemem mogą okazać się także dwa samce mieszkające pod jednym dachem –  zwłaszcza tej samej rasy. W takim wypadku najlepiej będzie, jeśli będą psy wychowywały się ze sobą od małego. W stosunku do dzieci airedale terrier jest niezwykle przyjaźnie nastawiony. Jest w stosunku nich opiekuńczy i cierpliwy. Jednak zabawy z małymi dziećmi powinny odbywać się pod okiem dorosłego, ponieważ ze względu na swoje rozmiary i wesołe usposobienie pies może niechcący wywrócić dziecko i wyrządzić mu niezamierzoną krzywdę.



Wychowanie i szkolenie – podstawa dalszej współpracy

Airedale terrier nie zalicza się do ras łatwych w ułożeniu. Niezależność powoduje, że nie podporządkowuje się ślepo komendom opiekuna. Jest to pies bardzo inteligentny, w którym drzemie ogromny potencjał wychowawczy i szkoleniowy, o ile właściciel poświęci temu wystarczająco czasu i uwagi. Airedale terrier źle znosi szkolenie w myśl tak zwanej twardej ręki. Nie jest to zresztą dobra metoda dla żadnego czworonoga. Do osiągnięcia zamierzonego celu potrzebna jest konsekwencja i cierpliwość i przede wszystkim łagodne traktowanie. Teriery są niezależnymi psami i przy tym dość upartymi, dlatego potrzebują indywidualnego podejścia. Do wychowania pupila niezbędna jest więź między nim a właścicielem, więź oparta na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Rasa ta jest bardzo otwarta na kontakt z człowiekiem, dlatego właściciel nie powinien zniechęcać do siebie psa, bo to  zwiastuje totalną porażkę wychowawczą. Mocny instynkt łowiecki sprawia, że od samego początku należy zwracać szczególną uwagę na naukę odwoływania psa na komendę. Dzięki temu w przyszłości nie trzeba będzie się obawiać się o to, że Airedale terrier będzie ruszać w pogoń za wszystkimi mniejszymi od siebie czworonogami. Wszelkie agresywne zachowania powinny być zdecydowanie tłumione ale bez użycia żadnej siły i przymusu. Konsekwencja jest kluczem do sukcesu a jedyną słuszną metodą wychowawczą jest ta oparta na pozytywnych wzmocnieniach. Każdy pies jest inny, dlatego nie ma jedynej i najlepszej nagrody dla czworonoga. Jeden będzie chętniej pracował za smaczki, a inny za ulubioną zabawkę czy zabawę ze swoim właścicielem. Właściciel powinien jak najlepiej poznać swojego pupila, aby nie tylko odróżniać jego podstawowe zachowania, ale także zrozumieć komunikaty, które pies przesyła za pomocą swojego ciała. W wychowaniu niezbędna jest prawidłowa socjalizacja pupila. Najlepiej zacząć ją od szczeniaka, dzięki czemu na dalszych etapach życia psa będzie łatwiej. Czworonóg powinien mieć kontakt z różnymi ludźmi, poznawać nowe zwierzęta – różnej wielkości, a także poznawać nowe bodźce, miejsca czy odgłosy, które w przyszłości mogłyby okazać się dla niego stresujące, jak pracujący odkurzacz czy suszarka, a także szum przejeżdżającego auta. Naukę z psem można zacząć przy pomocy psiego przedszkola, gdzie nie tylko będziemy mogli okiełznać temperament naszego teriera, ale także pod okiem doświadczonego trenera uczyć się postępowania z naszym pupilem. Takie miejsca zapewniają też socjalizację, ponieważ pies może spotkać się tam z innymi czworonogami.  Dobrze też, aby od samego początku pobytu psa w domu ustalić hierarchię, która będzie konsekwentnie przestrzegana przez wszystkich domowników. Dzięki czemu ten młody i gniewny terier nie będzie przysparzał później większych problemów, a trzeba pamiętać, że airedale terrier przeżywa okres buntu mniej więcej po roku życia. Kiedyś wykorzystywany do walki z wydrami i tępienia szczurów, dzisiaj jest głównie psem do towarzystwa. Jednak wyjątkowa wszechstronność tej rasy, a także ich wrodzona odwaga powodują, że psy te chętnie wykorzystywane są jako psy ratownicze czy policyjne.

Potrzeba ruchu airedale terriera

Wrodzona żywiołowość i wesołe usposobienie sprawiają, że ta rasa zawsze gotowa jest do działania i wszelkich aktywności. Airedale terrier potrzebuje sporej dawki ruchu, aby zaspokoić swoje pokłady energii. Najlepiej, aby właściciel jak i pies znaleźli wspólną aktywność, która będzie przynosić obu stronom zadowolenie. Airedale terrier odnajdzie się jako pies towarzyszący przy jeździe na rowerze czy joggingu. Niezbędne są też codzienne, długie spacery.

Airedale terrier


Zdrowie – na co najczęściej choruje airedale terrier

Airedale terrier to rasa ciesząca się dobrym zdrowiem. Na ogół nie spotyka się u nich typowych przewlekłych czy często spotykanych schorzeń. Dwuwarstwowa szata zapewnia tej rasie dobrą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jak wilgoć czy chłód. Gorzej znosi jednak cieplejsze dni. Warto wtedy chronić psa przed przegrzaniem się i groźnym dla niego udarem, a na spacery wybierać się wcześnie rano lub późnym popołudniem, kiedy to temperatura nie będzie już tak uciążliwa. Podczas takich dni pies powinien mieć zapewnione zacienione miejsce do odpoczynku i stały dostęp do świeżej wody pitnej. U airedale terriera mogą pojawić się problemy skórne, które są częstą przypadłością ras szorstkowłosych. Najczęściej spowodowane są przez pasożyty zewnętrzne, dlatego ważne jest, aby pupila odpowiednio chronić przed ich ugryzieniami. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego drapania i gryzienia się czworonoga, co w rezultacie mogłoby spowodować nawet wygryzanie sierści. Innym schorzeniem może być dysplazja stawów biodrowych biodrowa i łokciowych, jednak w przypadku dopuszczenia psa do rozrodu konieczne jest wykonanie badań pod ich kątem. Pozwala to zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia lub całkowicie je wyeliminować. Podobnie jak i u innych dużych oraz średnich psów także u airedale terriera występuje ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka. Psy szorstkowłose mogą źle tolerować wysokobiałkowa karmę, co objawia się często problemami skórnymi. Dlatego też bardzo ważna jest regularna kontrola stanu zdrowia oraz systematyczna profilaktyka, dzięki czemu wielu z tych schorzeń uda się uniknąć lub wykryć je na wczesnym etapie rozwoju. Zdrowy i zadbany airedale terrier średnio żyje około 11 lat.

Żywienie – co powinien jeść airedale terrier

Regularna profilaktyka, odpowiednia ilość aktywności fizycznej, a także odpowiednia dieta to czynniki, które wpływają na dobre samopoczucie i zdrowie pupila. Airedale Terrier cieszy się dobrym apetytem i na ogół jest prawdziwym łakomczuchem, dlatego nie ma ryzyka, że nasz pupil będzie niejadkiem. Wielu właścicieli obawia się wyboru karmy, ponieważ chcą pupilowi zagwarantować wszystko to co najlepsze. Wybierając odpowiednią dietę dla naszego czworonoga w pierwszej kolejności powinniśmy uwzględnić jego indywidualne potrzeby. Dobierając karmę ważny jest wiek psa, jego wielkość, tryb życia a także to czy zmaga się on z ewentualnymi schorzeniami. Wybierając gotowe karmy należy wziąć pod uwagę jedynie te pochodzące od sprawdzonych producentów. Na pierwszym miejscu zawsze powinno znajdować się dobrej jakości mięso. Karma nie powinna zawierać w sobie konserwantów, czy sztucznych barwników i aromatów, ponieważ stanowią one jedynie niepotrzebne zapychacze. Nie powinna także zawierać dużej ilości zbóż, ponieważ zboże często uczula i stanowi kolejny zapychacz. Nie należy zbyt często zmieniać karm, ponieważ może to jedynie zaszkodzić organizmowi psiaka. Jeśli z jakiś przyczyn zajdzie konieczność zmiany karmę na inną, to należy pamiętać o okresie przejściowym, czyli mieszaniu starej z nową. Dzięki temu nowa karma dostarczana będzie do organizmu stopniowo i nie będzie powodować nagłych zmian dla układu trawiennego. Oprócz suchych i mokrych karm nowy właściciel może zdecydować się na posiłki oparte na surowym mięsie lub samodzielnie przygotowywane posiłki w domu. Najważniejsze to znaleźć takie rozwiązanie, które przypadnie do gustu zarówno jemu jaki i pupilowi. Niezależnie od sposobu na jaki się zdecydujemy należy pamiętać, że dieta czworonoga powinna być bogata w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Domowe posiłki należy wzbogacać o suplementy witaminowo-wapniowe, a także można dodać takie, które korzystnie wpłyną na układ kostno-stawowy czy wygląd sierści. Airedale Terrier może źle przyjmować karmę wysokobiałkową, dlatego lepiej unikać jej w diecie. Podobnie jak inne duże psy airedale terrier narażony jest na rozszerzenie i skręt żołądka, dlatego bezpośrednio po posiłku musi mieć zapewniony odpoczynek. Obok miski z jedzeniem musi stać miska ze świeżą woda pitną – wymienianą minimum raz dziennie, aby zachować jej czystość. 



Pielęgnacja airedale terriera – systematyka to podstawa

Pielęgnacja to kolejny bardzo ważny aspekt mający wpływ nie tylko na ogólny wygląd czworonoga, ale także na jego samopoczucie. Jedynie systematyczna pielęgnacja pozwoli nadać naszemu pupilowi wygląd podobny do tego, które można spotkać u psów wystawowych. Rasa ta nie linieje co oznacza, że wymiana włosa nie zachodzi naturalnie, a więc to zadanie leży w rękach właściciela. Stary, martwy włos nie wypada ale pojawia się nowy, który potrzebuje miejsca, aby rosnąć. Dlatego też trymowanie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku tej rasy, ponieważ nie wymieniana sierść zaczyna się filcować i kołtunić, a w rezultacie hamuje dostęp świeżego powietrza do skóry zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia chorób skórnych. Trymowanie nie należy do zadań łatwych, dlatego jeśli właściciel nie czuje się na siłach może skorzystać z pomocy salonu groomerskiego, gdzie groomerzy zrobią to za nas. Poza trymowaniem należy psa systematycznie czesać. Do tego zabiegu przydatne będą szczotki i grzebienie. Po pierwsze trzeba zaopatrzyć się w szczotkę pudlówkę, dzięki której rozczeszemy kołtuny i usuniemy podszerstek, szczotka druciana z metalowymi igłami, która pozwoli zadbać o sierść na łapach i włosiana, twarda szczotka do nadawania szacie struktury. Przydatne będą też grzebienie – średni i rzadki oraz ewentualnie filcak. Szczotkowanie powinno odbywać się mniej więcej dwa razy w tygodniu. Jeśli po spacerze w sierść czworonoga zaplatają się jakieś gałązki czy listki należy je delikatnie wyjąć, ponieważ mogą przysporzyć sporo kłopotów. Pupila kąpiemy raz na dwa – trzy miesiące. Używamy do tego szamponu przeznaczonego dla psów szorstkowłosych. Pamiętajmy, aby nie kąpać psa tuż przed trymowaniem, ponieważ utrudnia to przeprowadzenie tego zabiegu. Co codziennej higieny można użyć mokrych chusteczek lub wilgotnej ściereczki. Oprócz dbania o sierść należy zabrać również o uszy i oczy czworonoga. Należy je sprawdzać regularnie i pielęgnować za pomocą służących do tego preparatów. Na uwagę zasługują również pazurki, które trzeba podcinać jeśli nasz airedale terrier sam ich nie ściera. Kolejną istotną częścią pielęgnacji jest dbanie o higienę zębów i dziąseł. Regularne usuwanie kamienia nazębnego przyniesie wyłącznie korzyści. Na rynku dostępne jest mnóstwo opcji, dzięki czemu każdy właściciel airedale terriera znajdzie coś dla siebie tak, aby jego pupil był zadowolony. Przez pasty i szczoteczki, żele, spraye, gumy do żucia dla psa aż po gryzaki dentystyczne.

Pierwsza wyprawka czyli niezbędne akcesoria dla airedale terriera

Z uwagi na mocno rozwinięty instynkt łowiecki Airedale terriera konieczny będzie zakup dobrych jakościowo, solidnych i wytrzymałych akcesoriów spacerowych. Psa wyprowadzamy w mocnej obroży i smyczy, która zapewnia mu komfort podczas poruszania się. Powinny być one w solidne karabińczyki, które w razie szarpnięcia po zwęszeniu zwierzyny pozwolą utrzymać są. W domu niezbędne będą miski na jedzenie i wodę. Dobrze, aby były zrobione z lepszych materiałów, jak na przykład ceramiczne co pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii kontaktowych. Musimy też zadbać o wygodne miejsce do odpoczynku, gdzie po nasz pupil będzie mógł odpocząć. Legowisko powinno być dopasowane pod wielkość psa tak, aby zapewniało mu komfort podczas wypoczynku. Wielkość airedale terriera nie stanowi większego problemu podczas podróży, ale warto zadbać o przyzwyczajenie do nich psa już od szczeniaka. Dzięki temu dobrze zniesie każdy wyjazd. Do zapewnienia mu bezpieczeństwa można zaopatrzyć się w specjalne samochodowe klatki transportowe, lub w szelki z pasami bezpieczeństwa. Airedale terrier oprócz dużej dawki aktywności fizycznej potrzebuje również stymulacji fizycznej. Przydatne do tego będą wszelkie zabawki edukacyjne jak mata węchowa czy kong. Do umilenia psu czasu spędzanego w domu dobrze jest zaopatrzyć się w zabawki zrobione z solidnych materiałów. Zabawki powinny być dopasowane do wielkości pupila i pozbawione części, które może łatwo połknąć. Całości dopełniają niezbędne akcesoria groomerskie i preparaty do pielęgnacji.

Hodowla i zakup – duża odpowiedzialność nowego właściciela airedale terriera

Przed zakupem psa należy dokładnie rozważyć kilka kwestii zanim podejmie się ostateczną decyzję. Nowy właściciel powinien dokładnie znać specyfikę rasy, jej wymagania, koszty związane z utrzymaniem psa, ile czasu należy poświęcić psu, a także dowiedzieć się na temat jego wychowania. Dobrze, aby najbliżsi znali specyfikę charakteru airedale terriera zanim pies pojawi się w domu. Będąc pewnym, że airedale terrier to rasa dla ciebie i  podołasz jej niemałym wymaganiom możesz rozpocząć szukanie zaufanego hodowcy. Wielu z hodowców reklamuje się w internecie i mediach społecznościowych. Jednak pamiętaj, że nie wszystko co w internecie jest pokazane wygląda tak w rzeczywistości. Przed podpisaniem przedwstępnej umowy poszukaj informacji o hodowli. Przyjrzyj się zdjęciom i informacjom zawartym w ogłoszeniu. Odwiedź hodowlę osobiście, aby przekonać się o panujacych tam warunkach, zapoznać się z hodowcą czy rodzicami szczeniąt. W niektórych sytuacjach będziesz mógł także zapoznać się ze szczeniakiem. Wybrany przez ciebie hodowca powinien należeć do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) lub podlegać pod FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Szczeniak musi posiadać rodowód, ponieważ tylko to gwarantuje przynależność psa do danej rasy. Poproś hodowcę o przedstawienie Ci dokumentacji wraz z wynikami badań rodziców szczeniaka pod kątem dysplazji stawowej, a także książeczki zdrowia malucha wraz z potwierdzeniem wykonanych niezbędnych szczepień. Dobry hodowca będzie służył Ci radą zarówno na etapie kupna, jak i dalszych etapów życia z nowym członkiem rodziny. Nie bój się odpowiadać na pytania, które hodowca może kierować w Twoją stronę, ponieważ  zależy mu na tym, aby szczeniaki trafiły w jak najlepsze ręce. Dobry hodowca nie będzie sprzedawał szczeniąt w promocyjnych cenach, ponieważ zdaje sobie sprawę jak wiele czynników składa się na ostateczną cenę. Rasowy szczeniak Airedale terriera kosztuje średnio od 3500 do 5000 złotych, jednak cena może być znacznie wyższa. Składa się na nią bowiem pochodzenie malucha, renoma hodowli, utytułowanie rodziców, wiek, płeć, a także predyspozycje wystawowego. Nie daj się skusić ofertom z pseudohodowli, którym zależy na szybkim zysku ze sprzedaży szczeniaków nie zważając często na warunki w jakich są trzymane, zdrowie czy czystość genów czworonogów. Pamiętaj – pies kupiony z pseudohodowli nie jest psem rasowym, a jedynie psem w typie danej rasy.


Dla kogo airedale terrier jest idealnym towarzyszem?

Z całą pewnością airedale terrier to rasa, która przed nowym właścicielem stawia szereg wymagań i nowych wyzwań. Zdecydowanie nie jest to dobry wybór dla osób zapracowanych lub takich, które od aktywnego spędzania czasu wolą leniuchowanie w domu na kanapie. Airedale terrier może odnaleźć się przy boku osób starszych o ile te są w stanie zagwarantować mu odpowiednią dawkę ruchu. Może mieszkać w mieszkaniu jak i w domu z ogrodem. Jeśli zrozumiesz specyfikę tej rasy, pokochasz ją ze wszystkimi jej zaletami i wadami, poświęcisz swój czas na wychowanie airedale terriera to zyskasz w nim oddanego i wiernego przyjaciela, który wniesie do Twojego życia mnóstwo radości!